P. J. Zuid - Geluid IONGEREN EN LANDBOUWBELEID Roger Makevo - Harambee! Jongerenaktiviteiten 26 Onder redaktie van: H. A. HARDERWIJK MET als vorige jaren bleek er weer een goede belangstelling te bestaan voor de cursus „Jonge ren en Landbouwbeleid" op 't Oude Hof te Bergen. 26 jonge agrariërs in de leeftijd van 1827 jaar namen aan deze cursus deel. De onderwerpen waren: 't plan Friesland, dat werd toegelicht door de heer Jaarsma van de Friese Mij. van Landbouw; de Grondbank en de discussienota Ned. Landbouwpolitiek door Ir. Hallmans van het Landbouwschap: de ontwikkelingslanden en hun pro blemen door de heer Saris uit Ceylon; bezoek aen de EEG te Brussel: bezoek aan verschillende bedrijven; discussie met politici. De heer Jaarsma betoogde dat in Friesland onge veer de helft van de boeren dient te verdwijnen. De vrij gekomen grond dient te worden aangewend voor: de blijvers, de opzet van moderne bedrijfsgebouwen, het creëren van speciale kalveropfokbedrijven. Tevens stelde de heer Jaarsma, dat vele graslandbedrijven kuilvoer en hooi dienen te produceren voor de grote melkveebedrijven. Vrij nauwkeurig komt deze her structurering van de Friese landbouw op 3 ct. per liter melk. De nota 1971—1975 van het Landbouwschap vond een goed gehoor in de groep. De verspreiding onder de politieke partijen van dit door de georganiseerde landbouw opgezette programma, moet in het nieuwe kabinet zijn vruchten afwerpen. Enkele algemene punten uit de nota zijn: de bijdrage aan het nationale inkomen van 16 pet. Dit zijn de boeren en de ver werkende industrie. De export bedraagt 25 pet. van de nationale export. De positie van de afzetorganisaties zouden volgens ons inzien wat meer gebundeld moeten worden om tot een betere onderhandelingspositie in de E.E.G. te komen. De totale agrarische produktre in Nederland bedraagt slechts 5 pet. van de totale EEG-produktie. Door de jongeren werd bepleit, dat de successierechten tenminste minimaal gehalveerd dienden te worden, terwijl men tevens een onbelaste pensioenreserve en een versterkte investeringsaftrek voor zelfstandigen vroeg. MET de heer Saris, momenteel werkzaam op de volkshogeschool, werd uitvoerig gediskussieerd over de Derde Wereld. De rijke landen dienen zich beter bewust te worden van de mogelijkheden en moeilijkheden in de arme landen. Opheffing van de hoge tolmuren rond de EEG waren een eerste ver eiste. Van onze zijde werd aangedrongen op een wat serieuzere mentaliteit van de „arme" bevolking. In Brussel bespraken we vier onderwerpen: de ge meenschappelijke landbouwpolitiek, de afzet, de struktuur- en financieringspolitiek en de sociale poli tiek. We zijn de heren Freisberg, Van Lierde, te Pass en Esser dankbaar voor de ruimte tot discussie in hun inleidingen. Het bleek ons, dat men in Brussel graag frequenter bezoek wil hebben van jonge boeren uit de E.E.G.- landen, die voor een bedrijfsovername staan of zojuist een bedrijf hebben overgenomen. Men kan dan beter het EEG-landbouwbeleid aan de praktijk toetsen. Terug in Bergen spraken we nog met vier verschil lende partijen over het nationale landbouwbeleid. Helaas houdt elke partij in Nederland er andere op vattingen op na, hetgeen een snelle besluitvaardigheid in het parlement niet bevordert. Wanneer er één groep in Nederland is, die gebaat is bij een snelle besluit vaardigheid, dan is het wel de landbouw. Hopelijk is de Nota '71'75 van het Landbouwschap een eerste stap naar meer eenheid in de landbouw programma's der politieke partijen. In 1972 zal er wederom een cursus „landbouwbeleid" van start gaan. We hopen, dat vele jonge agrariërs dan weer present zijn om verder te discussiëren over onze landbouw. K. SIKKEMA Geen bericht, goed bericht. Dat kun je ook zeggen van de aktie „Roger Makevo". Twee weken lang geen berichten of financiële standen in deze rubriek. Toch is deze stilte maar schijn, want achter de schermen