LANDBOUWSCHAP BESTRIJDING VAN LEVERBOTZIEKTE VAN HET Meningen over Teleaccursus landbouw lopen zeer sterk uiteen i ENQUETE OVER TELEACCURSUS Op 16 februari j.l. heeft de Stichting Teleac aan 3600 personen in de land- en tuinbouw formulieren gezonden met vragen over de televisiecursus „Onze landbouw nu en straks". Onder de geadresseerden bevonden zich zowel cursisten als niet-cursisten en ge spreksleiders. Tot nog toe heeft men bij Teleac slechts 800 formulieren ingevuld terugontvangen. Over dat getal is men bij de Stichting Televisie Academie nogal teleurge steld. Men vermoedt, dat de sfeer rond de volkstelling de cursusenquête negatief be ïnvloed heeft. Men hoopt, dat velen alsnog het toegezonden formulier willen invullen en opsturen naar de Stichting Teleac, postbus 2414 te Urecht. De gegevens die de enquête oplevert wil men gebruiken bij volgende tele visiecursussen met de landbouw als onder werp. Ondcrwijsfiims uit materiaal Teleaccursus Bij de voorlichtingsdienst van het minis terie van Landbouw en Visserij is men mo- mentel bezig uit het door de Teleaccursus „Onze landbouw nu en straksbeschikbaar gekomen filmmateriaal een drietal films voor het landbouwonderwijs samen te stellen. Voor dit doel heeft men de medewerking van Teleac-regisseur F er ene Schneider. De films hebben elk een duur van 30 minuten. De eerste agrarische rolprent is inmiddels gereedgekomen. Het ligt in de bedoeling de films te gebruiken bij het onderwijs aan land bouwscholen. P\ E meningen over de onlangs afgesloten Teleac- cursus Onze landbouw nu en straks", lopen zo blijkt nu zeer sterk uiteen. Een kleine enquête onder iandbouwinsiders .die regelmatig naar de tele- /isielessen hebben gekeken, zelfs al kwam Teleac- iandbouw pas tegen het middernachtelijk uur op de buis, leverde een boerenbonte verscheidenheid van meningen op. De een vond de cursus ,.te algemeen en te moeilijk", de ander sprak over te gedetailleerd en nadrukkelijk voorgekauwd de cursus zou ,.te kort en te lang zijn geweest, .te groots opgezet" en .te veel vanuit een gezichtshoek" zijn opgebouwd, de be- dnjfsvoorbeeiden waren .onjuist en raak gekozen" de presentatie amateuristisch en vakkundig, hakkelig en gelijkmatig de interviews .spontaan en natuur lijk van tevoren in mekaar gezet" Voldoende aanlei ding voor de vermetele enquêteur om duizelend in een hoek te kruipen en over heel onze landbouw, nu dan wei straks, geen mond meer open te doen Bij wijze van spreken' (Advertentie) Het onderzoek van de laatste jaren heeft duidelijk aangetoond dat de leverbotziekte een steeds grotere uitbreiding neemt in de EEG landen. In veel gevallen gaat deze ziekte gepaard met belangrijke verliezen aan melk en vlees. Een doelmatige bestrijding van leverbot moet op twee fronten tegelijk gebeuren, namelijk: bij het dier door het toedienen van gepaste leverbotdodende middelen en op de weide door de leverbotslakken te vernietigen. PREVENTIEVE WEIDEMAA TREGELEN De leverbotslakken worden vooral aangetroffen in greppels en greppelzones, op vertrapte percelen, langs slootkanten, bij drinkplaatsen enz. Naast cultuurtechnische maatregelen waarbij vooral de waterhuishouding verzorgd wordt, verdient een recht streekse bestrijding van de slakken de aandacht. Talrijke proeven hebben aangetoond dat kalkstikstof een uitgesproken slakkendodende werking heeft. Een behandeling van de weiden, en meer speciaal van de voorkeurzones voor de slakken, heeft reeds in veel gevallen geleid tot een totale vernietiging van de leverbotslakken of tot een sterk verminderde slakkenpopulatie. Een herbehandeling van de meest gevaarlijke plaatsen voor besmetting kan soms nodig zijn. TOEP A SSINGSMETHODEN Verschillende mogelijkheden doen zich voor, namelijk: le Voorkomen van de voorjaarsinfectie: Strooi kort na de groeiherneming in de lente, gebeurlijk na het wegtrekken van het overtollig watei^ 500 kg/ha fijn gekorrelde nitraathoudende kalkstikstof (CYANNITRAAT) of gebeurlijk 350 kg/ha kalkstikstof in poedervorm. Speciaal gevaarlijke zones bestrooien met een hogere dosis of zo nodig herbehandelen. 