Voorlichtingsvergadering N.K.T.V. Bundeling van krachten noodzaak LJEEFT de Nederlandse Kontrakttelers Vereniging in de afgelopen 5 jaar, na de oprichting in 1966, aan haar doel voldaan n.l. de behartiging van de be langen van de leden op het terrein van de kontrakt- teelt? En moet op dezelfde weg worden voortgegaan? Dit waren de vragen die voorzitter N. J. Huyts van de N.K.T.V. in de voorlichtingsvergadering, vorige week te Utrecht gehouden, aan de orde stelde. Voorzitter Huyts zei dat de vraag of de vereniging aan haar doel voldaan had, volmondig met ja beant woord kon worden. Zowel wat betreft de collectieve als de individuele belangenbehartiging heeft de Ver eniging veel kunnen bereiken. In samenwerking met het Landbouwschap en overleg met de afnemers zijn goede modelvoorwaarden tot stand gekomen dan wel zijn deze verbeterd voor een aantal voor de kontrakt- teelt belangrijke gewassen. Het is verheugend te kunnen constateren, dat in de loop der jaren bij individuele afnemers het begrip en de waardering voor goede, dus volledige en duidelijke kontrakten, aanzienlijk is toegenomen. Degenen die ook bij een systeem op basis van vrijwilligheid sneller concrete resultaten hadden verwacht, baseren hun mening op het duidelijk belang, dat teler en afnemer hebben bij een goede regeling van de kontraktteelt. Het vraagt echter tijd voor het vertrouwen in een andere opzet van de kontraktregeling voldoende is ge groeid. De ervaring heeft voorts ook geleerd dat er telers en afnemers zijn die op een summier kontrakt al een generatie lang plezierig zaken met elkaar doen. De situatie op de akkerbouwbedrijven is thans zo dat de teler o.a. in verband met de vruchtwisseling en de arbeidsverdeling de mogelijkheid van een kon traktteelt graag aangrijpt en daarom jammer genoeg soms geneigd is zekere concessies te doen niet alleen t.a.v. de prijs maar ook t.a.v. de kontraktvoorwaarden. Talrijk zijn de gevallen, waarin het laatste de teler duur kwam te staan! KONTRAKTEN VERSCHILLEN VAN PRODUKT TOT PRODUKT WIET alleen van afnemer tot afnemer is er soms verschil in de samenwerking met de telers maar ook van produkt tot produkt. De algemene teeltvoor- waarden voor de teelt van in voorkoop gekochte land- bouwzaden, zoals met name de graszaden, worden door de zaadfirma's over het algemeen goed gevolgd in hun teeltkontrakten. De bijzondere bepalingen hou den meestal hogere eisen in voor 'het geschoonde zaad. Voor de conservendoperwten is d*e uitbouw en de toe passing van de algemene modelvoorwaarden zeer snel gegaan, zodat het grootste deel van dit gewas thans wordt geteeld op kontrakten die zijn geënt op de alge mene modelvoorwaarden. In het afgelopen iaar is er een start gemaakt met het telen van princessebonen voor de industrie op een na overleg tot stand gekomen kontrakt. Deze start heeft mede geleid tot een breder gesprek met de organisatie van de afnemers over een modelkontrakt. Ook voor spinazie voor de verwerken de industrie is in overleg met een afnemer een kon trakt opgesteld. Voor knolselderij en zaaiuien zijn er samen met de afnemers werk-groepen ingesteld die ook voor deze produkten een modelkontrakt zullen opstellen. De kontrakten voor de teelt van gecertifi ceerde zaaigranen van oogst 1971 stoelen helaas niet meer op in overleg tussen kwekers/handelaren en landbouw vastgestelde voorwaarden. Hopelijk zullen de van kwekers/handelaren toegezegde wijzigings voorstellen inzake de t.c.