Rond de Schelde KORTE WENKEN 15 ARBEIDSBESPARING ALS we bovenstaande bezien, kunnen we conclu- deren dat het machinale plukken nog geen gro te arbeidsbesparing geeft ten opzichte van pluken met de hand. Als we ook bedenken, dat door de ma chinale pluk de opbrengst per ha 1015 lager ligt, kunnen we stellen dat met het plukken met de 'hand nog steeds een goed uurloon is te verdienen. Toch heeft de machinale methode enkele voordelen, n.l.: 1. het is aangenamer werk. Vooral mensen met een technische aanleg zullen er vlugger aan wennen, dan aan plukken met de hand. 2. een gedeelte van het werk is eventueel uit te besteden aan een loonwerker, wat dus voor de genen die over weinig arbeid beschikken toch de mogelijkheid geeft om spruiten te telen. 3. de madhanisatie staat nog maar aan het begin. Er zullen in de toekomst zeker nog verbeteringen komen aan de machine, maar ook aan de werk methode en aan de teelt, die er op aangepast moet worden. Het plukken in de schuur met de stationaire pluk- machine. De spruiten worden opgevangen in kisten. 4. het is mogelijk om ook licht-bevroren spruiten met de machine te plukken. Men kan dan van de oplopend prijs in een vorstperiode profiteren. 5. door het systeem van de éénmalige pluk is het mogelijk om een groter percentage fijne spruiten af te leveren, welke vooral vóór januari beter in de markt liggen. De pluktrailer in het veld. De afgehakte stammen worden door de transportband naar binnen gevoerd- Naast de éénmalige pluK met de machine is het ook mogelijk om in één keer alles met de hand te plukken. In feite gebeurt dit dikwijls op het land bouwbedrijf. Het komt dan dikwijls neer op één gro te hoofdpluk met een kleine napluk. Dit staat dichter bij een éénmalige pluk dan bij de echte meermalige pluk waarbij men 3 of 4 of soms 5 keer plukt. Bij de teelt moet men hiermee goed rekening houden, n.l. wat betreft rassenkeuze en plantafstand. 2. PERCEELSKEUZE Spruitkool is zeer gevoelig voor wateroverlast. Men moet voor de teelt dus liefst een perceel nemen met een goede ontwatering en een goede structuur. De zwaarte van de grond is niet zo van belang. Alleen zware grond heeft het bezwaar dat men bij het plan ten meer moeilijkheden kan ondervinden in een dro ge periode. Ook zal men later kunnen ploegen dan anders, zodat het voor het volgende jaar meer moei lijkheden kan geven om een goed zaaibed te maken voor het volgende gewas. Spruiten zijn waardplanten voor het bietencysten- aaltje. De vermeerdering van de aaltjes is even groot als van een gewas bieten. De spruiten hebben er ech ter zelf geen last van. In de vruchtopvolging moet men spruiten dus beschouwen alsof er bieten gestaan hadden. Het volgende gewas zal evenals bij bieten ook dikwijls graan zijn. De grond mag voor spruiten niet te „goed" zijn, d.w.z. de spruitenplant mag niet te gul opgroeien. Hierdoor groeien de spriutjes te los en is de kans groot dat het gewas gaat legeren, wat ten koste gaat van de kwaliteit. Met name gescheurd grasland e.d. is minder geschikt voor de teelt. Omdat spruitkool pas laat geplant wordt, is er vooraf gelegenheid om veel in de grond te werken met het doel om wortelonkruiden te bestrijden. Dit kan goede resultaten, hebben, vooral omdat het ge was daarna de grond intensief bedekt, zodat b.v. kweek weinig overleveringskans meer heeft. Men moet echter wel bedenken, dat de grond door de vele bewerkingen erg uitdroogt, zodat men bij het plan ten tijdens een droge periode in moeilijkheden kan komen. In een volgend artikel willen we verder ingaan op de rassenkeuze, het planten en de verzorging van het gewas. F. VADER. 