Nu is er Wigran Super Tegen kamille |fcp wintergranen UIT DE PRAKTIJK Aardappelprijs op helft van de kostprijs! Normaliseer de rijenafstand Ideeën voor nieuwe opzet uienren gevraagd De zaaitijd staat weer voor de deur Over bieten en laadplaatsen muur, kleefkruid, zwaluwtong en veelknopigen THOLEN en ST. PHILIPSLAND stagneren de werkzaamheden door de regen van de laatste weken. Gelukkig vallen de hoeveelheden nogal mee, zodat de struktuur er weinig van lijdt. Na de late vorstperiode van eind februari, begin maart, ligt de grond er dan ook prima bij en zal het weinig moeite geven straks een goed zaaibed te verkrijgen. Dit mits we geen al te overvloedige regen meer krijgen. Bo vendien zullen we onszelf dan moeten dwingen niet al te vroeg te beginnen. Dat ligt wel heel wat moei lijker als we zo hier en daar de sporen van het kunst- meststrooien eens bekijken. Tijdens de vorstperiode is er heel wat kunstmest gestrooid, maar gezaaid zijn er slechts enkele percelen. Toch zagen we een perceel lichte grond van enkele ha waar reeds Doré's gepoot waren. Kennelijk gokt men hier op een primeur. Hopelijk ligt enid juni de prijs weer evengoed als vorig jaar! Het laat zich echter aanzien dat er heel wat meer aardappelen van oude oogst aanwezig zullen zijn dan vorig jaar en dat kon wel eens van invloed zijn op de prijsvorming. Momenteel ligt de aardappelprijs slechts op de helft van de kostprijs, al lijkt er een geringe verbetering waar te nemen. Bezien we echter de winkelprijs dan blijkt er toch wel een veel te groot verschil te zitten tussen wat de teler ontvangt en wat de consument moet betalen en heeft deze laatste weinig of geen voordeel van de lage aardappelprijzen. Een euvel dat al vele malen geconstateerd is, maar waar blijkbaar moeilijk een oplossing voor te vinden is. Zou een vérgaande samenwerking en concentratie zoals die nu in „Cebeco Zuid-West" gerealiseerd wordt hier enig soulaas kunnen bieden Naar we vernamen zijn onze Thoolse veilingen ook bezig om te trachten tot een verdere samenwerking te komen in enigerlei vorm. Hopelijk wordt hier iets goeds uit geboren in het belang van onze aardappel en uientelers. AOK op ZUID-BEVELAND leek het er zo'n veer- tien dagen geleden op, dat we zó verder konden gaan met de inzaai van de gewassen. Maar een beetje sneeuw en wat regen hebben ook bij ons de werk zaamheden flink afgeremd. Uiteindelijk is hier nog alleen van de zomertarwe een behoorlijk percentage gezaaid, van de andere gewassen, of het nu om erw ten, vlas, uien of bieten gaat, is de uitgezaaide opper vlakte nog zeer gering. Wel is het zo, dat men op vrijwel alle bedrijven al een zeer groot gedeelte van de kunstmest heeft gestrooid. Allerwegen wil men er toch wel voor zorgen, dat de kunstmest enkele weken voor het zaaien of poten wordt gestrooid. Het is n.l. zeer duidelijk gebleken dat dan het beste re sultaat bereikt kan worden. We kunnen niet zeggen dat we een ongunstig nat voorjaar hebben gehad, toch blijkt dat er nog niet veel kansen waren om chemische onkruidbestrijdin- gen uit te voeren in de wintertarwe. In de vroeg ge zaaide wintertarwe zijn in vele gevallen de onkrui den, vooral de kamille nu te groot om nog met DNOC te bestrijden. Er zal nu naar straffere middelen ge grepen moeten worden! Door de vorstperiode is ook de groei van de gras sen geremd. Op vele bedrijven zal men nog eens na moeten gaan, of er voor de rest van de voerperiode voldoende ruwvoer aanwezig is. De belangstelling voor de uien was de vorige week enkele dagen heel wat gunstiger. Er waren toen dan ook wat hogere prijzen te maken, jammer dat het maar enkele dagen heeft geduurd. Ook lijkt het er op dat de belangstelling voor de aardappelen even iets gunstiger is, wat dan hopelijk wat mogelijkheden in de prijzen geeft. Alhoewel de tijd van zaaien en poten alweer is be gonnen, toch nog een opmerking over de rijenafstand van verschillende gewassen. Bij de uien is men na enige aarzeling vrijwel overal overgegaan op 33 cm. In enkele gevallen soms al tot 37 Vz cm. Het meest gewenst zou zijn dat alle bieten op 50 cm gezaaid en de aardappelen op 75 cm gepoot zouden worden. Nog