UIT DE PRAKTIJK Vorstperiode op de valreep Rjjenafstand weer in discussie Zaaiplannen in de „ijskast" Minder aardappelen door aardappelpootgoedtekortr 23 WE verkeren in WEST ZEEUWS-VLAANDEREN niet elk jaar in de omstandigheid dat het de eerste dagen van maart knap winter is. 's Nadhts vroor het bijna 10° C. en overdag kwam de tempe ratuur maar amper aan het vriespunt, terwijl er bo vendien sneeuw lag. Januari en februari waren hier zeer zacht, zodat weinigen deze omwending nog had den durven verwachten. Toch wisten de meeste akkerbouwers van de ge legenheid op 1 en 2 maart j.l. gebruik te maken om enkele gewassen te zaaien, zoals de zomergranen, vlas, erwten en in een enkel geval zelfs bieten. We zullen maar hopen dat op korte termijn het overige (nog het grootste deel) gezaaid kan worden. Enkele gewassen, welke momenteel weer in de belangstel ling staan zullen enige uitbreiding ondergaan. Ge noemd kunnen worden karwij, graszaad, blauwmaan- zaad en stamslabonen. Ook is er een maiskern opge richt. Ongeveer 20 telers hebben zich gemeld, zodat hiermede ook in dit gewest de mais weerom haar in trede zal doen. Voor karwij is het veelal moeilijk een dekvrucht te vinden, omdat velen de erwten uit het bouwplan hebben gehaald. Vlas, blauwmaanzaad, spinazie voor zaadwinning, en misschien ook koolzaad en stamsla bonen kunnen als dekvrucht dienen. Om met de twee laatstgenoemde alternatieven ervaring op te doen, zal dit op een paar praktijkpercelen worden uitge probeerd. Vlak voor deze vorstperiode hebben enige collega's koolzaad gespoten met TCA tegen de duist. Waar schijnlijk zal het gewas hiervan wel iets geleden heb ben. Het koolzaad heeft over het algemeen een goede stand. Dat men hier al druk aan het voorjaarswerk bezig is geweest, blijkt wel uit het feit dat op vrijwel alle gronden de kunstmest reeds werd uitgestrooid. Voor gewassen als aardappelen en bieten, waarbij via proeven is gebleken, dat toediening 2 a 3 weken voer het zaaier, een gunstige invloed heeft op de stand en de opbrengst komt dit nu goed uit. IIET zag er aanvankelijk naar uit dat we ook in WALCHEREN vroeg aan de slag zouden kun nen. Het begin was er. Er zijn wat plantuien gepoot. Verder is er een flinke hoeveelheid kunstmest ver strooid. De grond was redelijk gced berijdbaar. Veel water bevatte ze niet. In februari hadden we maar ruim 30 mm neerslag. Dat we begin maart nog stren ge vorst zouden krijgen had niemand meer verwacht. Het kan, dat hebben we nu aan den lijve ondervon den. Hopelijk blijft de schade beperkt. Eén van de gewassen waar we het meest voor vrezen is de win terbloemkool. De temperatuur was lager dan 10° C. en dan wordt het voor een dergelijk gewas wel penibel. We zijn benieuwd of deze koudegolf nog een flinke duw kon geven aan de uienprijzen in de goede richting dan. Elke cent per kg meer is bij een lever baar produkt van 30 ton per ha tenslotte 300, geldopbrengst meer! Dat zou dan nog een pluspuntje van het koude weer zijn. De kringveigadering te Middelburg kan als zeer geslaagd worden beschouwd; We hadden wel iets meer belangstellenden verwacht. Uit de discussie bleek dat er over het algemeen veel meer waardering is voor het werk van het Landbouwschap dan bijv. 10 jaar geleden. Ook de Gewestelijke Raad voor Zee land doet bijzonder goed werk op planologisch gebied en waar het onderhandelingen betreft aangaande de regeling van de schade door luchtverontreiniging van de chemische industrie. De rijenafstand bij de zaai van de diverse gewas sen is op~ sommige