lebeta (J suikerbieten Resultaten E.E.G. accoord 1971 13 NEDERLAND Oriëntatieprijs Rundvlees per kg levend gewicht 2,46 2,70 2,58 2,61 Interventieprijs Rundvlees per kg levend gewicht 2,29 2,51 f 2,40 2,43 (93 van de O.P.) Oriëntatieprijs Kalfsvlees per kg levend gewicht 3,31 3,31 3,31 3,41 Een afgerond oordeel vanuit de veehouderijsector kan op dit moment nog niet gegeven worden, omdat de uitwerking van de structuurmaatregelen over de rundveehouderij nog te weinig bekend is. Voorlopig kan de veehouderijsector verheugd zijn over het feit, dat er toch nog besluiten zijn gevallen vóór 1 april, dat de prijzen voor melk, zuivel en rundvlees worden aangepast per april en dat het instrumentarium dat gehanteerd wordt bij het melk- en zuivelbeleid is versterkt. STRUCTUURMAATREGELEN VOOR HEN DIE WIJKEN |\E voornaamste structuurmaatregelen waartoe besloten is, zijn de volgende: 55- tot 65-jarigen die de landbouw verlaten krijgen een door de nationale staten vast te stellen premie, die afhangt van het areaal grond dat ze verlaten. Bovendien krijgen deze boeren een premie van 2172 gulden per jaar. Deze af vloeiingspremie kan ook vervangen worden door een bedrag ineens. Van deze ruim 2100 gulden zal 25 door de gemeenschap betaald worden. De gemeenschap zal 65 van het bedrag betalen voor zover het boeren betreft in zogenaamde benadeelde landbouwgebieden, waar nog geen afvloeiingsmaatrege len worden toegepast. In de praktijk zal dat gelden voor bepaalde gebieden in Italië. De raad stelt vast, wat benadeelde gebieden zijn. Na vier jaar zal de raad de wijze van uitvoering van deze maatregelen opnieuw onderzoeken, maar door boeren verkregen rechten vervallen na die vier jaar niet. Boeren die de land bouw verlaten en die de vrijgekomen grond ter beschikking stellen, krijgen steun voor omscholing en een inkomensgarantie gedurende de omscholingstijd. De lid staten wordt aanbevolen studiebeurzen te geven aan kinderen van landbouwers die ophouden met boeren. VOOR HEN DIE BLUVEN 7ÏJ die in de landbouw blijven en over voldoende vakbekwaamheid beschik- ken kunnen na indiening van een bedrijfsontwikkelingsplan, waaruit het aannemelijk wordt dat ze binnen 6 jaar op hun bedrijf voor 1 a 2 volledige arbeids krachten een arbeidsinkomen kunnen bereiken dat vergelijkbaar is aan het ar beidsinkomen in niet-agrarische scetoren in hetzelfde gebied van de volgende stimuleringsmaatregelen gebruik maken: 1. Bij voorrang profiteren van die gronden, die vrijkomen door beëindigings- regeliag. 2. Financiële steun verkrijgen door rentesubsidie ter financiering van investerin gen ter uitvoering van bedoeld bedrijfsontwikkelingsplan (behalve grond aankopen). De omvang van de financiële steun bedraagt max. 5 bijdrage van de ver schuldigde rente. Minimaal 3 van de verschuldigde rente komt voor reke ning van belanghebbende! De omvang van de financiële steun zal bezien worden in functie tot de pro- duktiedoelstellingen van de Gemeenschap. Dit houdt in dat produktie in sektoren waar overproduktie heerst of dreigt geen of minder investeringssteun verleend zal worden (b.v. fruitteelt, pluim vee). Rentesubsidie mag ook gegeven worden in de vorm van kapitaalsubsidie (uit kering a fonds perdu). Voorts kan gewerkt worden met uitgestelde aflossingen (b.v. Ie aflossing na het 4e jaar). Ook nationale ontwikkelingswerken zoals irrigatie en ruilverkavelingen, die leiden tot een bevredigende bedrijfsstructuur in de zin vaa de ontwikkelings bedrijven, kunnen voor gemeenschappelijke financiering in aanmerking komen. Borgstellingen. In bepaalde regio's kan ten laste van de Lidstaat 'een aflopende inkomenstoe slag gegeven worden voor de duur vaa het bedrijfsontwikkelingsplan. STIMULERINGSMAATREGELEN ENZ. FNSLOTTE zijn er ondermeer nog een aantal maatregelen vastgesteld dan wel aanbevolen zoals: daar waar nodig het wettelijk mogelijk maken van pacht op lange termijn. het stimuleren van de voorlichting, de scholing en beroepsopleiding van agra riërs en het bijhouden van een bedrijfsboekhouding verbetering van de afzet van landbouwprodukten door steunregelingen t.b.v. producentengroeperingen, die gemeenschappelijke regelingen treffen voor produktie en afzet. Door steun in de aanloopkosten, kapitaal- of rentesubsidie