Zaadonkruiden in zaai- en plantuien? De BASF heeft de oplossing: BASF Rapporten en publicaties Butisan: een vloeibaar middel met voordelen De BASF staat vooraan bij een effectieve gewasbescherming. Ook als het gaat om uw zaai- en plantuien. Daarom mag u van Butisan goede resultaten verwachten. Butisan is weinig droogtegevoelig en heeft nog een extra voordeel: het is vloeibaar - dus gemakkelijk te doseren. Na opkomst kan voor de bestrijding van roodbeen en zwaluwtong de economische en breedwerkende combinatie met Chloor-IPC worden gebruikt. Butisan: beproefd in de praktijk. Gebruik het beste - gebruik Butisan N.V. Color-Chemie, Afdeling Landbouw, Postbus 1019, Arnhem, tel. 085-450691 dfc- Straks studeren? Een uitgave van het Min. Onderwijs en Wetenschappen en uitgegeven door de Staats drukkerij te Den Haag. Verschijnt maandelijks behal ve in de zomermaanden (9 nummers per jaar). Het blad geeft uitvoerige voorlichting op het gebied van studie- en beroepskeuze en de verschillende studie keuzemogelijkheden aan universiteit of hogeschool. In het eerste nummer van de 4e jaargang wordt o.m. de samenhang tussen studiekeuze-beroepskeuze belicht en de konsekwenties besproken. Daarnaast wordt in dit nummer informatie verstrekt over de studierichtingen: rechten, natuurkunde en geologie met daarbij aansluitend gegevens over beroepsmo gelijkheden. In de volgende nummers komen nog ruim 30 studierichtingen aan de beurt. Verder wordt o.m. een beeld gegeven van wat universiteit en hogeschool wettelijk zijn, wat voor mogelijkheden de studentendekaan biedt, en welke speciale proble men er zijn voor een meisje dat de beslissing moet nemen om wel of niet te gaan studeren. Ook wordt uitvoerig ingegaan op de problemen, die het al of niet in militaire dienst gaan, oplevert, wat studeren nu in feite inhoudt en wat student zijn eigenlijk betekent. Er wordt in ruime mate budget taire voorlichting gegeven in artikelen zoals: „de financiële zijde van het studeren", „de rijksstudie toelage", „de fiscale aspecten van het studeren". Andere artikelen zullen uitvoerige informatie geven over de studentenvoorzieningen, het studentenleven, de voorlichtingsdagen van de universiteiten en hoge scholen en de problematiek rond de studiemisluk king. Kortom, het is de bedoeling dat aankomende studenten een zo goedi mogelijk beeld krijgen van al die aspecten, waar zij later mee te maken krijgen, ongeacht de studierichting die zij kiezen. „Straks studeren" kost momenteel 7,per jaar gang voor leerlingen die zich collectief abonneren via de scholen. Andereen kunnen het voor 9,50 per kalenderjaar verkrijgen bij de Staatsuitgeverij of de erkende boekhandel, Enquête Melkdetailhandel (Deel I). Produktschap voor Zuivel. Een vervolg op het om de 5 jaar gehou den onderzoek naar de bedrijfsomstandigheden bij de detailhandel in melk. In dit rapport worden de uitkomsten beschreven van het in 1969 gehouden onderzoek. Onder meer blijkt hieruit dat de week- omzet van gepasteuriseerde melk met 64,9 in 1964 tot 53,6 in 1969 is teruggelopen. De week- omzet in karnemelk steeg van 4,5 in 1964 tot 7 in 1969. Ook bij de afzet van yoghurt en vanillevla nanren de weekomzetten gemiddeld met ca 3,3 toe. Wat de verpakking betreft nam glas in 1969 nog het leeuwendeel van de omzet in. Plastic en papie- renzakken blijken in 1969 als verpakkingsvorm reeds in de belangstelling te liggen. F De maisteelt in Zeeland - Oogstjaar 1970. C.A.R.- Goes. M. Murre ing. en A. de Regt. Daar de maisteelt weer terug in de belangstelling is, kan het van be lang zijn dat ook anderen van ,de resultaten van de 5 maiskernen in 1970, waarbij 117 telers met 328 ha betrokken waren, kennis nemen. Aan de samenvat ting van deze publikatie ontlenen wij dat: de mais is verbouwd op zeer uiteenlopende grondsoorten. Goede opbrengsten zijn verkregen op de gronden, die in een goede cultuurtoestand verkeerden. Matige tot slechte waar dit te wen sen overliet. het zaaiklaar maken de nodige aandacht vraagt n.l. om het zaad op de juiste diepte te kunnen inbrengen en voor een optimale werking van de bodemherbicide. van