[ebeta Q Grond, bemesting en zaadhoeveelheid breekpeen TUINBOUW- KLANKEN „Een nieuwe lente, een nieuw begin!" Patiënt met verhoging! suikerbieten 11 TJ. BUISHAND ING. Consulentschap Groenteteelt in de Vollegrond Alkmaar Over de teelt van breekpeen (winterwortel) is be trekkelijk weinig bekend. Het areaal wordt geschat op circa 850 ha. De teelt wordt vooral aangetroffen op zavel en lichte kleigronden in Noord-Holland en de N.O.P., terwijl in Noord-Brabant vooral de zandgron den voor deze teelt naar voren komen. In de oude teeltgebieden Goeree-Overflakkee (Flakkeese) en in Friesland (Berlikumer) is dit gewas sterk in belang rijkheid achteruitgelopen. Een goede kwaliteit stelt vrij hoge eisen aan de grond. Ook in verband met de zaadhoeveelheid (op komst) is de grondsoort belangrijk. Peen is een kali- en magnesiumminnend gewas en gevoelig voor hoge zoutconcentraties. De bemesting wordt mede daarom bij voorkeur vóór het zaaiklaar maken van de grond uitgestrooid en goed door de bovenste grondlaag ge werkt. KIES EEN NIET TE ZWARE GROND De winterwortel kan het best worden geteeld op kalkrijke, vochthoudende zandgronden, op venige klei (Avenhorn e.o.) en op zavel en lichte kleigronden (2030 pet. afslibbaar). In velband met de oogstbaar- heid moet bij deze gronden wel gedacht worden aan de teelt op ruggen. Zware gronden komen met het oog op moeilijkheden bij de opkomst (zaad ligt dik wijls te droog door onvoldoende sluiting van het zaai- bed), minder goede kwaliteit (vertakte en misvormde wortelen) en beperkte mogelijkheden tot machinaal rooien niet in aanmerking. Peen vraagt een pH-KCl van 6,8 of hoger. Op gron den met een organisch stofgehalte boven 10 pet. mag de pH-KCl 6,2 zijn. Bij het zaaien op vlakveld moet het zaaibed niet al leen een luchtige structuur hebben, doch ook goed ge sloten liggen. Het zaad mag namelijk niet in een droge toplaag terecht komen. Bij ruggenteelt kan men bijvoorbeeld met een schudeg ongeveer 15 cm losse grond verkrijgen, waar van met aanaarders ruggen worden gemaakt. Een aa- dere methode is met een rijenfrees (liefst een haken- frees) frezen en ruggen maken. Om vastrijden van d'e grond te voorkomen, verdient volvelds frezen met aanaarders de voorkeur. Hierna worden de ruggen met een cambridgerol vlak gemaakt. De hoogte moet dan ongeveer 22 cm zijn en de breedte circa 15 cm. De ruggen moeten minstens 14 dagen vóór het zaaien worden gemaakt. De grond kan dan goed bezakken. Als dit niet gebeurt, valt het zaad te diep, terwijl de kans op uitdroging en daardoor een slechte opkomst groot is. Tijdens het groeiseizoen is het noodzakelijk de ruggen een paar keer aan te aarden, daar anders veel wortelen een groene kop zullen krijgen. GEEF NIET TE VEEL STIKSTOF Winterwortelen hebben niet veel stikstof nodig, 75 kg N per ha in de vorm van kalkammonsalpeter is in de meeste gevallen voldoende. Wanneer zich in een seizoen met veel neerslag tekenen van N-gebrek voordoen, zal men met 1520 kg N per ha als kalk- salpeter moeten overbemesten. Bij stikstofgebrek ver toont het loof -een bleekgroene kleur. Het oudere blad wordt geel tot rood en sterft voortijdig af. Op zeer vruchtbare gronden zal men reeds met 3550 kg N per ha kunnen volstaan. Fosfaat. Ook aan de fosfaatvoorziening stelt dit ge was geen hoge eisen. Volgens het thans geldende be mestingsadvies voor groenteteelt wordt bij een goede fosfaattoestand van de grond een bemesting met 50 kg P205 per ha geadviseerd. Het Consulentschap voor de Tuinbouw te Barendrecht houdt 100 kg P205 per ha aan. Het fosfaat wordt in de vorm van superfos faat of als samengestelde meststof gestrooid. Kali en magnesium. De winterwortel vraagt een vrij zware kalibemesting. Voor een grond met een goede kalitoestand is het advies 250 kg K20 per ha, te geven als patentkali om de voorziening van MgO niet in de knel te brengen. Bij een lage K-toestand moet deze gift worden verhoogd tot 350 kg K20 per ha. Hierbij zal de Mg-voorziening waarschijnlijk moe ten worden aangevuld met een kieserietgift van 200 300 kg per ha. Een goede kalivoorziening is van grote invloed op de opbrengst, de bewaarbaarheid en de kleur van de peen. ZAAITIJD EN ZAADHOEVEELHEID De beste zaaitijd is de periode van