Waarom belangstelling voor snijmais? Brouwgerst stikstoftrappen- bemestingsproeven 1971 Cucona P korrelmeststof KORTE WENKEN 18 J. M. J. VAN AERTS, CA.R. Goes. De oogstzekerder en moderne snijmaisrassen leveren een uit stekend voer voor melkvee en mestvee met een hoge opbrengst per ha en een hoge zetmeelwaar- de (7500 kg ZW; bij 25—30 droge stof 150180 gr. ZW/kg). De teelt is arbeldsextensief door precisiezaai, chemische onkruid- bestri jding en mechanische oogst- methoden. Weinig werk voor de ondernemer, omdat de teelt zich bij uitstek leent voor uitvoering door een loonwerker al of niet in combina tie of kernverband. Op diverse bedrijven biedt snij mais een verruiming in de vrucht- wisseling en een aantrekkelijk financieel rendement i.v.m. an dere granen. Snijmais kan een uitgangspunt zijn voor de samenwerking tussen akkerbouwers en veehouders. SNIJMAIS IN HET BOUWPLAN De toegerekende kosten van snijmais bedragen 1. bemesting 275,— 2. zaaizaad 125,— 3. precisiezaai 70,— 4. chemische onkruidbestrijding 130,— 5. oogsten inkuilen 450,— 6. rente verzekering 50,— 7. totaal per ha 1100,— Wanneer wij uitgaan van een opbrengst van 7000 kg ZW per ha k f 0,35 per kg dan is de waarde voor de vee houder 2450,De akkerbouwer moet daarvoor leve ren 70 ton vers produkt 35,per ton. Het saldlo is dan 2450,1100,— 1350,— per ha. Bij 10 hogere of lagere opbrengst zou het saldo 200,hoger of lager zijn. Voor een akkerbouwbedrijf kan er dus iets inzitten om toeleveringsbedrijf te worden voor een be drijf met rundvee. DE BELANGSTELLING IN DE PRAKTIJK In de praktijk blijkt er voor de teelt van snijmais nogal wat belangstelling te bestaan. De vraag naar zaaizaad is momenteel zo groot dat er van bepaalde rassen niet meer voldoende geleverd kan worden. Indien U besluit om dit jaar snijmais te telen is het gewenst om tijdig kontakt op te nemen met uw zaaizaadhandelaar, zodat u verze kerd bent van geschikte rassen. In verband met de mechanische oogst verdienen ste vige rassen de voorkeur. De rassen van het middenvroe- ge type en de matig late rassen met hogere opbrengst zijn in het zuidwesten door het gunstige klimaat beter geschikt dan de vroege rassen voor de teelt van snijmais. DE MODERNE TEELTMETHODEN Een te holle stand geeft een lagere opbrengst, terwijl de kans op onkruid groter is. Ook is een te dichte stand nadelig voor de stevigheid van het gewas. Er imoet reke ning mee worden gehouden, dat niet alle zaden opkomen en na opkomst wat kiem planten verloren gaan. Het is daarom beter 1015 korrels meer te zaaien dan er later planten moeten zijn. De oogstmachines (veldhakselaar met maisbek) zijn ingericht op een rijenafstand van 7585 cm. Het beste is een rijenafstandi van 80 cm aan te houden. Een stand dichtheid van 9 k 10 planten per m2 is gewenst. Bij een rijenafstand van 80 cm zijn dit 7 k 8 planten per strek kende meter. Om dit te bereiken heeft men 8 k 9 zaden per strekkende meter nodig. De gemiddelde zaaiafstand in de rij is 11 k 12*4 cm. Per ha is ongeveer 35 kg zaai zaad nodig. Is het zaadi grof dan heeft men wat meer zaaizaad nodig; is het zaad fijn dan kan met wat minder worden volstaan. NEEM KONTAKT OP MET DE BEDRIJFSVOORLICHTERS! beste zaaitijd voor het zuidwesten is de tweede helft van april. Wordt later gezaaid dan gaat de opbrengst dialen. Bovendien loopt men het risico van on voldoende rijping. Als men last ondervindt van vogels kan men goede resultaten