P. J. Zuid - Geluid Studiedag West-Brabant Erf en akker Onder redaktie van: H. A. HARDERWIJK Een studiedag, opgezet door de drie plattelandsjongerenorganisaties in Noord-Brabant, voor door en met jonge agrariërs, die een bestaan in de landbouw of wellicht daarbuiten willen opbouwen. Voor het iaar 1975 zien wij a. een aanmerkelijke teruggang van het aantal melkveehouderijeenheden; b. een verdere teruggang van de akkerbouw, speciaal in het zandgebied; c. een gematigde stijging van de veredelingsproduktie en een toename van integratievormen; d. een verdere toename van de verschillende tuinbouwsectoren; e. een versterkte teruggang van het aantal bedrijven en een vermindering van arbeidskrachten. Bovengenoemde feiten en nog vele andere gegevens uit de struktuurnota 4 X S IN DE AKKERBOUW komen op de studiedag in discussie. Programma 1G.00 uur: Opening door de P.J.Z.-voorzitter 10.15 uur: Inleidingen door Ir. A. H. Crijns (struktuurnota) Ir. J. Haenen (techn. ontwikkelingen) J. Markusse (soc.-economisch aspect) 12.15 uur: Lunchpauze 14.00 uur: Forumdiscussie 16.0C uur: Sluiting STUDIEDAG WEST-BRABANT 12 maart 1971 ..De Nobelaer' te Etten-Leur Entree: f3,incl. lunch ZAAIWEDSTRIJD TE WEST ZEEUWS-VLAANDEREN De afdeling organiseert wederom een zaaiwedstrijd op eigen bedrijf. Een ieder, die belangstelling heeft, belt naar Izaak Haartsen. We doen natuurlijk alle maal mee, want meedoen is minstens zo belangrijk dan winnen. Zeg nu niet: ,Ik geef me nog wel eens op", maar pak de telefoon en bel: 01173-334. Nadere gegevens ontvangt U bij opgave. DISCUSSIEAVOND IN DE HALLE" De afdeling Oost Zeeuws-Vlaanderen organiseert op 12 maart a.s. in „De Halle" te Axel een discussie avond over het onderwerp: ,.SEKS EN DE MAATSCHAPPIJ" Gespreksleider op deze avond zal zijn: de heer F. M. Heres. We beginnen om 20.00 uur en alle belang stellenden zijn van harte welkom. DRUGS De afdeling Steenbergen organiseert op 11 maart a.s. in hotel „De Vroon" te Steenbergen een avond voor jongeren, die wat meer willen weten over drugs, •de druggebruiker, het wel of niet verslavend werken, en nog vele andere zaken welke op dit onderwerp betrekking hebven. Samen met een man uit de prak tijk, de heer Beellaart van de rijkspolitie, proberen een antwoord te vinden op de vele vragen, oorde len en vooroordelen rond dit thema. De avond be gint om 20.00 uur precies. Alle jongeren zijn van har te welkom op deze avond! STUDIEDAG WEST-BRABANT 12 maart 1971 ,,De Nobelaer" te Etten-Leui Entree: ƒ3,incl. lunch SPOTLIGHT 1971 5 MAART 1971 ROOSENDAAL GILDENHUIS De afdelingen Oost Zeeuws-Vlaanderen, Goes, Fij naart, Zevenbergen, Schouwen-Duiveland en Zeven bergen zorgen voor een bruisende show vol spranke lende humor, schalkse opmerkingen, speelse elemen ten, enz. Een zaaljury, samengesteld uit één afgevaardigde per kring, bepaalt welke afdeling in aanmerking komt voor deelname aan de Landelijke Culturele wedstrijd op 20 maart a.s. te Hoogeveen. Het is dus zaak, dat je je afdeling voldoende morele steun geeft, door aanwezig te zijn bij „Spotlight 71". In „Het Gildenhuis", Damstraat 48, Roosendaal op 5 maart 1971 om 20.00 uur precies beginnen we en de toegansgprijs bedraagt ƒ2,50. We besluiten de avond met een grandioos bal m.m.v. „The Gold Stars". We gaan door tot in de kleine uur tjes, dus je konditie op peil brengen. RALLEY 1971 NAAR ZWITSERLAND P.J.Z.-leden kunnen zich nu reeds opgeven voor de Europese Ralley 1971, welke dit jaar in Zwitserland gehouden wordt van 1 tot 8 augustus 1971. De kosten van deelname bedragen 150,all-in. Opgave voor deename vóór 1 april 1971 en dat is geen geintje! bij het P.J.Z.