van max. 5 met min. 3 zelf door belanghebbenden te betalen en borgstel lingsmogelijkheden kaa dit gerealiseerd worden. Nadere voorstellen moeten volgen. EERSTE REACTIES OP HET LANDBOUWAKKOORD TE BRUSSEL IIET resultaat vaa de landbouwmarathon in Brussel is in Italië met voldoening, doch zonder geestdrift ontvangen. De voornamelijk positieve commentaren op het compromis van Brussel over de prijzen en de lanbouwstrucuurmaatrege- len worden n.l. overschaduwd door de nog aanwezige voorbehouden en twijfel. Enerzijds wordt het accoord een eerste stap genoemd in de richting van een van meer werkelijkheidszin getuigende prijspolitiek, gepaard met initiatieven ter verbetering en modernisering van de agrarische structuur, met financiële steun van de gemeenschap, welke voor de achtergebleven gebieden, waaronder di'e van Zuid-Italië, van grote betekenis zou kunnen zijn. Italiaanse agrarische deskun digen hebben vooral kritiek op de halvering van het aanvankelijk voorgestelde bedrag van de steun aan de landbouwers in de leeftijd van 55 tot 65 jaar, die hun bedrijf opgeven en op de beperking van de deelneming der gemeenschap in de financiering der structuurmaatregelen tot 25 procent van de werkelijke kosten („N.Z.Z."). (VE bondsraad van de Belgische Boerenbond heeft zich maandag in een spoed- vergadering volledig achter zijn voorzitter, prof. C. Boon gesteld. De raad heeft geëist dat landbouwcommissaris Mansholt de beschuldiging dat de boeren- organisaties hun leden onvoldoende hebben voorgelicht terugneemt. Zolang dat niet is gebeurd acht de boadsraad ieder gesprek met de heer Mansholt zinloos. De bondsraad acht de genomen prijsbesluiten „volstrekt onvoldoende ondanks het feit dat ze verder gingen dan de voorstellen van de Europese Commissie". De bondsraad eist „onmiddelijke maatregelen opdat de boer-producent ook in werke lijkheid de financiële weerslag van de beslissing zal ondervinden. Hoofddoel blijft zodanige prijsaanpassingen te verwerven dat de vooruitstrevende boer en tuinder de gelegenheid krijgt zich levensomstandigheden te verwerven die vergelijkbaar zijn met die van de overige bevolking in zijn gebied". De bondsraad eist van de Belgische regering 'n urgentieprogramma voor land en tuinbouw om deze doelstelling, voor zover ze binnen het Europese beleid niet te verwezenlijken is, onmiddellijk te verwezenlijken. Na ruggespraak met de zusterorganisaties, zal zo'n concreet programma aan de regering voorgelegd worden. gj Vrijdagmorgen om een uur of tien werd een van de boeren doodziek naar het ziekenhuis gebracht, vier uur later was hij dood. In de loop van de mor gen werden er nog acht andere patiënten met dezelf de verschijnselen binnengebracht, sommigen achter op de fiets, anderen in een gehuurde landrover. Twee van hen stierven nog dezelfde dag. De heer Jembe, die hoofd clinical assistant is, en heel wat ervaring had opgedaan tijdens zijn acht jaar lange samenwer king met dokter Rosinger uit Malindri vertrouwde het helemaal niet. Het leek verdacht veel op cholera. Wellicht liet hij het woord vallen, maar 'binnen de kortste keren wist iedereen te vertellen dat er cholera heerste in Galole en omstreken. Jembe hing onmid dellijk aan de radio om de gevallen door te bellen naar Mombasa. Maar men nam het daar nog niet alle maal zo ernstig. Goed, als jullie dan niet onmiddel lijk willen komen dan zal ik jullie een groepje pa tiënten sturen, dan kunnen jullie het zelf zien. On dertussen nam hij ook kontakt op met Nairobi. Bin nen enkele uren was de vliegende dokter present. Ze namen monsters en vlogen terug naar Nairobi. Ook zij waren er bijna zeker van dat we met cholera te doen hadden. Het advies was om onmiddellijk zo veel mogelijk mensen te vaccineren. Alleen het el lendige was dat er niet genoeg vaccin aanwezig was. Diezelfde avond reeds dromden de mensen die de slechte mare hadden gehoord samen rond het hospi taal. Binnen een half uur was de aanwezige voorraad vaccin op. En de nacht viel over Galole met nog steeds niet de zekerheid dat het inderdaad cholera was. De mensen verkeerden in doodsangst en weiger den bij het hospitaal weg te gaan. Ondertussen was reeds een dokter uit Ngao, onge veer tachtig mijl verwijderd van Galole, naar het zie kenhuis gekomen