Aandacht voor de ruilverkaveling Niet te vroeg in de grond beginnen Milieubeheer in West-Brabant KORTE WENKEN 9 IIET is al goed merkbaar dat de dagen langer wor- den en dat we het voorjaar tegemoet gaan. De laatste weken hebben we op ZUID-BEVELAND toch nog al wat regen gehad, zodat de kansen om in fe bruari nog wat te kunnen doen, niet zo groot meer zullen zijn. Voor het graszaad gaat het nu hard tijd worden om de benodigde stikstof te geven. Op dit moment zijn er nog zoveel andere aaken die noodzakelijkerwijs veel aandacht vragen. Het verkavelingsblok de Poel-Heinkenszand heeft nu plaatselijk te maken met wat tijdelijke perceelsin delingen en toewijzing van wat S.B.L.-grond. Het is wel gewenst dat de boeren spoedig weten waar ze aan toe zijn om hun bouwplan dat veelal toch al zo moeilijk is om op te stellen geheel rond te zet ten, zaaizaad en pootgoed ook ineens zo gek en onverstandig duur en kunstmest t«e bestellen. In het gebied Kapelle-Wemeldinge zijn door de voorbereidingscommissie voor een mogelijke verka- ling van dit gebied enkele vergaderingen belegd om over de plannen en voorbereidingen in dit gebied te spreken. Velerlei vragen werden gesteld, waarbij naast voorstanders van deze verkaveling ook tegen standers aan het woord kwamen. Op dezelfde wijze als in het voorjaar door de huisvrouwen het hele huis schoongemaakt wordt, dient in dit gebied eveneens een grote schoonmaakbeurt plaats te vinden, met wat lapwerk kan dit niet, het moet radikaal worden aan- AP SCHOUWEN-DUIVELAND draait het verga- derseizoen nog op volle toeren, maar het einde komt in zicht. Dit moet ook wel, want we zitten zo in maart en dan dienen normaliter de werkzaamhe den, met hun voorbereidingen, op de akker zich dus danig aan, dat vergaderen er niet meer bij is. De nog steeds zachte natuur in deze maand draagt daar toe nog een steentje bij. Rondom ons is reeds voor- jaarsbegin te constateren. Op het land is het nog te nat om iets te doen. Het kan wel vlug veranderen, maar het komt nogal eens voor dat we na een zachte winter wat langer in de nattigheid blijven. Even tuele nachtvorsten kunnen de gelegenheid bieden een begin te maken met bijv. kunstmeststrooien. Vroeg strooien van kunstmest heeft grote voordelen, niet alleen t.o.v. zoutconcentratie maar ook t.o.v. de opneembaarheid. Denk om de plasticzakken! Laat ze gepakt. De wegen zijn voor het huidige verkeer on doelmatig, de sloten en de drainage zijn onvoldoende en aan een grote revisie toe, kavelvorm en -grootte zijn verre van goed. De kans is nu aanwezig, laat deze niet glippen. En aan de ouderen, U dient er over mee te beslissen, maar de jongeren moeten er straks op werken en uit leven. Denk er dan ook eens over na we hadden het zoeven over de schoonmaak beurt in huis dat de jongeren ook niet meer wil len, maar óók niet kunnen beginnen zoals U dat ja ren terug hebt gedaan. Geef ze andere en betere mo gelijkheden Uit de ramingen van de nog aanwezige hoeveel heden aardappelen blijkt wel dat er nog heel veel aardappelen op de bedrijven aanwezig zijn. De prijs is er op dit moment dan ook naar. De winst van aard appeloogst 1970 zal bij velen dan ook niet groot zijn. Mogelijkheden en wellicht wat meer zekerheid kunnen er misschien komen, wanneer we ons wat meer gaan verdiepen in- en ons zeker gaan stellen met goede teeltkontrakten. Vorige week hield de heer B. v. Dueren den Hollander een inleiding over de kontraktteelt, waarbij hij vooral de teelten van conservenerwten, stamslabonen, knolselderij en de zaaigranen de nodige aandacht kregen. Er is bij de kontraktteelt al heel wat bereikt, toch valt er nog zeer veel te doen. niet liggen of wegwaaien, maar neem ze mee! Men zal op moeten passen niet te vroeg in de grond te beginnen, dat gaat meestal gepaard met struc- tuurbederf. De stand van de wintertarwe is goed, hoewel plaat selijk verzopen plekken voorkomen. Om verklaarba re redenen is er nu meer animo voor zomergerstzaai. Betreffende de korrelmais is het zo, dat de kern Dui- veland een uitbreiding zal ondergaan, terwijl de kern Schouwen in oppervlakte verminderen zal. Vorige week hield de Vereniging van Bedrijfsvoor lichting, in samenwerking met het C.A.R., een show van werktuigen