plaatsen ook weer een punt van diskussie geweest. Zo hebben we gemerkt dat er tus sen een aantal boeren en één of meer loonwerkers nog ernstig verschil van mening over bestaat. Het speelt vooral bij de bieten, uien en aardappelen. Zaai- en verzorgingsapparatuur en spoorbreedte van trekkers en oogstmachines dienen op elkaar afge- Uit bovenstaande foto blijkt een van de aktiviteiten van de Propaganda-Stichting-Consumptieaardap- pelen, om de export van onze aardappel naar het het buitenland te bevorderen. Hier was het op een stand tijdens de Berlijnse Grüne Woche waar in samenwerking met de Vereniging De Aardappelver- werkende Industrie voorlichting werd gegeven. Het Nederlandse aandeel in de import bedroeg in 1969 in Berlijn bijna 50 van de consumptie. De export naar West-Duitsland is de laatste jaren steeds toegenomen en bedraagt ca. 70 van onze aardappelexport. MA een zachte en over het algemeen geen natte februarimaand, waarvan de laatste dagen afge sloten werden met in de nacht lichte vorst, zijn wij met de intrede van de maand maart en met mij vele collega's op THOLEN en ST. PIIILIPSLAND begon nen aan de eerste veldwerkzaamheden. Vorige week, maandag 1 maart, waren de weersomstandigheden van dien aard dat veel kunstmest over de akkers is gestrooid. Nadat de vorst in de morgenuren uit de grond getrokken was, bleek de grond reeds droog ge noeg om ook in de middag met kunstmestzaaien door te gaan. Een enkel perceel is die middag in ons ge bied ook al bewerkt en ingezaaid met zomertarwe of gerst. Vele plannen werden toen gemaakt voor de rest van de week om de zomergranen en erwten aan de grond toe te vertrouwen. Enkele van de voort- varendste collega's hadden zelfs reeds plannen in hun achterhoofd om suikerbieten te zaaien. Hoewel wij als boer nogal eens geconfronteerd wor den met de grilligheid van de natuur, werden we toch wel verrast, toen sneeuw en een strenge koude golf voor de rest van de week over ons land trok en daardoor als de daad bij het woord onze zaaiplannen in de „ijskast" werden gezet. Matige tot strenge vorst stemd te zijn. Is dit niet het geval dan moeten vele kostbare arbeidsuren aangewend worden voor het sleutelen aan de werktuigen of extra rijden van de werktuigen. Er is al veel en jarenlang gepraat. Er is ook al veel veranderd in de goede richting. Voor de meeste streken in ons gebied wordt het tijd dat de minderheid zich bij de meerderheid aansluit. We kunnen on$ niet meer de luxe permitteren er een systeem op na te houden, dat veel overlast en geld kost, zo wal voor loonwerkers als boer. Ieder is geluk kig in dit land nog vrij en in zoverre baas op eigen erf dat men zijn gewassen op die rijenafstand kan zaaien die men zelf wil. Maar dit mag niet leiden tot hogere kosten voor medebedrijfsgenoten. Zouden de loonwerkers nu eens niet tot een bindende afspraak kunnen komen om voor klanten die zich niet aan de gangbare rijenafstand houden een aanzienlijk hoger tarief te rekenen voor alle werkzaamheden aan het betreffende gewas. in de nacht zoals vorige week en in 't begin van deze week is voor de tijd van 't jaar abnormaal. We mo gen dan ook, bij deze winterse kou, blij zijn, dat het bietenzaad nog in de zak is gebleven! De prijzen van de aardappelen en uien blijven, on danks de strenge koudegolf door Europa, toen wij deze bijdrage op papier zetten, nog onveranderd slecht, hoewel de koude in Zuid-Europa en een ver laat voorjaar, toch wel ten gunste kan werken op de verdere prijsontwikkeling, voornamelijk van de aard appelen. Naar