Onkruidbestrijding bij tulp en iris Sombere geluiden op Zeeuwse Groenteteeltdag Op 3 februari j.l. werd te Middelburg de jaarlijkse Zeeuwse Groenteteeltdag gehouden. De voorzit ter van de Z.G.O., de heer W. Joziasse, wees er in zijn openingswoord op diat de resultaten die in het laatste jaar in de groenteteeltsector werden behaald over het geheel genomen onbevredigend waren. 6 H. J. MANDERSLOOT. AE. STIENSTRA. Consulentsehap Tuinbouw „Goes": De laatste paar jaren is er in de middelenkeuze voor onkruidbestrijding in de bloembollenteelt weinig veran derd. Ook dit seizoen is deze beperkt tot: chloor-IPC werking 46 weken Alicep werking 810 weken Pyramin werking 1012 weken Omdat dieze middelen in de bollenteelt al de nodige jaren bekend zijn, willen we deze niet afzonderlijk be spreken. Wel volgt hier een opsomming van de mogelijk heden per gewas per grondsoort: Contactmiddelen, zoals paraquat (Gramoxone) en diquat (Reglone) kunnen i.vjn. de ontwikkeling van het gewas op het ogenblik niet meer worden gebruikt. TULP 1. Humusrijke zandgronden en lichte zavelgronden tot 15 afslibbaar iy2 humus a. Alicep 5 kg/ha; b. chloor-IPC 40 46 1/ha; spuiten bij opkomst tot uiterlijk voor het spreiden van' het gewas. 2. Lichte zavelgrond van 15 20 afslibbaar 4- IV2 humus a. Alicep 6 kg/ha; b. chloor-IPC 40 46 1/ha; spuiten idem 1. 3. Zavel- en kleigrond met meer dan 20 afslibbaar 2 humus a. Pyramin 2%3 kg/ha, eventueel enkele dagen voorafgegaan door een bespuiting met chloor-IPC 40 4—6 1/ha; b. Alicep 6 kg/ha; c. chloor-IPC 40 46 1/ha; spuiten idem 1. Een belangrijk ontwikkelingsstadium dij de tulp is he moment waarop het gewas gaat spreiden. Daar waar wordt gesproken over „voor het spreiden van het ge was" betekent dit dat men nog na opkomst mag spuiten, maar uiterlijk tot voor het tijdstip waarop de neuzen van de tulpen opengaan. Zijn de tulpen met stro gedekt, dan kan de bespuiting over een vochtig strodek worden uitgevoerd. Bij de teelt op ruggen is de te bespuiten op pervlakte belangrijk groter. Wij adviseren u de hoeveel heid middel per ha niet te veel te verhogen. Wel ver dient het aanbeveling de hoeveelheid liters vloeistof te verhogen. IRIS Voor de irissen geldt hetzelfde onkruidbestrijdings- schema als voor die tulp. We kunnen dezelfde middelen gebruiken op de verschillende grondsoorten. Het tijdstip van spuiten is bij de irissen enkele dagen na het verwij deren van het stro en op een afgehard gewas. Bij de aan wezigheid van stro in de ruggen (dus niet op de ruggen) kan de bespuiting over liefst vochtig stro worden uitgevoerd. Ook voor het komende seizoen zijn de vooruitzichten niet rooskleurig. De kosten stijgen snel, de prijzen van de produkten blijven achter. De forse verhoging van de olieprijzen brengt vele stookbedrijven in ernstige moei lijkheden, doch ook met de „koude" teelten gaat het niet naar wens. Voor Zeeland kan bovendien nog als zware tegenslag worden genoemd, dat er plannen zijn de vast rechttarieven voor de waterleiding drastisch te verhogen. Het inkomen van een aantal telers dreigt hierdoor met vele duizenden guldens verminderd te worden: dit kan tot gevolg hebben dat goede bedrijven onrendabel war den. Daarom zal getracht worden door overleg te be werkstelligen dat de verhoging binnen redelijke grenzen blijft. MEER SPRUITEN IN ZEELAND? IJOOR ir. J. van Kampen, directeur van het proef station voor de groenteteelt in de