TUINBOUW- KLANKEN Vertegenwoordigers zaadteeltfirma's niet in de rij voor afsluiten kontrakten En steeds wordt de wacht weer ingenomen DINGEN VAIN DE WEEK 6 •MA een paar droge dagen, met in de nachten lichte W vorst, zien we op SCHOUWEN EN DUIVELAND, de grond in de jonge polders al wat grijze koppen krijgen. Waaneer deze weersituatie nog even aan houdt, zou het wel eens kunnen zijn, dat bij het ver schijnen van deze editie al heel wat kunstmest is ge zaaid. De vertegenwoordigers van de zaadteelt- en kwe kerij bedrijven hebben de nodige gesprekken weer ge had met de telers. Voor de te telen kontraktgewassen zijn de kontrakten grotendeels afgesloten. Wat betreft de witlof en de doperwten kon een pro centuele verhoging in de kontraktprijs worden gerea liseerd. De indruk is dat weinig stamslabonen voor de zaadteelt zijn geplaatst. In Noord-Afrika schijnen ze beter uit de bus te komen. Klimatologische omstan digheden schijnen voor die teelt daar gunstig te lig gen. Beslist moeizaam verloopt het afsluiten van de kon trakten van bloemzaden. Althaas wat betreft die soor ten waar in normale jaren redelijke tot goede resulta ten mee zijn behaald. Het gevaar is niet denkbeeldig dat van de telers zijde een zekere aandrang wordt uitgeoefend bij de zaadfirma's om toch maar wat te telen. In sommige Alle sombere voorspellingen ten spijt kan men ook in WALCHEREN konstateren dat er bij de doorsnee eigenaar geen animo bestaat om bezit af te stoten. We kunnen rustig stellen en zullen dan geen enkele tegenspraak ontmoeten dat de prijzen van onze pro- dukten absoluut niet lonend zijn. Ook het bezit kan men tot de laagst rendement afwerpende belegging rekenen. 1 tot 2 is zeer gewoon. En toch zijn de prijzen bij publieke verkopingen nog steeds globaal rond de 5.000,p. gemet. Wij hebben vrij geregeld de prijzen die gemaakt werden gevolgd en kwamen nu weer op deze gedachte terug toen we lazen van de boerderij in 't Sloe die op gehouden werd voor ruim 6 ton, en waar prijzen van 18.000,p. ha werden geboden! Ook wij weten zéér goed dat als men boeren moet voor zulke prijzen, dit absoluut waanzin is. De andere drijfveren en motieven die aan die hoge prijzen ten grondslag liggen willen we niet uitdiepen. Een der voornaamset redenen is o.i. wel dat grond een uit eindelijk bezit is dat absoluut blijvend is. Concreet: Want wat we onlangs in een interessant artikeltje lazen, het was een satyre, willen we onze lezers niet onthouden n.l. dat het laatste wat op aarde overblijft, de boer is. Immers de laatste mens zou zelf moeten telen. Nogmaals 't was een satyre! 't Is wel vervelend te moeten constateren dat er nu zo relatief weinig waardering voor het agrarisch be drijf is. We hebben deze zelfde ervaring meegemaakt ia de Zwitserse bergen. Daar werd en wordt alle vrij komende grond gekocht door institutionele of andere kapitaalkrachtige groepen. Toch zijn we verheugd dat er nog steeds een brede belangstelling is voor onze vele problemen. Zo is er ook weer voor de Tuinbouw- commissie der ZLM een energieke jonge man als voor zitter gekozen. En het lijkt oas geen sinecure om deze positie in de voorhoede in te nemen. Veel kritiek ma-ar gelukkig ook wel veel waardering. Daar de fruitteelt dominerend is in de Tuinbouwsector van onze grote ZLM vinden wij het logisch dat men weer een fruit kweker gekozen heeft. Het is echter beslist niet zo dat de groenten, bloe men e.a. takken van de tuiabouw geen aandacht krij gen. Ook is ons bekend dat er een nauwe samenwer king bestaat met de andere tuinbouwsectoren, waar de groenten weer domineren. We denken bijv. aan de contacten met de afd. tuinbouw van het K.N.L.C. enz. Er worden in Middelburg reeds fliake partijen spi nazie geveild. De prijs ligt rond de 11,25. Niet te veel maar 't is ook een snelle teelt die wat veel zorg en voeding eist maar tot de zeer vlugge voorjaars teelten gerekend kan worden. We vinden 't wel jam mer dat het witlof maar niet uit de put komt. De prij zen van deze heerlijke maar zeer bewerkelijke groen ten is en blijft miserabel. Helaas is het voor vele tuinders een winterhoofd- teelt