Langs de melkweg (XXXVIII) Spreiding van afkalfdata heeft voordelen 20 LIET aanbod van slachtvarkens is thans ruim en zal voorlopig nog ruimer blijven. De inkoopcombina ties noteren in de gewichtsklasse 6880 kg al 15 we ken achtereen 2,83 per kg inclusief B.T.W. Het aan tal gedekte zeugen lag in 1970 ruim 16 hoger dan in 1969. Het aanbod van slachtrunderen was in januari 1971 8 hoger dan in de maand januari van het voor afgaande jaar. In Nederland ligt de gemiddelde markt prijs voor rundvlees niet onbelangrijk beneden de ge middelde E.E.G.-marktprijs. Het een en ander werd me degedeeld door mr. F. G. van Dijk, voorzitter van het Productschap voor Vee en Vlees, in de bestuursverga dering van woensdag 10 februari. MARKTSITUATIE UET prijsverloop van varkensvlees kon evenwich- tig genoemd worden. De groothandel noteerde voor onderdelen de volgende prijzen: Poothammen Schouders Ribben Buikspek Lever week 49 januari week 16 febr. 3,45—3,65 3,05—3,15 4,90—4.95 2,752,85 3,10—3,20 3,50—3,70 3,20—3,30 4,40—4,60 2,55—2,65 2,90—3,10 De prijzen van poothammen en schouders trekken iets aan. In de adviescommissie was over de prijstel- ling van schouders enig verschil. Men is echter toch tot overeenstemming gekomen. Van de ribben, bui ken en de levers zijn de prijzen iets teruggelopen. De binnenlandse markt neemt vermoedelijk iets minder ribben af. Van de A-hammen liggen de prijzen 10 a 15 cent hoger per kg. Van varkensvlees zijn momen teel de exportgegevens moeilijk op de juiste wijze vast te leggen. Deze zijn niet betrouwbaar in verband met het minder goed functioneren van het nieuwe formulierensysteem. De productiecijfers h§eft men goed in de hand. Het bestuurslid, de heer Stroomberg, was van me ning dat momenteel de export van geslachte en levende varkens ongeveer even hoog ligt als in december 1970. In ons land zijn er in 1970 1.243.700 zeugendekkingen geregistreerd en dit betekent dat er in dat jaar bijna 174.000 zeugen meer zijn gedekt dan in 1969. Volgens de prognose van het C.B.S. is van slachtvarkens een hoger aanbod te verwachten. In Brussel zijn reeds enkele besprekingen gevoerd wat aan een eventuele prijsdaling gedaan kan wor den. In Brussel wordt gedacht aan particuliere inter ventie en opslag door de regering. Ook wil men car- bonaden gaan opslaan. Van Duitse zijde wordt aan gedrongen rugspek uit de markt te nemen. Wanneer de gemiddelde varkensprijs beneden de basisprijs komt te liggen, gaat men over tot interveniëren. De inname-prijs ligt bij een omrekeningsprijs van 2,58 per kg. Het aanbod van de onderdelen ribben en bui ken ligt aan de hoge kant. De heer Strooberg achtte het gewenst dat hiervan een percentage uit de markt genomen zou worden. Spreker was van mening dat op korte termijn de prijzen van varkensvlees zullen dalen. De (heer Koch deelde mede dat in Brussel door de commissie van inname de toeslagen voor particuliere opslag bekend zijn gemaakt. Voor onderdelen die 4 maanden zijn opgeslagen bij particulieren, zullen de volgende toe slagen worden betaald. Buiken 85 RE Hammen 220 RE Carbonadestrengen 220 RE Schouders 150 RE Rugspek 60 RE. De heer Koch vond het opslaan van rugspek een bijzonder zotte zaak. De toeslagen die voor deze on derdelen worden gegeven bedragen 70 a 80 van de opbrengstprijs. Men kan zelf, wat betreft de tijdsduur van opslaan een keuze maken van 4, 5 of 6 maanden. Er zal steeds naar gestreefd worden om de tijdsduur van opslag te verkorten. De leiding berust bij het beheerscomité en die kan ten alle tijde in het regle ment veranderingen aanbrengen. SLACHTVEEMARKT Het aanbod van slachtrunderen is in 1970 het ge hele jaar hoger geweest dan in 1969. De gemiddelde marktprijs in de E.E.G. bedroeg in de week van 25 30 januari 245,en in Nederland 235,22. De gemiddelde E.E.G.