Nu is er Wigran Super Tegen kamille in wintergranen Chemische onkruidbestrijding in de fruitteelt Het opkweken van preiplanten re X muur, kleefkruid, zwaluwtong en veelknopigen H. J. MANDERSLOOT. Consulentschap voor de Tuinbouw - „Goes", IN de loop der jaren is een min of meer stan daardschema voor de chemische onkruidbestrij ding in de fruitteelt ontstaan. Kort weergegeven luidt dit: simazin in het voorjaar, groeistoffen in de zomer en amitrol in het najaar. Op dit in de praktijk goed bevallende schema willen we nu niet verder ingaan, ledereen heeft met deze methode ervaring opgedaan en weet wat hierbij de mogelijkheden en de moeilijk heden zijn. Bovendien kan voor doseringen e.d. naar de publikatie Bespuitingen in de Fruitteelt", blz. 36 e.v. worden verwezen. Ditmaal willen we enkele minder algemene toepas singen beschrijven, niet omdat deze beter zijn, maar wel omdat incidenteel hiervan gebruik kan worden gemaakt. BESTRIJDING IN HET VOORJAAR MEESTAL zal de simazintoepassing, eventueel aangevuld met amitol of paraquat tegen aan wezige vegetatie, de aantrekkelijkste zijn. Hier vol gen echter enkele mogelijkheden waarvan gebruik kan worden gemaakt: a. Prefix en Casoron C Beide strooiprodukten zijn te gebruiken onder bessestruiken en appelbomen die tenminste 3 jaar vaststaan, waarbij Golden Delicious als gevoelig moet worden beschouwd. Hoewel er verschillen tussen beide middelen zijn, zijn de praktische er varingen veelal dezelfde. Niet alleen zaadonkruiden, maar ook distel, klein hoefblad, paardebloem, weegbree en zuringsoor- ten worden goed bestreden. Brandnetel en veen- wortel worden in een jong stadium wel bestreden, terwijl zilverschoon, hondsdraf en kruipende bo terbloem ongevoelig zijn. b. Hyvar-X Dit middel is al heel wat jaren geleden in de han del gebracht als kweekgrasbestrijdingsmiddel. Het blijkt echter heel wat meer onkruiden te bestrij den en kan ook goed tegen zaadonkruiden wor den toegepast. Het mag uitsluitend worden toege past onder appels die reeds 4 jaar vaststaan. De laatste jaren wordt het in een dosering van 1IVz kg/ha in combinatie met een amitrolbevattend middel voor toepassing op een onkruidvegetatie in het voorjaar aanbevolen. c. Cotcran Het belangrijkste verschil tussen „Cotoran" en „simazin" is, dat Cotoran behalve werking tegen kiemende onkruiden een grotere contactwerking bezit. Hierdoor kan dit middel in een dosering van 35 kg/ha later in het seizoen worden toegepast. Wel blijft, evenals bij andere bodemherbiciden, voor een goede werking de voorwaarde van toe passing op een voldoende vochtige grond bestaan. Ongevoelig is weegbree, minder gevoelig zijn kruis- kruid en ereprijs. DF GROEISTOFFEN CLECHTS in enkele gevallen kan toepassing van groeistoffen in de loop van het seizoen geheel achterwege worden gelaten. Meestal zal na de bloei van het fruit de aanwezigheid van bepaalde wortel onkruiden het gebruik van groeistoften noodzakelijk maken. Met groeistoffen is in de fruitteelt al heel wat ervaring opgedaan, zodat zowel de mogelijkhe den als de schadekansen hier niet nog eens beschre ven behoeven te worden. Wel volgt hier een overzicht van de dicamba-be- vattende middelen die voor gebruik in de fruitteelt zijn toegelaten. Dicamba is niet als zodanig in de han del, maar komt voor in de hierna vermelde meng- produkten: Combinaties met dicamba: rH benazoli] MCPA MCPP 2,4-D 2,4-DP dicamba AAgrazon 4 500 1000 500 166 Aseptaludin 6 246 960 1500 96 Jebodicro 10 1170 1830 133 Jebomeban 5 1125 125 Liro MCPA/DBA 7 1400 105 Luxan dicamix F 6 1500 1752 150 Orage Mix 4 664 996 200 Bij de in deze kolom vermelde hoeveelheid worden de in de volgende kolommen vermelde aantallen grammen werkzame stof per ha toegediend. Tegen duizendknopigen (wilde wissen) heeft di camba 'n goede werking. Komt veel veenwortel voor, dan is tenminste 200 gr. dicamba per ha nodig om een afdoende bestrijding te verkrijgen. De keerzijde van de medaille is echter dat deze stof tot de „gevaarlijke" groeistoffen uit het oogpunt van kans op schade moet worden gerekend. Ook de afbraak in de grond gaat langzamer dan van de „ge wone" groeistoffen. In het algemeen is deze toepas sing alleen verantwoord onder tenminste 3 jaar vast staande appelbomen wanneer de onkruidvegetatie dit noodzakelijk maakt. F. VADER. Consulentschap Tuinbouw „Goes", ||OEWEL de oppervlakte bij elkaar niet zo groot is, wordt er in Zeeland de laatste tijd op verschillen de landbouwbedrijven een perceel prei