volle grond te Alkmaar, werd een inleiding gehouden over de structu rele aspecten van het bedrijf en de afzet. Ook bij de groenteteelt in de volle grond is de schaalvergroting een noodzaak. De mogelijkheden die de mechanisatie biedt, kunnen onvoldoende worden benut omdat de meeste be drijven te klein zijn gezien de afzetkansen is er weinig of geen ruimte voor teeltuitbreiding. Wel kan men trachten speciale voordelen van een bepaalde streek zo goed mogelijk uit te buiten. Elk gebied heeft zijn voor- en nadelen. Zeeland heeft als nadeel o.a het gebrek aan zoet water voor beregening, doch heeft als belangrijk voordeel het milde klimaat met zachte winters. Wordt dit wel voldoende benut? Er is in Zeeland een grote oppervlakte groenteteelt in de volle grond, doch daarbij komt twee-derde van de oppervlakte voor rekening van de uien. Het sortiment is dus erg een zijdig. Verbreding lijkt gewenst, aldus de heer Van Kam pen. Dit te meer, omdat er het laatste jaar sprake was van overproduktie van uien (vandaar de lage prijs). Ook dit jaar wordt weer een grote uitzaai van uien verwacht. Om het sortiment te verbreden dacht de heer Van Kampen aan asperges, bloemkool, sla, andijvie, waspeen en vooral ook aan spruiten. De oppervlakte spruiten was het laatste jaar 40 ha en dit zou wellicht 400 ha kunnen worden. De nadruk zal dan moeten vallen op vroege en late pluk. Verder zal de teelt van knolselderij zo mogelijk gehandhaafd moeten blijven ondanks de moeilijkheden imet het komkommervirus. OPPASSEN MET UITBREIDING GLASTEELTEN Als tweede inleider werd het woord gevoerd door ir. D. Meyaard, van het L.E.I. te Den Haag. Ook deze wees er op dat de vraag niet meer sterk toeneemt, zodat ge vaar dreigt voor overproduktie als de uitbreiding wat snel gaat. De consumptie per hoofc^ van de bevolking van bijv. tomaten, sla en komkommers is in Nederland, Duitsland en Engeland de laatste jaren vrijwel niet. meer toegenomen en de mogelijkheden voor nieuwe afzetge bieden zijn beperkt. Voor zover er nog wat ruimte is voor uitbreiding van de produktie, wordt deze al vlug opgevuld door hogere opbrengsten per m2 en de steeds doorgaande schaalvergroting van de bestaande bedrijven. Ten opzichte van bijv. het Westland heeft Zeeland bij de glascultures als voordelen dat de grond minder duur is en dat de arbeidslonen lager zijn. Er staat tegenover dat men minder gunstig zit ten opzichte van de water voorziening, de toeleveringsbedrijven, contact met colle ga's, uitwisseling van de nieuwste gegevens, e.d. Er wordt (meer van de tuinder gevraagd om „bij" te blijven. De resultaten lopen in de glastuinbouw sterk uiteen per bedrijf. De besten hebben een netto overschot van meer dan 3,50 per m2, de laagsten hebben een negatief saldo van meer dan 3,50 per m2. De verschillen worden in hoofdzaak veroorzaakt door uiteenlopende opbreng sten (produktie per m2), meer of minder doelmatig wer ken en door de bedrijfsomvang. De grotere bedrijven boeken gemiddeld gunstiger resultaten. Met betrekking tot het opbrengstniveau liet de heer Meyaard met cijfers zien dat men in het Westland met tomaten aanmerkelijk beter uitkomsten kreeg dan in andere pentra van ons land, doch dat bepaalde andere gebieden (Noord-Limburg, Vleuten) imet komkommers goed voor de dag kwamen. Met glasaardbeien werd in Zeeland (Kapelle en omg.) een hogere prijs behaald per kg dan in Gelderland (Zalt- bommel en omg.), doch