-granen 1968 ons zo tijdig bereiken en zal het overleg hierover zo gunstig ver lopen dat voor de oogst 1972 weer kan worden ge- koatrakteerd op in overleg tussen de partijen tot stand gekomen voorwaarden. De ervaring heeft ons geleerd dat in goede kontrak ten evenwel niet alles kan worden vastgelegd. Steeds zijn er immers onvoorziene omstandigheden waardoor groei en afzet anders verlopen dan voorzien kon wor den. In overleg tussen telers en afnemers moet daa een voor beide partijen aanvaardbare oplossing wor den gevonden. Bij het overleg met de afnemers over modelvoorwaarden of een modelkontrakt wordt dan ook steeds de instelling van kontakt- of vertrou wenscommissie bepleit. Deze kleine groep uit de telers voor een afnemer kan namens allen met die afnemer overleggen. Met begrip voor eikaars moeilijkheden zijn in de vertrouwens- of contactcommissies reeds veel problemen naar tevredenheid opgelost. Deze com missies worden door de betreffende groepen telers gezamenlijk betaald; de afnemer houdt hiertoe per ha een bedrag in. Temeer omdat het onmogelijk is dat de deskundigen van d'3 Vereniging alle telers indivi dueel helpen laat staan bezoeken, bevordert de Ver eniging het tot stand komen van contact- of vertrou wenscommissies. Uiteraard kunnen deze commissies zo nodig terugvallen op in de N.K.T.V. aanwezige deskundigheid. In het bijzonder voor de teelten waarvoor er nog geen algemene modelvoorwaarden of -kontrakten zijn, dan wel dat de afnemer deze niet toepast, heeft de Vereniging ia de afgelopen 5 jaren een groot aantal individuele gevallen te behandelen gekregen.^ In de meeste gevallen kon in overleg met de afnemer tot een bevredigende oplossing worden gekomen. INDIVIDUELE DIENSTVERLENING Nu de uitbouw van de Vereniging in kringen is voltooid vanmorgen heeft de Algemene Vergade ring op verzoek vaa de kontrakttelers uit het gebied besloten als 8e kring in te stellen de kring Gelder land/Utrecht heeft het Bestuur besloten de telers met vragen etc. die niet aan de vertrouwens- of con tactcommissie kunnen worden voorgelegd, bij voor keur te verwijzen naar de betreffende kringsecretaris. Deze dienstverlening komt hierdoor dichter bij de leden hetgeen diverse voordelen heeft. Daar bedrijfs bezoek i.v.m. individuele belangenbehartiging meestal nodig is voor kontrakten waarvoor er geen contact- of vertrouwenscommissie is, meent het bestuur dan aan de betreffende teler een tegemoetkoming te kunnen vragen in de reis- en verblijfkosten. Mondeling eventueel telefonisch of schriftelijk gegeven advie zen worden gerekend tot de aormale gratis service voor de leden. In de komende jaren zal de Vereniging steeds meer te maken krijgen met schaalvergroting, concentratie, een steeds groter wordende markt en de hiermede samenhangende scherpere concurrentie. Planning van produktie en afzet is onlosmakelijk verbonden aan de enorme investeringen in een produktie- en afzetappa- raat. Land- en tuinbouw worden via toeleverings- kontrakten meer en meer betrokken in de ontwikke ling van produktieketens tot aan de uiteindelijke con sument. Steeds meer produkten worden op kontrakt geteeld. Duidelijke voorbeelden zijn hiervan de kon trakten met de groenvoederdrogerijen en au ook de brouwgerstkontrakten. Ook voor deze kontraktteelten geeft de N.K.T.V., waar nodig, aan de begeleiding en de individuele belangenbehartiging de volle aandacht. Specialisatie van een groep bedrijven in de rundvee houderij heeft onlangs geleid tot de vraag aan akker bouwers om via een aog op te stellen modelkontrakt snijmais voor hen te telen. TELERSGROEPERINGEN INSCHAKELEN VOOR één sector, n.l. die van de conservenproduk- ten zijn de verschillende consequenties van dit toekomstbeeld door een werkgroep van het Land bouwschap waarin uiteraard ook de Vereniging ver tegenwoordigd was nader bezien. Naar h'et oordeel van deze werkgroep wordt het wenselijk geacht, dat er tussen de conservenindustrie en de telers van produkten voor deze industrie over eenstemming wordt bereikt over een andere erf nieuwe taakverdeling inzake de levering van de grondstoffen. In deze gedachtengang kunnen telers groeperingen afhankelijk