P. J. Zuid - Geluid Beperking van de ziektekostenaftrek Jongerenaktiviteiten Spotlight 1971 30 Onder redaktie van: H. A. HARDERWIJK fA NDANKS de minder gunstige weersomstandig- heden een bijzonder goede opkomst van de P.J..Z.-leden naar Spotlight '71 in ,,Het Gildenhuis" te Roosendaal. Goede accomodatie en een sfeervolle aankleding zorgden al spoedig voor een geanimeerde stemming onder de aanwezigen. Na een kort openingswoord van de voorzitter der P.J.Z., de heer Ph. van den Hoek, startte het program- -3 met een bijdrage van de afdeling Schouwen-Duive- 'and. Deze groep projecteerde het sprookje Roodkapje m onze huidige maatschappij met haar verschijnselen als; kabouters, de dolle mina's, de commune, enz. De afdeling Tholen kwam hierna met een aantal schetsjes, waarin o.a. sex op school, een rechtszitting en een parodie op het liedje ,,ik ben met Marietje naar de botermarkt geweest" verbeeld werden. Vooral het schetsje ..de rechtszitting' gebracht door mej. Brooy- mans, oogstte veel bijval. De zaal werd door de afdeling Zevenbergen mee genomen naar het jaar 2525. Op bijzonder originele -vijze werd getoond hoe onze kinderen in het jaar 2525 verteld wordt hoe en op welke wijze de West brabander in het jaar 1971 leefde. De afdeling Fijnaart sloot hierop aan door de streek- problemen van West-Brabant in een gesprek aan de tapkast te behandelen. Leuk van decor en opzet, maar ook hier kwam de uitwerking niet volledig tot zijn echt. De afdeling besloot haar bijdrage met een Griekse dans. die helaas door. technische moeilijkhe den niet geheel vlekkeloos verliep. A LS laatste trad op de afdeling Oost Zeeuws- Vlaanderen. Een vlot gebrachte en goed ge timede show, die enorm aansloeg bij het publiek. Al lerlei maatschappijproblemen, zoals b.v. de sex, de werking krijgen. milieuverontreiniging, het generatiekonflict, enz. wer den op subtiele, maar bijzonder puntige wijze ten to nele gevoerd. De zaal stak haar waardering dan ook niet onder stoelen of banken. Zij bleef met de grote vraag: „Is dit beroeps of amateur?" De technische jury, samengesteld uit mevrouw BrouwersClaus en de heren van Buuren en Bayens, kwam na de grote pauze met een keihard, maar eer lijk rapport, waarin gewezen werd op de verschillen de hiaten voor wat betreft decor, aankleding, enz. Voor sommigen wellicht een pijnlijke kritiek, maar wanneer men als afdeling, groep of déelnemer deze eerlijke kritiek op haar juiste waarde weet te schatten, dan kan men hieraan in de toekomst veel steun hebben. En dat is uiteindelijk de bedoeling van Spotlight '71 n.l. door een kritische kijk op het eigen spel een ver hoging van het spelpeil bevorderen. T OT slot maakte de voorzitter der P.J.Z de uit- slag van de zaaljury bekend. Deze luidde als volgt: Oost Zeeuws-Vlaanderen 79 pnt.; Tholen en St. Philipsland 67 pnt.; Schouwen-Duiveland 66 pnt.; Ze venbergen 58 pnt. en Fijnaart 54 pnt. Spotlight '71 werd besloten met een geanimeerd bal m.m.v. ,,De Gold Stars" uit Bergen op Zoom. Samenvattend kunnen we zeggen, dat Spotlight '71 een geslaagd evenement is geworden, waarop duide lijk werd, dat het spelpeil van de diverse groepen in de loop der jaren een stijgende lijn vertoont. Dson- danks zullen de afdelingen een nog kritischer houding t.a.v. spel moeten aannemen, willen zij b.v. het peil van Oost