erwten zaaien? neem allround Zaaizaadontsmetting en behandeling in het voorjaar allround ronduit de beste Onkruidbestrijding in wintergranen hoge opbrengst zeer grote oogstzekerheid uitstekende kwaliteit 11 J. VAN DEN BROEK. Consulentschap voor de Rundveehouderij en de Akkerbouw, Tilburg, Opnieuw staat de voorjaarsuit zaai van zomergewassen voor de deur. Op sommige plaatsen kon reeds met het zaaien worden be gonnen. Bij de gunstige weersom standigheden van de afgelopen maanden, lijkt het er op dat dit voorjaar zich vroeger aandient dan het late voorjaar van 1970. Toen waren de extreem late zaai en de daarop volgende droge weersom standigheden voor de kwaliteit van het zaaizaad minder gunstig. Zaai zaadontsmetting ter voorkoming en bestrijding van schimmelziekten is daarom wenselijk om tot een goed opbrengstresultaat te komen. Ook de insekten, die vanuit de grond het kiemende gewas bedreigen, kun nen vaak door een zaadbehandeling worden bestreden. Om een goede zaadbescherming te verkrijgen is het van belang het juiste middel, de aangegeven dose ring en de juiste wijze van toepas sing tc kiezen. Daar er vorig jaar (Natuurbe schermingsjaar 1970) toenemende klachten over ongunstige neven werkingen t.a.v. vogels en vis naar voren zijn gebracht, zijn er weer verschillende wijzigingen bij zaai zaadontsmettingen en -behandeling aangebracht en zijn nog wijzigingen te verwachten, Vooral milieuveilige middelen die de z.g. persistente chioorkoolwaterstoffen en kwik verbindingen kunnen vervangen, vragen de meeste aandacht. Om een globaal overzicht van de stand van zaken tc geven, volgen hier onder de meest in aanmerking ko mende zaaizaadontsmettingsmidde len. ZOMERGRANEN |1\E methylkwikverbindingen mogen alleen nog op zaaigranen, bestemd voor de zaaizaadvermeer dering worden gebruikt. Dit beoogt vooral de bestrij ding van steenbrand bij tarwe en strepenziekte bij gerst. Voor de normale uitzaai voor consumptieteelt is het gebruik van het methylkwik verboden. Daar andere nog toegelaten kwikmiddelen eveneens scha delijk kunnen zijn voor vogels en het gebruik van kwik in land- en tuinbouw steeds meer als onge wenst wordt beschouwd, wordt thans reeds de voor keur gegeven aan de nieuwe kwikvrije middelen voor ontsmetting van zaaizaad voor consumptie-doelein den. De nog toegelaten kwikverbindingen voor dit zaad kunnen nog worden gebruikt, maar zullen vóór eind 1972, zoals reeds is aangekondigd, van het toneel moeten verdwijnen. Voor de ontsmetting van zaad voor de consumptie teelt zullen dan ook de kwikvrije middelen sterk naar voren komen en de praktijk dient hiermede nu al rekening te gaan houden. De omschakeling van de algemeen gangbare vloei bare ontsmetting naar de poedervormige behande ling is momenteel nog minder gemakkelijk, maar vraagt toch om een zo spoedig mogelijke aanpassing. Omdat de kwikvrije middelen voor de consumptie teelt reeds in een beperkt aantal beschikbaar zijn, volgen hier de namen van deze toegelaten merken: Quinolate V-4-X, voor zowel tarwe, gerst, haver en rogge. AAgerman en Duphar Droogontsmetter- Speciaal voor tarwe, gerst en rogge. Voronit, voor tarwe en rogge. Voronit bestrijdt alleen steenbrand en fusarium. AAgerman en Duphor Droogontsmetter-Speciaal be strijden bovendien strepenziekte bij tarwe en gerst. Quinolate V-4-X heeït de breedste werking. Naast steenbrand, fusarium en strepenziekte wordt ook stuifbrand bij haver, tarwe en gerst bestreden. De dosering van de poedervormige kwikvrije mid delen is 2 g/kg zaad. De ontsmetting kan geruime tijd vóór het zaaien plaatshebben als na het ontsmetten het zaad op een droge plaats wordt bewaard. MEELDAUW IN ZOMERGERST Voor de bestrijding van meeldauw komt naast het spuitmiddel Calixin het zaadontsmettingsmiddel: Milstem Col beschikbaar. De dosering hiervan be draagt 12 ml/kg zaad. In proeven in 1969 en 1970 werden meeropbrengsten van resp. 7 en 10 ver kregen. Vooral de meeldauwgevoelige zomergerst- rassen komen het meest voor een behandeling met Milstem in aanmerking. De kosten voor deze ontsmet ting via bestelling van behandeld zaad bedragen ca. 50,60,per ha. De zaaimachine zal wat ruimer afgesteld dienen te worden, vanwege minder goede uitloop. Voor de bestrijding van insekten bij granen kan lindaan gebruikt worden. Om kans op kiembescha- diging te voorkomen dient deze behandeling kort voor uitzaai plaats te vinden. Andere chioorkoolwa terstoffen zijn bij granen verboden. ERWTEN EN MAIS Deze gewassen kunnen worden ontsmet met thi- ram-bevattende middelen. Deze middelen bestrijden kiemschimmels en beschermen het zaad tijdens kie ming en opkomst tegen