2. Voorkomen van de najaarsinfectie: Strooi in juli op de vochtige of natte plaatsen (greppelzones enz.) fijn gekorrelde nitraathoudende kalkstikstof (CYANNITRAAT) tegen 500-1000 kg/ha. 3. Een andere mogelijkheid biedt het hooien van slakken- percelen na toepassing van CYANNITRAAT als stikstof meststof tegen 500 kg/ha. BESLUIT Kalkstikstof op leverbotweiden biedt belangrijke oordelen, namelijk: aanvoer van stikstof en kalk, weide- rbetering door bestreiding van onkruiden en minder- uardige grassen, en vernietiging van leverbotslakken. Medegedeeld door SADACEM ..Landbouwkundige dienst". Langerbruggekaai 9, B-9000 GENT). l^ALM nadenken is in zo'n situatie het beste wat je doen kunt. En vervolgens een goëcle biecht vader opzoeken. Waar zou je die beter kunnen vin den dan bij de KNBTB. Daar was het drs. W. Broex, hoofd van de economisch-sociale voorlichters van de KNBTB en zelf lid van de cursusredactie, die wijze raad gaf door verwijzing naar de ABTB, om precies te zijn naar ir. Bouma. Deze maakte indertijd de Teleaccursus „Onze landbouw nu en straks" tot hoofdonderwerp voor zijn vele gespreksleiders in zijn acht provinciën omvattende aartsdiocees. De oogst daarvan hebben we op 'een maartsbuiige achtermiddag in het ABTB-gebouw aan de Arnhemse Rijnoever zit ten verwerken. En daardoor kunnen nu kort samen gevat wat meningen over de jongste Teleaccursus over de landbouw op een rijtje worden gezet. Achterveld: Het grootste deel van de deelnemers aan de discussiegroepen reageerde conservatief op de in houd van de cursus. Dat de boeren erdoor aan het denken worden gezet is een groot pluspunt. Almelo: (Mariaparochie) De cursus was te groots op gezet. De bedrijfsvoorb'aelden zijn te groot. Daar is men hier nog lang niet aan toe. Appingedam: De helft blijkt hier een testament te hebben gemaakt. Goed dat dit ter sprake gebracht werd. Overigens: na verloop van enkele jaren cur sus herhalen met dezelfde mensen en zien hoe de financiën er dan voorstaan. Assen: De lessen staan te ver van de praktijk af. De vraag vanuit Assen hoe het best van gedachten te wisselen over de cursus werd beantwoord met: ..Tussen man en vrouw". Broekland: Liever een bedrijf van 1530 ha uit het eigen gebied in een tv-cursus. Met de bedrijfsvoor- beelden uit het westen en het zuiden van het land heeft men te hoog gegrep"en. Bunnik-Odijk: De cursus was onvoldoende afgestemd op de praktijk. Over 15 jaar geeft men subsidie aan landbouwers die willen blijven. Als de overheid niets a-an de* landbouw doet, lopen juist alle flinke boeren weg. Coevorden: De voor de cursus geïnterviewde mensen leverden geen kritiek. Waren ze soms geselecteerd? Dronten: In bepaalde lessen werden kernvragen Ont weken. Blijkbaar waren alleen degenen, die een bedrijf overnamen belangrijk. Andere leden van het gezin kwamen niet aan bod. Geesteren: De in de cursus getoonde bedrijven kunnen niet als gemiddelde bedrijven worden beschouwd. Overigens graag meer cijfers in zo'n cursus. Anders Jumnen er geen conclusies worden getrokken. Heeten: Meer cijfers graag. De uitzendtijden liggen erg moeilijk. Hengelo: Wat een moeder in een agrarisch gezin wil is zeker niet belangrijk. Het gezin als geheel is in deze cursus nauwelijks ter sprake gekomen. Kamerik: De presentatie staat nog in de kinder schoenen. Tien procent van de mensen hier denkt aan een politieke stunt, georganiseerd door de over heid om de agrariër kwijt te raken. Toch betekende deze cursus vergeleken bij voorgaande over de land bouw een hele verbetering. Olburgen: De gemiddelde Nederlandse boer is nog niet zover als de lessen van de Teleaccursus sug gereren. Raalte: De lessen brengen niet veel nieuws. Er is te weinig aandacht besteed aan de kijkers boven de 50 jaar. COMMENTAAR TE kunt het met zo'n televisiecursus natuurlijk nooit iedereen naar de zin maken," reageert eindredacteur drs. C. van der Sluys. „Want op wie moet je mikken? Op progressief of conservatief? Op de boven-, de midden-, of de onderlaag? De opzet was een cursus samen te stellen, niet gericht op een be paalde sector onder de boeren of tuinders, maar op de gehele agrarische wereld. De inhoud moest voor iedereen, die op welke manier dan ook bij de land- of tuinbouw betrokken is denk ook aan de agri business interessant zijn. We hebben meer aan men- talitaitsbeïnvloeding dan aan voorlichting gedaan. Wil een boer voor zijn concrete situatie