TUINBOUW- KLANKEN Bakens iets verzetten kan soms helpen! Het streven naar diverse is „in" Steengoed forum op groenteteeltdag samenwerkingsvormen De teelt van knolselderij op het landbouwbedrijf 6 i UOOR de THOOLSE vollegronds- en glastuinders is het óók in de maand februari nog druk met het bijwonen van bijeenkomsten in 'het belang van hun beroep. Uiteraard is er in deze tijd van het jaar geen bijzondere drukte in de teelten, zodat er ge legenheid voor is om zich bezig te houden met het overwegen of het wellicht aanbeveling verdient ver anderingen aan te brengen in zijn teelten of bedrijfs voering aan te brengen. Het hoeft niet als een tekort koming te worden opgevat wanneer „de tuinbouw- klanken" in deze tijd, hier dan ook wat meerdere aandacht aan besteden, waardoor de teelten zelf mis schien wat teveel op de tweede plaats zouden komen. Ons inziens is 'het wel van groot belang dat in deze tijd met zijn buitengewoon grote problemen, iedere agrarische ondernemer zovéél mogelijk nagaat in welke richting hij zijn bedrijf moet leiden. Zoals wij laatst al schreven, zoekt de glastuinbouw of er iets te versieren valt buiten het teeltplan van de grote drie. Naar wij vernemen gaan de gedachten er nu ook naar uit of er wellicht mogelijkheden zit ten in de snijbloementeelt onder glas. Wanneer daar genoeg kwekers gelijk mee wilden beginnen zouden de kosten van het vervoer naar een bloemenveiling in Holland, aanvaardbaar kunnen zijn. Vooral in de wat minder drukke wintermaanden zou hiervoor toch wel enig perspektief in kunnen zitten. Daar de teelt van snijbloemen praktisch niet gemechaniseerd kan worden is men in die sektor niet zo bevreesd voor een overproduktie. Vanzelfsprekend is het niet altijd gemakkelijk om tot een dergelijke teelt over te gaan als men er geen ervaring of kennis van heeft. Ook in deze teelt zit het spekulatieve van soms sterk wisselende prijzen. Maar anderzijds als men geen ri sico kan, of wil dragen, doet men beter om geen tuinder te zijn. Misschien zitten er hier voor de vol- legrondstuinders die hun handenarbeid niet rendabel kunnen maken, óók wel mogelijkheden in. Deze kun nen dan echter niet zonder enig staandglas. Maar dat zou misschien gezamenlijk te regelen zijn bij één of andere glastuinder om bij die een hoek af te huren. Want het gaat hier dikwijls maar om een paar hon derd m'2 staandglas Zonder aan de ernst van deze moeilijke tijd voor de land- en tuinbouwers tekort te willen doen, valt IIET is alweer medio februari, dat we deze bijdra- ge voor SCHOUWEN EN DUIVELAND samen stellen. Het gaat er naar uitzien dat een rustperiode van betekenis niet meer zal komen. Afgelopen week praktisch elke dag met temperaturen boven normaal. Het zachte weertype heeft er mede toe bijgedragen dat de prijzen van de wintergroenten verder onder uitgingen. De witloftrekkers zagen hun intensieve arbeid slechts beloond met een minimale prijs voor hun produkt. De uienprijs blijft nog rond het dub beltje hangen. Het uitvalpercentage van sommige partijen is dusdanig, dat het heel wat moeite kostte het produkt geleverd te krijgen. Al met al een teleur stellend verloop! Het vergaderseizoen draait deze maand nog op volle toeren. Een onderwerp dat in het middelpunt der belangstelling staat, zijn de samenwerkingsvor men. In deze tijd van slechte tot matige prijzen en stijgende lasten, wordt naarstig gestreefd naar moge lijkheden die kostenverlagend werken. Naar we vernamen staan in onze omgeving diverse samenwerkingsvormen op stapel. Het blijkt een goe de zaak te zijn geweest 'n paar studiedagen aan deze zaak te wijden. Diverse kollega's zijn na het bezoeken IIOE belangrijk het geld- en kredietwezen voor onze agrarische sectoren is en hoe nauwlettend e.e.a. ook in onze kringen gevolgd wordt, ondervond uw WALCHERSE briefschrijver uit verschillende re- akties op zijn vorige artikeltjes waarin hij enkele aspecten belichtte over deze materie. Natuurlijk vol gen wij allen nauwlettend deze zaken op monetair gebied, al kunnen we er weinig invloed op uitoefe nen. Voor het eerst is het gelukt aan z.g.n. ontwik kelingslanden om hun eisen tegen het moderne wes ten dwingend op te leggen. De olieconcerns zijn n.l. overstag gegaan tegen de z.g.n. Opec-landen. Dit zal wel voor ons als afnemers tot resultaat hebben dat de grondstoffen voor onze stalen rossen enz. beslist niet goedkoper zal worden. We vonden het bezoek aan de Groenteteeltdag in de Brasserie vorige week niet geweldig. Dit is wel jammer voor de organisatoren. Vooral