-marktprijs wordt vastgesteld aan de hand van de gemiddelde marktprijzen in de 6 lidstaten. In de week van 2530 januari 1971 wa ren de gemi.ddelde marktprijzen in de E.E.G.-landen als volgt: België ƒ251,84 West-Duitsland ƒ231,68 Luxemburg 244,05 Frankrijk 243,90 Nederland 235,22 Italië ƒ268,66 De prijzen van de vette kalveren lopen terug. Mo menteel neemt West-Duitsland meer kalfsvlees af dan Italië. De gemiddelde marktprijs in Nederland (ƒ405,13) ligt nog iets boven de gemiddelde markt prijs in de E.E.G. van 402,34. Dit zijn dan de vlees- prijzen in de week van 2530 januari 1971. ARTIKEL 8 VAN DE VLEESKEURINGSWET Artikel 8 van de vleeskeuringswet bepaalt dat vlees waarvan reeds keurloon is betaald bij invoer in een andere vleeskeuringskring nogmaals keurloon moet worden betaald. Genoemd artikel wordt gezien als de voornaamste hinderpaal van de vleeskeurings wet. Door een tweetal commissies is dit probleem in studie genomen, n.l. de ene commissie heeft zidh bezig gehouden met de vleeskeuringswet en de andere commissie met het slachthuiswezen. De door beide commissies hierover uitgebrachte rapporten zijn thans beschikbaar gekomen. De in voer keur lonen worden afgeschaft. Het opheffen van de 2e keuring betekent voor de betreffende gemeenten verlies van inkom sten. Hiervoor komt een overgangsmaatregel. ITALIË HEEFT KLACHTEN Uit Italië zijn klachten gekomen over het Neder landse kalfsvlees. Wederom is geconstateerd dat vet te kalveren met hormonen zijn behandeld. Gevreesd wordt dat in ons land hier en daar geknoeid wordt. De knoeiers riskeren weer een klap en zagen dus de tak af waar zij zelf opzitten. Het Nederlandse be drijfsleven zal hier mee moeten ophouden, aldus mr. F. G. van Dijk. Het bestuurslid, de heer Griffioen, noemde het een economische misdaad wanneer er weer kalveren wor den gevonden die met hormonen zijn behandeld. JAPAN IMPORTEERT VLEES Japan heeft thans een bevolking van 102 miljoen zielen welke jaarlijks met 1.2 miljoen toeneemt. De landbouw voorziet nu slechts in driekwart van de be hoefte. Deze zelfvoorziening zal nog meer teruglopen. In Japan is een sterke toename van het vleesgebruik waar te nemen. Dit is vnl. toe te schrijven aan de import van zeer grote hoeveelheden varkensvlees. De waarde hiervan bedroeg in: 1966 - 22.000 dollar 1967 - 1.000 dollar 1968 - 11.480.000 dollar 1969 - 51.737.000 dollar We zien dus dat de laatste paar jaar het gebruik van varkensvlees met enorme sprongen omhoog is gegaan. Het West-Europees aandeel in de Japanse markt is praktisch nihil met uitzondering van Dene marken. 't Voorgaande is misschien interessant voor de Nederlandse exporteurs van varkensvlees. Het ligt in de bedoeling om m.i.v. september 1971 de invoer van varkensvlees te liberaliseren. STR. jFrj. a J. H. LANTINGA Consulentschap voor de akkerbouw en rundveehouderij Goes |^E opbrengsten uit de melkveehouderij komen voor ca. 80 uit de melkproduktie. Het streven van elke melkveehouder is dan ook gericht op het leveren van een hoog kwantum melk per koe per jaar aan de zuivelfabriek. Vanouds is in ons land het afkalfpatroon bij de koeien gericht