fel gropatax UIT de middelen, die /oor financiering van structuur projecten in het jaar 1970 beschikbaar zijn in het Europese Oriëntatie- en Garantiefonds voor de Land bouw, afdeling Oriëntatie, heeft de Europese Commissie thans besloten aan een eerste serie van 11 projecten een :cewijzing te verstrekken: BIJ, de nadering van 1 april lijkt het gewenst er ook dit jaar wederom de aandacht van de veehouders op te vestigen, dat na genoemde datum geen voederbie ten met spruitvorming meer op de bedrijven mogen voor komen, zulks overeenkomstig de voorschriften vervat in Verordening bestrijding vergelingsziekte bij bieten. Het is derhalve noodzakelijk maatregelen te treffen, opdat tijdig de gehele voorraad gekapt kan zijn. EREGALERIJ Zitdagen De Onderlinge Zuidelijke Hagelverzekering in 1970 IN MEMORIAM Dr. S. BROEKHUIZEN Op 67-jarige leeftijd is op 10 maart j.l. Dr. S. Broekhuizen overleden die als graandeskundige grote bekendheid genoot. Voorheen als medewer ker van het Rijksconsulentschap granen, zaden en peulvruchten, het PA.W. afd. granen te Wagenin- gen en tot ziin overlijden als deskundige van de Stichting Nederlands Graan-Centrum heeft Dr. Broekhuizen zich in zijn loopbaan volledig ingezet op het brede gebied van de Nederlandse graanteelt en alles wat hiermede direkt dan wel indirekt te maken had. De heer Broekhuizen was Officier in de Orde van Oranje Nassau. EEG-TOEWIJZINGEN STRUCTUURPROJECTEN 1970 Verbetering van het stroomgebied van de Poelsbeek in het waterschap „Regge en D.'nkel" (O.) 650.014,— Ruilverkaveling ..Kieldrecht" (Z.) 1.581.940, Ruilverk. „De Poel-Heinkenszand" (Z.) ƒ4.163.000, Ruilverkaveling „Ursem" (N.-H.) 1.393.700, Bouw van een nieuwe tuinbouwveiling te V eldhoven (N.-Br.) 1.692.643, Uitbreiding tuinbouwveiling 's-Graven- zande (le fase) 1.855.304,— Bouw van een tuinbouwveiling te Monster (3e fase) 131.974,— Aanschaffing van een vacuumkoelinstal- latle voor tuinbouwprodukten te Berkel 199.455, Uitbreiding en modernisering van een snijbloemenveiling te Honselersdijk ƒ2.583.091, Voorzieningen voor de fabricage voor instant melkpoeder in een zuivelfabriek te Heusden 12.704, Modernisering van de produktie in een zuivelfabriek te Beilen 1.053.159, Met een totaal bijstandsbedrag van bijna 15,4 miljoen gulden heeft Nederland ruim 8 van de thans verdeelde middelen ontvangen. Toewijzing van de eerstvolgende serie kan medio 1971 worden tegemoetgezien. RECTIFICATIE C.A.O. LANDBOUW ZEELAND 1971 Van verschillende kanten werden wij erop gewezen dat er in de publikatie in ons blad van 5 maart j.l. over de C.A.O.-Ionen, enz. landbouw Zeeland per 1 maart 1971, betreffende de arbeidstijd van de Vakarbeider A met lange werkweek, een fout was gemaakt. Inderdaad heeft het zetduiveltje parten gespeeld en moet als arbeidstijd voor deze Vakarbeider A 2365 uur per jaar vermeld staan en niet 2235 uur, zcals abussievelijk werd opgenomen. Het weekloon voor deze 2365 uur per jaar werkende vakarbeider is 198,34 per week. Diegenen die dit voorlopige C.A.O-overzicht hebben bewaard verzoe ken wij even deze arbeidstijd te corrigeren! BI. CORRECTIE AANVULLING TARIEVEN LOONWERK 1971 ZEELAND In de de vorige week gepubliceerde Tarieven loonwerk 1971 voor Zeeland moet een wijziging en een toevoeging worden aangebracht. Onder no. i 1 Eggen dient het maximumbedrag voor aangedreven eggen op 100,- ./ha te worden veranderd in de plaats van de vermelde 110/Bij no. 12 - Zaaien moet worden bijgevoegd dat deze tarieven alleen mogen worden berekend met inachtneming van de juiste rijsnel heid. Het woord juiste was weggevallen. BI. Sizim LAND- EN TUINBOUWBLAD Officieel orgaan .van de Maatschappij tot bevordering van landbouw, tuinbouw en veeteelt in Zeeland en Noord-Brabant Endredakteur J. F. Blanksma Ing., Grote Markt 