Teeltbeschrijvingen zijn in! l RINGEN VAN DE WEEK r)E verpakking speelt bij de hedendaagse afzet een grote rol. Een goede verpakking laat het produkt als het ware zichzelf verkopen. 20 TJ. BUISHAND, Ing. Cons. Groenteteelt Vollegrond te Alkmaar. ONGEVEER een jaar geleden is het Consulent schap Voor de Groenteteelt in de volle grond te Alkmaar gestart met een serie teeltbeschrijvingen van groentegewassen in de vollegrond. In een regel matig tempo zijn in 1970 vijftien boekjes verschenen, voor 1971 staat ongeveer hetzelfde aantal op het pro gramma. Het is de bedoeling om in het voorjaar 1972 met geheel bijgewerkte herdrukken te komen, zodat de boekjes een actueel karakter blijven behouden. De vraag naar deze teeltbeschrijvingen heeft de ver wachtingen ver overtroffen. Bij de eerste boekjes is namelijk uitgegaan van een oplaag van 1000 exem plaren. Dat er van verschillende nummers bijbesteld moesten worden, blijkt uit onderstaande tabel, die de aizet weergeeft per 1 maart 1971. Datum van Afzet van No. Gewas verschijnen Prijs 1 mrt 1971 1 witlof 13- 2-'70 2,25 1898 2 spruitkool 11- 3-'70 ƒ2,— 1767 3 waspeen 10- 4-'70 ƒ2.— 1191 4 boerenkool 29- -'70 1,50 907 5 knolselderij 27- 5-'70 ƒ2.— 1135 6 radijs 11- 6-70 1,50 820 slaboon 1- 7-'70 2,50 1239 8 wittekool 15- 7-'70 ƒ2,25 870 9 koolraap 24- 7-'70 1,75 718 10 bloemkool 27- 8-'70 2,60 1100 11 rcdekool 8- 9-70 2.25 750 12 kroten 1-10-70 ƒ2,10 675 13 asperge 15-10-70 ƒ2,40 964 14 spinazie 18-11-70 ƒ2,25 886 15 savooiekool 7-12-70 ƒ2,25 562 16 zaaiuien 27- 1-71 ƒ2,— 1717 Naast witlof en spruitkool is vooral zaaiuien een „bestseller" gebleken. Van dit laatste boekje werden in vier weken tijd ruim 1700 exemplaren verzonden. Verder zijn waspeen. knolselderij, stamslaboon en bloemkool de eerste 1000 gepasseerd. Opvallend is verder de vrij grote belangstelling voor „kleine" ge wassen zoals boerenkool en radijs. WAAR GAAN DE BOEKJES NAAR TOE? Presentexemplaren. In de eerste plaats worden van ieder boekje tussen de 300 en 400 presentexemplaren verzonden. Deze zijn bestemd voor mëdewerkers van de regionale Consulentschappen die met groenteteelt in dc vollegrond hebben te maken. Instituten, hand bibliotheken van de Landbouwhogeschool, verschil lende afdelingen van het Ministerie van Landbouw en Visserij en de vakbladen, krijgen eveneens een presentexemplaar toegezonden.' Land- en tuinbouw scholen kunnen een presentexemplaar aanvragen waarvan een veelvuldig gebruik wordt gemaakt. Onderwijs. De opzet van teeltbeschrijvingen is zo danig dat ze geschikt zijn om klassikaal bij het on derwijs te worden gebruikt. Opvallend hierbij is dal- op scholen met land- en tuinbouwonderwijs de be langstelling voor de teeltbeschrijvingen groter is dan op scholen met alleen tuinbouwonderwijs. De ver wachting was verder, dat de boekjes minder geschikt zouden zijn voor het lager land- en tuinbouwonder wijs. Uit de bestellingen blijkt echter dat ze ook bij het lager onderwijs klassikaal worden gebruikt. Het beperkt zich tot de gewassen die in het gebied, waar de school staat, belangrijk zijn. Ook op schakelcur sussen wordt gebruik gemaakt van onze teeltbeschrij vingen. Zaadhandel. Uit verschillende reacties is ons ge bleken dat de teeltboekjes door de zaadfirma's zeer gunstig zijn ontvangen. Een aantal bedrijven is er reeds toe overgegaan de complete serie aan de ver tegenwoordigers en de selecteurs van het bedrijf te verstrekken. Wij verwachten dat meer bedrijven dit voorbeeld zullen