we vernomen hebben zullen alle plaatselijke landbouw verenigingen op Tholen, die aangesloten zijn bij „Cavetho" hun goedkeuring geven aan het be stuursvoorstel ter aansluiting per 1 juli a.s. tot de Coöperatieve Vereniging Cebeco Zuid-West". Onze mooie en goed geleide coöperatie zal dan een deel gaan worden wanneer alles volgens de plannen verloopt van de 11 coöperaties in het Zuid-Westen die toe zullen treden. Wij juichen het toe dat onze streek tot deze stap zal beslissen. De in steeds sneller tempo optredende veranderingen, de schaalvergro ting en het kostenpakket, brengt mee dat betrekke lijk kleine coöperaties op tijd de bakens dienen te verzetten om bij de tijd te blijven. Wij hebben waar dering voor die bestuursleden die visie hebben voor de toekomst en die een bepaald idealisme en chauvi nisme hebben kunnen laten varen in het belang van de leden! De Cavetho-bestuurders ten voorbeeld! Met genoegen heeft uw rubriekschrijver mogen constateren dat de demonstratieve vergadering van de drie C.L.O. in Arnhem veel aandacht van de pers, radio en t.v. heeft gekregen. Door onze voormannen en ook door enkele praktische boeren en één boerin is stoere en duidelijke taal gesproken. Gezien de moeilijke situatie, waarin op dit moment de land- en tuinbouw op zowel economisch als op sociaal gebied verkeert, zijn wij verheugd dat de drie landbouw organisaties gezamenlijk naar buiten zijn getreden, en op een scherpe, doch waardige wijze de belangen van boer en tuinder, aan de overheid, politici en het Nederlandse volk hebben weten te presenteren, en verder met een actieprogramma hebben aangetoond dat wij als boeren ook een zelfstandig aandeel in de welvaart willen hebben. UELEN op ZUID-BEVELAND zijn veel sneller als aanvankelijk verwacht werd al op maandag 1 maart met de eerste werkzaamheden in het land kun nen beginnen. Er is reeds heel wat kunstmest ge strooid. Er is ook al het een en ander gezaaid, n.l. wat vlas, zomertarwe, zomergerst en uien, verder zijn er ook al wat plantuitjes gepoot. Voor dit laatste gewas is het deze week toch wel erg koud geweest. Jammer- genoeg was het slechts één dag mogelijk om in de grond te werken. De toen volgende, voor de tijd van het jaar, nog vrij strenge vorst en de sneeuw maak ten het onmogelijk om verder te gaan. Slechts op enkele bedrijven is men niettegenstaan de de vorst door blijven gaan met het uitstrooien van kunstmest tot de sneeuwval van vrijdagavond ait verder ook onmogelijk maakte! Door het tekort aan pootgoed, maar vooral door de hoge prijzen gaat het er op lijken dat de oppervlakte met aardappelen wat kleiner zal worden. Enkelingen hebben hun pootgoed nu doorverkocht en de winst direkt maar genomen. Of dit gezien bouwplan en vruchtwisseling juist is zal voor ieder bedrijf ver schillen. Bij de suikerbieten is er duidelijk een gro tere belangstelling waar te nemen voor het genetisch éénkiemige zaad en voor het op eindafstand zaaien. Dit is echter alleen goed mogelijk, wanneer de sti uk- tuur van de grond goed is, anders zijn er te grote- ri sico's i.v.m. de veldopkomst aan verbenden. Wat het totale bouwrplan betreft lijkt het er op dat er meer belangstelling is voor de teelt van brouw- gerst, luzerne, mais en graszaad. Naar verluidt is er in Zuid-Beveland een behoor lijk aantal aanvragers voor de saneringsregeling. De daardoor vrijkomende grond is echter nog veel te gering om de'mogelijkheden voor de blijvers nu di rekt al te kunnen verbeteren.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 23