Zeeuws-Vlaanderen benaderen. Nog meer dan tot op heden het geval is, zal men op bepaalde punten een beroep moeten doen op vakmensen. Zij kunnen er voor zorgen, dat goede vondsten zoals b.v. van de afdeling Zevenbergen de gewenste uit- LOON- EN INKOMSTENBELASTING 1971 In de regeling van de buitengewone lasten is nogal wat veranderd (en beperkt) bij de jongste wetswijzi gingen, die met ingang van 1971 van kracht zijn. Eerst al door de regering in haar wetsvoorstel en vervolgens door de Tweede Ka mer. Vooral de aftrek van ziekte kosten is hierdoor beperkt voor de genen met de kleinere inkomens. Eerst een enkel woord over de buitengewone lasten in het algemeen. De opzet van de regeling is vereen voudigd, doordat de drie soorten uitgaven, waarvoor aftrek mogelijk is, thans geheel zijn gescheiden. Dit zijn ten eerste de noodzakelijke bijdragen in het levensonderhoud van sommige naaste verwanten; ten tweede de uitgaven wegens ziekte, invaliditeit, beval ling. adoptie en overlijden van de belastingplichtige zelf. van zijn echtgenote, zijn kinderen, kleinkinderen enz., zijn ouders, grootouders, enz., en zijn broers en zusters: en ten derde de studiekosten van de belas tingplichtige zelf en zijn echtgenote. Vroeger moesten al deze uitgaven van de drie groe pen tezamen een zeker minimum te boven gaan; thans is voor iedere groep apart een bedrag vastgesteld, dat als normaal geldt, en dus niet aftrekbaar is, terwijl het restant per groep apart aftrekbaar is, ook al is het maar een gering bedrag. De onderhoudskosten zijn aftrekbaar voor zover zij meer bedragen dan 200,of dan 1 van het on zuiver inkomen, als dit laatste minder is. Voor de stu diekosten geldt hetzelfde: aftrekbaar is alleen wat 200.of zo dit minder is, 1 van het onzuiver in komen te boven gaat. ZIEKTEKOSTEN Voor de ziektekosten ligt de grens veel hoger en dit vormt de eerste beperking van de aftrekmogelijk heden. Hij bedraagt 10 van het onzuiver inkomen tot en met 18.000, -; voorts 1800,bij onzuivere inkomens boven 18.000,tot en met 40.000,en 2500,indien het onzuiver inkomen de 40.000,— te boven gaat. Met deze bedragen moeten de ziekte kosten enz. dus eerst verminderd worden. Deze basisbedragen moeten dus van de kosten van ziekte, bevalling enz. worden afgetrokken. Daarna is een een een kwart maal 't bedrag van 't meerdere af trekbaar, doch nooit meer dan de totale ziektekosten (in het betreffende jaar). B.v. het onzuiver inkomen bedraagt 10.000,en de ziektekosten waren ƒ3.000,Het basisbedrag is dan 1.000,het meer dere 2.000,en aftrekbaar is 125 van 2.000, dus 2.500,Waren de ziektekosten 6.000,dan bedroeg het meerdere 5.000,Daarvan 125 is 6.250,doch aftrekbaar is maar 6.000,omdat de totale ziektekosten niet hoger waren. DRUKVERZWARING De vermenigvuldigingsfaktor wordt verhoogd tot 150 °7c voor degenen, die in het voorafgaande jaar reeds aftrek wegens ziektekosten, enz. had of die recht heeft op aftrek, in het betreffende jaar, voor meer dan vier kinderen (zonder dubbeltelling). De faktor wordt zelfs 175 voor die in de voorafgaande twee jaren reeds aftrek heeft gehad. U ziet: het is natuur lijk wel eenvoudig, maar toch ook weer niet al te een voudig. Hier ligt de drukverzwaring vooral op de kleinere inkomens. Het percentage was daar meestal 9 waarna alles boven 5 Vr aftrekbaar