volgen. De gedachte dat ook de ver werkende industrie deze boekjes zou afnemen voor eigen personeelsleden en voor hun contracttelers is op één uitzondering na niet juist gebleken. Groentetelers. Een belangrijk gedeelte van de af zet gaat naar de individuele groenteteler. Zo ver wij het kunnen beoordelen, is de vraag van akkerbou wers naar deze boekjes vele malen groter dan die van tuinders. Enerzijds is dit begrijpelijk. Voor de akkerbouwers is het groentegewas een nieuw pro- dukt, waarmee vaak nog te weinig ervaring is opge daan. Voor de tuinder is de groenteteelt niet nieuw. Ten onrechte gaat men dan vaak van de gedachte uit, dat men alles van de teelt weet en dus geen boekje meer nodig heeft. Wij hebben echter tuinders gesproken die reeds jaren lang een bepaald gewas teelden en die het toch zeer nuttig vonden de betref fende teeltbeschrijving aan te schaffen. Verder con stateren wij ook bij de amateurtelers van groenten een groeiende belangstelling voor onze teeltbeschrij vingen. Buitenland. Hoewel in de Belgische vakbladen nog weinig aandacht is geschonken aan de serie teeltbe schrijvingen, neemt de vraag uit dat land toe. Op enkele tuinbouwscholen worden sommige boekjes klassikaal gebruikt. Verder zijn het vooral conser- venfabrieken en teeltcommissionairs die boekjes heb ben besteld. Ook uit Duitsland, Zwitserland, Scandi navië, Engeland en Ierland komen bestellingen bin nen. Het betreft hoofdzakelijk aanvragen van insti tuten, zaadfirma's en conservenfabrieken. Vooral in de Duitse pers is zeer lovend over deze serie geschre ven. WAAR ZIJN DE BOEKJÉS VERKRIJGBAAR Teeltbeschrijvingen worden franco toegezonden na overschrijving van het bedrag op postrekening 619524 van het Proefstation voor de Groenteteelt in de Volle grond te Alkmaar of overmaking bij de Coöp. Zui- velbank te Alkmaar, ten name van het Proefstation. De boekjes betreffende ui-gewassen, te weten No. 16 Teelt van zaaiuien en No. 18 Teelt van plantuien, zijn tevens verkrijgbaar bij de SNUIF te Middelhar- nis, postrekening 26233, bankrelatie Coöp. Raiffeisen- bank. Boekje No. 13, Teelt van asperge, kan ook via het Consulentschap voor de Tuinbouw te Roermond worden gekocht. Een proef om de erkende boekhandel bij de ver koop van teeltbeschrijvingen in te schakelen, is niet geslaagd. Alleen bij de wetenschappelijke boekhan del van Kniphorst te Wageningen zijn alle teeltbe schrijvingen uit voorraad leverbaar. Door enkele veilingen en aankoopverenigingen worden af en toe collectieve bestellingen geplaatst. Bij afname van minstens 10 boekjes per titel wordt door het Proefstation te Alkmaar een korting gegeven van 0,25 per stuk. VOOR PREI NOG EVEN GEDULD Het is opvallend dat wij reeds veel bestellingen ontvingen voor het boekje „Teelt van prei". Dit boek je is inmiddels in bewerking. Van de serie 1971 zijn verschenen: No. 16 Teelt van zaaiuien 27-l-'71 2, No. 17 Teelt van (natuur) sla 24-2-'71 ƒ2,40 No. 18 Teelt van plantuien 8-3-'71 ƒ2, Binnenkort zullen verschijnen: No. 19 Teelt van winterwortelen maart No. 20 Teelt van tuinbonen april No. 21 Teelt van prei april GOEDE VRAAG NAAR FRUIT Op de fruitveilingen in ons gebied waren in de af gelopen periode behoorlijke aanvoeren van over wegend goed fruit. Tegenover het vrij ruime aanbod stond een grote vraag, vooral naar de betere kwali teit. Zeer gevraagd was de Cox's Orange Pippin, waar van het aanbod sterk terugliep. Enkel in Terneuzen en Fijnaart was van dit ras een aanbod van beteke