om te assisteren. Hij had voor tweehonderd mensen vaccin bij zich. Maar dat was voornamelijk bestemd voor degenen die in nauw kon- takt waren geweest met de zieke patiënten. Zater dagmorgen in alle vroegte zagen we lange rijen men sen uit de omliggende dorpen naar het ziekenhuis trekken. Hun gewoonlijke trage gang had plaatsge maakt voor een driftige pas. Op de werkplaats was er niemand die wilde gaan werken; iedereen wilde zich laten vaccineren. Wij zelf waren ook niet gevac cineerd. En we voelden ons helemaal niet gelukkig! Om acht uur had ik Corry en de kinderen in de land rover zitten en gingen we naar het hospitaal. De dok ter adviseerde ons om naar Ngao te rijden, wellicht hadden ze daar nog genoeg vaccin. We aarzelden niet lang en kozen de wijste weg en reden twee uur door de stoffige bush naar Ngao. Gelukkig kregen we het daar. Heel wat geruster reden we terug. Ondertussen was er in Galole nog niet veel ge beurd, alleen de doodtol was nu opgelopen tot tien mensen, 's Middags om vier streek er een vliegtuig neer van de Kenya Police, het kwam uit de richting Mombasa. Zelden hebben we het vliegveldje zo vol mensen, 's Middags om 4 uur streek er een vliegtuig cin die werden uitgeladen. Er waren ook nog enkele dokters meegekomen en had nu eindelijk de volle zekerheid, het was inderdaad cholera. Voor de bevol king was dat allang niet belangrijk meer. Iedereen was er vast van overtuigd dat deze vreemde ziekte gereed stond ook zijn gretige klauwen naar hem per soonlijk uit te strekken. Duizenden mensen waren samengedromd en wachtten in angstige spanning af waar de vaccinatieposten zouden worden ingericht. Wij hadden het voor elkaar gekregen dat we op de werkplaats een team kregen, dat alle werknemers van het scheme en de boeren in zou enten. We had den al het beschikbare transportmateriaal beschik baar gesteld om de boeren uit hun dorpen te halen. De vrachtwagens reden af en aan. De bussen die niet meer uit Galole weg mochten werden ook ingescha keld. Honderden mensen werden naar de werkplaats gebracht. Gedwee gingen de mensen in de rij staan. Maar ineens werd sommigen de spanning teveel. Ze begonnen te vechten over een plaats. De politie moest er met de gummiknuppel tussenbeide komen. Als angstige kinderen vluchtten de mensen uiteen. Maar intussen ging het inenten door, snel en efficiënt. Het ging door tot diep in de nacht. Niet alleen bij de werkplaats maar op diverse andere plaatsen. In de ogen van de mensen lag een grote angst. De dood was zo akelig dicht bij nu. Natuurlijk waren de ver halen sterk overdreven. Iedereen jutte iedereen op. Tegen de avond was het sterftecijfer veertien en tien tallen besmetten lagen in het hospitaal. Maar de hulp en de aandacht van de buitenwereld kwam nu goed op gang. Zondag was men over het hoogtepunt heen. Het overgrote deel van de bevolking was nu ingeënt. Zondag leek het vliegveldje zijn grootste drukte te beleven sinds zijn bestaan. Het ene vliegtuigje na het andere streek neer en steeg weer op. Om een uur of half drie kwam er een groot transportvliegtuig van het Kenyaanse leger, volgestopt met medicamen ten, voornamelijk bedoeld om de patiënten het leven te redden. Velen hadden al zoveel vocht verloren door de voortdurende diahree en braken, dat alleen vochttoediening op kunstmatige manier nog moge lijk was. Nu, vandaag maandag, is de paniek gewe ken. Het gebied is voor zeven dagen gesloten om er zeker van te zijn dat niemand oningeënt naar andere streken gaat. Heel wat vaccinatieteams zijn de bush ingetrokken om ook in de meest afgelegen plaatsen de helpende hand te bieden. Volgens de doktoren is nu ook het gevaar geweken. Op vijf januari was er een schrijven uitgegaan van de medische dienst dat iedereen ingeënt zou worden tegen cholora. Alle richtlijnen wérden er in gegeven, maar er gebeurde niets totdat het zover was en er schielijk ingegrepen moest worden. Tot vandaag heeft het zestien doden gekost en een heleboel angst en paniek. Dit was allemaal niet nodig geweest als het schrijven van vijf januari met daden was gevolgd. De gezondheidsofficier zal er wel een antwoord op hebben SCHRIJFKOUTER. Zeer hoge bietopbrengst en de hoogste suikeropbrengst

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 13