te velen houden zich vast aan de te kleine rijen afstand van 44 en 66 of 67 cm. Help de loonwerkers en loonspuiters om het door hen uit te voeren werk zo goed en gemakkelijk mogelijk uit te voeren! Help ze dan ook met allemaal dezelfde rijenafstand van 50 cm voor de bieten en 75 cm voor de aardappelen te gebruiken! WE zouden op WALCHEREN met de inzaaiwerk- zaamheden graag een begin willen maken. Hoe wel het nog niet laat is, zoals vorig jaar, doen we er liever een aantal weken over dan dat alles overhaast in enkele dagen moet gebeuren. We dachten dat dit niet alleen lichamelijk, maar ook geestelijk wat ge makkelijker te verwerken is. De grond ligt er prima bij en zal zich naar het lijkt, gemakkelijk laten be werken. We hebben alleen maar gebrek aan goed drogend weer, zodat de grond zowel vóór als na de bewerking flink opdroogt. Noordenwind en zonnig weer zijn daarbij onze favorieten, alhoewel deze meestal niet het zoveel geprezen lente-achtig karak ter hebben. Toch blijkt de bodemtemperatuur dan meestal mee te vallen. Droge grond met goede struk tuur is warmer dan natte. De uienprijzen zijn de laatste dagen weer wat gun stiger. Sommige telers hebben verkocht en zijn nu aan het afleveren. De kwaliteit is, vooral in de uien- rennen, nog goed. Maar voor de niet met M.H. ge spoten partijen wordt het kritiek. Bij wat hogere temperaturen kan de kwaliteit snel achteruitgaan. Uit een oogpunt van bewaring zijn uienrennen bij zonder goed. De bezwaren zijn dat het er uithalen van het produkt veel arbeid kost, terwijl dat ook niet mogelijk is dit te doen tijdens een vorstperiode. Soms vraag je je wel eens af, of het in deze tijd van zoveel technische mogelijkheden niet uitvoerbaar is een uienren te bouwen waarbij reeds 'genoemde be zwaren zich niet meer voordoen. De wind hebben we voor de ventilatie nog altijd gratis. We zouden dus een ren moeten kunnen bouwen waarbij het produkt gemakkelijk mechanisch uitgehaald kan worden en zodanige voorzieningen dat op eenvoudige wijze een vorstvrije bewaring mogelijk is. We willen hiermee niet de bewaring in geventileerde ruimten verooi delen, maar er wel op wijzen dat bewaring in rennen soms beter is dan bewaring in geventileerde ruimten die niet aan de eisen voldoen of waarbij op een an dere wijze onvoldoende aandacht aan de bewaring wordt geschonken. Ook hier geldt nog altijd: ,,Het oog van de meester IN WEST ZEEUWS-VLAANDEREN is begin maart reeds heel wat gezaaid. Vooral zomertarwe, gerst en erwten. Het is bekend, dat vooral de zomergra nen in het algemeen genomen gunstig reageren op vroeg zaaien. De daarop volgende veertien dagen heeft regen ons echter uit het land gehouden. Niette min is reeds veel kunstmest gestrooid, zodat het zaai en van de bieten nu gaat plaatsvinden met een tus sentijd van minstens 2 weken tussen kunstmest- strooien en zaaien. Er is een toenemende belangstel ling voor genetisch éénkiemig zaad, met de bedoeling van zowel eindafstandszaai, machinaal dunnen als handwerk. Pillenzaad heeft weinig of geen voordelen. Denk erom, dat wanneer U dit gebruikt, het niet ont smet kan worden tegen insecten. Dus is dan een grcndbehandeling nodig vóór het zaaien, om latere teleurstellingen te voorkomen. De teelt van blauw- maanzaad is hier duidelijk in trek gekomen, ook al in plaats van aardappelen, nu het pootgoed schrik barend duur is. Het ras Marianne kan zowel op 33 als op 22 of 25 cm gezaaid worden. Bij machinaal In het ZLM-blad van 26 februari j.l. werd in de rubriek Uit de Praktijk" onder bovenstaand hoofdje een bijdrage opgenomen, dat handelde over de sluiting van de laadplaatsen op het eiland Tholen in 1972. In dit artikel zijn enkele misvattingen geslopen, die ik gaarne wil rechtzetten. 1. De beslissing omtrent de sluiting van de laad plaatsen op Tholen is door dc C.S.M. en de Suiker Unie GEZAMENLIJK genomen. 