nis. Öe prijs van de goede kwaliteiten in de grote ma ten lag tussen 75 en 90 cent per kg. Toen de aanvoer van Cox's terugliep, nam de vraag naar Laxton Superbe toe, een verschijnsel dat zich elk jaar voordoet. De goede kwaliteiten van dit ras deden in de grote en middelmaten tussen 70 en 75 cent per kg. Voor de maat 6570 mm werd tussen 50 en 60 cent per kg betaald. De Winston deed een vrijwel gelijke prijs als de Laxton Superbe. Het aanbod van dit ras was nog niet bijzonder groot. Goede vraag bestond er naar de restanten van de goudreinette. De klasse I kwaliteit steeg in de meest gevraagde maten tot rond 70 cent per kg en de klasse II kwaliteit werd verkocht rond 60 cent per kg. De kleine maat van dit ras deed tussen 45 en 55 cent per kg. De aanvoer van dit ras behoort nu weldra tot het verleden. Golden Delicious was uiteraard het ras waarvan het aanbod het grootst was. Er kwamen steeds meer partijen met goudgeel gekleurde appelen die nodig geruimd moesten worden. De vraag was groot, in de eerste plaats naar de wat groenere partijen die er dus te weinig waren. Eind vorige week deden de goede kwaliteiten van dit ras tussen 55 en 59 cent per kg. De maat 65—7.0 mm werd toen verkocht voor 4045 cent per kg en ypor de kleine maat (6065 mm) werd rond 35 cent per kg betaald. De prijs die nu voor de Golden Delicious Wordt betaald begint langzamer hand te lijken op die welke d'e teler minstens moet ontvangen om dé teelt aantrekkelijk te doen zijn. Er is een flinke export van appelen, niet alleen naar West-Duitsland maar ook naar Frankrijk en zelfs naar België en Engeland worden er af en toe wat verladen. Jonathan begint langzamerhand wat aan te trekken. Fraai gekleurde partijen werden in de meest gevraag de maten verkocht rond en soms iets boven 50 cent per kg. |~}E vorige week maakte ons blad melding van het feit dat een Tweede Kamerlid aan de Minister van Landbouw en Visserij vragen heeft gesteld over de uienprijs. De Nederlandse huisvrouw die uien wil eten, en deze koopt in de winkel in de grote steden, schijnt daar nog 7090 cent per kg voor te moeten be talen. Dit. wij weten het maar al te goed, terwijl de producent op het ogenblik blij mag zijn wanneer hij 5 cent per kg voor zijn produkt krijgt. Aan de Minister is gevraagd waar de grote winsten blijven, die er blijk baar worden gemaakt in de schakel tussen producent en consument! We hebben over het verschijnsel van de hoge prij zen die de consument moet betalen en de lage prijs die de producent krijgt, al meer geschreven in deze rubriek. Het verschijnsel komt vooral sterk tot uit drukking in een tijd waarin de producentenprijzen bij zonder laag zijn. Het is een voortdurende bron van ergernis voor de genen die er mee te maken hebben. Steeds opnieuw horen we de opmerking maken dat hieraan wat ver anderd moet worden. De moeilijkheid is alleen om aan te geven op welke manier dit zal moeten gebeuren. We vrezen dat bij extreem lage prijzen voor de teler, we voorlopig wel de in onze ogen te hoge prijzen voor de consument zullen blijven zien. Er zijn streken in ons land waar de huisverkoop van :umbouwprodukten grote vormen heeft aangenomen. Vooral is dat het geval in het westen van het land in de directe omgeving van de grote bevolkingscen tra. In ons gebied en zeker in Zeeland heeft dat lang niet zulke grote vormen aangenomen. Dat kan ook niet, want er wonen hier nu eenmaal te weinig men sen. Er zijn fruittelers die geadverteerd hebben met appels en peren in