Verbetering bakkwaliteit inlandse tarwe Kiassificeringssysteem Is het gebruik van kalkstikstof lonend? 7 ONLANGS besteedden wij in o.is blad aandacht aan de verbouw van beter bakkende tarwerassen in Sleeswijk-Holstein en aan de proeven die in Gro ningen rond Usquert zijn genomen om door verhoging van de stikstofgift tevens tot verbetering van de bak kwaliteit te komen. Het Produktschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten heeft zich nader over deze kwestie georiënteerd en komt in de mededelingen bij de agenda van 4 maart j.l. hierop nu nader terug. De belangstelling voor de verbetering van de. bakkwali teit is bepaald niet nieuw. Reeds jarenlang wordt hier over onderzoek verricht. De Gommissie Bakkwaliteit van het Nederlands Gaancentrum bijvoorbeeld volgt de ontwikkelingen dienaangaande op de voet. De in druk wordt momenteel enigszins gewekt dat de situa tie plotseling zou zijn veranderd. Dit door de stroom van berichten over betere mogelijkheden bij de tarwe- teelt, van tarwe die in kwaliteit ongeveer overeen zou komen met die van de Franse. En ook dat wij met betrekking tot de tarweteelt voor geheel nieuwe ont wikkelingen zouden staan die de rentabiliteit aan zienlijk zouden verbeteren. Zonder de betekenis van een en ander te bagatelliseren stelt de nota van het Produktschap dat dit vooralsnog geenszins het geval is! IN een onlangs gehouden vergadering van de Com missie Bakkwaliteit van het Graancentrum, waarin ook Dr. Dils van het Instituut van Bodem vruchtbaarheid dat de praktijkproeven in Usquert heeft.; georganiseerd, zitting heeft, kwam onder meer naar voren dat De kwaliteit van de in Sleeswijk Holstein geteelde tarwe zeker zo goed is als de kwaliteit van de goede soorten Franse tarwe maar van niet zo'n overdreven klasse als wordt beweerd. er kan worden verwacht (voorzitter graancentrum dr. Feekes) dat binnen niet al te lange tijd vooral in de zomertarwe betere rassen beschikbaar zullen komen. betwijfeld wordt of van de aktiviteiten in Slees wijk-Holstein de kosten wel door de financiële uit komsten worden gedekt! Uit de proeven te Usquert is gebleken dat met het wintertarweras Manella Opgemerkt kan nog worden dat zowel in Frank rijk als Duitsland hard gewerkt wordt aan de ver betering van de tarwekwaliteit. Daarmee samenhan gend is er ook veel belangstelling voor het invoeren van een kwaliteits kiassificeringssysteem. In Frank rijk blijkt het vorig jaar ca. 2 miljoen ten tarwe te zijn geclassificeerd en de teler ontving voor dergelijke partijen ca. 60 cent premie per 100 kg. Een premie die betaald werd uit een fonds dat gevoed wordt door het leggen van een kleine heffing van ruim 1 cent op alle tarwe. De Franse coöperaties zijn reeds bezig op clas sificatiebasis meerjarige contracten af te sluiten met de Franse maalindustrie. Ook de Duitse maalindustrie heeft, wellicht onder druk van de omstandigheden belangstelling voor meerjarige contracten. Volgens de richtlijnen van de Europese Commissie (december '68) wordt het. volgende klassificatie- systeem voorgesteld. klasse eiwitgehalte sedimentatiewaarde I >13 >38 II >12 30 III >10 >16 in 1969 en 1970 door stikstofoverbemesting op brengstverhogingen van 200260 kg/ha gemid deld konden worden bereikt. Aan kosten van mest stof en kosten verbeterde teeltmethoden wordt ge raamd dat deze ca. 100/ha of meer zullen bedra gen. De meeropbengst zou dan wel eens niet vol doende kunnen zijn om deze extra kosten te dek ken. Daarbij komt dat de meeropbrengst lang niet altijd zeker is. een eiivitgehalteverhoging van ca. 1 ligt blij kens de proeven in de verwachting. Maar het gaat ook in belangrijke mate om de kwaliteit van het eiwit. De vakman weet' wat het eiwit in bepaalde buitenlandse soorten zoals Manitoba's Spring en Hard Winters voor de bloemfabrikage betekent. Eiwit in de Europese zachte tarwe kan alleen maar effectief tot zijn recht komen met het toevoegen van meelverbeteraars. Er verandert dus wel iets maar niet veel! Van belang is of een betere kwaliteit ook tot uit drukking komt in de telersprijzen. Om een even tuele premie te-effectueren moet de collecterende handel uniforme verzamelpartijen samenstellen, afzonderlijk opslaan, bewerken en afzetten aan de meelfabrieken. Gezien het aanbod aan over het al gemeen niet te grote partijen en de daarbijkomen- de kosten van kwaliteitsanalyses moet voor Neder land betwijfeld worden of een premie van enige betekenis in de telersprijzen tot uitdrukking zal kunnen komen! IYE commissie Bakkwaliteit besloot dat, gezien de belangstelling en de behoefte aan voorlichting een uiteenzetting voor de praktijk zal worden samen gesteld over de huidige mogelijkheden van toepassing van extra stikstofgiften en het mogelijke rendement daarvan. Tevens zal men zich in Sleeswijk-Holstein ter plaatse oriënteren en op de hoogte stellen van de meest recente gegevens -over de proeven enz. aldaar. De aktiviteiten in Groningen zullen met een meer uitgebreid onderzoek worden begeleid. Tevens wordt gewezen dat ook Cebeco in 1971 van plan is op voor zichtige en beperkte wijze deze bijzondere