van aard en structuur zorgen voor: het onderbrengen van de grondstoffenproduktie bij de telers waarbij een goede spreiding van de pro duktie voorop staat; het mede begeleiden van de produktie, vooral met het oog op de kwaliteit; het verrichten of doen verrichten van de oogst- werkzaamheden bij de telers; het vervoeren of doen vervoeren van de grond stoffen naar de fabriek en het afsluiten van meerjarige (3 of 5 jaar) overeen komsten met één of meer conservenfabrieken. Op deze wijze kan naar het oordeel van de werk groep de nodige continuïteit terzake van het be schikbaar komen van voldoende en geschikte grond stof tegen een aannemelijk prijspeil worden bewerk stelligd. Door meerjarige overeenkomsten tussen de telers groeperingen enerzijds en de conservenfabrieken anderzijds kunnen planning van de produktie, bege leiding van de teelt en specialisatie beter plaatsvin den, dan thans het geval is. Sommige groeperingen van telers respectievelijk ondernemingen verzorgen reeds op de hiervoor aan gegeven wijze een zekere vorm van toelevering aan de industrie. Als voorbeelden kunnen worden genoemd de telersgroepering in de Brabantse Biesbosch en het land van Heusden en Altena. Voorts particuliere toe leveringsbedrijven zoals de Handelsonderneming N.V. Maco te Oudenbosch en Heerema te Groningen. In Limburg is de afdeling Sevenum van de Coöperatie Landbouwbelang een duidelijk voorbeeld. Als zodanig moet voorts worden genoemd de telersvereniging Klazinaveen en omstreken, die collectief onderhan delt met de industrie én voor zijn leden een contract met de conservenfabriek afsluit. VERDERGAANDE SAMENWERKING DE werkgroep is van mening dat een goed functio nerende samenwerking tussen de huidige en nog te stichten regionale telersgroeperingen onderling wenselijk is, wil althans op langere termijn gezien een volledig geïntegreerd beleid terzake vaa de beoogde grondstofvoorziening mogelijk worden. Al hoewel een samenwerkingsorgaan in het begin vooral zal dienen om de noodzakelijke opbouw te stimuleren, zal op wat langere termijn gezien haar taak verder moeten evolueren. Gezien de huidige concurrentiepositie van Neder land met betrekking tot deze sector is naar net ooraeei van de werkgroep van groot belang dat de beoogde structuurverbetering zo snel mogelijk tot stand wordt gebracht. Teneinde snel een zo groot mogelijke mede werking van alle betrokkenen te verkrijgen, zijn een aantal stimuleringsmaatregelen van de overheid wen selijk. Het structuurplan zal nu worden besproken met de organisaties van afnemers en dan in het Bestuur van het Landbouwschap aan de orde komen. Behalve voor de conservenprodukten wordt ook in andere sectoren vaa het akkerbouwbedrijf gewerkt aan een verdergaande samenwerking en integratie bij de teelt, de verwerking en de afzet. Als organisatie van telers zal de N.K.T.V. zich niet alleen open op stellen t.a.v. dergelijke ontwikkelingen, doch wanneer daarmee de Nederlandse akkerbouw een steviger basis kan worden geboden, zal de vereniging de in haar gebundelde kennis en ervaring hiervoor volledig inzetten. De vereniging zal in de komende periode met kracht moeten streven naar het in praktijk bren gen en begeleiden van deze vormen van samenwer king en integratie, aldus de voorzitter der N.K.T.V., de heer Huyts. MODERNE SAMENWERKING BIJ TOELEVERING AAN CONSERVENINDUSTRIE De heer drs. C. P. Driesprong, hoofd afd. Groenten en fruit van de E.E.G. te Brussel, besprak in zijn in leiding de stand van zaken in de E.E.G. betreffende de moderne samenwerking en integratie bij de toeleve ring aan de conservenindustrie. Hij wees er zijn ge hoor op dat de groenten- en fruitverwerkende indus trie in de E.E.G. een zeer belangrijke afnemer van verse tuinbouwprodukten is. Globaal wordt 15 van al het fruit en 30 7c van alle