-sekretariaat te Goes. KENNISMAKING MET DE LANDBOUW IN OOST-DUITSLAND Verschillende plattelandsjongeren hebben laten merken, geïnteresseerd te zijn in de landbouw in Oost-Europese landen. Dit was voor de P.J.G.N. aan leiding om een agrarisch gerichte studiereis naar Oost- Duitsland te organiseren. Deze reis zal plaatsvinden van 2 TOT 8 MEI 1971. Het programma vermeldt o.a. een bezoek aan een landbouwcoöperatie, een tuinbouwcoöperatie, een landbouwschool, een gesprek over de landbouwsitua tie in Oost-Duitsland. Op de rondreis door Oost-Duits- land komen we langs Maagdenburg, Halle, Dresden, Leipzig en Berlijn. Er is tijd uitgetrokken om deze steden iets nader te leren kennen. De kosten van deze reis bedragen 250,all-in. Dit betreft de reis naar en door Oost-Duitsland, de maaltijden, de overnach tingen, alsmede verzekering, visum, entreegelden, enz. Spoedige aanmelding is gewenst, doch uiterlijk 22 maart a.s., dit in verband met het verkrijgen van de noodzakelijke reisvisa. Opgave voor de hierboven genoemde datum bij het P.J.Z.-sekretariaat te Goe9 (01100—5010). GROEPSUITWISSELING MET IERLAND Een plattelandsjongerengroep uit Ierland heeft in teresse in een groepsuitwisseling met een Nederlandse plattelandsjongerenafdeling. Het betreft hier een ge mengde groep van 1520 personen uit de provincie Tipperrary (u weet wel: die lange weg die uiteinde lijk uitkomt in midden-Ierland, zuidwestelijk van Du blin). De Ierse afdeling ontplooit velerlei aktiviteiten. Ze hebben voorheen een uitwisseling met Schotland en Wales gehad en willen nu graag voor 710 da gen naar Nederland komen. Hun voorkeur gaat uit naar een periode in september 1971, maar een andere periode kan zonodig in onderling overlag worden vastgesteld. De Nederlandse groep wordt daarna voor een verblijf in Ierland uitgenodigd. De Nederlandse afdeling wordt vrijgelaten in haar programmakeuze. Hebt u interesse als afdeling of kring, neem dan kon- takt op met het P.J.G.N.-sekretariaat te Den Haag (070512541 of met het P.J.Z.-sekretariaat). HET PLATTELAND IN DE GREEP VAN DE TECHNIEK Onderwerp van discussie op het congres van de Al gemene Plattelandsorganisaties van 19 t/m 24 juli a.s. op de Campus van de TH te Enschede. Mogen we wat we tot nu toe doen in derdaad toepassen wat technisch in het mense lijk vermogen ligt? Wat is en hoever gaat in feite het in cultuur brengen van deze wereld door middel van de techniek? Zijn wij voorbereid op wat technisch moge lijk is en wat ons te wachten staat? drugs sex democratisch beslissen macht en gezag computer. verkeerstech niek milieuverontreiniging enz. Leidt de ekonomie de techniek? Moet en kan dit anders? Hoe kan het dan? 14 P.J.Z.-leden mogen aan dit congres deelnemen. Heb je interesse en kun je nu al beoordelen of je al of niet kunt, geef je dan op bij het P.J.Z.-sekretariaat te Goes. Overnachting is mogelijk bij particulieren of op de campus van de TH in éénpersoonskamers met hotelaccomodatie. Nadere bijzonderheden te ver krijgen bij het P.J.Z.-sekretariaat. (Vervolg van pag. 23) onvergetelijke dagen! 's Morgens waren we al bij de eerste schemering op pad om wild te gaan kijken. De nog steeds voortdurende droogte heeft het wild in grote getale naar onze streken gebracht. Het viel dan ook niet moeilijk om olifanten te ontdekken. Ze waren er bij honderden. Maar zij niet alleen, de giraffen, neushoorns, leeuwen, allerlei soorten antilopen en gazellen en bokken, kruisten ons pad. We zijn een avondje doorgezakt op de club. Mikel Munge, onze grote vriend, hoofd van het wildbeschermingskorps in Galole was overgeplaatst naar Ngong in de buurt van Nairobi. Op de klub was er een afscheidsfeest voor hem. Eerst waren er de vele toespraken, en daarna gingen de schalen met geroosterde geit voorbij. Gloeiend hete bloedworst, samoesa's stevig gekruid, en bij dat alles een lekkere slok bier. De stemming steeg ten top. Arnold die veearts is was druk in ge sprek met de plaatselijke veearts. Johan wilde te weten komen hoe het paren gaat van olifanten. Maar Mikel die 'reeds