ÜKAINAGE REINIGER Vooruitzichten blijven somber Terugblik cultuurtechnische werken in 1970 Eierprijzen blijven laag KORTE WENKEN 18 PRODUKTSCHAP VOOR AARDAPPELEN De vergadering van het Produktschap voor Aard appelen, die een veertien dagen geleden gehouden werd, was al even weinig geanimeerd als de markt voor consumptie-aardappelen de laatste maanden in Behalve bij de rondvraag, toen een van de leden de heffing van B.T.W. op aardappelprodukten aan de orde stelde, hebben wij voor het overige alleen de stem van de voorzitter géhoord! Nu moet worden toegegeven, dat op dit moment de prijsvorming voor de telers het belangrijkste pro bleem vormt en dat aan dit probleem via een be paald beleid eigenlijks niets gedaan kan worden. TRIEST BEELD De noteringen op 15 februari waren weer verder teruggelopen en zijn voor de Bintje, die 75 van de consumptie-aardappelproduktie uitmaakt, tot ver be neden de kostprijs gedaald. Bij de Eigenheimer en de Furore ligt het niveau weliswaar gunstiger maar ook bij deze rassen is er een gestadige teruggang. De voorzitter noemde het marktbeeld dan ook triest en toonde zich niet optimistisch voor het verdere ver loop. Het feit, dat tot nu toe de zand-Bintjes beter uit de bus komen dan die van de klei, doet daaraan niets af. De gewogen gemiddelde telersprijs voor zowel de klei- als de zandaardappelen tot en met december ligt van oogst 1970 nog iets boven die van het cata strofale jaar 1968. Maar dit is voor de telers uiteraard maar eer. schrale troost. Hetzelfde geldt voor het gegeven, dat de gemiddelde prijs van de laatste drie jaar niet onbevredigend is. Dit komt alleen door de uitzonderlijk hoge prijs voor oogst 1969, die half fe bruari van dat afzetseizoen op rond 30 cent uitkwam. VOORUITZICHTEN Uit de oogstgegever.s van de E.E.G.-landen blijkt intussen, dat er statistisch gezien er niet eens zo'n groot verschil is met het voorgaande jaar. De pro- duktie van alle aardappelen ligt ongeveer 3 hoger dan vorig jaar. De onzekerheid in deze cijfers zit in de naar omvang onbekende verschuiving in de teelt van voeraardappelen naör consumptie-aardappelen. Als andere faktoren, die de prijsvorming ongunstig beïnvloeden worden in de agenda genoemd: de geringere vraag uit derde landen; de kans op een vroeg voorjaar, waarmee de prak tijk rekening houdt. Of het inderdaad een vroeg voorjaar zal worden, zal overigens nog moeten blijken. Ook moet nog worden afgewacht, welke invloed dit zal hebben op de aardappelen, die min der goed zijn opgeslagen; het zelf-sorteren door de telers in deze tijd van het jaar, met daaraan verbonden de noodzaak tot spoedige aflevering. De export blijkt nog steeds goed te lopen. Houdt men rekening met de incidentele export naar Oost- Duitsland van de vorige oogst, dan is er dit jaar zelfs meer geëxporteerd. Daarbij doet zich het verschijn sel voor, dat de laatste jaren de export na januari steeds belangrijker wordt. In 1965 vond van de totale uitvoer 60 in januari plaats, de laatste jaren is dit juist omgekeerd. Wanneer deze ontwikkeling zich dit jaar ook voort zet, dan zou dit volgens de voorzitter nog een licht puntje kunnen zijn. B.T.W.-PERIKELEN Ondanks alle acties, die zijn gevoerd, is het niet gelukt om op de verwerkte aardappelprodukten het 4 omzetbelasting-tarief van toepassing te krijgen. Het enige argument schijnt hiervoor te zijn, dat de regering de 11 miljoen, die dit zou kosten niet kan missen. De industrie is echter, naar werd medegedeeld, niet van plan het hierbij te laten. Het begint langzamer hand duidelijk te worden, dat het hoge tarief grote invloed heeft op de afname, voqral in de concurren tie met snacks, die van mais worden gemaakt en on der het lage tarief vallen. De bedoeling is cijfers te produceren waaruit een en ander blijkt. Toegezegd wercl, dsat, wanneer er een redelijke mogelijkheid is, dat er iéts bereikt kan wor den, 'het produktschap graag befeï(i is medewerking te verlenen. O ^OEN al bekend was dat Duitsland en de meeste andere EEG-landen hun grenzen weer voor Neder landse eieren zouden openstellen, kregen de eierprodu- centen 1,58 per kilo eieren (ongeveer 9 cent per