Krachtig tuinbouwbeleid noodzakelijk Goed fruit werd wat duurder 7 M. J. GOUD - BAARLAND NIEUWE VOORZITTER TUINBOUW- COMMISSIE ZLM P 25 februari j.l. kwam de Tuinbouwkommissie der ZLM in vergadering bijeen onder leiding van de heer J. A. Vogelaar. De voorzitter kon onder de aanwezigen o.a. de Rijkstuinbouwconsulent, ir. H. Systra, en de heer G. W. Bos, voorzitter van de af deling Tuinbouw van het K.N.L.C., welkom heten. Eén der belangrijkste agendapunten was de verkie zing van een nieuwe voorzitter. Met ieders insterii- ming werd besloten de heer M. J. Goud te Baarland bij het Dagelijks Bestuur der ZLM voor te dragen als opvolger van de heer J. H. Stoutjesdijk. Uitgebreid werd ingegaan op de mogelijkheden om een goede taakverdeling te bewerkstelligen, want het voorzitter schap brengt een aantal andere vertegenwoordigin gen met zich mee. Enerzijds is cumulatie van funkties gewenst om tijdig en volledig met alles op de hoogte te zijn. Anderzijds wordt hiermee van bepaalde per sonen wel erg veel gevergd. Daarom moet gestreefd worden naar een verantwoorde spreiding, b.v. bij de vertegenwoordiging in de diverse „aanverwante" kom missies. DF ROOIREGELING |IVE voorzitter gaf een kort overzicht betreffende de afzet van fruit. De prijzen vallen de laatste tijd iets mee. Vooral naar peren (Conference) is vrij veel vraag. Ook de prijs van de appels is wat aange trokken. De houdbaarheid van de Golden Delicious laat echter te wensen over; bij dit ras is nogal uitval. Vervolgens werd ingegaan op een aantal wensen die o.a. door het Landbouwschap naar voren zijn ge bracht ten aanzien van de E.E.G.-rooipremie. Ge vraagd is: verlenging van de datum van aanvragen, verlaging van de „leeftijdsgrens" tot bomen die vóór 1968 zijn geplant en toekenning van de extra O. en S.-premie van 1200,— per ha voor gemengde be drijven die overgaan tot volledige liquidatie van de oppervlakte; fruit. De voorzitter vroeg zich af of met name in ons land het rooien nog verder moet wor-den aangemoedigd. Waarschijnlijk is 'mëer dan de helft van het huidige areaal thans aangemeld voor de rooipremie en hij zou graag zien dat wordt afgewacht wat hiervan wordt gerealiseerd. Het is niet ondenkbaar dat er straks te weinig fruit in ons land overblijft. Anderen waren echter van mening dat verlenging van de pe riode waarin de rooipremie kan worden aangevraagd nuttig kan zijn voor bevordering van het rooien in Frankrijk en Italië. In die landen is te weinig aan dacht gevestigd op de mogelijkheden die de rooipre mie biedt. Daardoor is er waarschijnlijk betrekkelijk weinig aangevraagd. Verlenging van de aanvraagtijd zou hierin alsnog verandering kunnen brengen. Het schijnt dat Frankrijk het rooien min of meer wil tegenhouden (althans in eigen land) en meer voelt voor verhoging van de interventieprijzen. Dan blijven we echter kampen met overproduktie. Daar om was de vergadering van mening dat de oplossing van de problemen in een andere richting moet wor den gezocht. „Als de 320 miljoen gulden die tot nu toe voor interventie is uitgekeerd, was besteed om het rooien aan te moedigen, was de crisis al lang voorbij en hadden we nu betere prijzen", was de op merking van een kommissielid. Volgens de beschik bare gegevens is in Zeeland 1225 ha met de nationale rooipremie verdwenen, terwijl per 1 februari ruim 200 ha met de E.E.G.-rooipremie was gerooid. De laatste maand zal daar nog zijn bijgekomen, zodat het totaal ca. 1500 ha zal bedragen: Daar moet ener zijds nog een zekere oppervlakte worden bijgeteld voor jonge bomen en pruimen die niet voor de rooi premie in aanmerking kwamen, en anderzijds een paar honderd ha nieuwe aanplant (vervanging) wor den afgetrokken. Dat betekent dat er in onze provin cie thans nog ruim 5000 ha fruitteelt is. OVERBRUGGINGSFINANCIERING J\E bijdrage in de kosten van de hagelverzekering zal waarschijnlijk reeds voor bedrijven vanaf 2 ha worden gegeven. Aanvankelijk was de grens op 3 ha gesteld. De vergadering nam hiervan met in stemming kennis. Inmiddels is gevraagd voor 1971 de regeling te handhaven. Mogelijk zal de bijdrage dan iets lager zijn dan 140,per ha, want volgens de E.E.G.