en machines voor de suikerbieten teelt in het Cebeco-gebouw te Zierikzee. Uitvoerige explicatie door de heer Remijn gaf de vele belang stellenden een overzicht en een inzicht van wat er op dit terrein te doen en te koop is. LANDBOUWSCHAP TELEURGESTELD OVER GERINGE VOORTGANG INWERKINGTREDING WET BELASTINGEN RECHTSVERKEER Het Landbouwschap is diep teleurgesteld over het. voortdurend uitstel en de grote onzekerheid betref fende de inwerkingstelling van de Wet Belastingen Rechtsverkeer. In een brief aan de Staatssecretaris van Financiën vraagt het de wet desnoods gedeeltelijk in werking te stellen, met name het gedeelte, dat be trekking heeft op de heffing van overdrachtsbelas ting. Een langdurige vertraging in de inwerkingstelling van de Wet zou voor de Nederlandse landbouw bij zonder teleurstellend zijn. Bij amendement is namelijk in deze wet opgenomen een vrijstelling van over drachtsbelasting (voorheen registratierecht genoemd) voor de aankoop van aangrenzend land, zij het onder enkele beperkende voorwaarden. Het Landbouwschap had reeds enkele jaren op tot standkoming van deze vrijstelling aangedrongen. Het was dan ook verheugend, dat de Tweede Kamer deze wens grotendeels heeft gerealiseerd. In talloze reac ties is reeds gebleken, dat in de praktijk voor deze vrij stelling grote belangstelling bestaat. Vele aankopen zijn reeds op voorlopig contract aangegaan. Het lang durig uitstel blokkeert nu de totstandkoming van tal loze overdrachten van landbouwgronden. Bovendien kan de koper geen hypothecair krediet verkrijgen, zolang in de openbare registers de nota riële akte van levering niet is overgeschreven. Het Landbouwschap zou het bijzonder betreuren indien de beslissing tot inwerkingstelling van deze wet zou worden overgelaten aan het dit voorjaar samen te stel len nieuwe kabinet omdat deze wet een belastingver laging van 80 miljoen op jaarbasis tengevolge zou hebben. De algemene mineurstemming onder de onderne mers, benadrukt op vele vergaderingen, is begrijpe lijk, vanwege de vele moeilijkheden. En niet enkel door de slecht prijzen! Toch zullen we weer moeten prcberen het leste ervan te maken en trachten een zo goed mogel jk resultaat te bereiken. Het is te ho pen met meer succes DE KRING WEST-BRABANT van de ZLM belegde op 16 februari in Willemstad een bijeenkomst over Milieubeheer. Dit onderwerp werd van belang geacht omdat enerzijds de landbouw door uitstoot van industriële afvalproducten schade lijdt en ander zijds tot de verontreinigers behoort. Ook de huis vrouw gaat op dit punt niet vrij uit. In een tweetal inleidingen resp. door drs. J. Heijmans van het Pro vinciaal Opbouworgaan Noord-Brabant en mr. N. M. Zijp van het Landbouwschap werd gesproken over de Welvaart en welzijnsverhouding en de jurische basis voor het milieubeheer. Een forum ging in op vragen van belangstellende aanwezigen. Drs. Heijmans zei van mening te zijn dat wij allen onze verantwoordelijkheid t.o.v. milieubeheer moeten erkennen en bereid moeten zijn om desnoods met een welvaartsvermindering genoegen te nemen als daar mee ons welzijn verzekerd kan worden. In de laatste tientallen jaien is aan de welvaartsbevordering voor rang verleend De gevolgen van de technische en economische ontwikkeling kunnen wij niet meer overzien. De mate van welzijnsbevordering als gevolg van de welvaartsstijging dreigt door de nadelen aan zienlijk te worden overtroffen. De inleider onderstreepte dat het z.i. gaat om de prioriteit van de welvaart te doen overgaan in een prioriteit van he welzijn. De begrippen welvaart en welzijn moeten niet tegenover elkaar worden ge plaatst. Bij het voeren van een bepaald beleid zal naast oogmerken van welvaart ook de welzijnsaspec ten voldoende recht moeten worden gedaan. Vooral nu de mens steeds minder uren hoeft te werken voeren de welzijnsvoorwaarden steeds meer de bo ventoon. Een ieder is zelf nauw bij de ontwikkelin gen betrokken. Veel meer dan vroeger zal ieder mens over deze dilemma na moeten denken, mee moeten spreken, zelf de keuzen af moeten wegen en zelf mee beslissen. De samenleving zal een grotere controle moeten krijgen over de productiemethoden en andere elementen, die van het welvaartspakket deel uit