veel Walcher- se collega's misten we op deze leerzame dag. Waar om toch? Hoewel de rede's van de inleiders niet veel nieuws brachten, vonden we het forum steengoed! Zakelijke vragen die goed gesteld wa^n en d^<=k"n- dig beantwoord werden. We beluisterden o.a. de be kende slogan van schaalvergroting. Hier is theore- thisch geen speld tussen te krijgen en in zijn totali teit ook wel aanvaardbaar. Maar je vraagt je wel af hoe ver men gaan kan, daar er practisch van elk pro dukt een overvoerd aanbod is. Zo was er o.a. een vraag aan 't förum of bij de steeds toegenomen pro- er toch soms onder verschillende telers een wat over trokken paniekstemming waar te nemen. Het kan óók wel eens zó zijn, dat het brandalarm van een beken de aartsleugenaar zó'n paniek teweeg brengt, dat de betreffende aartsleugenaar op den duur zelg gelooft in zijn vals alarm! Een feit is het echter dat er col lega's zijn die, als ze niet op een al te sterke basis van start zijn gegaan, aan de grens van het volhou den zijn gekomen. Anderzijds zijn er weer anderen die, hoewel opletten gebeden is, nuchter de zaken bekijken en hier en daar een bakentje verzetten, waar dat nodig is. Juist kleine dingen kunnen hen scms door een moeilijke periode helpen, in het besef dat na iedere winter toch weer een zomer zal volgen! van die vergaderingen aan het rekenen en overleg gen gegaan. Zo de zaken er vandaag aan de dag voorstaan, blijkt er nogal wat belangstelling vóór de huidige regeling bedrijfsbeëindiging te bestaan. Toch blijkt in de praktijk dat sommige mensen grond af gaan stoten en bedrijven gaan verkopen zonder vooraf in lichtingen te hebben ingewonnen naar mogelijke konsekwenties daarvan. Het komt voor dat hierdoor bij beëindiging uitsluiting van de beëindigingsrege lingen het gevolg zijn. Onze organisatie heeft de be schikking over te mensen die de betrokkenen vol ledig kunnen inlichten en begeleiden. Neem daarom vooral tijdig kontakt op! Over het uitgeplante tulpenareaal zijn de voorlopi ge cijfers bekendgemaakt. Zoals verwacht is de uit breiding over de hele linie van geringe betekenis. In verband met de zachte winter komen de tulpen reeds tevoorschijn. Voor hen die nog geen hagelscha- deverzekering hebben afgesloten en dat wel van plan zijn, is het nu de hoogste tijd voor opgave. Bij deze weersomstandigheden ontwikkelt het gewas behoor lijk snel. Een onverwachte hagelbui kan reeds in vroeg stadium grote schade toebréngen. duktie per m2 (bijv. de tomaten en komkommers) de prijs niet steeg maar in gelijke tred daalde evenredig met de vergrote productie, zodat de consument de grote winnaar is. Dit werd ook beaamd, maar dege ne die niet meedeed en meedoet aan deze productie verhoging zit allang op de dijk om een ander baantje te zoeken! En laten we wel wezen, deze liggen ook niet meer voor 't oprapen; tenzij men afzakt tot de minst aantrekkelijke baantjes. We willen maar zeggen dat ook wij niet durven adviseren voor welke keus men kiezen moet. Wel durven we stellen dat we schaalvergroting aanvaard baar vinden mits men hier geen hoge investering voor behoeft te doen. En er zijn gelukkig nog vele mogelij heden in onze groentesector voor uitbreiding vatbaar en dat zonder grote investeringen. We heb ben bijv. een absoluut teveel aan uien, maar een werkelijke buil valt men hier niet aan. Het is om bij dit voorbeeld te blijven, één der teelten die men naast andere kan beoefenen. Een boer die het doet naast zijn landbouwprodukten. Een tuinder naast zijn andere groenteteelten. En de bedrijven die meer dan bijv. 10 van hun areaal voor uienteelt gebruiken zijn er maar weinig. Zo kan men o.i. ook heel goed andere grove groenten kweken zonder grote inves teringen. We denken aan sla en vooral bloemkool in opvolgende teelten van april tot december. Kan men de arbeidsfactor hier beheersen, dan kan men o.i. met niet te groot risico dikwijls een goede gooi doen naar lonende opbrengsten. Deze redenering is voor de glassector veel moeilijker, daar hier de investerin gen qua grootte en rendement niet vergelijkbaar zijn met de open groententeelten. Ook de opmerking van een Zeeuwsvlaming die een krachtig pleidooi hield voor ons veilingwezen en met voorbeelden stelde 'hoe de situatie soms is bij de Bel gische buren, vonden we leerzaam. Er wordt zoveel negatiefs op ons veilingwezen afgereageerd dat het deugd deed hier eens een onverholen weerwoord te horen van een collega uit de grensstreek. Rest ons nog te melden dat, en daar is het zachte weer ook wel in