bereiken door het zaad te be handelen met een mengsel van liter koolteer met pe troleum verdund tot totaal Vfc liter per 100 kg zaad. Na goed mengen moet de kleverigheid worden weggenomen door opnieuw mengen met wat talkpoeder. Ten sterkste wordt geadviseerd om precisiezaad toe te passen voor een regelmatige verdeling van de planten in de rij. Er zullen speciale zaaischijven of bandjes nodig zijn om de verschillende zaadtypen met de machine te kunnen verzaaien. Van veel belang bij de teelt van snij mais is het maken van tijdige en goede afspraken met de loonwerker. Dit begint reeds bij het zaaien en ein digt pas met de oogst. Wie overweegt om snijmais te telen doet er goed aan dit te melden aan C. den Engelsen, Landbouwcentrum, Westsingel te Goes of voor Zeeuws-Vlaanderen bij de bedrijfsvoorlichter voor Gemengde Bedrijven J. M. J. van Aerts te Axel, tel. 01155—1980. Wanneer u met snij mais begint, bedenk dan wel dat de verbouw alleen tot zijn recht zal komen, als dit in onderlinge samenwerking wordt opgezet! U IT de praktijk is bekend dat de eiwitgehalten van brouwgerst binnen een beperkt gebied per perceel duidelijk uiteen kunnen lopen, verschillen die regelmatig terug keren. Verondersteld wordt dat deze verschillen worden veroorzaakt door verschillen in gesteldheid van de grond ten aanzien van het stikstofleverend vermogen. Aangenomen wordt dat brouwgersten met lagere eiwit gehaltes worden gevonden op relatief lichtere gronden die tijdens en na de bloei niet veel stikstof leveren. Gersten met hogere eiwitgehaltes zou men mogen ver wachten op, tot op grotere diepte vrij zware gronden, waardoor ook in de laatste groeiperiode van het gewas relatief vrij grote hoeveelheden stikstof worden geleverd. Uit het kwartaalverslag van het N.I.B.E.M. eind 1970 blijkt dat op twee bedrijven op Noord-Beveland een proef opgezet zal wordien waarbij het de bedoeling is op twee vrij uiteenlopende profielen op niet te grote afstanden van elkaar, deze veronderstelling getoetst wordt van de objekten op deze beide bedrijven zal bij verschillende stikstofgiften gedurende enkele opeenvolgende jaren bij eenzelfde zomergerstras, de opbrengst en het eiwitge halte bepaald worden. De stikstoftrappen op de objekten zullen oplopen van 0, 30, 60 en 90 tot 120 kg N per ha. De werkzaamheden zullen voor de proefvelden op beide bedrijven zoveel mogelijk gecombineerd worden. De kos ten voor de twee proefvelden gedurende 3 achtereen volgende jaren worden per jaar op ca. 6000 geschat. Deze kosten worden gezamenlijk door de N.I.B.E.M., Stiboka en het Instituut voor Bodemvruchtbaarheid ge dragen. Tevens kan aan dit kwartaalverslag ontleend worden diat te Colijnsplaat, Westmaas en Rilland de zomergerstrassenproeven 1971 zullen worden aangelegd. Het sortiment daarvan werd1 nog niet samengesteld. E.e.a. hangt mede af van de resultaten van de proef- vermoutingen van enkele landbouwkundig acceptabele rassen. De" vermouting van de monsters van de zomer- gerstproefvelden 1970 heeft nog niet plaats gehad. Deze zal zoals gewoonlijk in januari/februari 1971 plaats vin den. Betreffende de bepaling van de identiteit van gerst rassen aan de korrel waarbij een groot aantal monsters voor onderzoek werd toegezonden, ook van buitenlandse rassen, kan worden vermeld dat, vergeleken met vorige jaren, de rasvermenging in de aangekochte partijen sterk is toegenomen. Dit wordt toegeschreven aan de uitbrei ding