groenten industrieel be- of verwerkt. Uiteraard zijn er belangrijke verschillen per land en per produkt. De percentages stijgen regel matig. Drs. Driesprong ging nader in op de wensen van in dustrie en de telers die goeddeels in dezelfde richting gaan, n.l. verminderen of vermijden van marktrisico, en prijsschommelingen. De industrie wil daarnaast zekerheid ten aanzien van de kwaliteit en de hoe veelheid. Nederland heeft wat de teeltkontrakten be treft een zekere achterstand. Zo dateren in Duitsland de groenteteeltkontrakten al van de eeuwwisseling. Algemeen geldend is een basiskontrakt dat aangevuld wordt met specifieke kontrakten voor elk van de groentesoorten: Spinazie, wortelen, tuinbonen, speciebonen, erwten, augurken. Het basiskontrakt somt de verplichtingen van de agrarische producent en van de industriële koper op (het juiste aantal ha verbouwen, het gewas goed ver zorgen, toegang tot de percelen verlenen; totale oogst afnemen, overeengekomen prijs betalen) en bevat bepalingen t.a.v. misoogst, verpakking, afroep van levering, force majeure, enz. Het produktenkontrakt bepaalt de prijs per 100 kg, geeft aan wie de oogst- machine beschikbaar stelt, en definieert de kwali teitseisen en de kwaliteitsindeling. De kontrakten en de prijs worden jaarlijks voor de gehele Bondsrepu bliek vastgesteld in overleg tussen de centrale orga nisaties van telers en industrie (Bundesausschusz Obst und Gemüse en Verband der Dautschen Obst und Gemüse Verwertungsindustrie). Wegens de strenge kartelbepalingen mag deze over eenkomst niet verplicht worden voorgeschreven voor de leden van de beide organisaties en is slechts een aanbeveling. Zij wordt echter vrijwel zonder uitzon dering gevolgd. De overheid speelt hierbij geen en kele rol. BELGIE, FRANKRIJK, ITALIË IN België wordt de markt voornamelijk beheerst door één groot-bedrijf dat vele kontrakten af sluit, soms met gehele dorpen. Het zaaizaad wordt beschikbaar gesteld, de oogst geschiedt door de fa briek, en de teler ontvangt een vergoeding per ha. De condities van dit grote bedrijf zijn veelal maat gevend voor de condities die de kleine bedrijven be dingen. Ook hier houdt de overheid zich buiten de kontrakten. In Frankrijk is de situatie vergelijkbaar met die in Duitsland: jaarlijks worden overeenkomsten gesloten op nationaal niveau met betrekking tot de prijs en de leveringsvoorwaarden voor de drie belangrijkste pro dukten: tomaten, erwten en champignons. Een belangrijk verschil is echter dat deze kontrak ten gehomologeerd worden door de Minister van Landbouw en daarmee verplicht gesteld worden voor alle transacties, onverschillig of zij gesloten worden tussen leden van de organisaties of niet. In Italië tenslotte is de situatie vergelijkbaar met die in Duitsland. Voor het veruit belangrijkste pro dukt, de tomaat, wordt jaarlijks op nationaal niveau door de organisaties onderhandeld over de prijs en de overige kontraktvoorwaarden. De afspraken zijn echter niet bindend en de overheid speelt geen rol. j\E ontwikkelingen in en rond Nederland wijzen er, zo zei Drs. Driesprong, duidelijk op, dat de moderne industriële verwerking van tuinbouwpro dukten dezelfde eisen aan de producenten stelt als de moderne distributie van het verse produkt: n.l. homogene belangrijke hoeveelheden, ras en kwali teit aangepast aan de vraag en stabiele prijzen. Van daar dat samenwerkingsvormen van de telers een logisch gevolg is. Samenwerking die zowel lande lijk als lokaal/regionaal nodig is. Landelijk voor mo- delkontrakten, prijsoverleg en marktoriëntatie. Lo kaal voor bundeling aanbod, waarbij, met de afne mer, overleg over bijv. rassenkeuze, verpleging ge was, oogstdatum enz. mogelijk is teneinde tot groot homogeen aanbod te kunnen komen. 90

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 20