erwten zaaien? neem allround allround ronduit de beste De inzaai van groenbemestingsgewassen in het voorjaar hoge opbrengst zeer grote oogstzekerheid uitstekende kwaliteit ii (Vervolg van pag. 9) 4. Soms is het zaad niet -geheel vrij van kweekgras. De gebruiker moet daarom hoge eisen stellen aan de zuiverheid van het zaad. In het algemeen kunnen we stellen dat de soort keuze aangepast moet worden aan de omstandig heden. Heeft men kalkrijke grond, de mogelijk heid om vroeg te zaaien en geen bijzondere on kruidproblemen met b.v. klein hoefblad, dan zal de teelt van een klaver vaak mogelijk zijn. Kan aan deze voorwaarden niet worden voldaan dan verdient gras de voorkeur. Voor alle groenbemestingsgewassen heeft de juiste zaaitijd een grote invloed op de kans van slagen. In erwten kort vóór het gewas zich sluit. Als de erwten van stam of uit het zwad worden gedorst kan beter geen gras ingezaaid worden. In vlas wordt gezaaid bij een gewaslengte van 8 cm en dan breedwerpig. e. Engels raaigras. De laatste jaren neemt het ge bruik van Engels raaigras toe. Dit geldt dan met name de vroege hooitypen, zoals Barvestra en Re veille. Dit gewas vormt in vergelijking met Ita liaans raai belangrijk minder bovengrondse mas sa, terwijl het wortelstelsel toch even fors in ont wikkeld. Dit heeft tot gevolg dat Engels raaigras zonder risico van te hoog groeien of doorschieten gemengd met zomergranen kan worden uitge zaaid. Deze zaaiwijze brengt praktisch geen ex tra werk mee en de slagingskans is zeer groot. In wintertarwe blijft toch een aparte werkgang no dig en kan dus evengoed Italiaans raai worden gebruikt. De geringere bovengrondse ontwikke ling maakt Engels raai niet geschikt voor voeder winning. Ook in erwten of vlas kan Engels raai gebruikt worden. Bij vlas lijkt gemengd met het vlas uitzaaien wel mogelijk. ONKRUIDBESTRIJDINGSMIDDELEN EMISCHE onkruidbestrijding in de dekvrucht kan bepaalde onderteelten onmogelijk maken. De teelt van b.v. klaver is praktisch alleen mogelijk Vooral de grassen dienen vakkundig ondergeploegd tc worden. GROENBEMESTING RELATIEF GOEDKOOP Één van de middelen voor het behalen van goede kg-opbrengsten van de bouwlandgewassen is aan dacht besteden' aan de toevoer van organische stof. De teelt van groenbemestingsgewassen is hiervoor een relatief goedkoop middel. Ook bij de hedendaag se moderne bedrijfsvoering zijn er. mits aan de teelt voldoende aandacht wordt besteed, nog mogelijkhe den voor de verbouw van groenbemesters. Op de zwaardere' gronden moeten type ploeg en afstelling aan hoge eisen voldoen om grassen goed onder te ploegen. Het sortiment groenbemestingsgewassen is groot. Daarom is een goed overwogen groenbemost ingsplan nodig. TIJD EN WIJZE VAN ZAAIEN UAN de voornaamste soorten nog enkele teelttech- nische opmerkingen. a. Rode klaver. Klaver groeit het best op kalkrijke grond. Rode klaver is vooral geschikt voor inzaai in wintertarwe, eventueel ook in zomergerst. Bij gerst is er kans op te hoog opgroeien en schade aan de dekvrucht. Om deze reden is rode klaver ook minder geschikt voor inzaai onder vlas. In zomertarwe is de slagingskans van klaver vrij ge ring, omdat dit gewas pas laat het veld ruimt. Vroeg zaaien is belangrijk. In wintertarwe eind