half april tot half mei. Vroeger zaaien geeft kans op schieters, voor al in een koud voorjaar. Bovendien is vroeg gezaaide peen minder goed houdbaar. Wortelen, bestemd voor bewaring, worden daarom gewoonlijk in de eerste helft van mei gezaaid. Later zaaien is nog zeer goed mogelijk, men moet dan echter met enige oogstreduc- ti-e rekening houden. De te gebruiken hoeveelheid zaaizaad is afhanke lijk van het doel waarvoor men teelt en vooral ook van de veldopkomst. Voor een vroege oogst van win terwortelen wordt soms zeer dun gezaaid namelijk circa 1 kg per ha. Deze hoeveelheid wordt eveneens gebruikt als men zeer dikke wortelen wil telen voor de industrie. De veldopkomst moet bij deze lage hoe veelheid bijzonder goed zijn om tot een bevredigend resultaat te komen. Bij gebruik van 1 kg zaad per ha staan er maximaal 40 planten per m-. Uit onderzoek is gebleken dat bij 100 planten per m- de hoogste opbrengst wordt verkregen. De verschillen in het tra ject 80120 planten per m- waren echter zeer klein. Uit het oogpunt van arbeid zal men de voorkeur geven aan 80 stuks per m- en misschien nog wel iets minder. Dit betekent een zaadhoeveelheid van circa 1,8 tot 2 kg per ha. RUIME SPELING IN RIJF.NAFSTAND Bij uitzaai op vlakveld kan de rijenafstand variëren van 25 tot 60 cm. In de praktijk wordt nog veel op 30 a 40 cm gezaaid. Bij ruggenteelt varieert de afstand van 60 tot 75 cm. Gezien de algemene normalisatie op 121/2 cm, zal op grote percelen de voorkeur uitgaan naar 75 cm. Om toch voldoende planten per opper vlakte-eenheid te krijgen, worden dan wel twee rijen per rug gezaaid. In verband met het aanaarden is het hierbij wel gewenst deze twee rijen zo dicht mogelijk (ongeveer 7 cm) bij elkaar te zaaien. SAMENVATTING Voor de teelt van breekpeen wordt bij voorkeur een niet te zware grond gekozen. Op zandgrond kan zon der bezwaar vlakveld worden gezaaid, op zavel en lichte klei gaat de voorkeur uit naar ruggenteelt, matige gift stikstof en fosfaat. De meststoffen moeten vóór het zaaien goed door de grond worden gewerkt. De zaadhoeveelheid varieert van circa 1 kg per ha als het gaat om een vroeg of grof produkt tot ongeveer 2 kg per ha voor het verkrijgen van een hoge op brengst met een niet te grove sortering en weinig stek. lYITMAAL willen wij uit WALCHEREN aandacht schenken aan het aan de leden toegezonden verslag van onze Coöp. Veiling te Middelburg. He laas moet reeds op de eerste bladzijde worden ver meld dat de omzet gedaald is met 9 ofwel in contanten ƒ426.000,Uiteraard zal praktisch elke teler wel minder omzet hebben. Ook kan men ner gens zinvolle verwijten maken. Een ieder is bekend dat ded oorsneeprijzen te laag waren. Een en ander zou nog wel te verwerken zijn, ware het niet dat de bedrijfsuitgaven steeds hoger worden. Wij als vei lingleden zitten financieel in een spiraal. Hogere uit gaven en minder inkomsten. Van aardbeien, bloemkool en tomaten was er een niet onbelangrijke stijging in 1070 van 10 tot 25 Ook de late aardappelen met een hogere geldelijke opbrengst van 17 deden het niet onaardig. Alle andere produkten hadden echter een beduidend lager opbrengst. Vooral appelen en peren met 120.000, lager deden het heel slecht. Ook de resultaten van sla en vooral winterbloemkool (z.g.n. Brocoli) waren bedroevend. Wat ons erg frappeerde was dat er in Zwijndrecht bij een gelijk aangevoerd aantal kisten van 115.000 een mindere geldopbrengst was van 126.000,Dat deze cijfers voor onze veilingleiders veel hoofdbrekens kosten is duidelijk. Want de diag nose stellen van de patiënt is aan de hand van dit rapport niet moeilijk, n.l. een redelijke griep met ver- raport niet moeilijk, n.l. een redelijke griep met ver hoging. We zijn erg benieuwd welk drankje het be* stuur zal brouwen ter genezing. AOK SCHOUWEN EN DUIVELAND is vanzelf- sprekend niet verschoond gebleven van een laat sneeuwdek. Gelukkig was de sneeuwlaag van weinig betekenis, zodat er weinig wateroverlast van werd ondervonden. Juist voor de laatste vorstperiode zijn er met name in Duiveland nogal wat plantuien ge plant. Zo op het eerste gezicht heeft ze weinig te lij den gehad van de vorst. Uiteraard zal afgewacht moe ten worden of in het groeiseizoen een nadelig