wordt gestadig doorgewerkt. Nog enkele weken en Roger komt van even-boven- de-evenaar naar even-onder-de-Moerdijk. We hopen, dat ons waterig zonnetje tegen die tijd zijn best doet, zodat de overgang niet al te groot is. Voor wat de rest betreft, zal het vooral aan ons liggen, of de aktie „Roger" slaagt of niet. Tot op dit moment ziet het er hoopvol uit, maar nu komt de tijd, dat we het waar zullen moeten maken. Dit moet lukken, wanneer we ons allen inzetten voor dit goede doel. Roger komt, dat weet U, maar we gaan door met de aktie! We kunnen uw financiële bijdrage nog goe'd gebruiken en U weet: iedere cent komt ten goede aan Roger. Ons gironummer is: 457295 t.n.v. P.J.Z., Grote Markt 28, Goes met vermelding „Roger". Maak uw kennissen, vrienden en andere relaties attent op onze aktie en stimuleer hen tot geven van een financiële bijdrage. De stand was: De stand is: j 0o j- Lis dit de jt-.nd 'vol^c vde v/oe!c?) ƒ2390 we :o .-en lit i'.li UÖ ƒ2705,- f EUROPESE RALLFY Deze ralley wordt georganiseerd door het Europese comité en vindt plaats van 1 tot 8 augustus a.s. in Zwitserland. Vanuit Nederland mogen 2 jongens en 2 meisjes aan deze ralley deelnemen. De ralley is zo samengesteld, dat de deelnemers 'elkaar en het gast land leren kennen. Het internationale karakter van een dergelijke week wordt bijzonder belangrijk ge vonden en binnén het programma krijgt dit ook alle kansen. De kosten aan deze ralley verbonden, zijn: 150,Mocht u aan deze ralley mee willen- doen, dan opgave hiervoor vóór 15 april a.s. bij het P.J.Z.- sekretariaat te Goes. 4-WEEKSE 1971 Een groot aantal P.J.Z.-leden volgden in januari j.l. de 4-weekse cursus aan de volkshogeschool te Eer beek of Êakkeveen. Ook dit jaar weer enthousiaste ge luiden van de cursisten. Op zaterdag 3 april a.s. komen de oud-cursisten in café „De Landbouw" te Goes bijeen voor een réunie. Tijdens deze réunie worden de diverse 4-weekse pro gramma's nog eens kritisch onder de loupe genomen. De resultaten hiervan spelen we tezijnertijd door naar de respectievelijke volkshogescholen, zodat zij hiermee eventueel rekening kunnen houden bij de planning van de cursus 1972. Op de réunie wordt door de voorzitter der P.J.Z. de heer Ph. van den Hoek, de subsidiebedragen uit gereikt aan de cursisten. De bijeenkomst begint om 14.00 uur. H.B.-VERGADERING DER P.J.Z. OPENBAAR De H.B.-vergaderingen der P.J.Z. zullen in de toe komst openbaar zijn. d.w.z. dat ieder P.J.Z.-lid wan neer hij/zij dat wil, de bijeenkomsten bij mag wonen. De beperkte vergaderruimte maakt het echter nood zakelijk. dat men voortijdig aan het sekretariaat be kend maakt of en met hoeveel personen men de vergadering bij wil wonen. Het is helaas niet mogelijk, .dat de publieke tribune direkt aan de discussie deelneemt. Wil zij bepaalde meningen of zienswijzen naar voren brengen, dan vent dit schriftelijk te gebeuren of via haar/zijn af gevaardigde in h'2t H.B. Wij hopen, dat de leden indien noodzakelijk van deze mogelijkheid gebruik maken. UITWISSELING Op het sekretariaat zijn momenteel een drietal aan vragen van andere P.J.G.N.-afdelingen van platte landsjongerenorganisaties, die een uitwisseling willen met een P.J.Z.-afdeling. Het betreft een tweetal Utrechtse afdelingen en een afdeling uit Gelderland. Heb je belangstelling neem dan kontakt op met de onderstaande adressen: Afd. Oudewater: H. Lekkerkerker, Waardsedijk 41, Oudewater (034861386); afd. Harmeien: W. van Bemmel, Rijksstraatweg 130, De Meern (034061475); afd. Beusichem: sekretariaat „Jong Gelre", te Arn hem (085—422442). Samenstelling van de pogramma's in onderling overleg te regelen. Graag zo spoedig mogelijk kontakt opnemen. OOST ZEEUWS-VLAANDEREN De afdeling Oost Zeeuws-Vlaanderen plande op 26 maart a.s. een avond, waarop de P.J.Z.