op het voorjaar. Dit had verschillende oor zaken. In ons land is reeds veel aandacht besteed aan de invloed van de kalfmaand op de produktie. De hierin voorkomende verschillen zijn terug te voeren op voedings- en weersinvloed. De meest ongunstige kalfmaanden ten opzichte van de produktie zijn juni, juli en augustus. Bij dieren die in deze maanden afkalven wordt in de tijd dat de dagproduktie het hoogst is deze ongunstig beïnvloed door wat afnemende kwali teit van het weidegras, korter wordende dagen en minder gunstig weer. De maanden oktober, november en december zijn het meest gunstig voor afkalven. In het voor jaar krijgen deze dieren de gunstige invloed van meestal gunstig weer en gras van goede kwaliteit. Evenwel is vanouds de melkaanvoer in de herfst het laagst ondanks de hogere melkprijs in deze periode. Er werd altijd gesteld dat de extra voerkosten die in de stalperiode nodig zijn voor de in de herfst kalvende koeien niet werd ge compenseerd door een hogere melkprijs. Hierdoor bleef het een overwegend verschijn sel dat de meeste dieren in het voorjaar afkalfden. De laatste jaren is er enige ver schuiving opgetreden. De aangevoerde hoeveelheid melk bij de zuivelfabrieken ver toont over de perioden in een jaar dan ook grote verschillen. Het leek ons nuttig enige gegevens hierover te verstrekken. In nevenstaande grafiek is de hoogte van de melkaanvoer in 14-daagse perioden aan de Coöperatieve Melkinrichting en Zuivel fabriek te Middelburg uitgebeeld. Hieruit blijkt dat de aangevoerde hoeveelheid melk in de 10e veertiendaagse periode (rond half mei) meer dan het dubbele is dan in de periode rond de 2e helft van. oktober met de laagste aanvoer. Bij het tot waarde brengen van de uit melk bereide produkten alsmede de kosten voor aanvoer en verwerking van de melk werkt deze variatie nadelig in de uit te betalen melkprijs. |y|EER spreiding van de kalfdata over het gehele jaar is in het directe belang van de melkveehouder. Hierbij kan het vervoer rationeler worden georganiseerd. De ondercapaciteit van machines en apparatuur in verschillende tijden van het jaar kan worden voorkomen. Ook de arbeidspieken kunnen voor een deel worden wegge nomen terwijl de buffercapaciteit die op de topmaanden is gebaseerd aanzienlijk kan worden verkleind. Bovendien geeft een regelmatig aanbod van de melk- en zuivel- produkten minder problemen imet de opslag. Dit werkt kostenbesparend terwijl in het afzetpatroon door het meer geregeld aanbod een vastere markt en prijs verwacht kan worden. Met de opkomst van de kalvermesterij is de belangstelling voor nuchtere kalveren sterk toegenomen en is de prijs voor deze dieren op een belangrijk hoger niveau gekomen. In het najaar is er de laatste jaren een schaarste aan nuchtere kalveren hetgeen in de prijs in deze periode tot uiting komt. Ook hier is een regelmatige toe* voer van belang daar een vaste bezetting op de mestbédrijven gunstig is en de gere gelde afzet meewerkt aan een vastere prijsvorming. Er zijn dius verschillende reden die pleiten voor een wat gelijkmatiger melkaanvoer aan de fabrieken. Wel is de in vloed van de kalfmaanden op de produktie minder dan vroeger. Het streven naar beter weidegras, het bijvoeren in het najaar en ook het vroeger in het naseizoen op stallen van de koeien 's nachts beïnvloeden de melkproduktie in gunstige zin. Daarom verdienen deze wenken ook de volle aandacht.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 20