teelt methode te propageren en te begeleiden, via verschil lende plaatselijke afdelingen en verspreid over ons land. Frankrijk past dit systeem globaal in de praktijk reeds toe terwijl het Duitse systeem nog een klasse S kent met een eiwitgehalte 14 en sedimentatie- waarde van 45. Daarbij wordt in Duitsland echter ook tarwe met een laag eiwitgehalte en lage sedimen tatiewaarde geclassificeerd. Frankrijk wil en kan snel streven naar kwaliteits verbetering in tegenstelling tot Nederland en Duits land die voorlopig meer gebaat zijn met een geleide lijke opbouw en invoering van het systeem. IN Europa wordt klasse I (zeer goede kwaliteit) slechts voor 5 verbouwd waarvan in Neder land 1 klasse II goede kwaliteit in Europa 11 Nederland 3 r;Gewone kwaliteit in Eurooa 43 Nederland 17 Van de Europese tarwe is 41% slecht, in Nederland 39 Het rapport van de E.E.G.-commissie vermeldt over de Nederlandse situatie nog dat zeer weinig rassen met hoge kwaliteit verbouwd worden. Bovendien zijn klimatologisch de omstandigheden voor de tarweteelt met hoog eiwitgehalte en hoge sedimentatiewaarde minder gunstig. Voor klasse I wordt slechts het zomertarweras Opal als kwaliteitstarwe genoemd. Dit ras beslaat' slechts 8,4 van het areaal en van de totale hoeveelheid kan slechts 1,2 cin klasse I geplaatst worden. Wan neer van de meest verbouwde rassen Felix, Ibis, Ma nella, Opal en Ocra wordt uitgegaan (66 cf van het areaal) kan 3 in klasse II en 57 in klasse III ondergebracht worden. Wanneer Nederland niet zou meegaan met de door Duitsland en Frankrijk reeds ingezette classificering dreigt het gevaar dat de Nederlandse tarwe nog minder door de maalindustrie aangekocht zal worden. Landbouwschap en coöpera ties en handèl zullen zich da:i ook beraden of en zo ja welke stappen genomen dienen te worden. Samenvattend kan gesteld worden dat hogere op brengsten en een bepaalde verbetering van de bak kwaliteit van de tarwe mogelijk zal blijken te zijn. Echter moet dan een bepaalde kwaliteitsbetaling aan de hand van gradering in alle landen van de E.E.G. ingevoerd worden. Als dat niet lukt zijn alle pogingen om kwaliteitstarwe te telen tevergeefs. En het grade- ringssysteem is nu juist datgene waar het Produkt schap bevreesd voor is, n.l. dat dit systeem straks misbruikt zal worden om kunstmatig prijsverschillen tot stand te brengen, die in geen verhouding staan tot de werkelijke verschillen in verwerkingswaarde. Be richten uit de Bondsrepubliek en zelfs ook in Neder land wijzen in die richting Het is niet zo eenvoudig als het oppervlakkig lijkt! BI. Bij kostprijsberekeningen wordt kalkstikstof dikwijls, ten onrechte, vergeleken met andere stikstofmeststoffen Hierbij komt men dan al te gemakkelijk tot liet besluit da kalkstikstof te duur is. Een dergelijke redenering is vals, omdat kalkstikstof nic alleen stikstofvoeding, doch ook grondverbetering-.-planic: bescherming en bij toepassing op weiland, tevens vet. bescherming betekent. De belangrijkste kenmerken van kalkstikstof zijn hierna in 't kort samengevat, namelijk: 1. Stikstofbemesting; De stikstof is aanwezig onder vorm van eyaanamide en kenmerkt zich door een regelmatige en aanhoudende werking, volgens de bëhoeften van de planten. Dit heeft een gunstige invloed op de kwaliteit van de te oogsten land en tuinbouwprodukten. en het betekent in veel "evallen een arbeidsbesparing doordat meerdere toepassingen van vlugwerkende stikstof door één enkele kalkstikstof behandeling kunnen vervangen worden. Bij ongunstige weersomstandigheden gaat de cyaanamidische stikstof niet verloren door uitspoeling. 2. Grondverbetering: Kalkstikstof bevat ongeveer 60 zeer werkzame kalk die een belangrijke handelswaarde heeft. 3. Onkruidbestrijding: Een onkruidbestrijding met kalkstikstof is goedkoop, omwille van de ermede gepaard gaande bemesting (stikstof en kalk). Ook grasachtige onkruiden (b.v. windhalm) worden bestreden. 4. Plantenziektebestrijding: Kalkstikstof bestrijdt vele schimmels die oorzaak zijn van plantenziekten, zoals: legenoet ziekte bij tarwe, nor- lelbrami bij bieten, knolvoet bij koolgewassen enz. 5. Insektenbestrijding: Insekten of hun larven die rechtstreeks getroffen worden of die zich voeden met planten na behandeling met kalkstikstof, sterven af (b.v. larven van de tarwevlieg). 6. Bestrijding van bodemmoeheid: Kalkstikstof oefent een nematicidewerking uit tegen aaltjes en draagt aldus bij tot het voorkomen van bodepi- moeheid. 7. Bestrijding van parasitaire veeziektem Kalkstikstof. toegepast op weiland, beschermt het vee door bestrijding van leverbot slakjes en van larven van longwonnen. Deze voorbehoedende maatregel is steeds verantwoord, gezien de zeer grote verliezen welke deze ziekte jaarlijks veroorzaken. Besluit: De veelwaardige werking van kalkstikstof staat borg voor een ekonomisch verantwoorde toepassing. Een oordeel kundig gebruik is dan ook steeds lonend. Bijkomende inlichtingen worden gaarne verstrekt door: SADACF.M Landbouwkundige dienst, Langerbruggekaai 9 B 9000 GENT (België).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 7