28, Goes (tel 01100 - 5010, tel. huis 01185 - 1422) Technische verzorging Combinatie drukkerij Vink N.V - Axel en drukkerij Van de Sande N.V. - Terneuzen Advertentie-exploitatie en administratie over advertenties Drukkerij Vink N.V 'Nassaustraat 1 Postbus 16, Axel, Telefoon .01155 - 2020. Postgiro 2069912 VOEDERBIETEN EN VERGELINGSZIEKTE Verleden jaar moest toch nog in een aantal gevallen proces-verbaal worden opgemaakt, omdat niet tijdig aan de voorwaarden was voldaan. Voorkom deze moeilijk heid door tijdig te kappen. Per 1 april dus geen voederbieten meer in voorraad (ook niet in de schuur) waaraan spruitvorming voorkomt! NIEUWE FILM OVER RUWVOEDERWINNING Een nieuwe film over de winning van hooi en kuilvoer van het ministerie van landbouw en visserij wordt in roulatie gebracht. Deze 19 minuten durende 16 mm 'kleu renfilm, getiteld „Moderne Ruwvoederwinning" is in op dracht van het departement door N.V. Cinecentrum te Hilversum vervaardigd. Op 1 maart j.l. ums het 20 jaar geleden dat de heer J. VAN DE MOERE in dienst kwam op het bedrijf „Campensnieuwland" van de Fam. Mol te Kamperland. De heer Van de Moere die 50 jaar lang in de landbotLw werkzaam is geweest, vierde op 12 maart j.l. zijn 65e verjaardag. Op hetzelfde bedrijf kwam 25 jaar geleden de heer EVERT TAN GE in dienst er? is daar nog steeds. Op 15 maart j.l. herdacht de heer A. OU AAK het feit dat hij 25 jaar geleden in dienst kwam op het bedrijf „Reygerburgh" van de fam. A. L. Hage te St. Maartensdijk. Alle jubilarissen hartelijk gelukgewenst! Miimmmijiiiiiuiiiijj GOES OOSTBURG: woensdag 24 maart in café „De Windit". MIDDELBURG: donderdag 25 maart in hotel „De Eendracht". ZIERIKZEE: donderdag 25 maart in hotel „Huis van Nassau". SEROOSKERKE: vrijdag 26 maart in café „Huys- se", van 9.001.00 uur. THOLEN: zaterdag 27 maart in hotel „Hof van Holland". GOES: in het Landbouwhuis: dinsdagmorgen 23 maart 1971 van 912 uur volgens afspraak. dinsdagmiddag 23 maart 1971 van 13.3017 uur. /\AN het jaar 1970 zullen landbouwers een ongunsti ge herinnering bewaren als zijnde een jaar met over het algemeen teleurstellende opbrengsten, voor namelijk als gevolg van het uitzonderlijk natte en koude voorjaar. Eerst eind april, begin mei kon daardoor met zaaien en poten worden begonnen, waardoor de oogst een zeer korte groeiperiode had. Gelukkig kwamen slechts weinig zware onweersbuien voor en werd ook weinig schade door hagel aangericht. Voor de hagelver- zekeringsmaatschappijen dus een niet ongunstig jaar, ware het niet dat zich voor de O.Z.H. toch een aantal tegenvallers voordeden. Allereerst werd dit jaar belast met een deel van het nadelig saldo van vorig jaar, zijnde BESTEMMINGSPLANNEN Sprang-Capelle. Vanaf 12 maart ligt een maand ter inzage het plan tot herziening van het bestemmingsplan „Sprang". Zij, die zich tijdrig met bezwaren tot de ge meenteraad hebben gewend, kunnen binnen een maand bezwaren indienen bij G.S. Goes. Vanaf 12 maart ligt een maand ter inzage het vastgestelde bestemmingsplan „Valckeslot I herzie ning 1970". Gedurende deze termijn kunnen zij, die zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad heben gewend, alsmede een ieder die bezwaren heeft tegen in het ont werp aangebrachte wijzigingen, binnen een maand be zwaren indienen bij G.S. Heeze. Vanaf 11 maart ligt een maand ter inzage het bestemmingsplan „De Laarstukken". Zij, die zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, kun nen binnen een maand bezwaren indienen bij G.S. Nieuw-Vossemeer. Vanaf 12 maart ligt een maand ter inzage het ontwerp-structuurplan voor de bebouwde kom. Gedurende deze termijn kunnen schriftelijke be zwaren worden ingediend bij de gemeenteraad'. (Zie verdei pag. 15) RADIO Dinsdag 23 maart a.s., Hilversum II, 12.3012.40 uur: „Ontmenging