was. Dit wordt nu 10 waarna meestal 125 van alles boven die 10 aftrekbaar wordt. Boven 40.000,onzuiver inkomen blijft het basisbedrag echter konstant 2.500,zodat het bij een onzuiver inkomen van 100.000,slechts 21 2 °/r bedraagt! Voor deze laatste was de grens voor heen 750,4 4 dus 4.750,waarna alles boven die 750.aftrekbaar was. Wie een hoog inkomen heeft komt thans eerder aan aftrek toe dan vroeger. Het is vreemd dat hieraan bij de kamerbehandeling nauwelijks aandacht is besteed door sommigen, die zo voor de kleine man op de bres staan. Het zal hun toch niet zijn ontgaan? Dat is niet voorstelbaar. WELKE ZIEKTEKOSTEN? Een andere beperking ligt in de aard van de kosten die aftrekbaar zijn. Dat begrip was in de rechtspraak steeds verder uitgebreid totdat niet alleen de kosten van bezoek van een zieke verwant, maar zelfs vakan tiereizen er onder vielen. Dit nu is sterk beperkt, doordat zulke soorten kosten geheel zijn geschrapt. Aan het begrip overlijdenskosten is niets gewijzigd. Kosten tot bijwoning van een begrafenis zullen dus tot de buitengewone lasten kunnen behoren. Het begrip adoptiekosten is nieuw; het zal alleen van toepassing zijn indien de adoptie is toegewezen en dan nog vol gens door de minister te geven regelen. De beperking zit echter bij de uitgaven ter zake van ziekte, invaliditeit en bevalling. Hier kunt u van ouds twee groepen onderscheiden, n.l. de typische MUSICAL „HAIR" TE TERNEUZEN De veelbesproken musical „Hair" met zijn vele prachtige melodieën komt op 10 maart a.s. naar het Zuidlandtheater te Terneuzen. Dit mag ie niet mis sen. Ook jij raakt in de ban van het spel. Kaarten voer deze musical vanaf vrijdag 12 maait a.s. te bestellen bij: Zuidlandtheater te Terneuzen (011504900). Reageer snel, want de verkoop wordt meestal na enkele dagen gesloten, omdat de voorstel ling uitverkocht is. EVTO-CURSUS - ZEELAND Op donderdag 4 maart j.l. vond in „De Vroone" te Kapelle de afsluitingsbijeenkomst plaats van de cur sus „Ekonomische Vorming Toekomstig Ondernemer". De heer J. Mol, cursusleider, wees in zijn openings woord op het belang van deze cursus voor de jonge agrariër. De huidige moeilijke situatie in de landbouw en de snelle ontwikkelingen in deze bedrijfstak maken het noodzakelijk, dat de jonge ondernemer zich voort durend heroriënteert en dat hij de daaruit voort vloeiende situatie kritisch, maar vooral realistisch be nadert. De EVTO-cursus wil hem daarbij helpen door het aanreiken van materiaal. Spreker is bijzonder verheugd te constateren, dat 22 jonge Zeeuwse ondernemers deze noodzaak tot voortdurende scholing hebben ingezien en dit inzicht concretiseerden door zich op te geven voor de cur sus. Spreker gaf hierna het woord aan een drietal cur sisten, te weten: de heren C. Wiskerke, M. Janse en A. Lindenbergh. Bovengenoemde heren hielden een inleiding over resp. „Grondbank ja of nee?", „de bedrijfsgrootte in de akkerbouw in het Zuid-Westen nu en in de toe komst" en „landbouwpolitieke wensen van toekom stige ondernemers". Uit de inleiding van de heer C. Wiskerke kwam duidelijk naar voren, dat vooral de jongeren veel verwachten van de grondbank, al plaatste de spreker bij diverse punten nog vraag tekens. De heer Lindenbergh wees in zijn inleiding op een groot a-antal wensen, welke de jongeren graag binnen nu en enige