'J t* y A£".r 'i 0Kr ff: 1 p£e VH' 1 Ff SR r~fTRr r FigI. Aanvoer spruiten in tonnen per week op de 9 grootste veilingen in de tvee laatste seizoenen. Deze week zijn we bij buurman op verjaarsvisite ge weest. Na een druk vergaderseizoen was er stof genoeg om over t te"praten. Op mijn vraag of voorlichting nog wel noodzakelijk was stemde buurvrouw direct beamend in. Maar zij had de vraag verkeerd begrepen daar deze op de landbouwvoorlichting bedoeld was! We leven nu in een tijd waarin de verandering aangaande de bedrijfs organisatie zich snel voltrekken en om bij te blijven zullen we in deze geregeld moeten bijsturen. Deze nieu we ontwikkelingen vergen studie en tijd en we moeten ons daarom gelukkig prijzen dat de landbouwvoorlich ting ons in deze ten dienste staat, reden waarom we met de bedrijfsvoorlichters in onze vereniging van be drijfsvoorlichting aan het werk moeten om te zoeken naar nieuwe systemen en de perfectionering hiervan. Door het elkaar hierover eens van gedachten te gaan wisselen zetten we in wezen al de eerste stap in de goe de richting. Door met elkaar hieraan verder te bouwen maken we het onderzoek interessant en begeven we ons in de richting van het doel dat de vereniging van be drijfsvoorlichting zich stelt. We kunnen dit alles niet aan anderen overlaten, want ook onze inbreng kan niet gemist worden. Dit omdat een iéder toch op een bepaald terrein in zekere zin een specialist genoemd kan worden Gezien de prognose, dat er in de toekomst zo weinig personen in de landbouw werkzaam zullen zijn, is het thans beslist de moeite waard om ons af te vragen wat er technisch nog meer mogelijk is. Het zal dus nog an ders moeten en nog sneller. En het zal voor de jonge boer een hele toer worden! Buurman had zich op een afdelingsvergadering mede verdiept in de bedrijfsfinanciering en de kredietmoge lijkheden. Voor de jonge mensen wordt het wel heel moeilijk om zelfstandig te worden daar een behoorlijk eigen vérmogen broodnodig is om een bedrijf te runnen. Hun worden wel vele vormen van kredietverlening ge boden, maar rente en aflossing zijn hierbij niet weg te denken en dit blijft een hele opgave voor hen. Met een volle portemonnaie boeren is geen probleem maar met een lege is een hele kunst, aldus buurmans commentaar. Het privé-gebruik is wel het sluitstuk van de financie ring maar zonder dit zal het ook niet gaan, want dan komt zelfs de liefste vrouw nog in de oppositie. Zo staan we dan bijna weer voor de maand maart. We merken het aan alles. Het wordt weer langer licht; de wintertarwe in het land en het gras in de weide worden weer groener; de woerd zoekt aan de slootkant zijn vrouwtje weer uit; de fazantenhaan krijst uit alle macht naar zijn hennen en moederhaas heeft weer haar eerste jongen. Het wordt voorjaar, het wordt lente. Heel de na tuur heeft er op gewacht en zo ook wij en wij wachten op goeie nachtvorstjes want de kunstmest imoet er vroeg op; dat zijn de nieuwe adviezen en die kunnen we niet blauw-blauw laten want anders hebben we later meer „blauw" dan ons lief is! C.A.R. Zevenbergen. SLECHTE BEVRUCHTINGSRESULTATEN bij het rundvee zijn soms een gevolg van een te laag koper gehalte in het bloed. Op kleigrond is door bemesting het kopergehalte bij het vee niet te verhogen. Hier zal door het voeren van koperkoekjes of door top- dressing van het gras de kopervoorziening veilig moe ten worden gesteld. VOORAL OP SLECHT ontwaterd kleigrasland kan de kopervoorziening van het rundvee in gedrang komen. Aan dieren boven een half jaar moet dan dagelijks één koperkoekje worden verstrekt. Voor jonger vee kan met een half koekje worden volstaan. In de zomer is het om de 2 3 weken strooien van 2l/z kg fijngemalen kopersulfaat per ha over vochtig gras voor het jongvee de gemakkelijkste oplossing. Het strooien van kopersulfaat is voor melkvee te ont raden in verband met koperbesmetting van de melk. HEBT U PLANNEN dit jaar een rundveestapel te bouwen ga dan eens kijken naar een ligboxenstal in uw omgeving, nu de koeien nog op stal staan. Als u het gemak van deze stal hebt gezien wat betreft voe ren, uitmesten en melken zal hel gemakkelijk voor u zijn welk type stal u zult gaan bouwen. Ook het ge makkelijk 's nachts opstallen in voor- en najaar en bijvoeren kan een voordeel zijn van dit staltype.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 15