geteeld. Dit gaat vooral om prei die in de winter wordt geoogst omdat er dan tijd beschikbaar is. In veel gevallen wil men deze prei telen als navrucht na een landbouwgewas. Hieitmee komt men echter wel eens in de knel, want de uiterste plantdatum om nog een acceptabele opbrengst te kunnen krijgen is wel de eerste week van juli. De normale landbouwgewasseri ruimen alle na die tijdi het veld, zodat men vrijwel altijd te laat kan gaan planten. Soms lukt het wel eens op plantuien- land (overigens geen ideale combinatie) of na conserven- erwten. Als men echter een optimale opbrengst wil behalen, en daardoor in de winter een goede produktie per manuur, moet men in de tweede helft van juni kun nen planten. Omdat het dan dikwijls droog weer is, moet de grond niet meer bewerkt behoeven te worden. Het is dan niet mogelijk om een voorvrucht te verbouwen; men zal er de grond voor moeten laten liggen. Men heeft dan een opbrengstderving van de voorteelt. Als dit een graan gewas is met een saldo van 1500,per ha, betekent dit 2,per roe. Bij een hogere opbrengst aan prei van 4 kg per roe tegen 50 ct per kg is dit al gecompenseerd, terwijl het schoonmaken van een zwaardere preiplant niet oneer werk vraagt dan van een kleinere. ZAAITIJD Uit onderzoek is gebleken dat, als men na half juni wil planten, men in de eerste week van april moet zaaien. 'Dit geldt dus ook als men pas in juli kan planten. Bij laat planten krijgt men een wat oudere en dikkere plant. ZAAIEN Voor het plantenbed moet men een goed stuk grond opzoeken, want een goede plant is het beste startmate riaal. Men zaait 3 gram zaad per m2. Men moet een bestrijding uitvoeren tegen de made van de preivlieg uievlieg). Hiervoor kan men gebruiken: Birlane spuitpoeder 25 2,4 gram per m2 granulaat 10 4 gram per m2 Phytosolemulsie 50 1 ml per m2 granulaat 7*4 4 gram per m2 Na het spuiten of strooien moet het middel licht wor den ingewerkt. Evenals bij het ontsmetten van uiezaad kan ook een zaadbehandeling worden uitgevoerd met Phytosol. Dit- is hiervoor echter niet officieel goedge keurd. Om een vol gewas te krijgen, moet men streven naar een plantenaantal van 150.000 per ha. Van één gram zaad kan men 100 k 110 planten verkrijgen. Het is beter om wat planten over te hebben dan wat te kort. Men zit het veiligst als men ±1.5 kg zaad voor 1 ha planten gebruikt. Men kan een onkruidbestrijding uitvoeren op het zaai- bed met Ramrod, 70 gram per are. Voor het zaaien moet een besmetting worden gegeven van 4 k 5 kg 12-10-18 per are. RASSEN Zoals bekend, is er verschil tussen herfstprei en win terprei. Herfstprei is produktiever, maar is gevoeliger voor vorst. Als men in de winter wil oogsten, loopt men het minste risico als men winterprei neemt. Vanwege het verschil in opbrengst neemt men echter dikwijls dit risico, en teelt men tooh herfstrassen voor oogst in de winter. Bij een grotere oppervlakte doet men het beste om het risico wat te spreiden en van elk een gedeelte te nemen. De grootte van de schade die men kan oplopen hangt uiteraard geheel af van de hoeveelheid vorst die men krijgt. Binnen de bovengenoemde groepen is er ook verschil in gevoeligheid tussen de selecties. Voor de oogst in december-januari kan van de volgende herfstprei-selec- ties gebruik worden gemaakt: Olifant Wed. P. de Jongh en Fa. Koning en Vlieger, Goes Baton N.V. D. v .d. Ploeg, Barendrecht Herfstreus N.V. Sluis en Groot, Enkhuizen Goliath N.V. Rijk Zwaan, De Lier Winterreuzen N.V. Rijk Zwaan, De Lier In de Rassenlijst worden de volgende winterpreiselec- ties aanbevolen: Siberia N.V. C. Beemsterboer, Warmenhuizen Siegfried N.V. Nunhem's Zaden, Haelen (L.) Winterreus N.V. C. W. Pannevis, Enkhuizen Winter N.V. C. W. Pannevis, Enkhuizen Géant N.V. D. v. d. Ploeg, Barendrecht Winterreus N.V. Sluis en Groot, Enkhuizen Winterreuzen N.V. A. R. Zwaan en Zn, Voorburg SAMENVATTING Voor de oogst van prei in de winter kan men gebruik maken var\, een herfstselectie of van een winterselectie, waarbij men bij de laatste minder risico loopt bij vorst, maar de eerste een hogere opbrengst geeft als men wei nig vorst krijgt. Men moet zaaien in de eerste week van april, waarbij een bestrijding van de preivlieg moet worden uitgevoerd. Voor 1 ha gebruikt men 1.5 kg zaad en men zaait 3 gram per m2. Wigran Super een Orga-Produkt Spuiten kort na de winter vanaf het 4 - 5 bladstadium tot in het uitstoelingsstadium van het gewas met 6 l/ha

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 7