aangepaste voorlichting hebben, dan zijn er in zijn direkte om geving wel adviseurs te vinden. Zo'n boer moet niet langer talmen, maar direkt een oplossing gaan zoeken voor zijn problemen. Wij hebben met „Onze land bouw nu en straks" juist geprobeerd de mensen aan het denken te zetten over hun eigen situatie in de maatschappij waarin we nu eenmaal leven. Er zijn ontwikkelingen aan de gang waaraan boeren en tuin ders zich moeten aanpassen". GEZIN IK ben het ook niet eens met de .opmerking, dat de cursus alleen maar aandacht heeft besteed aan de bedrijfsproblematiek en dat daardoor de ge- zinsproblematiek niet of onvoldoende aan bod is kun nen komen. De problemen, die er in een bedrijf kun nen voorkomen, raken toch onmiddellijk het agrari sche gezin. Elet feit, dat in de cursus voornamelijk met mannen is gepraat wil niet zeggen, dat de lessen niet op de vrouw van de boer of tuinder waren gericht. Aan de vraag naar meer cijfermateriaal in de lessen is de redactie met opzet niet tegemoet gekomen. We waren het met elkaar eens, dat er al teveel cijfers op het beeldscherm waren. Televisie is zo'n vluchtig me dium. Wat je ziet verwaait zo gauw. Bovendien be vatten de lessen van de schriftelijke begeleiding uit gebreid en hoogst interessant cijfermateriaal, ontleend aan de officiële, verantwoordelijke bronnen. Opmer kingen als zou de cursus te ver vooruitgrijpen omdat bedrijfsvoorbeelden werden getoond waarvan de praktijk ver van die der meeste boeren verwijderd is, kan ik weerleggen door te zegg-en, dat het geen enkele zin heeft in een televisiecursus algemeen bekende praktijkinformatie te geven", aldus drs. C. van der Sluys, eindredacteur van „Onze landbouw nu en straks". GESPREKSGROEPEN r.S. W. Broex merkte in de loop van de cursus zowel positieve als negatieve kanten op. Positief vindt hij de bijdrage van de gespreksgroepen (900 door het hele land) aan het totaal-beeld van de cursus. „Het doel van de cursus was, gespreksstof aandragen voor de discussiegroepen, stimuleren tot het grondig doornemen van de totale agrarische problematiek. Ik ben er bij voorbaat vanuit gegaan dat de televisie beelden niet alleen-zaligmakend zouden kunnen zijn. Vanuit die gedachte redenerend, kan ik de cursus over het algemeen wel geslaagd noemen. Voorbeeld: In de gespreksgroep van een CBTB-afdeling bleken acht van de tien leden geen televisietoestel te bezit ten. Toch vonden ze aan de hand van de schrifelijke studiebegeleiding de onderwerpen zó interessant, dat ze erover wilden doorpraten. De cursus was overi gens met zestien lessen te lang. Ook al omdat de onder werpen veelomvattend en moeilijk waren. Volgende televisiecursussen met de land- of tuinbouw als onderwerp zouden hooguit vier tot zes lessen moeten omvatten. Per cursus zou verder telkens een bepaald thema moeten worden behandeld. Bijvoorbeeld: finan ciering, beloning meewerkende kinderen, grondver betering en moderne voedingsmethoden voor varkens en kippen". TEGENVALLER TELEAC's verantwoordelijke man voor de schrif telijke studiebegeleiding van de t.v.-cursussen, de heer R. Engers, blijkt na voltooiing van „Onze land bouw nu en straks" teleurgesteld over het aantal deel nemers aan dg studiebegeleiding. Op basis van het aantal gespreksgroepen had hij minstens tienduizend inschrijvingen verwacht. Maar begin februari, met nog maar enkele lessen uit de reeks van zestien voor de boeg hadden slechts 8000 cursisten zich gemeld. De prijs voor de schrifelijke studiebegeleiding kan nau welijks een bezwaar zijn geweest. Voor het te ver waarlozen bedrag van 12,50 kreeg iedere cursist twee uitstekend verzorgde boekjes, waarin elke les door de samensteller ervan uitvoerig werd toegelicht, door middel van heldere teksten, overzichtelijke tabellen, schema's en foto's. De heer Engers meent, dat onwen nigheid ten opzichte van de mogelijkheid tot studie via een televisiecursus het aantal schriftelijke cursis ten aan de lage kant gehouden heeft. Mocht voor velen de prijs een bezwaar zijn geweest, dan zij ge- zggd, dat het niet voor minder had gekund. Inderdaad subsidieert de overheid de Stichting Teleac, maar dat geldt alleen do filmproduktie. (Zie verder pag. 13)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 4