P. J. Zuid - Geluid EUROPA? In erwten is onkruid een groot probleem Camparol Camp3nt"" MET LONENDE PRUZEN Afdoende bestrijding met DE KNUPPEL IN HET HOENDERHOK BOEREN BETOGING Roger Makevo Harambee Jongerenaktiviteiten Camparol, een Orga-Produkt Vóór opkomst van de erwten indien geen onder teelt is ingezaaid. 18 Onder redaktie van: H. A. HARDERWIJK IK kan me niet indenken, dat boeren zoiets doen!" Na de groene tornado op dinsdag 23 maart j.l. te Brussel weet Mansholt, dat deze groep van de bevolking in principe niet gauw bereid tot dit machtsvertoon wel degelijk op de barrikaden te krijgen is. Het is bijzonder jammer, dat deze massale demonstratie, waarbij boeren uit het gehele EEG-gebied aan wezig waren, geen waardiger einde kreeg en dat er een mensenleven aan opgeofferd moest worden. Een risico, dat inherent is aan iedere massademonstratie. Men kan als organisatoren de zaak nog zo goed plannen, maar wanneer er binnen een dergelijke mensenmassa slechts enkele mensen zijn, die een andere meer agressieve methode prevaleren, dan kan het minst of geringste aanleiding geven tot een enorme krachtsexplosie met alle desastreuse gevolgen vandien. Dit is ongetwijfeld ook in Brussel het geval geweest en het is zonder meer te betreuren. Aan de andere kant kunnen we zeggen, dat de topmensen uit de landbouw hadden kunnen weten, dat er iets broeide onder de boeren. Dat deze groep langzamerhand op het punt gekomen was, dat men niet langer accepteerde de huidige situatie. Brussel heeft ons één ding op een bijzonder trieste wijze duidelijk gemaakt n.l. dat het blijkbaar bijzon der moeilijk zo niet onmogelijk is om via de gebruikelijke kanalen je wensen en verlangens kenbaar te maken. De landbouw heeft tot op heden steeds de normale weg willen bewandelen en zij geeft hieraan nog steeds de voorkeur. Wanneer deze wijze van werken de uitvoerende instanties niet prikkelt tot het ne men van maatregelen, dan kunnen we in de toekomst nog vele Brusselse dagen verwachten! De stemming onder de landbouwbevolking is ver beneden peil en de vraag blijft in hoeverre de nieuwe prijsverhogingen hierin verbetering hebben gebracht. LI ET waren niet alleen de ouderen, die protesteerden, maar ook de boerinnen en de jongeren. In gesprek ken met jonge boeren en uit berichten die naar ons sekretariaat komen blijkt duidelijk, dat het geduld bij de landbouw uitgeput raakt. Laten we hopen, dat onze groep ook in de toekomst haar wensen en ver langens op een waardige wijze naar voren kan brengen. Het is aan de verantwoordelijke instanties de groep die ruimte te geven, die het hun mogelijk maakt het op die waardige wijze te kunnen blijven doen. De plattelandsjongeren hebben in Brussel duidelijk laten weten, dat zij een positieve bijdrage willen leve ren aan het EEG-landbouwbeleid. Zij deden dit bij monde van de heer Horstmeier, voorzitter van het samen- werkingscomité. De piattelandsjeugd, zo zei hij onder meer, is bereid actief mee te werken aan en mede ver antwoordelijkheid te dragen voor het scheppen van een betere toekomst, maar die toekomst kan niet ver kregen worden als niet hier en nu de problemen van vandaag worden opgelost. De jonge boeren en boerinnen willen niets liever dan dat het ene Europa spoedig verwezenlijkt wordt. Zij weten ook dat dit offers kost, maar ze zijn niet meer bereid als groep alleen voor de pakezel van Europa te spelen. Europa kan alleen tot stand komen doordat allen bereid zijn er hun deel toe bij te dragen. Van hen, die de verantwoordelijkheid dragen, verwacht de piattelandsjeugdonmiddellijk hulp bij het oplossen van de huidige problemen, opdat er een gezonde basis ontstaat voor,de ontwikkeling in de toekomst. De heren van de Europese Commissie en van de EEG-ministerraad zullen dan die piattelandsjeugd zeker niet in het remhokje, maar in de motorwagen van de trein vinden. HaHa. BRUSSEL 23 MAART 1971 De voorbereidingen voor een verblijf van Roger in Nederland zijn niet alleen in Nederland in volle gang, maar ook in Galole. Rinus van Wzel schrijft ons, dat de voorbereidingen aldaar naar wens verlopen en dat men momenteel bezig is met de voorbereiding van een afscheidsfeest voor Roger. Het hele Scheme het ontwikkelingsproject is in rep en roer. Het belooft een bijzonder officiële gelegenheid te worden. Allerlei instanties in Kenia werken mee aan een goed verloop van de plannen. De werkgever van Ro ger betaalt zijn salaris normaal door, zodat vrouw en kinderen van Roger geen financiële nadelen on dervinden van Rogers verblijf in Nederland. Zij heb ben bovendien alle kosten vergoed als gevolg van een medisch onderzoek. Bovendien wordt Roger gra tis van Galole naar Nairobi gebracht en wel per vliegtuig. U ziet het, hier is geen sprake van een richtingsverkeer, maar aan beide zijden wordt hard gewerkt aan een welslagen van de plannen. Een prachtig staaltje van echte ontwikkelingssamenwer king. Uw waardering voor dit alles kunt U tastbaar maken door het geven van een financiële bijdrage. Stort Uw bijdrage op postrekening 45.72.95 t.n.v. P.J.Z., Grote Markt 28, Goes met vermelding „Roger". P.J.Z.