hoge mate debet aan, de prijzen op onze veiling in Walcheren en helaas niet alleen hier geen extra briefje naar huis behoeven. Ze waren in doorsnee zeer matig! En dit zal ook weer doorwerken op de veilingresultaten Consulentschap Tuinbouw „Goes", F. VADER. Bij veel gewassen is er een toename van de mogelijkheden tot mechanisa tie. Dit is ook het geval bij het gewas knolselderij. Er zijn de laatste jaren grote vorderingen gemaakt die het mogelijk maken de teelt met weinig arbeidsuren uit te voeren. Hierdoor komt deze ook onder het bereik van de grotere akkerbouwers, die een uit breiding van hun teeltplan van harte toejuichen. Er is dan ook een grote belangstelling te constateren voor de teelt van knolselderij. In dit artikel willen we nader in gaan op enkele aspecten bij de teelt van dit gewas. PLANTEN De planten van knolselderij worden meestal betrokken van een plantenkwekerij. De beste planttijd is de tweede helft van mei. Als men vroeger plant is de kans groot dat een gedeelte van de planten in het zaad schiet. Bij later planten wordt de kans op opbrengstderving groter. Het planten moet nauwkeurig gebeuren, omdat het stengelgedeelte van de plant maar heel kort is. Bij te diep planten gaat de plant moeilijk aan de groei. Wordt te ondiep geplant, dan verdroogt een gedeelte van de wor tels, wat de hergroei ook belemmert. Het planten kan goed gebeuren met een plantmachine. Om het goede planten te bevorderen, moet de grond vlak liggen. De grond moet goed los zijn, maar om het uitdrogen te voor komen moet de bovenlaag gesloten liggen, b.v. dichtge- sleept worden. De grondbewerking moet indien mogelijk enige tijd van te voren plaatsvinden. BEMESTING Knolselderij vraagt een ruime bemesting. In totaal wordt vaak 1000 kg kalkammonsalpeter gegeven. Daarvan de helft vóór het planten en de andere helft als overbemesting, soms ook nog in twee keer, b.v. eind juli en begin september. Men kan dan de hoogte van de gift aanpassen aan de stand van het gewas. Knolselderij kan ook een ruime kaligift gebruiken. Omdat het gewas niet gevoelig is voor chloor, kan zonder bezwaar kali- zout worden gegeven. Er wordt wel gegaan tot 600 kg K-60 per ha. Voor fosfaat kan worden volstaan met 500 kg superfosfaat per ha. GRONDSOORT Knolselderij groeit op elke goede grond. De pH van de grond mag niet beneden 6.5 liggen. Op zware grond zal de aanslag van de planten wat moeilijker verlopen, voor al in een diroge periode. In de herfst komt de knolgroei op zware grond ook langzamer op gang, zodat niet zo vroeg gerooid kan worden. Ten slotte kan men op zwaardere grond ook meer moeilijkheden bij het rooien verwachten. De voorvrucht speelt geen grote rol, wel de structuur van de grond. Deze moet goed zijn. Knolselderij is erg gevoelig voor het uienstengelaaltje, zodat hiermee be smette grond vermeden moet worden. RASSENKEUZE Er zijn verschillende rassen beschikbaar. In Zeeland worden vooral die rassen Roem van Zwijndrecht en Hild's Neckarland verbouwd. Het eerstgenoemde is het meest oogstzekere ras. Onder goede omstandigheden geeft Hild's Neckarland een iets hogere opbrengst. PLANT AFSTAND De laatste jaren wordt algemeen een rijenafstand van 50 cm aangehouden. Voor het ras Roean van Zwijndrecht plant men dikwijls 45.000 planten per ha. 'Dit komt neer op een afstand van 50 x 45 cm. Omdat Hild's Neckarland neiging heeft om gauw groeischeuren te krijgen, wordt dit ras iets nauwer geplant, b.v. 50 x 40 cm 50.000 planten per ha). ONKRUIDBESTRIJDING Onkruid in knolselderij kan heel goed bestredien wor den, n.l. met de langwerkende middelen linuron (AAlinu- ron of Afalon) en chloorbramuron (Maloran). De werking van deze middelen is gelijkwaardig. Ze hebben naast een lange werking via de bodem ook een verbrandende wer king op kleine onkruiden. Het is daarom het beste te wachten met spuiten tot de planten wat bekomen zijn. Eventueel kan men sporen van de plantmachine eerst losmaken. Het is dus geen bezwaar als er al klein onkruid staat. ZIEKTEN Het best in het geheugen na de oogst van 1970 ligt de geelverkleuring van de knolselderij, die vooral op Oost Zuid-Beveland opbrengstderving heeft gegeven. Deze geelverkleuring wordt veroorzaakt door het komkom mervirus no. 1. Dit virus wordt verspreid door diverse soorten bladluizen. Het komt behalve in komkommers en knolselderij ook voor in vele andere gewassen en on kruiden, zodat er altijd wel een besmettingsbron in de buurt is. (Zie verder pag. 23)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 6