op het landbouwbedrijf n Friesland-I", ir. J. VoHema, C.A.R. Leeuwarden. Actualiteiten van het proefstation voor de groente- en fruitteelt onder glas te Naaldwi'<. Vrijdag 26 maart a.s., Hilversum II, 12.3012.40 uur: „Ontmenging op het landbouwbedrijf in Friesland-II", ir. J. Vollema, C.A.R. Leeuwarden. „Voorjaarswerkzaam heden op het landbouwbedrijf", m.m.v. diverse consu- lent.scha:>pen. een bedrag van ƒ21.655,36. Gelukkig deed zich tot om streeks 1 oktober slechts hier en dlaar namelijk onder Wouw, Klundert, Dinteloord en Borssele geringe schade voor o.a. in suikerbieten, pootaardappelen en uien, zodat het zich liet aanzien dat dit jaar met een zeer gun stig resultaat zou kunnen worden afgesloten. Ook bij de andere Onderlingen, met wie in Hafimij.-verband werd samengewerkt voor poolvorming en reassurantie waren de resultaten gunstig. |N oktober echter veroorzaakten een aantal hagel buien schade in herfstspinazie, gecontracteerd met de conservenindustrie, met als gevolg, dat enkele percelen door de contracterende fabriek voor verwerking werden afgekeurd. Deze schade deed zich voor onder Zevenberg- schenlhoek, Moerdijk en Lage-Zwaluwe, het gebied waar met name deze contractteelt vrij veel voorkomt. Deze tegenvallers betekenden, dat het totaal aan hagelschade uitgekeerde bedrag opliep tot 52.591,Het betekende uiteraard tevens, dat het bestuur zich, in overleg met andere onderlinge hagelverzekeringen ernstig heeft bera den over het risico van verzekering van het gewas con- servenspinazie. Besloten werd tot zowel een verhoging van de premie, als een wijziging in het systeem van scha de-uitkering bij hagelschade in dit gewas. - Het aantal deelnemers aan de O.Z.H. bedroeg per 1 januari j.l. 440, het verzekerd kapitaal 37.762,788, terwijl een oppervlakte van 12.528,ha bij de onderlin ge verzekerd was. Aan premies werd ontvangen een be drag van 153.158,07. Met verrekening van de herver zekeringspremie, de poolbijdrage, het nadelig saldo van het jaar 1969 en de verdere kosten geeft de rekening een batig saldo van 12.657,35 aan. De totale schade van de de Hafimij-deelnemers bedroeg 205.622,83, en er behoef de geen beroep op de herverzekeraars te worden gedaan. HET bstuur van de O.Z.H. kwam in het afgelopen jaar 5 maal in vergadering bijeen. Op de op 24 maart gehouden ledenvergadering waren als bestuurslid aftredend de heren L. J. Nelemans, L. de Koeyer en R. den Engelse. Voorzitter Nelemans was wegens leeftijd niet herkiesbaar, zodat op deze véfgadering afscheid yan hem moest worden genomen. De heer Nelemans was vanaf 1947 voorzitter van de Onderlinge verzekeringsmij tegen hagelschade vanwege de N.B.M.L. en werd in 1966 voorzitter van de intussen opgerichte O.Z.H. Zijn grote verdiensten van de onderlinge hagelverzekering werden op deze ledenvergadering nog eens duidelijk onder streept. Als opvolger van de heer Nelemans voor het voorzitterschap werd gekozen de heer E. L. de Koeyer, tot dan toe secretaris van de O.Z.H. Als secretaris werd gekozen de heer A. P. Timmers. In de vacature Nelemans werd als bestuurslid gekozen de heer A. C. Timmermans te Moerdijk. Als lid van de financiële commissie werd gekozen de heer C. de Visser te Lage Zwaluwe, zulks in de vacature J. van Steenhoven. Het aantal deelnemende onderlingen in de Hafimij-samenwerking onderging in het afgelopen jaar geen uitbreiding. Diverse besprekingen daartoe hebben tot nu toe jammer genoeg niet tot resul taat kunnen leiden. Niettemin zal ook hier in de komende jaren gelden, dat men slechts door eendracht sterk zal kunnen zijn. Voor de allerwege, ook in het verzekerings wezen, op gang zijnde schaalvergroting zullen ook de onderlinge hagelverzekeringen, een open oog dienen te hebben. 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 2