maken. Mr. N. M. Zijp behandelde in zijn inleiding een aantal vraagstukken betreffende de wetgeving, die op milieubeheer van toepassing zijn of nog zullen worden: Hinderwet, Wet op de luchtverontreiniging en de Wet op de Verontreiniging van oppervlkte- wateren. Het aantal belangstellenden was vorig jaar op een soortgelijke dag over planologie groter. Het forum moest nog op verschillende vragen antwoord geven. Naast de beide inleiders waren als leden in het forum opgenomen: de dames Hilwig en Van der Weele uit Heusden en Ir. G. Swier van Rijkswater staat te Willemstad. Consulentschap voor de Akkerbouw, en de Rundveehouderij te Zevenbergen. ONTSMETTEN VAN ZAAIZAAD is erg belangrijk voor een goede opbrengst. U moet er echter rekening mee houden dat er op het terrein van de ontsmettings middelen het een en ander is veranderd. Zo mogen Zaaigranen voor consumptieteelt moet u behandelen met methoxi-ethylkwikverbindingen. Daarnaast zijn nu kwikvrije middelen toegelaten. Daarnaast zijn nu kwikvrije middelen toegelaten. IN VROEG GEZAAIDE WINTERTARWE kan reeds behoorlijk wat onkruid tot ontwikkeling zijn ge komen. Onkruid wordt nog het best bestreden wan neer het klein is. Zodra de omstandigheden geschikt zijn kunt u in wintertarwe reeds een bespuiting met D.N.O.C. uitvoeren en hoeft u echt niet te wachten tot half maart. VROEG ZAAIEN GEEFT DIKWIJLS de hoogste op brengst. Dit is zeker het geval met zomertarweWan neer u nog plannen heeft om zomertarwe uit te zaaien benut dan elke vroege kans die u heeft. Verschillende jaren is gebleken dat vroeggezaaide zomertarwe de hoogste opbrengst geeft. Vandaar het pleidooi geen kansen voor vroeg inzaaien te laten voorbijgaan. PLAATSELIJK KOMT ER in wintertarwe schade voor van slakken. De aanwezigheid van deze beesten valt ov door de slijmgangen die duidelijk zichtbaar op de grond achterblijven. Door tijdig te bestrijden voor komt u dat hele hoeken tarwe worden opgevreten. Vooral langs de perceelskanten en ov lage natte ge deelten is de schade het grootst. VOOR EEN GROTE KORREL en een laag eiwit gehalte is het nodig de brouwgerst vroeg te zaaien. Vroeg zaaien geeft een kleiner percentage doorval en een lager eiwitgehalte hetgeen juist voor brouicgerst nodig is. Laat stikstof strooien leidt tot een laag eiwit gehalte, teveel stikstof geeft oogstdepressie en een mindere kwaliteit door legering. Tabel III. Gemiddelde gegevens in procenten over eigen mechanisatie. Samenwerking en loonwerk voor alle in tabel II opgenomen werkzaamheden. oudere akkerbouwers jongere akkerbouwers omschrij- 1530 3040 4060 60 ha en 1530 3040 4060 60 ha en ving ha ha ha groter ha ha ha groter eigen mech. 41 38 49 51 30 33 45 57 samenwerk. 10 14 14 15 15 19 13 29 sub. totaal 51 52 63 66 45 52 58 86 loonwerk 49 48 37 34 55 48 42 14 De werkzaamheden in de gewassen zijn in tabel II geplaatst naar de afnemende hoeveelheid werk welke de loonwerker hierbij verricht. Op de bedrijven van 15 tot 60 ha maken de jonge akkerbouwers voor de werkzaamheden in de gewassen meer gebruik van de loonwerker dan hun oudere collega's. Dit is tegen de achtergrond van het grotere aantal ha's per man niet verwonderlijk. Het meest opvallende is echter wel, dat de jonge akkerbouwers op de bedrijven van 60 ha en groter per man gem. 27,6 ha van de werkzaamheden in de gewassen slechts 17 a 25 overlaten aan de loonwerker en bij hun oudere collega's per man gem. 19,9 ha is dit beduidend hoger en wel 42 a 65 De eigen mechanisatie en samenwerkirig tesamen stijgen bij toenemende bedrijfs- grootte. Op de bedrijven van 15 tot 60 ha zijn de oudere akkerbouwers sterker geme chaniseerd dan hun jongere collega's. Toch werken deze jongere boeren wat meer onderling samen t.w. 13 tot 19 tegenover 10 tot 14 bij de oudere boeren. De eigen mechanisatie is het sterkst bij de jonge akkerbouwers op de bedrijven van 60 ha en groter. Zij werken in vergelijking met de overige jonge en oudere akker bouwers ook in veel grotere mate onderling samen. Bij hun gemiddeld grootste opper vlakte per man en de geringe verschillen in het bouwplan onderling, weten deze jonge akkerbouwers hun bedrijfsexploitatie goed rond te zetten.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 9