het opbrengstniveau lag in Zee land lager, zoals onderstaande tabel laat zien: Opbrengsten aardbeien in Zeeland en Gelderland over 1970 per m2 Gebieden Ras Geldop- op Midden- brengst brengst prijs- in kg per kg Gelderland Glasa verwarmd 17,06 2,96 5,76 Zeeland en belicht 16,20 2,40 ƒ6,72 Gelderland Gorella 14,87 3,66 ƒ4,07 Zeeland verwarmd 12,15 2,60 ƒ4,57 Gelderland Redgauntlet 10,54 3,47 3,04 Zeeland koud 10,49 3,20 3,15 AFZETPROBLEMEN Door een forum waarin behalve de sprekers tevens de heren Steenbergen, Hage en Joziasse zitting hadden wer den onder leiding van Ir. H. Sysstra een groot aantal vragen beantwoord. In feite werd daarbij alles toege spitst op de afzet. De inleiders hadden er al op gewezen dat het tot waarde brengen van de produkten thans veel belangrijker en moeilijker is dan het telen. Dat men het hiermee eens was, bleek wel uit de vele opmerkingen die op de afzet betreking hadden. Er werden vele behartenswaardige opmerkingen ge maakt, er werd zeer nuttig van gedachten gewisseld. De noodzaak van concentratie van het aanbod en van aan passing aan het zich wijzigende distributiestelsel werden eens te meer met klem benadrukt. Maar de slotconclusie moest toch zijn dat de afzetproblemen, mede wegens de (te) hoge produktie, zeer moeilijk op te lossen zijn. A. v. O. GOEDE VRAAG NAAR PEREN Op de fruitveilingen bestond vorige week een goe de vraag naar peren. Vooral in Zeeland waren er flinke hoeveelheden Conference te koop en de ex porteurs namen deze peren tegen oplopende prijzen uit de markt. In het eind van de week deden de gro te en middelmaten klasse I kwaliteit tussen 55 en 58 cent per kg en de C maat werd toen verkocht voor 4045 cent. Vooral voor Engelse rekening bestond er vraag. West-Duitsland was aan de markt voor Beurré Alexandre Lucas en" hiervoor werd een prijs betaald van 55 tot 60 cent per kg. De restanten van de Doyen- né du Cornice konden vlot worden verkocht op de binnenlandse markt tegen prijzen van 1,tot 1.10 per kg voor de goede kwaliteit. Minder goed deden de St. Remy stoofperen het. Toén in het begin van de week de temperaturen daalden steeg de vraag en werd tot rond 45 cent per kg betaald, maar toen daarna de temperatuur weer hoger werd was er geen 40 ct. per kg voor de beste kwaliteit meer te maken. Minder gunstig verliep -ook de afzet van appelen. Er komen veel en goede partijen Golden Delicious uit de cellen. De allerbeste kwaliteiten deden eind vorige week tussen 35 en 38 cent per kg. Dat betrof dan de meest gevraagde maten. De klasse II kwali teit komt meestal niet hoger dan 25 tot 30 cent per kg. Er vindt ook nog steeds op grote schaal door draai plaats van deze appel. Op het ogenblik komen er op alle veilingen partijen die kennelijk te lang zijn bewaard. Het is begrijpelijk dat men zo lang moge lijk wacht bij een prijspeil als we thans beleven, maar er staat tegenover dat men helemaal geen prijs meer maakt wanneer de kwaliteit te veel achteruit is gegaan. Bovendien bederft dat mindere fruit de markt voor de betere kwaliteiten. Dat hebben we ook gezien bij de Jonathan. Aanvankelijk zijn hier van nog al wat partijen aangeboden met Jonathan- bederf. Daarvoor werd slechts de ophoudprijs van 16 cent per kg betaald. Maar ze kwamen op de markt FRUITVOORRADEN IN NEDERLAND Op 1 februari j.l., zo heeft het produktschap voor groenten en fruit in overleg met het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen uitgerekend, was de appel- voorraad in ons land 160.000 ton. Van een handelspro- duktie van 470.000 ton van oogst 1970 was tot die datum 309.400 ton afgezet. De tot die datum gemaakte gemid delde veilingprijs was 25 cent per kilo. Een jaar geleden was- de prijs over de overeenkomstige periode 23 cent, twee jaar geleden 30 cent. Op 1 februari vorig jaar was er een voorraad van 173.700 ton, op 1 februari 1969 98.700 ton. De p'erenvoorraad op 1 februari j.l. was 13.700 ton. Van een handelsproduktie van oogst 1970 van 160.000 ton was tot die datum 146.300 ton afgezet. De gemiddel de veilingprijs tot 1 februari was 23 cent per kilo, tegen 33 cent in de overkomstige periode van vorig jaar en 20 cent in die tijd van 1969. De perenvoorraad op 1 februari vorig jaar was 80.700 ton, op 1 februari 1969 162.900 ton. en brachten grote teleurstelling bij de consument. Op het ogenblik komen er prima kwaliteiten Jona than en ze zijn vrijwel niet te verkopen! Deze appel blijkt helemaal geen goéd meer te kunnen doen dit jaar. Cox's Orange Pippin was er ook nog altijd veel te koop, vooral in Terneuzen en Fijnaart. De prijs kwam voor de mindere kwaliteiten op een wat lager peil. De goede kwaliteiten deden tussen 45 en 60 cent per kg. Goudreinette kon zich 'handhaven op iets beneden 50 cent per kg voor de grote maten en iets beneden 40 cent voor de kleine maat. DE VEE- EN VLEESMARKT Het aanbod in slachtrijpe varkens is momenteel ruim en zal in de komende weken nog ruimer worden, aldus mr. F. G. van Dijk, voorzitter van het produktschap voor vee en vlees in de openbare bestuursvergadering van diit schap in Rijswijk. Het aantal slachtingen bedraagt momenteel circa 180.000 per week, waarbij nog circa 3.000 stuks levend worden afgeleverd naar de partner- landen van de EEG. Evenals in Nederland is ook in de partnerlanden de markt vrij zwak. Er doen zich voorals nog geen reële exportmogelijkheden voor naar de landen van het oostblok. De huidige restituties zijn niet voldoen de om tegemoet te komen aan de lage biedprijzen uit die landen. De prijzen die coöperaties en industrie betalen, zijn de laatste weken stabiel gebleven. In 1970 bedroeg het aantal dekkingen 1.243.700, vergeleken met 1.069.900 in 1969, een toeneming van ruim 16 Gezien de te verwachten sterke stijging van de aan voer in de komende maanden, heeft men zich in Brussel reeds geruime tijd beraden over marktinterventie bij een te sterk dalen van de prijzen. De keus is daarbij een steunverlenen aan die particuliere opslag en opslag voor rekening van de regering. Beide systemen zullen worden gehanteerd. Interventie vindt plaats, zodra de prijs be neden de omgerekende prijs van 2,58 ligt. Momenteel is de prijs 3,In Brussel discussieert men ook nog over mogelijkheden voor regionale interventie, iets waar Nederland zich scherp tegen gekant heeft. Het aanbod van slachtrunderen uit de veestapel was in januari 8 groter dian vorig jaar. De EEG-prijs ligt be neden de oriëntatieprijs, wat betekent dat de import uit derde landen met de 100 heffing belast blijft. De Ne derlandse gemiddelde marktprijs bedroeg circa 2,35 per kg levend vergeleken met een gemiddelde marktprijs in die gehele EEG van 2,45. De prijzen van gemeste kal veren liggen boven de oriëntatieprijs, zij het dat de prij zen de laatste weken niet onaanzienlijk zijn gedaald.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 6