een fles kojak achter zijn snor had bitten kon er niet goed meer uit komen. Op den duur begonnen we te zingen. Mikel en Murithi de politie commissaris zongen een paar Kikuyu liedjes, Okelo en Odongo, Luo's, zongen weer wat in hun stamtaal, en wij zongen met zijn allen: „Ouwe taaie, laat je broek maar waaien." Het werd een groot feest. En dat alles in het hartje van de eindeloze Afrikaanse steppe. De volle maan hing prachtig aan de hemel. Een lichte bries deed de bladeren van de nimphbomen ritselen. Toen we eindelijk uit de klub opbraken kwamen we op het idee om nu olifanten te gaan bekijken. Eerst zouden we naar het hoofdirrigatiekanaal rijden. Met zijn zessen zongen we de hele weg. Alle karnavals- liederen uit het goede oude krabbegat, Bergen op- Zoom, kwamen aan de orde, en nog een hele rits met feestdreunen. De lokale bevolking die ons gehoord mocht hebben, zal zich wel hebben afgevraagd wat er aan de hand was. Uiteraard was er weinig kans om olifanten te ontmoeten met al dat lawaai. We zagen ze dan ook nergens. Maar we waren nu eenmaal be zeten om die grote kolossen te zien. We toomden de luidruchtigheid wat in, en reden naar een plaats vlak bij huis waarvan we wisten dat die regelmatig werd bezocht door olifanten, 't Was drj,e uur in de nacht, met een redelijk zicht vanwege de maan. We zetten de landrover op een gemakkelijk bereikbaar plaatsje weg, en stapten allen uit. Wat we deden was hoogst onverantwoordelijk, daar niet van. Maar we hadden, althans dat dachten we, de moed van een stuk of tien leeuwen. Voorzichtig liepen we langs de hoofd water gang. Er waren heel wat verse olifantensporen. Ze moesten er zijn. Voorzichtig liepen we verder. En in eens, net toen we een flauwe bocht waren gepasseerd stonden we bijna oog in oog met een stuk of vijftien olifanten. Grote en hele kleintjes. De adem stokte ons in de keel. Met een groot ontzag keken we naar de die ren. Doch de jumbo's waren in het geheel niet gesteld op dit nachtelijk bezoek. Het ging allemaal in een fractie van seconden, toen ineens een van de olifanten boos werd, zijn oren wijd uiteensloeg en zijn slurf nijdig oprolde. „Lopen," schreeuwde ik, en alsof er een startschot werd gegeven renden we met zijn allen werkelijk voor ons leven terug naar de landrover. We moeten het in rekordtijd hebben gedaan. Ria verloor haar schoenen. Niemand stoorde er zich aan. Waar schijnlijk hebben die olifanten zich rot gelachen. Lijk bleek stoven we met de landrover weg. De andere dag zijn we om de schoenen geweest. Toen we thuis kwa men was er geen 'elektriciteit meer, maar bij een paar kaarsen hebben we ciog een paar pilsjes gedronken, en bakte Corry nog vlug wat eieren. De volgende dag gingen we het hospitaal van Galole bezoeken. De vliegende dokter had zojuist een paar dagen geleden een stuk of acht personen geopereerd. „Dokter" Jembe leidde de gasten rond en ging er trots op, dat zijn patiënten het zo goed maakten. Vervol gens gingen we op bezoek bij d'e Pokomo's in hun typische dorpen langs de rivier. We werden gastvrij onthaald bij de leden van de Orma stam. En tege lijkertijd tikten we nog een paar originele stukken volkskunst op de kop. Drie hele fraaie uit hout ge sneden melkkannetjes, waar de dames dolgelukkig mee waren. Arnold in zijn kwaliteit als veearts onder zocht „mijn" twee melkkoetjes op drachtigheid, maar moest tot zijn spijt konstateren dat ze het niet waren. Nu hebben we een lokale stier het plezier gegund om alsnog deze zaak tot een goed einde te brengen. En inmiddels kwam de eerste katoen alweer boven de grond, een nieuw seizoen is weer begonnen. Maar met af en toe zo'n vriendenbezoek is het leven weer wel vol te houden. Toen we afscheid namen klonk luid het „audoe" door de lucht. „Audoe en tot kijk mar wir" SCHRIJFKOUTER

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 26