bodemschimmel. BONEN Voor de ontsmetting en behandeling kunnen ge bruikt worden AAtifon, Thiram Bromofos of Thi- ram Phytosol. VOGELSCHADE Vooral bij mais dient hieraan zorg besteed te wor den. Schade kan worden tegengegaan door een be handeling met V:» 1. koolteer Vn 1. petroleum per 100 kg zaad. Na de behandeling het zaad mengen met 1 kg talkpoeder om het zaad weer droog en zaaibaar te krijgen. J. VAN DEN BROEK. Consulentschap Rundveehouderij en Akkerbouw, Tilburg. De goed geleide bedrijven zorgen voor een tijdige onkruidbestrijding met de juiste toepassing van de middelen. Vooral breedbladige zaad onkruiden en grasachtigen hebben in de afgelopen zachte winter goe de ontwikkelingskansen gekregen. Een reden te meer aan de on kruidbestrijding in het wintergraan thans de volle aandacht te besteden. Stel de behandeling bij gunstig weer niet langer uit, hoe eerder het onkruid uit het gewas verdwijnt, hoe gunstig ei' de ontwikkeling en de opbrengsten kunnen zijn. Voor de bestrijding van het onkruid staan vele middelen, die voortreffe lijk kunnen werken, ter beschik king. Denk o.a. aan de vele groei stoffen, kontakt- en bodemherbici den en hun combinaties hiervan tegen de vele vaak schadelijke on kruiden. VAN de kontaktmiddelen is D.N.O.C. in granen wel het meest bekend Voor de uitschakeling van breedbladige zaadonkruiden in kiemplantstadium. Het komt daarvoor nog steeds het meest in aanmerking. Door de aanwezigheid en uitbreiding van grasachtige onkruiden o.a. duist, wind-halm en straatgras zijn com binaties van kontakt- en bodemherbiciden ontstaan, die zowel breedbladigen als grasachtigen prima kun nen bestrijden. De specifieke duist-bestrijdingsmiddelen, die direkt na zaai van wintergraan kunnen worden toegepast, blijven hier buiten beschouwing. Wel kan men bij wintertarwe overwegen om de bestrijding bij het zaaien in het najaar te gaan doen en het er niet meer op aan te laten komen tot in het voorjaar. WELKE MIDDELEN KUNT U THANS TOEPASSEN? Bij het gemengd voorkomen van breedbladige en grasachtige onkruiden zoals windhalm, komt de com binatie 4 tot 5 kg D.N.O.C. tot 1 kg Simazin bij tijdige toepassing in aanmerking. De doseringen zijn afhankelijk van het humusgehalte van de grond en de toestand van gewas en onkruid. Toepassing is mogelijk in alle wintergranen. Voor wintertarwe kunnen bij vroege toepassing de nieuwere middelen Tribunil en AAmeryl uitstekende resultaten geven, zowel op het breedbladige als grasachtige zaadon kruid. De bestrijding van kleefkruid laat bij deze middelen te wensen over, zodat bij het voorkomen hiervan rekening dient te worden gehouden. BESTRIJDING IN WINTERGRANEN IN andere wintergranen dan tarwe waarin eveneens de breedbladigen en grasachtigen aanwezig zijn, komt het middel Certrol E.S. in" 2V2 tot 3 kg/ha in aanmerking. Komen alleen breedbladigen voor, dan spuiten met 4 tot 6 kg D.N.O.C. 80 Ook zijn de zg. Ioxynil groeistofcombinaties, mits geen grasachtigen aanwezig zijn, als vervanging van D.N.O.C. bruikbaar. Het hangt van het soort onkruid af of gewas of de combinatie met M.C.P.A. of M.C.P.P. of met beide gekozen wordt. Bij grote muur is de M.C.P.P. steeds een van de com- penenten. In tarwe en gerst kan dit onkruid, wanneer dit overwegend voorkomt, echter ook met 4 1. M.C.P.P. bij een gewaslengte van 15 tot 20 cm bestreden wor den. In rogge kan tegen grote muur gebruik worden ge maakt van 4 1. Ioxynil/M.C.P.A./M.C.P.P. te spuiten wanneer het gewas 15 tot 20 cm lang is. Daar rogge gevoelig is voor M.C.P.P. kan iets op brengstderving optreden. Daarom in rogge nooit al leen M.C.P.P. toepassen. NIEUW KONTAKTWERKEND MIDDEL MAAST bovengenoemde komt als nieuw kontakt werkend middel dit voorjaar Faneron 3 kg/ha. Het bestrijdt geen grassen en is niet afdoende tegen muur en kleefkruid. Door echter genoemde dosering tot IV2 kg te hal veren met toevoeging van 3 1. M.C.P.P. is het gebruik in wintergranen met muur en kleefkruid wel te advi seren. Kamille en varkensgras bleken zeer gevoelig te zijn voor dit middel. Gezien rogge door M.C.P.P. op- brengstdervend werkt, kan eventueel bij gebruik van dit mengsel 2 kg Faneron 2 1. M.C.P.P. genomen worden. Dit middel wordt toegepast bij 1215 cm lengte van het gewas. De diverse groeistoffen tegen wortelonkruiden en de mengsels hiervan hebben veel al een specifieke werking of een vrij brede werking. Over het algemeen hebben ze enige opbrengstder- vende invloed, maar zijn in talrijke gevallen toch goede aanvullende middelen gebleken en waar het als zodanig te pas komt 'eveneens niet te missen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 11