DE LANDBOUW VAN MORGEN Deskundigen verwachten dat grote indrukwekkende machines (beneden) het ene gewas oogsten en direct de grond weer gereed maken voor het volgende ge was. Tegelijkertijd wordt de grond weer ingezaaid. Over 30 jaar vervangen deze machines de huidige gespecialiseerde werktuigen zoals de trekker met cul tivator en de zelf-rijdende maaidorser. Goed weer zal bij de mechanisatie van de openlucht-gewassen daar door een minder grote factor worden. Aan het einde van deze eeuw is voor de vrouw ook het duwkarretje in de supermarkt rijp voor het mu seum. De huisvrouw zal dan haar kruidenierswaren vanuit haar keuken bestellen via een toetsenbord ter wijl een televisietoestel haar de produkten (snijdikte, prijs) laat zien. Het geeft de vrouw de kans dingen te doen die zij prettiger vindt dan boodschappen te doen. De ontwerpers van landbouwwerktuigen van Ford houden rekening met de voortgaande veredeling van landbouwgewassen. Zo zullen de toekomstige maïs- planten grotere opbrengsten voortbrengen maar slechts half zo hoog worden. De nieuwe planten heb ben de kolven bij elkaar gegroept in de top. Dit ver gemakkelijkt de oogst en verbetert de absorptie van de zonne-energie. Wekelijks worden er zo'n één miljoen ba- bies geboren. Eén miljoen nieuwe monden, die voedsel vragen. De aarde wordt nu be volkt door ca. 3,5 miljard mensen; binnen 25 jaar zal de bevolking ongeveer 6 miljard bedragen Ondanks dat er momenteel in de weste lijke wereld een overproduktie van voedsel isv kan men aan het feit niet voorbij gaan, dat oök daar de bevolking binnen 25 jaar verdub beld zal zijn. Ontwikkelingsgebieden en andere landen, waar zich heden reeds grote tekorten aan voedsel openbaren, zullen het nog moeilijker krijgen, indien niet bijtijds noodzakelijke maatregelen worden getroffen om dit te voor komen. Afgezien van de ontwikkeling van eenvou dige landbouwmachines, waarmede de volke ren in die ontwikkelingsgebieden zelf hun voedselproduktie snel kunnen vermenigvuldi gen, beraden deskundigen zich ook ernstig over de mogelijkheden om Irv de nabije toe komst *o veel mogelijk voedsel voor de arm ste volkeren betaalbaar te produceren. Experts van Ford hebben reeds gedurende een aantal jaren intensieve studies gemaakt van dit probleem. Enige van hun gedachten, die een bijdrage kunnen zijn tot de oplossing van het wereldvoedelprobleem, ziet U bij gaand door een tekenaar op papier gezet in de vorm van heden en toekomst op het ge bied van land- en tuinbouwmechanisatie. De trekker-cabines in het jaar 2000 zullen net zoveel comfort als een huiskamer hebben. Vanuit sommige van deze cabines kunnen weer andere onbemande trekkers bestuurd worden. De cabines van morgen zijn een verdere ontwikkeling van de cabine op de Ford 9000 (USA) en lijken wel op de cockpit van een straalvliegtuig. Airconditioning, geïsoleerd van geluid, telefoon, electronische stuurmechanismen etc. behoren dan tot de uitrusting van de cabine. De boer van de toekomst zal in staat zijn snelle en betere beslissingen te nemen dan zijn huidige vakge noot. Grotendeels komt dit doordat hij beschikt over een groot electronisch instrumentarium waardoor hij direct verbonden is met meteorologische instituten marktverkenners en computercentra. Hij is dus slag vaardig wat betreft het weer, toe te passen voeder- rantsoenen, bemestings- en zaaiplannen en oogsttijd stippen. Landbouwdeskundigen voorspellen dat in het jaar 2000 rond de grote steden hoogbouw niet alleen voor mensen maar ook voor dieren zal oprijzen. Zoals in deze koemotel kunnen de koeien dichter bij de melk- consumptiemarkt gehouden worden vooral doordat de vraagstukken van kwalijke' geuren en het overigje afval opgelost zullen zijn. Het voederrantsoen wordt geregeld via de computer en is gebaseerd op prijs, opgedane ervaring, seizoen- en marktverwachting. Onder zulke omstandigheden zou de gemiddelde melk koe, mede door de verbeterde voeding, jaarlijks 2 tot 3 maal de melkproduktie kunnen leveren van nu. De machines, ingezet voor het oogsten van groenten en fruit enz., reinigen en verpakken de produkten direct in het veld. De trekker met plukplatform is dan weer verleden tijd. ./V/WfV-.' M---. P '"tV. -v" j*-"" ■■'•liWw ''H* Bij de overgang naar de 21ste eeuw zal steeds meer gebruik gemaakt worden van het luchtkussenvoertuig. Voertuigen voortbewogen volgens dit principe zullen niet alleen de gewassen besproeien maar ook de war me laag lucht vlak boven de grond extra laten in werken op het pas gezaaide zaad voor snelle ont kieming. Bovendien kunnen zij bepaalde trillingen opwekken om de grond te bewerken. Ford ziet deze werktuigen als een verdere ontwikkeling van de nu reeds toegepaste speciale hoogbouwtrekkers en de landbouwvliegtuigen gebruikt bij het sproeien en zaaien. U

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 11