de bemesting fosfaat en kali gemiddeld) vol doende is gegeven, maar dat de stikstof waar schijnlijk in een aantal gevallen aan de krappe kant was. Een gift van 120140 kg zuivere N lijkt de meeste gewenste. bij de rassen het ras Ona 36 heeft teleurgesteld. Het ras LG II gemiddeld de hoogste opbrengst gaf. De andere rassen ontliepen elkaar maar wei nig. de zaaitijd in de periode van 23 april tot 15 mei lag. Bij de beoordeling van de opbrengsten zijn dienaangaande geen duidelijke verschillen gevon den. Desalniettemin blijft het advies zo mogelijk zaaien in de 2e helft van april. vnjwei ane maïs is gezaaid met de precisiezaai- machine. De nadruk hierbij dient gelegd te wor den op een zorgvuldige afstelling van het zaai- mechanisme. de opkomst gemiddeld zeer vlot was maar dat tengevolge van minder goede afstelling zaai- imachine, onvoldoende zaaibed, etc. in een aantal gevallen een te dichte, te dunne of onregelmatige stand is verkregen. De omstandigheid lag tussen de 42 en 97.000 planten per ha. bij nadere bestudering duidelijk bleek dat zowel bij meer dan 80.000 als bij minder dan 60.000 planten per ha een opbrengstverlaging optrad. de onkruidbestrijding met atrazin te wensen over liet. D.N.O.C.-bespuiting na de opkomst gaf ge middelde goede resultaten. In enkele gevallen trad schade op door blad verbranding. met de oogst op 29 september werd gestart en op 11 november het laatste perceel gedorst. het vochtgehalte van het gedorste produkt va rieerde van 32,8 tot 41,5 Teruggedroogd werd tot 15 het drogen met een provisorisch ingerichte droog ruimte goed heeft voldaan. De variabele kosten bedroegen ruim 1 cent/kg. Maistelers die over ruimte, tijd en een ventilator met beluchtings systeem beschikken, met voordeel het zelfdragen van mais met voordeel ter hand kunnen nemen. de opbrengst per ha van perceel tot perceel vrij sterk uiteen liep. De gemiddelde opbrengst lag rond de 6 ton per ha. rfc Verslag 5 jaar wildehaverbestrijding. C.A.R.-Goes - 1970. C. J. Govers en P. Verhage, waaruit blijkt dat het mogelijk is gebleken op een matig tot zwaar met wilde haver besmet akkerbouwbedrijf in tijd van vijf jaar de uitbreiding van de met wilde haver bezette oppervlakte tot staan te brengen. Zelfs is de bezet ting van de percelen, zowel wat omvang van de plekken als wat het aantal planten/are betreft, dui delijk afgenomen. Een en ander kan bereikt worden door: a. De wil van de boer om dit probleem, dat hem boven het hoofd dreigde te groeien, grondig aan te pakken en heel zijn bedrijfsvoering hierop af te stemmen. b. De nauwgezetheid, waarmee het opschonen van de percelen plaats vond, zowel op de licht als op de zwaar besmette percelen. Geplukt werd in plastic zakken, die later met inhoud en al werden verbrand. c. Gerichte gewassenkeuze en de mechanisatie, waardoor het mogelijk was, zelfs met een afne mend arbeidsaanbod een groter areaal hakvruch- ten te telen. Gewassen, die door toepassing van chemische middelen plus intensief schoffelen, weinig uren voor plukwerk meer vroegen. d. Een intensieve en juiste toepassing van de spe ciaal tegen wilde haver aan te wenden middelen. Een goede werking hiervan werd bevorderd door een goede structuur van de grond (Avadex, Ava- dex BW) en een goede ontwikkeling van de ge wassen met een snelle grondbedekking (belang rijk bij Caryne en Gramoxone). Gebleken is dat in een grond met goede structuur de voorraad aan zaad van wilde haver sneller terugloopt dan op grond met slechte structuur. Het op peil hou den van de kalktoestand en vooral de organische stofvoorziening (het regelmatig opnemen van een groenbemestingsgewas in het bouwplan) blijkt een niet te verwaarlozen onderdeel in de wilde haverbestrijding uit te maken. Het verslag geeft voor vrijwel iedereen die met wilde haver te kampen heeft, belangrijke aanknopingspunten t.a.v. de bestrijding daarvan. Ook die (nog) geen problemen dienaangaande hebben kunnen hun voordeel doen met hetgeen over het besmettings gevaar, bijv. via maaidorser, enz. wordt opge merkt! utisan 22

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 22