2. Reeds gedurende enkele jaren is over deze sluiting overleg gepleegd met verschillende groepen ver tegenwoordigers van de bietentelers. Dit overleg is uitputtend geweest: van beide zijden zijn alle argumenten ruimschoots gesteld en toegelicht. Wanneer dan op gegeven ogenblik door de daar toe bevoegde instanties, i.e. het Bestuur van de Suiker Unie en de Direktie C.S.M. een besluit wordt genomen, mag men niet spreken van te wei nig overleg. BEROEPSVERANDERING EN BEDRIJFSBEËINDIGING IN LAND- EN TUINBOUW WANNEER iemand van plan is met het land- of tuinbouwbedrijf te stoppen en een andere werkkring wenst, volgt meestal direct de moeilijke vraag: „Wat nu?". Dat is te begrijpen, omdat deze zaken vaak diep ingrijpen in de tot dan gevolgde levenswijze van de direct betrokkene en zijn of haar gezin. Wanneer men echter tot het inzicht is gekomen dat het bedrijf geen goede toekomst meer biedt, dan is het verstandig om tijdig het bedrijf te beëindigen en ander werk te zoeken. Op deze wijze kunnen grotere moeilijkheden later worden voorkomen. Het is van groot belang bij dergelijke beslissingen tijdig de juiste informaties te ontvangen. Daartoe heeft nu het Landbouwschap een brochure samen gesteld waarin de verschillende regelingen op over zichtelijke wijze zijn samengevat. Deze brochure kan aangevraagd worden bij het secretariaat van de ZLM, Grote Markt 28 te Goes dan wel bij het Landbouw schap, Raamweg 26, Den Haag. dunnen op 22 cm moet U dan per machinegang 2 keer rijden met de dunner op rijenafstand van 44 of 50 cm. De teelt van zomergerst zal ook iets uitbreiden Voor de kontrakten is evenwel geen overweldigende belangstelling. De West Zeeuws-Vlaamse boer is wei nig kontraktmindend. Toch is het de vraag of dit vooi de toekomst wel de juiste instelling is. De afzetstruc tuur is weinig aangepast aan onze tijd. Kontraktteelt zal in toenemende mate door de verwerkende indus trie gevraagd worden. Ook bij onze aardappels wordt het vrij speculeren een tamelijk moeilijke en onefficiënte vorm van aanbod van ons produkt. Ter wijl de verwerkende industrie en aankoopkombina- ties allerwegen fuseren, gaan zij bij het kontrakteren tegenover alle individuele boerën de prijs bepalen. Wij moeten ons de vraag stellen of het niet verstan diger is om via horizontal samenwerking als tegen speler op te treden bij de prijsbepaling van het kon- trakt van die reeds veel langer samenwerkende land- bouwverwerkende industrie. 3. De beslissing is genomen in het kader van een lan delijk beleid ten aanzien van ontvangst en aan voer van de bieten. De rationalisatie op dit terrein gaat zeer snel. In 1966 ex ploiteerde de Suiker Unie nog 136 laad plaatsen; in 1970 waren dit er 68, dus precies de helft. Daarnaast wordt bijna 90 van de bieten mechanisch bemonsterd! Het zou onverantwoord zijn, niet alleen bedrijfs economisch gezien, maar ook uit een oogpunt van billijkheid ten opzichte van de overige leden, wan neer op Tholen een andere gedragslijn zou zijn ge volgd dan elders. 4. Met het kringbestuur zal overleg worden gepleegd om de gevolgen van de sluiting van de laadplaatsen zo goed mogelijk op te vangen. Op dit moment kunnen daarover nog geen nadere mededelingen worden gedaan. Ir A w lu it J ENS Hoofddirekteur Suiker Unie BROUWGERSTCONTRACTEN OOGST 1971 OVERTEKEND IYE belangstelling voor de inschrijving op de con- tractlevering met het C.B.K. van de 30.000 ton brouwgerst oogst 1971 op de bekende voorwaarden van sortering, vermenging, kiemkracht, eiwit en vochtgehalte enz., blijkt bijzonder groot te zijn ge weest. Door zware overtekening zal de toewijzing op de ingeschreven hoeveelheden slechts 5314 bedra gen. Deze overtekening kan tweeërlei redenen heb ben. Of wel er is inderdaad door belanghebbenden zwaar gecontracteerd dan wel is er rekening mee gehouden dat er wel eens hogere inschrijvingen zou den zijn dan geplaatst konden worden en heeft men er op papier een schepje boven op gedaan (gemajo reerd) om toch zijn beschikbare kwantum te kunnen leveren. Een combinatie van die twee redenen is na tuurlijk ook mogelijk. Voor de driejarige brouwgerstcontracten oogst '71, '72 en '73 blijkt de belangstelling over het algemeen gering te zijn. OKAOIUtU j¥ Wigran Super een Orga-Produkt f N Spuiten kort na de winter lhrvanaf het 4-5 bladstadium tot in het uitstoelingsstadium van het gewas met 6 l/ha k- -/

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 5