-leden gecon fronteerd zouden worden met de Terneuzense kabou ters. Helaas kan door onvoorziene omstandigheden deze avond niet doorgaan. Ter vervanging een volks dansavond in samenwerking met de C.P.J, en met medewerking van de volksdansgroep „Havannah Na- guila" uit Boschkapelle. Dus toch een grandiose af- delingsaktiviteit op 26 maart a.s. in de Jeugdherberg te Axel. De avond begint om 19.30 uur. AAGTEKERKE Da afdeling Aagtekerke belegt vandaag 19 maart a.s. in zaal „Kodde" te Aagtekerke eèn avond, welke in het teken zal staan van het toenemende gebruik van verdovende middelen. De avond begint om 19.30 uur. Aangezien er in onze direkte omgeving zo weinig bekendheid bestaat over deze materie, leek ons nut tig, maar ook nodig, een dergelijke informatieve bij eenkomst te organiseren. Er zullen er ongetwijfeld onder u zijn zowel ouderen als jongeren die van mening zijn, dat dit in onze gemeenschap nog van minder belang is. Niets is minder waar en het zal u zeker verbazen te horen, dat er iuist ook op het platteland zoveel „gebruikers" zijn. Maar al te vaak wordt nog te simpel gedacht over het gebruik van verdovende middelen en de ge volgen hiervan. Door zich neutraal op te stellen, ont trekt men zich zondermeer aan een stuk verantwoor delijkheid. De heer Korstanje, medewerker aan het Prov. bureau voor Alcoholisme, zal het onderwerp bij ons inleiden. Na afloop gelegenheid tot discussie. U bent van harte welkom. VAKANTIE *71 IN OOSTENRIJK Wie gaat er mee naar Oostenrijk? Evenals in voor gaande jaren organiseert de P.J.Z.-Walcheren een zomerreis. Dit jaar viel de keus op Oostenrijk. We zijn er reeds eerder geweest, en dat is zo goed bevallen, dat wij gemeend hebben, dit land met zija vele moge lijkheden nogmaals te moeten bezoeken. Een sympa thieke bevolking, prachtig natuurschoon, machtige bergmassieven en vele prachtige panorama's. 's Avonds bezoeken aan de welbekende Tirolerfeste, overdag lekker luieren in de zon of een koele duik in één van de kristalheldere bergmeren. We vertrekken op vrijdag 25 juni en komen terug op zaterdag 3 juli. Dus negen heerlijke dagen. Wellicht is deze reis iets voor jou, voor je vriend of vriendin. Ook niet-P.J.Z.- leden mogen aan deze reis deelnemen. Opgave vóór 30 maart a.s. bij: Janny Geertse (011803495) of Jasper Cevaal (011803980). Geef je gerust op, want de reiscommissie bestaande uit mej. I. Geertse en de heren W. Koster en J. C. Cevaal staan garant voor een succesvolle zomerreis (onze ervaring uit voorgaande jaren). WEEKEND WEEKEND WEEKEND voor mensen, voor allen die man of vrouw zijn of bezig zijn dat te worden; voor mensen uit west zeeuws-vlaanderen van de kpj en de pjz; een eerste gecombineerd weekend op 3 en 4 april aan staande op het vormingscentrum „hedenesse". met als onderwerp: man-vrouw zijn vandaag, met gesprek, ontmoeting, contact, gezelligheid, eens- even-eruit-zijn en proberen datgene te doen waar we toch zo weinig aan toekomen: nadenken en bezig zijn met eigen leven en dat van anderen, opgaven bij izaak haartsen, damstraat 31, schoondijke (01173—334). KENNISMAKING MET DÈ LANDBOUW IN OOST-DUITSLAND Verschillende plattelandsjongeren hebben laten weten, belangstelling te hebben in de landbouw in Oosteuropese landen. Dit was aanleiding om een agra risch gerichte studiereis naar Oost-Duitsland te orga-- niseren. Deze reis zal plaatsvinden van 2 tot 8 mei '71. Het programma vermeldt o.a. een bezoek aan een landbouwcoöperatie, een tuinbouwcoöperatie, een landbouwschool en gesprekken over de landbouw situatie aldaar. Daarnaast is er tijd uitgetrokken voor bezoeken aan ■een aantal interessante steden, zoals Maagdenburg. Dresden, Leipzig en Berlijn. De kosten bedragen 250,all-in, ook de visum- aanvragen, enz. Een goed programma voor weinig geld. Wilt u mee, dan zo spoedig mogelijk opgave bij: P.J.G.N. te Den Haag (070—512541) of P.J.Z. te Goes (01100—5010). Opgave uiterlijk vóór 30 maart a.s. in verband met de visum-aanvragen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 26