effect zich openbaart. Tijdens de laatste koudegolf veerde de prijs voor de zaaiuien nog even op tot 10 ct. per kg telersprijs. Het was echter van zeer korte duur. Inmiddels is de kg-prijs weer al met enkele centen gedaald. Het gaat er op lijken dat het een moeizame zaak blijft. De handel heeft het uienzaad afgeleverd. Hoewel al veel over z.g.n. „schaarste" aan zaad is gesproken, blijkt dat zulks wel meevalt. We hebben de indruk dat zó veel is besteld en afgeleverd, dat het areaal uien nog weer eens met enkele procenten zal stijgen. Laten we met elkaar hopen op een groot afzetgebied, met goede vraag. We vernamen dat bij de glastuinders de lucht be- Eenvoudig is het niet en de suggesties die we hier en daar gehoord hebben, zoals contributieverhoging en opschorten (geheel dan wel gedeeltelijk) van de afschrijvingen zijn geen gemakkelijk aanvaardbare oplossingen. Om het nu helemaal moeilijk te maken worden we ook nog geconfronteerd met het aftreden van onze voorzitter die zijn bedrijf beëindigd heeft. Er zijn in het bestuur momenteel niet zóveel mensen die deze post over kunnen nemen. En zo ze er al zijn zullen ze deze funktie ambieeren? Want laten we wel zijn! Hier moet men naast de nodige kennis en werklust ook een flinke portie tijd in steken. En tijd is geld. En financieel is deze voorzitterspost navenant aan wat gevraagd wordt. Als men de uren die men er aan moet besteden deelt op de vergoeding die ervoor gegeven wordt dan is deze eigenlijk onderbetaald. En een leiding die kostte wat kost zal moeten bezui nigen, staat dus ook nog voor de zware taak de leider een meer aangepaste vergoeding te moeten geven. We wensen ons bestuur de beroemde steen der wij zen toe. Wij zien hem nog niet Ook lazen we in vermeld verslag dat enkele afge vloeide personeelsleden niet vervangen zullen wor den. Dit kan hoogstens inhouden dat de voortdurende stijging van de post lonen en salarissen daardoor voorlopig opgevangen kan worden. Dat is dan het in het klein doen wat de groten, zoals bijv. Philips, ook toepassen. In wezen een ongezonde situatie voor onze veiling die eigenlijk nu al met een te klein perso neelsbestand moet werken. paald niet zonder dreigende wolken is. Enerzijds de steeds stijgende lasten, anderzijds een dreigende con currentie uit de Oostbloklanden. Zij het nog in be perkte mate, bij de huidige produktie kan elke invoer in het E.E.G.-gebied vanuit derde landen een prijs- drukkende werking hebben. Het kwalijke van die invoer is, dat de prijzen daarvan konstant onder die van de produkten van de tuinders in de E.E.G. wor den gehouden. Bekend is dat voor grote kapitalen vanuit Neder land kassenbouw wordt gepleegd in de Oostbloklan den. Een goede zaak voor de betalingsbalans! Een en ander doet echter wel wat wrang aan voor de Neder landse glastuinders, omdat ze van daaruit nu con currentie ondervinden. Bedacht moet daarbij wel worden dat als Nederland deze kassen niet zou leve ren er andere leveranciers klaar staan deze leveran ties met genoegen over te nemen. De wijnpeen trokken gedurende de laatste vorst periode onverwacht in prijs aan. Inmiddels is de vraag weer tot zeer zwak afgezakt en de prijs nave nant. De tijd draait echter door en het gaat er naar uitzien dat van de nog aanwezige voorraden nogal wat in de veevoersektor zullen terechtkomen. Het oogstjaar 1970 zal wat prijsvorming van diver se onzer produkten betreft, de geschiedenis ingaan, als een jaar met slechte tot matige prijzen. Vanwege de minder goede financiële resultaten zijn de pro blemen er niet minder op geworden. We staan weer vooi een nieuwe inzaai- en plant- periode en op zichzelf is dat een goede zaak, waar we dankbaar voor kunnen zijn. Het zal ons als onder nemers goed zijn, ondanks de toenemende problema tiek van kostenstijging e.d., ons positief in te stellen. Hoe het ook zij, is het toch een voorrecht opnieuw te mogen beginnen. We hopen met en voor elkaar dat we dit jaar een redelijke tot goede beloning mogen ontvangen voor geleverde arbeid. We mogen uitgaan van een vast gegeven: „Een nieuwe lente, een nieuw beging"! (Zie verder pag. 25) Zeer hoge bietopbrengst en de hoogste suikeropbrengst

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 21