-voorschriften moet de bijdrage in 7 jaar geleidelijk worden afgebroken. Bij de overbruggingsfinanciering gelden thans ver scherpte voorschriften, die speciaal bij nieuwe aan vragen worden toegepast. Ze betreffen de investerin gen (alleen vervanging toegestaan), de bedrijfsgroot- te (56 ha bedrijven moeten goede mogelijkheden bieden voor uitbreiding) en de financiële positie (de bedrijven mogen niet te zwaar belast zijn). De vergadering stelde "zich eens te meer kritisch op ten aanzien van de overbruggingsregeling in het algemeen, doch was niettemin van mening dat het onjuist is de kraan voor de blijvers nog verder dicht te draaien, zolang er niets beters voor in de plaats komt. AFZET VANZELFSPREKEND kwam ook de afzet ter sprake. Immers de mogelijkheden voor steun aan de blijvers moeten vooral op dit terrein worden gezocht. Ir. Sytstra stelde het aldus; „Minister Lar- dinois heeft herhaaldelijk te kennen gegeven dat hij niet karig zal zijn, als er goede voorstellen worden ingediend ten aanzien van de afzet. Men mag echter niet te lang wachten om de uitgestoken hand te aan vaarden, want anders kon het wel eens te laat zijn. De plannen moeten niet komen van de standsorgani saties of van de overheid, maar van de telers zelf. Die moeten zich bereid tonen tot samenwerking in rui mer verband en genegen zijn nieuwe wegen in te slaan". Hoewel bij de discussie bleek dat er ook door de diverse kommissieleden genuanceerd over de afzet- problematiek wordt gedacht, was men het er over eens dat er op korte termijn wat moet gebeuren. DE GLASTUINBOUW (|\E heer Bos gaf een uitvoerige toelichting op de gang van zaken in de glastuinbouw. De prijzen van de prcdukten waren vorig jaa'f zodanig dat de rentabiliteit te wensen overliet en nu komen daar nog steeds de sterk verhoogde kosten van de stook olie bij. Zeer veel bedrijven worden thans direct in hun bestaan bedreigd. De overheid heeft een bijdrage geleverd door de olieprijs op 85,85 vast te stellen en voor de meerkosten een tegemoetkoming te geven in de vorm van een renteloos krediet, doch dit is on voldoende. Bovendien wordt de subsidie alleen ver leend als men zich bereid verklaart zo spoedig mo gelijk om te schakelen op aardgas en deze omschake ling brengt veel kosten met zich mee. Ook de zone indeling is onrechtvaardig. Gepleit wordt daarom voor een zodanige tegemoet koming in de olieprijs, dat deze gelijk komt met de netto-aardgasprijs, waardoor de tuinder 75,per ton zou moeten betalen. Verder wil de hoofdafdeling Tuinbouw van het Landbouwschap verhoging van 'het voorschotbedrag met de zone-toeslagen, uitbrei ding van de regeling tot andere oliesoorten en ver hoging van de omschakelingspremie. In eerste instan tie heeft de minister overwegend afwijzend op de voorstellen gereageerd; alleen de kwestie van de zone-toeslagen heeft hij toegezegd nog eens te wil len bezien. Door deze houding zullen zeer veel tuin bouwbedrijven in ernstige moeilijkheden geraken. A. v. O. TUINBOUWDAG K.N.L.C. IJET jaar 1970 heeft in het teken gestaan van ver- scherpte internationale concurrentie, zowel le gaal als door dumpingspraktijken uit valuta-overwe gingen van de Oostbloklanden, aldus de heer G. W. Bos, voorzitter van de afdeling Tuinbouw van het K.N.L.C. in zijn jaarrede, uitgesproken op de 24 februari j.l. te Amsterdam gehouden Tuinbouwdag. Hij merkte op, dat door deze ontwikkeling in verge lijking met 1969 bij verschillende produkten een da lende rentabiliteit valt te constateren. Een uitzonde ring hierop vormt de bloementeelt onder glas; in die sector was nog steeds sprake van bevredigende uit komsten. Kwantitatief is de uitvoer in alle sektoren groter geweest dan in 1969, maar de financiële opbrengsten van de groenten onder glas zijn zeker 10 te laag geweest, hetgeen het arbeidsinkomen van de onder nemer tot een te laag niveau heeft doen dalen althans voor het gemiddelde bedrijf. Ondanks de maatregelen van de overheid om de stooktuinders tegemoet te komen in de prijsstijging door een renteloos voorschot van ƒ9,15 p-er ton olie, zullen