stuk), terwijl ze de twee weken daarvoor 1,72 hadden ont vangen. De 1,58 lag maar 2 cent boven de gemiddelde opbrengst in januari. Op de vergadering van het produkt schap voor pluimvee en eieren in Zeist bleek verleden week woensdag, dat men algemeen 'betere resultaten had verwacht. Wel noemden de bestuursleden verschil lende factoren die de tegenvaller kunnen hebben veroor zaakt: de angst in Duitsland, dat men met grote hoeveel heden Nederlandse eieren zou worden overspoeld, het carnaval (minder handel en dus lagere prijzen), het im portverbod dat Spanje heeft afgekondigd, het nog voort duren van de importstop in Italië en het feit dat verschil lende traditionele Duitse afnemers zich in de periode waarin ze geen Nederlandse eieren konden krijgen voor enige maanden aan Duitse leveranciers hebben moeten binden. yoOR de komende periode zien de exporteurs de ont wikkelingen echter optimistisch tegemoet. Zij ver wachten een geleidelijk herstel van de prijzen. De export naar West-Duitsland is heropend met een prijs van 11,50 per 100 eieren. Tijdens de pseudo-vogelpestperiode zijn onder de ga rantieregeling van het ministerie van landbouw in totaal 54 miljoen eieren in de koelhuizen opgeslagen, waarvan verreweg de meeste na 22 januari. Achttien miljoen eieren zullen in het kader van het Wereldvoedselpro gramma tot eiprodukten worden verwerkt. Voor de reste- |N totaal werd in 1970 240 min in ruilverkavelingen geïnvesteerd en nog eens 95 min in andere cul tuurtechnische werken. Het resultaat hiervan was, dat 10 ruilverkavelingen, omvattende 30.000 ha, gereed kwa nten en 20 andere ter grootte van 55.000 ha door de Cul tuurtechnische Dienst in uitvoering konden worden ge nomen. Eind 1970 was in totaal 560.000 ha ruilverkave ling in uitvoering. Maar niet alleen op het gebied van de directe ruilverkaveling was de Cultuurtechnische Dienst actief. Als voorbeeld daarvan kan de bemoeienis van de Cultuurtechnische Dienst worden genoemd, met de ont wikkeling van het recreatieproject Spaarnwoude. 0IT gebied, van ca. 2.750 ha, gelegen tussen Amster dam en Haarlem, zal in die loop van enkele tien tallen jaren worden ontwikkeld tot een zeer veelzijdig recreatiegebied, waar allerlei vormen van sport en ande re openluchtrecreatie kunnen worden bedreven. In de voorbereiding en uitvoering van dit project wordt nauw samengewerkt door de betrokken instanties van de rijks overheid, waaronder de Cultuurtechnische Dienst en het rende 36 miljoen stuks is een inschrijving gehouden met de nadrukkelijke voorwaarde dat deze eieren tot eipro dukten moeten worden verwerkt die buiten de EEG moe ten worden afgezet. De voorzitter van het schap, de heer H. H. Garrelds, zei dat in verschillende landen nog steeds importver boden bestaan voor Nederlandse eendeëieren, geslacht en levend pluimvee, eendagskuikens en broedeieren. Het bestuur besloot een telegram te sturen aan minister Lardinois. Daarin werd gesteld dat deze verboden niet meer op veterinaire gronden kunnen rusten imaar diat ze worden gehandhaafd uit protectionistische overwegingen. Het bestuur verzocht de minister hier stelling tegen te nemen. Verder besloot het bestuur een delegatie af te vaardigen naar de minister voor een gesprek over het restitutiebeleid van de EEG. De politiek die wordt ge volgd bij het verlenen van restituties bij de uitvoer van phiimveehouderijprodukten naar derde landen brengt Staatsbosbeheer, en vertegenwoordigers van de regio. Ook het werk van de Reconstructie Commissie voor de Veenkoloniën zal in de kamende jaren voor de Cultuur-» technische Dienst van grote betekenis worden. 