met veel zorg en werk. We zijn benieuwd of we nog een aawintertje zullen krijgen want nu we dit schrijven is het licht aan 't vriezen, 't Zou wel jammer zijn, hoewel een zekere stagnatie toch ook wel voordelen heeft. Enfin. De vol gende reis weten we het! gevallen wordt dan nog wel wat aangeboden, van soorten waar nog geen ervaring mee is opgedaaa en waarvan de eigenschappen en eventuele dorsbaarheid niet bekend zijn. We zullen als telers moeten trachten eerst de nodige informatie te krijgen. In de bloembollensektor is het wat de handel betreft heel rustig. Van het uit de markt kopen van gladio- lenplantgoed zal dit seizoen niet veel meer komen naar het schijnt. We zouden er als telers en wellicht ook als veilingen een mogelijkheid ia zien, een over schot van bepaalde soorten te voorkomen. Tevens zou het areaal binnen redelijke grenzen kunnen blijven, hetgeen de algemene marktsituatie ten goede kan komen. Overigens zijn we wel bewust dat een derge lijke maatregel niet in korte tijd kan worden gereali seerd. Het vergt wel het nodige overleg en samen spel! We hopen in ieder geval dat deze zaak de aan dacht houdt. We hoorden van enkele irissentelers dat aogal wat „grijs" in hun gewas voorkomt. Het is nog wel wat vroeg voor een definitieve beoordeling. Het duidt er wel op dat voor die partijen het grijszoeken een vol strekte voorwaarde zal worden, ten 'einde grote moei lijkheden met de keuring te voorkomen. Luizenbe- strijding tijdens de groeiperiode blijft geboden en kan veel narigheid voorkomen. TEELTCONTRACTEN FRANSE DOPERWTEN Tussen de Franse telers van doperwten en de fabri kanten van doperwten-ia-blik is overeengekomen dat bij de contractteelt 1971 gestreefd zal worden naar een produktie van 245.000 ton en dat de contractprijs fr. 68,50 per 100 kg zal bedragen (v.i. fr. 66,De onderhavige overeenkomst is inmiddels door h'et FORMA algemeen verbindend verklaard. KNOLSELDERIJ TOCH VERKOCHT Het is vorige week bij de veiling in Kapelle-Biezelinge toch gelukt de knolselderij te verkopen die de leden van deze veiling wilden telen op contract voor industrie en export. Hernieuwd overleg tussen de betrokken telers onder ling had tot resultaat dat de ophoudprijs werd verlaagd van 21,per 100 kg tot 20,50 en toen hierop vorige week woensdag in Kapelle een areaal van 50 ha knol selderij werd aangeboden, werd dfit verkocht tegen prij zen van 20,65 en 20,70 per 100 kg. De prijs is wat lager dan het vorig jaar en algemeen is de gedachte dat onder deze omstandigheden alleen bi) een flinke oogst de teelt aantrekkelijk is. De moeilijk heid voor verschillende telers is echter dat ze geen alter natief hebben in hun teeltplan en daarom ook op dit lage prijsniveau toch maar weer knollen gaan planten. \A/E hebben in de afgelopen periode de nodige v opwinding zien ontstaan met betrekking tot de economische situatie van ons land in de komende tijd. Zoals gebruikelijk in deze tijd van het jaar, bracht het Centraal Planbureau haar voorspellingen over de ontwikkeling van de conjunktuur in ons land en daar over werd bepaald niet opwekkend geoordeeld. Er werd gesproken over een recessie die we tegen het einde van dit jaar zouden kunnen gaan meemaken. Het leven wordt duurder, de lonen zullen stijgen en de positie van de betalingsbalans wordt slechter. Dat zijn enkele facetten die naar voren kwamen. Zeer op merkelijk vonden we de reacties die er op kwamen van de groeperingen in onze maatschappij die nauwe relaties hebben met het economisch gebeuren. De vak beweging in het algemeen vond dat het allemaal nog al mee viel en het Verbond van Nederlandse Onder nemers sprak over een ongunstige situatie, vooral wanneer de looneisen niet gematigd zouden worden. We hebben gelezen dat het Centraal Planbureau voor ons heeft berekend dat dit jaar het leven 6,5 duur der gaat worden. Het afgelopen jaar was dat 4,5%. De loonstijging wordt berekend op 12%, inclusief de sociale lasten. Dat zou vrijwel gelijk zijn aan het vorig jaar. De koopkracht van de werknemer zou in 1971 met 2,5 kunnen verbeteren. Dat is nog al wat minder dan het afgelopen jaar