de periode dat deze bijzonder goedkoop waren. Toch hebben ze over het algemeen slechts weinig zaken kunnen doen. Wat dat betreft is voor het fruit de situatie in Zeeuws-Vlaanderen wel anders. De Belgen komen op zaterdag en zondag graag naar ons land om er hun aankopen te doen. Vandaar dat we bij de grote fruitbedrijven in Zeeuws-Vlaande ren overal de borden zien die aangeven dat men er terecht kan voor de fruitverkoop. Het is echter op het geheel van de afzet van weinig betekenis. CR wordt veel gezegd en geschreven over nieuwe afzetmethoden bij appelen en peren. Toch blij ven we van mening dat de traditionele afzetkanalen voorlopig de belangrijkste plaats bij de afzet blijven innemen. De N.V. Centraal Bureau 11 doet verdienste lijk werk om de afzet van grote partijen fruit te be werkstelligen en de indruk is dat het dit seizoen niet onaardig loopt. Er is echter een groot gevaar aanwe zig bij de afzet van onze fruitprodukten en wel het feit dat we in dé produktiecentra vrijwel niet in staat zijn om de sortering en verpakking toe te passen die de afnemer vraagt. Er zijn ook de laatste tijd handels- transakties niet afgesloten kunnen worden omdat de sorteer- en verpakkingscapaciteit bij de veilingen on voldoende was. Dit is een punt waaraan in de toe komst toch alle aandacht besteed zal moeten worden. Het aantal fruittelers wordt minder en de partijen groter, ook de partijen die tegelijk afgezet moeten worden. Het fruit kan niet naar de consument in ver pakking waarin het meestal wordt aangeboden op de veilingen, dat zijn de kleinste kisten met 15 kg appels en 20 kg peren. We zullen ook op de veilingen ingesteld moeten zijn op het verpakken van het fruit op de wijze die de af nemer vraagt. Juist aan de presentatie van ons produkt zullen we meer dan tot dusver aandacht moeten gaan besteden. We horen van buitenstaanders dikwijls opmerkin gen over de wijze waarop we als fruittelers onze pro- dukten aanbieden. We vergeten niet gauw de opmer kingen van een chocoladefabrikant die niet kon be grijpen dat we pruimen van f 1,50 tot ƒ2,per kg durfden aanvoeren in kratten die er zo vuil en vies uitzagen dat men ze nog niet in de schuur zou wil len hebben om er de hond of kat uit te laten eten. De presentatie van ons fruit is en blijft nog altijd een zwak punt en we zijn wel eens bang van de ge volgen hiervan in een wereld waarin de verpakking zulk een grote rol speelt als verborgen verleider. De produkten van onze bedrijven zijn weliswaar niet zo gemakkelijk te verpakken als b.v. bonbons en koekjes maar wanneer we zien hoe onze concurrenten op de EEG-markt tevoorschijn komen dan kunnen we daar toch wél het een en ander van leren. In elk geval zal de eerste opdracht zijn om er voor te zorgen dat we capaciteit genoeg hebben om te voldoen aan de wen sen en verlangens van onze afnemers. Tenslotte vermelden we deze week dat tijdens een in Goes gehouden buitengewone ledenvergadering van de veilingsvereniging „Zuid-Beveland" de leden van deze veiling er mee accoord zijn gegaan dat er een aparte N.V. wordt opgericht die zich zal bezig gaan houden met de teelt van champignons in de koelhuizen van deze veilingsvereniging. Het wordjj een dochteronderneming van deze veiling, die alle aan delen (voor f 50.000,in haar bezit heeft. Het vorig jaar is er op grote schaal een proef opgezet met deze champignonteelt in de Goese koelhuizen die niet on verdienstelijk is verlopen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 20