'Deze Commissie is in september 1970 ingesteld door de pro vinciale besturen van Groningen en Drente nadat voor een gebied van ongeveer 70.000 ha een aanvraag tot ruilverkaveling was ingediend. JAARLIJKS wordt 0,7 a 0,8 van de landbouwgrond aan de agrarische bestemming onttrokken. Hier is in zekere zin van een competitie-element sprake. Enerzijds is er een zeer grote behoefte tot vergroting van de individuele agrarische bedrijven, anderzijds neemt ook de behoefte aan grond voor recreatie-objecten, voor een goede landschappelijke inrichting van het platteland, voor woningbouw, industrie-uitbreiding, enz. voortdu rend toe. Dit laatste is een onontkoombare ontwikkeling, die in feite in het verleden ook steeds door de landbouw is ingecalculeerd. Verwacht wordt, dat het percentage landbouwgrond, dat jaarlijks aan zijn bestemming wordt onttrokken, tot 1 a 1% zal stijgen. namelijk de Nederlandse uitvoer naar deze landen in ge vaar. De waarde van de uitvoer van Nederlandse phiim veehouderijprodukten naar derde landen bedroeg vorig jaar exclusief die restituties bijna 116,2 miljoen, veer tien procent van de totale exportwaarde. Het afgelopen jaar zijn in de EEG 11,5 procent minder broedeieren voor legrassen ingelegd dan in 1969. In januari bedroeg de inleg in Nederland 3 miljoen stuks tegen 3,95 miljoen in januari 1970. Terwijl de export van eieren in januari met 56,3 procent daalde, nam de uit voer van slachtpluimvee met 14 procent toe, vooral dank zij de export van ruim 1.950 ton slachtkuikens naar Rus land. De uitvoerwaarde bleef echter nagenoeg gelijk, doordat de prijzen in januari aan de lage kant waren. Inmiddels zijn de prijzen voor geslachte kuikens iets aangetrokken. In januari zijn 31,28 miljoen broedeieren voor slaöhtrassen ingelegd, ongeveer 5 miljoen meer dan in januari 1970. CA.R. Zevenbergen. IN DE MAAND MAART vraagt het pootgoed in de bewaarplaats extra aandacht. De temperaturen lopen hoog op en dikwijls staan de poterbakjes dicht opeen zodat onvoldoende licht doordringt. De hogere tempe ratuur en te weinig licht zorgen voor een snelle groei van de kiemen zodat deze al vrij gauw te lang worden. Een goede kiem mag bij het poten niet langer zijn dan 5 cm. OM TE ZORGEN DAT u geen langere kiemen op uw pootaardappelen krijgt dan maximaal 5 cm moet u ruimte maken in de bewaarplaats. Zet een aantal kiembakjes op wagens en zet deze wagens in zoveel mogelijk licht. Dat betekent dat u met het pootgoed naar buiten moet om zoveel mogelijk van het licht te profiteren. NU DE VOORJAARSWERKZAAMHEDEN weer voor de deur staan moet u zorgen startklaar te zijn. Heeft u de zaai-, poot- en sproeimachine al klaar staan zodat u met de werkzaamheden kunt beginnen als het land u roept? Het zou jammer zijn als het straks mooi weer is en het laud droog dat u plotseling tot de ontdekking komt dat de een of andere machine eerst nog moet worden gerepareerd. WANNEER U HET VOORNEMEN heeft knolsel derij voor de industrie te gaan verbouwen is het nodig dat u tijdig afspraken maakt met een GOEDE planten- kweker. U bent er dan straks zeker van dat u over goede planten kunt beschikken. Denk er om, een goede start is reeds een halve overwinning. Bij het planten zijn er elk jaar weer teleurstellingen ten ge volge van minder goed plantmateriaal. VELE HUISMOEDERS zorgen in de zomer voor de winter en in de winter voor de zomer. Wanneer op uw bedrijf door intensieve plantenteelt of grasland- benutting een beregeningsinstallatie nodig is, dan is het nu de tijd om voorbereidingen te treffen. Als het regent heeft ieder een parapluie nodig en in een droge periode kan men u niet op uw eerste wens bedienen. NOG EVEN EN U staat weer voor de drukke veld- werkzaamheden. Stel daarom geen werk meer uit wat u heden doen kunt. De afrastering van het grasland kan al in orde worden gemaakt. Het moet toch ge beuren en hoe vroeger men begint hoe beter de werk verdeling wordt. OM KUILVOER TE WINNEN zonder grond zal aan de mollenbestrijding meer gedaan moeten worden. Probeer de mollen in het voorjaar te vangen hetgeen het beste kan geschieden met draadklemmen. Door het slepen van het grasland kan dan veel zand uit het kuilvoer worden gehouden VROEG STIKSTOF STROOIEN geeft vroeg gras. Jammer genoeg gaat deze stelling niet altijd op. Het juiste moment is een week voordat de grond op tem peratuur is en de grasgroei begint. Half maart is ge middeld de beste tijd. Droge percelen zijn eerder warm en kunnen vroeger bemest worden. M?TdTZElF 1000-HIOSS - met 200 ■»-' Vraagt inlichtingen bij: HIOSS, Tuinstraat 6, Someren, 04937-1395. Levering ook via de handel.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 20