toen er sprake was van een reële loonstijging van 5,9 Het aantal werklozen zal tot 65.000 toenemen en de investeringen nemen met 7 toe maar dat komt hoofdzakelijk voor reke ning van de KLM met haar geweldig uitbreidingspro gramma. Het rendement op het geïnvesteerde ver mogen zal een dieptepunt bereiken in 1971. \A/E hebben uit hetgeen het Planbureau naar vo- vv ren brengt ook begrepen dat er nog een hele boel dingen niet duidelijk zijn. Een belangrijk punt voor het economisch leven is b.v. de prijs van de energie-voorziening en met name van de olie. Er heeft zich rond de olieprijs nog al wat afgespeeld in de af gelopen weken en hoewel uiteraard de details van de overeenkomsten niet bekend zijn gemaakt, weten we wel dat we moeten rekenen op een hogere prijs voor deze energiebron en dat terwijl de prijzen van die olie- produkten reeds enorm zijn gestegen. Ook dat zal van invloed zijn op de economische gang van zaken in ons land en uiteraard ook in heel sterke mate de gang van zaken in het buitenland. De voorzitter van de Nederlandse werkgevers ver telde deze week dat het volgens hem niet verantwoord is per 1 juli a.s. een grotere loonsverhoging dan 4 door te voeren. Tegelijk deelde de vakbeweging mee dat 10% per 1 juli wel het minste is waaraan gedacht kan worden. Hoe het allemaal af zal lopen weten we niet, maar vast staat dat we ook weer in 1971 te maken zullen krijgen met sterk stijgende kosten. Nu is het te hopen dat ook de prijzen van onze produkten hiermede ge lijke tred zullen houden. We hebben al een zeer grote achterstand opgelopen op vele terreinen en het is heel hard nodig dat hierin verandering gaat komen. Toen het Planbureau nog al pessimistische ver onderstellingen naar voren bracht over de conjunk- turele ontwikkeling in de komende maanden en voor al tegen het eind van dit jaar, waren er ook direct eco nomen die naar voren brachten dat het allemaal heus zo'n vaart niet zal lopen en dat er zeer beslist geen reden is voor pessimisme. Hoe het zal aflopen zal de toekomst bewijzen. We hebben al vele jaren een steeds toenemende welvaart en bij velen leeft de ge dachte dat we op economisch gebied zover zijn dat ernstige inzinkingen niet meer behoeven voor te ko men. X/OORAL de jeugd leeft sterk in deze gedachten- v sfeer en dat is begrijpelijk want zij heeft geen andere tijd gekend. Voor vele ouderen ligt het moei lijker want zij hebben de economische crisis van de dertiger jaren in al haar hevigheid meegemaakt. De angst voor die tijd leeft nog bij een ieder die deze tijd bewust heeft beleefd. Dat we nu in een andere tijd leven dan in de dertiger jaren is duidelijk. Op en neergang in de conjunktuur is er altijd geweest en zal er zonder twijfel blijven. Het is te hopen dat de nieuwe toppen die worden bereikt steeds opnieuw iets hoger liggen dan de vorige, zodat er toch sprake kan zijn van een gestadige groei. Dat dit op zichzelf ook weer de nodige problemen geeft, blijkt uit de discussie rond de vervuiling en milieuhygiëne in het algemeen die vooral in onze pro vincie op het ogenblik aan de orde zijn. Zoals steeds zit er een grote kern van waarheid in het standpunt van de beide groepen die soms lijn recht tegenover elkaar staan. De waarheid ligt in het midden is een bekend gezegde dat ook geldt voor vele zaken rond de milieuhygiëne en luchtvervuiling in Zeeland. Dat er ook nog al wat onwaarachtige kre ten worden geslaakt door de „schone eiveraars" staat voor ons vast. Als tuinders blijven we maar graag met beide benen op de grond staan. We hebben alle be lang bij een gezond economisch leven, ook in onze provincie. Dat er voorwaarden gesteld dienen te wor den aan de vervuiling die een industrie mogelijk kan veroorzaken, zal geen enkel zinnig mens ontkennen, maar om zover te gaan dat de fabrieken hier maar moeten verdwijnen en het te doen voorkomen alsof de industriëlen de grootste boosdoeners zijn, gaat ons te ver. We willen in elk geval als tuinders hopen dat de recessie die wordt verwacht, erg mild zal zijn. Dat lijkt ook voor ons belangrijk.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 6