IIIM.FX VA\ DE HEEK 6 Het nieuwe veelzijdige voorjaars-herbicide voor wintergranen Toepassen zodra hergroei van het graangewas zichtbaar is. Tegen breedbladige onkruiden en jonge grassen Dosering: 2 kg Gesudin in 400-600 L water/ha. Onderteelt lucerne en klaver is mogelijk. Gesudin is een produkt van Orgachemia - Boxtel J& S) O) X *D sui In Groenten en Fruit stond vorige week een interes sant artikel over het onderzoek naar de rentabiliteit van een groot aantal representatieve glastuinbouw bedrijven in het Zuid-Hollands glasdistrict. Het ging over een onderzoek op 143 bedrijven. Het zou te ver voeren om in deze rubriek alle gegevens op te nemen die dit L.E.I.-onderzoek opleverde, maar het is toch nuttig te weten dat het gemiddelde van deze 143 be drijven een netto-overschot te zien gaf van 5900, per bedrijf. Dat is 5 van de kosten. Voor de stook- bednjven werd een netto-overschot berekend van 10 200,per bedrijf en voor de koude glasbedrijven een verlies van 6800,per bedrijf omdat in de stook- bedrijven ook de bloementelers zitten en de bloemen teelt in 1970 gunstige resultaten gaf, beïnvloedde dat iet cijfer van deze groep in gunstige zin. Bij de stook- romatenbedrijven was er sprake van een matige renta biliteit en voor de bedrijven met overwegend komkom mers waren de kosten gelijk aan de opbrengsten. Van de stookbedrijven had 61 een positief resul taat en van de koude glasbedrijven was slechts 16% endabel in het Zuid-Hollands glasdistrict. Het ondernemersinkomen, bestaande uit het netto overschot per ondernemer, de rente van de in zijn be drijf gestoken gelden en de vergoeding voor de eigen arbeid bedroeg gemiddeld ƒ29.500,Van het totaal aantal ondernemers had 41 een ondernemersinko men van 25.000,of meer. 35 had een onder nemersinkomen van 10.C00,tot ƒ25.000,en 19 een inkomen van ƒ0 tot 10.000,Voor 5 van de ondernemers werd een negatief inkomen vastgesteld. Het L.E.I berekende dat in het Zuid-Hollands glas district een derde van de ondernemers een onder nemersinkomen heeft gehad dat lager was dan bruto arbeidsloon plus sociale lasten van een werknemer in de tuinbouw. We lazen in dit overzicht ook om welke geweldige investeringen het gaat bij deze stookglas- bedrijven. Bedrijven met overwegend tomaten hadden per 1 januari 1970 gemiddeld in het bedrijf geïnves teerd 252.000,Voor de specifieke komkommer- bedrijven was dat 286.000,en voor de bloemen- bedrijven ƒ253.000, De kleine bedrijven blijken over het algemeen de slechtste rentabiliteit te hebben. Op grond hiervan spreekt Groenten en Fruit" de verwachting uit dat in de komende jaren vermoedelijk nog heel wat be drijven met kleinere glasoppervlakten de strijd om het bestaan zullen opgeven. Met als onvermijdelijke tegen hanger een drang uit puur lijfsbehoud tot schaalvergro ting bij de blijvers. In de groep bedrijven van een bedrijfsomvang op basis van jaarkosten van ƒ150.000,of meer was 84 van de bedrijven winstgevend en was er een gemiddeld overschot van 12,per 100,kosten. In de groep van bedrijven met jaarkosten van min der dan ƒ83.000,was slechts 18% winstgevend en kwam men gemiddeld aan een tekort van ƒ12, per 100,kosten. f)EZE cijfers tonen aan dat we ook in de glastuin- bouwsektor naar grotere eenheden moeten om een bestaan te kunnen vinden. De ondernemers in deze sektor zullen daarvan uit moeten gaan bij het vaststellen van hun beslissingen over het te voeren beleid. De ontwikkeling in het Zuid-Hollands glasdis trict staat niet op zichzelf maar geldt ook voor onze streek. Ook hier zullen we moeten komen tot een nieuwe structuur voor heel wat glastuinbouwbedrijven. Tenslotte vermelden we nog dat in 1970 op de onder zochte bedrijven de produktiekosten per m2 in 1970 gemiddeld 10% hoger lagen dan in het jaar daar voor, terwijl de opbrengsten van de produkten slechts met 6 stegen. In Groenten en Fruit wordt ook een uitvoerig overzicht gewijd aan de ontwikkeling op de Europese groentemarkt door het optreden van Oost- Europa. De invoeren van kastomaten en -komkommers hou den de Nederlandse tuinders in sterke mate bezig. Op de voornaamste markt voor Nederlandse tomaten en komkommers, dat is die van West-Duitsland, is de invoer van deze produkten uit Bulgarije en Roemenië onbeperkt toegestaan. Er is een vrij hoog invoerrecht, maar in de praktijk stelt dat niets voor omdat de Bul garen en Roemenen hun prijzen zo laag stellen, dat de beschermende werking van het invoerrecht nihil is. Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen stelt dat de dreiging op de kasgroentenmarkt in de EEG van de zijde van de eerder genoemde landen zo groot is geworden, dat een verder niets doen tegen deze dreiging onverantwoord is. Met cijfers wordt aan getoond hoe de ontwikkeling is. Roemenië had in 1963 46 ha groente onder staand glas. In 1971 wordt dit 1000 ha en voor 1975 is 1700 ha gepland. Bulgarije had in 1963 30 ha groenten onder staand glas. In 1970 was dat 528 ha. Hierbij komen nog de plastickassen in Roemenië met 150200 ha in 1966 en 3.000 ha in 1970. Een belangrijk deel van de Oost-Europese kas- groentenproduktie komt op de West-Europese markten terecht en dat gebeurt voor een belangrijk deel in de periode waarin vroeger de Nederlandse stooktuin- ders hun primeurprijzen haalden. Op grond van dit alles zegt het Centraal Bureau van de veilingen dat het dringend nodig is dat er maatregelen worden ge troffen tegen de oneerlijke Oost-Europese concurrentie op de West-Europese markt van kasgroenten. DURE PEREN We hebben dit seizoen nog niet dikwijls melding kun nen maken van duur fruit. Deze week 'mogen we het doen en wel met betrekking tot de Conferenceperen. De vraag naar deze peren is verder toegenomen bij een afnemend aanbod en dat had tot gevolg dat de prijzen eind deze week voor de goede kwaliteiten lagen tussen 73 en 80 cent per kg. De grote en middelmaten deden toen rond 80 cent en de maat 5560 mm noteerde tot 73 cent per kg. Een dergelijke prijsontwikkeling had niemand voor mogelijk gehouden en toch heeft ze plaats gevonden. Het is alleen jammer dat het aantal telers dat hiervan profi teert zo bijzonder klein is geworden. Degenen die in poolverband hun fruit verkopen profiteren er van, want over het algemeen kunnen de afzetpools bij de veilingen in ons gebied nog wel wat van deze dure peren ver kopen en dat komt de gemiddelde prijs ten goede. Het is vooral de exportvraag die de prijzen zo heeft doen oplopen. Engeland is een goede afnemer van deze peren en ook naar Noorwegen worden er wekelijks veel verladen. De voorraden zijn nu in ons gebied erg klein geworden. Toch zal dit ras nog wel gedurende minstens drie weken te koop zijn. Toen het vorige week ging vrie zen nam het aanbod van Saint Remy stoofperen flink toe maar de vraag bleef klein en de prijzen vielen tegen. Eind vorige week werd voor deze peren tussen 30 en 40 cent per kg betaald en dat betekent dat er in vergelijking met de pluktijd vrijwel niets is bijgekomen. De markt voor deze peren is bijzonder klein. Het blijkt in deze weken wel heel duidelijk. Wat de appels betreft was de stemming niet onvrien delijk en over het algemeen konden de prijzen wat aan trekken. Vooral gold dat voor de betere kwaliteiten. Lax- ton Superbe was gevraagd nu de Cox's haar glans gaat verliezen. De goede kwaliteiten Laxton's Superbe deden in de grote en middelmaat rond 65 cent per kg. Winston van goede kwaliteit met voldoende kleur deed' een zelfde VERHOGING VOORSCHOTVERLENING STOOKOLIEPRIJS Qp; stookolieprijs vastgesteld ter perekening van het renteloze voorschot, door het rijk verleend op aan glastuinbouwers toegekend bankkrediet voor aankoop van zware stookolie voor gebruik in eigen bedrijf, is in gaande I maart 1971 van 95,tot 99,/ton ver hoogd. Dit blijkt uit een beschikking van de minister van landbouw en visserij, gepubliceerd in de Nederlandse Staatscourant van 4 maart j.l. Zoals bekend, geldt de regeling van een renteloos voorschot voor dat deel der aankoopprijs van stookolie, dat de voor dit doel vastgestelde landelijke bruto-aard- gasprijs van 85,85/ton teboven gaat. De regeling geldt tot 15 mei 1971. Aan het einde van dit stookseizoen zal aan de hand van de gemiddelde prijs der hoofdprodukten worden bezien, of dit renteloze voorschot geheel of ge deeltelijk ten laste van het rijk kan komen. Daarbij zal rekening worden gehouden met de wegens transport kosten door de oliemaatschappijen gehanteerde zone- prijsverschillen voor zware stookolie. Voor gedeeltelijke hetzij gehele vrijstelling van terugbetaling van het rente- o/e voorschot kunnen t.z.t. slechts de glastuinders in ianfherking komen, die hun bedrijven daadwerkelijk op aardgasnet doen aansluiten, zodra dit technisch mo- -lijk is. Op een aantal bedrijven is deze aardgasaanslui- ng overigens reeds voltooid. De onderhavige aanpassing van de stookolieprijs voor berekening van het renteloze voorschot is een rechtstreeks gevolg van de stijging van de wereldmarktprijzen van aardolieprodukten. prijs. Jonathan was er weinig te koop en de prijs hiervan lag wanneer de kwaliteit goed was tussen 35 en 45 cent per kg. In Fijnaart en Terneuzen was vorige week nog een ruim kwantum Cox's Orange Pippin van goede kwa liteit. Er zat een groot verschil in de prijzen en dat hield nauw verband met de kwaliteit. Goede partijen deden in Fijnaart tot 80 cent per kg. Goudreinette deed' bij deze veiling tussen 60 en 65 cent per kg. De prijs van de Gol den Delicious toonde grote verschillen, ook weer afhan kelijk van de kwaliteit. Zeer goede partijen klasse I deden in de grote en middelmaten tussen 45 en 55 cent per kg. De klasse II 'kwaliteit deed tussen 35 en 45 cent. Gesudin Gesudin bestrijdt bovendien duist op lössgronden in 3 kg/ha. r hUv 04 AHiyl cJL ï&l ^ic9x L 271/3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 6