van het aantal rassen dat in de verschillende landen wordt verbouwd en aan de moeilijkheid deze rassen bij de ontvangst aan de silo op een hand van elkaar te on derscheiden. DE Stichting Voorlichtingsdienst voor superfosfaat te Wageningen schrijft ons het volgende: Cucona P is een gekorrelde meststof die speciaal is ontworpen voor toediening vroeg in het voorjaar op zandgrasland. De meststof bevat fosforzuur ter bevordering van de groei van het gras met daarnaast mineralen die, opgeno men door het gras, ten goede komen aan de gezondheid van het vee. Het gehalte aan fosforzuur bedraagt 9 en is geheel oplosbaar in water, dus snelwerkend. Hiermee kan men de groei van het gewas versnellen wanneer vroeg in het voorjaar de grond nog koud is en het bo demfosfaat daardoor nog onvoldoende opneembaar door de wortels. Hiervoor is een gift van ongeveer 20 kg fos forzuur per ha nodig, ofwel 200300 kg Cucona P, te strooien in maart. Met deze hoeveelheid geeft men dan meteen voldoende van de mineralen koper, kobalt en natrium om afwijkin gen door tekorten bij het vee te voorkomen. De gegaran deerde gehalten aan deze mineralen bedragen respectie velijk 0,5 Cu, 0,03 Co en 25 Na^O, zodat met 200 kg Cucona P per ha wordt verstrekt: 1 kg koper, 60 gram kobalt en 50 kg natrium (uitgedrukt als oxyde N&sO). UIT veldproeven is al gebleken dat met jaarlijkse gif ten op grond met een onvoldoende voorraad van deze mineralen de gehalten van het gras op peil kunnen worden gehouden, tenzij de tekorten in de grond extreem groot zijn. Op dergelijke grond heeft men echter al af wijkingen aan de dieren kunnen waarnemen en daarin aanleiding kunnen vindien tot speciale maatregelen om die tekorten aan te vullen. Bij minder extreme tekorten is echter zowel bij koper, kobalt als natrium sprake van zeer vage afwijkingen in de gezondheid of produktiviteit van de dieren. Terwijl dit soort afwijkingen vaak vóór komen is het niet gemakkelijk de oorzaak ervan vast te stellen. Voor zover zij echter aan tekorten zijn te wijten kunnen zij voorkomen worden door toediening van de aanbevolen bemesting met 200300 kg/ha Cucona P. Anderzijds i§ bekend dat tekorten aan alle dirie genoemde mineralen speciaal op zandgrasland veel voorkomen. Er is daarom alle aanleiding regelmatig gebruik van Cucona P op zandgrasland aan te bevelen. C-A.R. Zevenbergen. SNIJMAIS IS EEN GEWAS met een hoge zetmeel- waarde opbrengst en een lage arbeidsbehoefte. De belangstelling voor de teelt van dit gewas neemt toe. Goede rassen zijn Caldera 535 en Pioneer 131. Bestel tijdig het zaaizaad omdat de voorraad beperkt is. NIEUWE TEELTEN WORDEN gemakkelijk aan lokkelijk voorgesteld door het noemen van de hoge bruto-geldopbrengst per ha van slechts enkelen die dit zeer goede resultaat behaalden. Informeer echter ook eens naar het teeltrisico en naar de te maken kosten voor het betreffende gewas. Pas wanneer u weet hoe het risico ligthoe de kosten zijn en of veel handenarbeid nodig is, kunt u de beslissing nemen. OP VELE BEDRIJVEN IS de rundveestapel sterk uitgebreid en moeten er grote kwantums ruwvoer worden aangekocht. Mogelijk kunt u een afspraak maken met een akkerbouwer of veredelingsbedrijf met wat grond om een perceel te huren voor snij mais. Ook kan de mais op stam worden verhandeld. Dit is ook een vorm van samenwerking die voor beide partijen van belang kan zijn.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 18