maart of anders in de eerste helft van april. In zomergraan in het 24 bladstadium. Ongeveer een week na een DNOC-bespuiting kan zonder bezwaar al klaver gezaaid worden. Rode klaver verdraagt goed een MCPA-bespuiting, vooral' als de dekvrucht al bescherming geeft. Spuiten met andere groeistoffen is funest voor klaverteelt. b. Witte klaver. Dit gewas is minder sterk dan rode klaver. Het stelt hogere eisen aan het zaaibed en moet zeer ondiep gezaaid worden. Witte klaver is bovendien wat gevoeliger voor MCPA. Daar staat tegenover dat witte klaver minder hoog opgroeit. Daarom zaait men dit gewas nog wel onder vlas of gerst. Mengën met het vlaszaad is mogelijk, mits het vlas ondiep wordt gezaaid. Van witte klaver voldoen de grofbladige soorten en vooral het Israëlische ras Tamar het best. c. Hopperups. Dit gewas kan in vlas nog wel een goede groenbemester geven. Onder dekvrucht graan mislukt hopperups te vaak. Zaai- en kostenschema Per ha kosten aan Soort Dekvrucht Zaaitijd kg zaai zaad- zaad -F N- zaad kosten N-bemesting bemesting Ital. raaigras wintertarwe 2 helft april 25—30 75,— 60 a 70 kg 130.— zomergraan mei 25 ƒ70,— 60 a 70 kg 125. erwten eind mei/juni 25 70.— 60 a 70 kg 125. Engels raaigras zomergraan/ gemengd met vlas hoofdgewas 15 ƒ40,— 60 a 70 kg 95.— erwten mei 15 ƒ40,— 60 a 70 kg 95.— Rode klaver wintertarwe eind maart le helft april 12 ƒ55.— 55, zomergraan 2—6 blad stadium 12 ƒ55,— 55.— Witte klaver zomergerst 2—6 blad stadium 7 90.— 90.— vlas gemengd 7 ƒ90,— 90.— Hopperups vlas gemengd 15 ƒ55.— 55. ■d. Italiaans raaigras. Dit is tot nu toe de meest ge bruikte grasgroenbemester. De tetraploïde typen geven iets meer massa en schieten minder vlug door. De grotere kafnaalden geven weieens moei lijkheden bij het zaaien. Dit gras kan onder gra nen, erwten en eventueel ook vlas gezaaid wor den. In wintertarwe is de beste zaaitijd de 2e helft van april. Vroeger zaaien geeft meer kans op kon- kurrentie met het hoofdgewas en op doorschieten en zaadvorming. In zomergraan zaait men in mei. bij het gebruik van DNOC en MCPA. Aan de ioxynil- produkten en ook aan Faneron wordt meestal nog MCPP toegevoegd, een middel dat klaver niet kan verdragen. Voor de onderteelt van grassen geven bespuitingen met kleur- en groeistoffen in het alge meen geen enkel probleem. Bij de bodemherbiciden, zoals Certrol ES en Tribunil moet een veiligheids termijn van minstens 3 weken in acht worden geno men. Welilcht door de extreem droge voorzomer van 1970 zijn dat jaar ook bij inachtneming van deze vei ligheidstermijn nog schadegevallen voorgekomen. De middelen voor najaarstoepassing in wintertar- men. Wellicht door de extreem droge voorzomer van we zullen als regel zowel voor grassen als klavers weinig moeilijkheden geven. Wordt in het voorjaar met een van de duistbestrijdingsmiddelen Eptapur Speciaal of Gesaran 2088 gespoten, dan kunnen ook laat ingezaaide ondervruchten nog schade ondervin den. TEELTGEGEVENS UAN de voornaamste ondervruchten volgen in on- derstaand overzicht nog enkele gegevens over zaaitijd, kosten e.d. Hierbij is uitgegaan van de thans geldende gemiddelde prijzen. Bijna alle groenbemes ters zijn dit jaar schaars en duur.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 11