-JUWEEL Wie won de toneelwedstrijd 1971 der P.J.Z.? Wie werd de beste toneelspeelster en toneelspeler? De toneeljury heeft de afgelopen wintermaanden een moeilijke, maar ook dankbare taak gehad. Zij heeft een groot aantal afdelingstoneeluitvoeringen bezocht en momenteel zijn zij zover, dat de resulta ten bekend zijn. Volgens traditie maken wij de namen van de win naars nu nog niet bekend. Maar bent U benieuwd naar de winnaar en naar het spelpeil van de winnen de toneelafdeling kom dan op vrijdag 16 april as. naar „Het Dorpshuis" te Wemeldinge! Het P.J.Z.-juweel begint om 20.00 uur. Na de toneelopvoering een geanimeerd bal m.m.v. een gerenommeerde band. FIJNAART Geachte gastgezinnen, Langs deze weg willen wij U hartelijk dank zeggen voor de voortreffelijke gastvrijheid, die U onze Oos tenrijkse gasten heeft geboden. Door Uw perfecte medewerking en door steeds op tijd aanwezig te zijn, is het geheel steeds goed ver lopen. Wij hopen, dat bij een eventueel volgende uitwisseling wij wederom een beroep op U mogen doen. Nogmaals onze hartelijke dank. DE BESTUREN P.J.Z.-AFDELING FIJNAART. De afdeling Fijnaart komt op vrijdag 2 april in hotel „Het Wapen van Fijnaart" bijeen voor een dis cussie-avond over een tweetal onderwerpen te weten: „Verlengen en verkorten van het leven". „De waarheid in de relatie arts-patiënt". De inleiding op deze avond wordt verzorgd door de heer J. Vermeulen, arts te Fijnaart. Een bijzonder interessante en leerzame discussie. We verwachten U dan ook om 20.00 uur in „Het Wapen van Fijnaart". HILVARENBEEK De ZLM-afdeling Hilvarenbeek organiseert, samen met de plattelandsvrouwen en de platteJandsjongeren, p dinsdag 6 april in het „Open Huis" te Hilvaren- -•ek een discussie-avond rond het thema „Aktuele problemen in de landbouw". De inleiding wordt ver zorgd door de heer A. Korteweg. De avond begint om 19.45 uur. SPRANG-CAPELLE De afdeling Sprang-Capelle komt op vrijdag 2 april om 20.00 uur bijeen in cafetaria „Bax" te Sprang- Capelle. Op deze bijeenkomst worden de diverse zomeraktiviteiten besproken, terwijl tevens een ge- prek plaats vindt met een delegatie van het hoofd bestuur der P.J.Z. RALLEY 1971 Jaarlijks organiseert het Europees Comité een ral- ley in één van de aangesloten landen. Hieraan kun nen 2 jongens en 2 meisjes uit de P.J.G.N. onze landelijke organisatie deelnemen. Van hen wordt verwacht dat ze zich in Nederland ,goed voorbereiden door zich te informeren over het gastland. Voorts wordt van het Nederlandse team een bijdrage verwacht voor een kulturele avond, die opgenomen is in het programma. Iedere provincie, dus ook de P.J.Z., mag kandidaten voordragen. De kandidaten worden tezijnertijd uitgenodigd voor een selectiegesprek. De onderstaande kriteria zullen in de selektiegesprekken worden gehanteerd: 1. Kennis Engelse en/of Duitse taal. 2. Aktief in het plattelandsjongerenwerk. 3. Leeftijd 1824 jaar. 4. De voorkeur gaat uit naar iemand die nog niet heeft deelgenomen aan een buitenlands pro gramma van of via de P.J.G.N. 5. In staat zijn om kontakten te leggen in een internationale groep. Tevens houdt men rekening met: spreiding over de provincies; de aard van de wedstrijdaktiviteiten. Opgave voor deelname aan deze ralley zo spoedig mogelijk bij: P.J.Z., Grote Markt 28, Goes (01100- 5010). 4-WEEKSE REÜNIE „De morgenstond had ditmaal „love" in de mond. Bij het gezellig tafelen was helaas niet iedereen op tijd aanwezig. Het praktisch werk was zonder gemop per. Bij de afwas-ploeg werden geen brokken ge maakt en door Leens (een cursist) deskundige be handeling konden we ook weer naar buiten kijken". Zo maar een greep uit het leven van een 4-weekse cursist. Op zaterdag 3 april a.s. komen de oud-cursisten van de 4-weekse 1971 in café „De Landbouw" te Goes bijeen voor een nabespreking van de cursus 1971. De bijeenkomst begint om 14.00 uur. Tijdens deze bijeenkomst vindt tevens de uitreiking plaats van de subsidie door de voorzitter der P.J.Z. UITWISSELING Moeilijkheden met de planning van een zomerpro- gramma? Denk eens aan een uitwisseling met een andere jongerengroep! Een bijzonder plezierige com binatie van lering ende vermaak. Er zijn drie afde lingen bekend, die graag een uitwisseling met een P.J.Z.-afdeling willen. Oudewater, provincie Utrecht. Harmeien, provincie Utrecht. Beusichem, provincie Gelderland. Neem hierover kontakt op met het P.J.Z.-sekreta- riaat. Heb je een bezoek aan een andere provincie op het oog, neem dan eveneens kontakt op met het sekretariaat. L 371/12

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 18