tijd gerealiseerd zouden willen zien. Al deze kleinere wensen zou men samen kunnen vatten in één grote wens n.l.: gelijke kansen voor de land bouw tot deelname aan de huidige welvaart. De heer Mol dankte de heren inleiders en ging hierna over tot het uitreiken van de getuigschriften. Tot slót bedankte de heer W. Poppe, mede namens de overige cursisen, de cursusleider en de heren docenten voor de prettige wijze van lesgeven. Mede door hun toedoen, kunnen de cursisten terugzien op een in alle opzichten geslaagde cursus. Spreker liét zijn woorden vergezeld gaan van een boekenbon. De onderstaande personen volgden de EVTO-cursus Zeeland: J. I. Risseeuw, Breskens; G. van Tiggelen, IJzen- dijke; J. A. Gaanderse, Eikerzee; W. Wiskerke, Kort- gene; W. Poppe, Middelburg; J. Remijn, Nieuwdorp; P. Dalebout, Zierikzee: M. Janse. Wolfaartsdijk; C. Wiskerke, Kamperland; A. C. Geluk. St. Maartens dijk; C. J. Nijssen, Kapelle; A. L. van Westen, Zierik zee; J. de Jager, Wolfaartsdijk; J. C. Cevaal, Grijps- kerke; W. van Nieuwenhuyzen, Oostkapelle; J. Koe man, Wolfaartsdijk; P. A. Janse, Arnemuiden: J. van Cruyningen, Zuidzande; S. G. Appel, Baarland; A. Lindenbergh, Wolfaartsdijk; J. J. Basting, Cadzand. ziektekosten, zoals dokterskosten, uitgaven voor medi cijnen, ziektekosten verzekeringspremies e.d. die men alleen ter zake van ziekte enz. maakt, en andere kos ten die wel uit ziekte kunnen voortvloeien, doch die gezonde mensen ook wel maken. Zoals kosten van huishoudelijke hulp, reiskosten, vakantiekosten e.d. Deze laatste soorten kosten waren tot 1971 alleen aftrekbaar voor zover ze de uitgaven, die voor de be treffende belastingplichtige normaal te achten waren, te boven gingen. Zo kreeg een invalide, voor wie ge zien inkomen en vermogen het bezit van een auto normaal was te achten, daarvoor nooit aftrek, ook al stond vast dat hij de auto alleen met het oog op zijn invaliditeit had aangeschaft. BEPERKING VAN SOORTEN Thans is bepaald dat als kosten van ziekte, invalidi teit en bevalling alleen in aanmerking komen: a. uit gaven voor genees-, heel- en verloskundige hulp, met inbegrip van farmaceutische en andere hulp- en kunstmiddelen en vervoer; b. uitgaven voor extra gezinshulp; c. extra uitgaven voor een op medisch voorschrift gehouden dieet, tot een bedrag bepaald volgens door de minister te geven regelen. De kosten genoemd onder a zijn de typische ziekte kosten. In dit verband betekent vervoer dus het direkte ziekenvervoer en omvat het niet de auto van de invalide. Een auto is tegenwoordig voor haast nie mand meer een ongewoon bezit. Een invalidewagen zal ons inziens tot de hulpmiddelen behoren: gezon den hebben er geen. De uitgaven voor extra gezins hulp spreken wel voor zichzelf. De dieetkosten zullen door de minister naar gemid delden worden vastgesteld. Zij zullen niet hoog zijn, want door de gestegen welvaart zijn de uitgaven voor voeding als regel ook royaler dan vroeger en hoe royaler men leeft, des te minder extra kosten heeft men door een dieetvoorschrift. Dieetpatiënten willen nog wel eens over het hoofd zien wat zij anders ge geten zouden hebben, als ze niet aan hun dieet gebon den waren, maar de minister kijkt naar zijn budget onderzoekingen en ziet dit niet over het hoofd! H.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 30