de opbrengstprijzen aanmerkelijk hoger moe ten .uitkomen om het gevaar van nog verdergaande daling van de rentabiliteit te voorkomen. Wanneer dat niet het geval zal zijn, zullen de liqui diteitsmoeilijkheden hand over hand toenemen. In verband met de steeds stijgende algemene kosten en het gevaar van een voortgaande inflatie zijn de zo juist genoemde maatregelen, zo zei de heer Bos, ten enenmale onvoldoende. AOK de overheidsmaatregelen ten aanzien van de zone-toeslagen achtte de heer Bos bijzonder on bevredigend. Meer duidelijkheid in deze onbillijke situatie achtte hij dringend gewenst. Hetzelfde geldt voor de dunne olie H.B.O, I en II alsmede petroleum, daar deze produkten vooral de laatste tijd het prijs- regiem van de zware olie hebben gevolgd. Omscha keling van olie op aardgas wordt mede gestimuleerd door enerzijds de aansluitingskosten voor het gehele land op 1500,te stellen, uitzonderingen en dien tengevolge grotere kosten daargelaten. Naast een O. en S.-fonds-premie van 3000,per ondernemer moet deze zelf of via de bank al of niet met garan tie van het borgstellingsfonds 20 tot 30.000 gulden investeren. Dit bedrag staat echter niet in verhouding tot de 2e premie en als gevolg daarvan wordt weer een aanslag op het arbeidsinkomen gepleegd. Niet alleen binnen de E.E.G., doch ook daarbuiten is er sprake van produktievergroting. Hier staat geen evenredig toenemende vraag tegenover en daarom geeft deze ontwikkeling redenen tot ernstige bezorgd heid. Zowel voor de blijvers als voer de wij kers zul len derhalve verdergaande maatregelen nodig zijn. (Zie verder pagina 23) 0P de fruitveilingen in ons gebied was in de afge lopen periode een ruim aanbod van appelen. Peren waren er veel minder te koop en voor dit produkt zal het seizoen niet lang meer duren. Te verwachten valt overigens dat ook het appelseizoen vroeger dan nor maal geëindigd zal zijn. Er moeten nog al wat partijen appelen sneller dan normaal geruimd worden. Het zal in de komende weken belangrijk zijn de kwa liteit van het bewaarfruit terdege in de gaten te houden en te verkopen op het moment dat die kwaliteit goed is. Wanneer men te lang wacht wordt het zeker een grote teleurstelling. Velen verwachten dat in het eind van het seizoen de appels duurder zullen worden. Of die ver wachting zal uitkomen kan niemand zeggen. We hebben al dikwijls gezien dat het anders was. Vast staat, dat wanneer men te lang bewaart men niet anders dan ver lies lijdt. Ook over het fruit dat rot is moeten de koel- kosten worden betaald en die zijn lang niet mis. Voor goede kwaliteiten Golden Delicious werd eind vorige week in de grote maten tussen 45 en 50 cent per kg betaald. De maat 6570 mm deed toen tot 40 cent per kg en de maat 6065 mm werd verkocht voor 3035 cent. Diat as nog gèen geweldige prijs en te laag wanneer we ze vergelijken met de kostprijs van dlit koelfruit, maar d'2t is een zaak die voortdurend geldt in de fruitteelt. Jonathan was er weinig meer te koop en wat er kwam werd plotseling belangrijk duurder. De goede kwaliteiten en grote maten van dit ras deden rond 40 cent per kg. Ook goudreinette werd er weinig aangeboden. Goede partijen uit het koelhuis deden tussen 55 en 60 cent per kg voor de grote méten en tussen 40 en 45 cent voor de kleine maat. Nu de Cox's Orange Pippin ver geruimd is, kwam er meer vraag naar Laxton Superbe. Voor de goe de" kwaliteiten van dit ras werd al naar gelang van de maat tussen 45 en 60 cent per kg betaald. Winston werd er wat meer aangevoerd en hiervoor werd wanneer de kwaliteit goed was, tussen 50 en 65 cent per kg betaald, met uitschieters voor een bijzonder mooie partij tot 70 cent. Cox's Orange Pippin van prima kwaliteit deed tot 80 cent per kg. Er kwam van dit ras ook nog al wat uit de koelhuizen dat versleten was en dan lag de prijs erg laag. Bij de peren duurde de vraag naar Conference voor export voort en de prijs kon verder aantrekken. De grote maten deden eind vorige week tussen 65 en 70 cent per kg en de maat 5560 mm werd toen verkocht voor 5864 cent.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 7