PI RUMPTSTAD HAKENFREES van@pstal VAN RUMPT N.V. Waterschap Hulster Ambacht Landbouwbedrijven VERZEKERINGSINSTELLINGEN VAN DE ZLM veilig verkeer, minder schades het is de bestuurder van een motorrijtuig, een rij wiel of een ander rij- of voertuig verboden daar meer en mooiere aardappelen met een w. p. j. Staal. Makelaardij I.O.G. Burgemeester Stulemeyerlaan 16 Bergen op Zoom Tel: 01640-37456 16 In de Wegenverkeerswet (W.V.W.) zijn een aantal principiële zaken geregeld t.a.v. het verkeer en de ver- keersdeelneming. Daarin kamen drie artikelen voor waarvan elke weggebruiker terdege op de hoogte moet zijn en wel: ART. 25 (KAPSTOKARTIKEL) „Het is verboden zich op een weg zodanig te gedra gen, dat de vrijheid van het verkeer zonder noodzaak wordt belemmerd of de veiligheid op de weg in ge vaar wordt gebracht of redelijkerwijze is aan te nemen, dat de veiligheid op de weg in gevaar kan worden gebracht". Dit is het algemene veiligheidsartikel, vandaar de be- ïaming Kapstokartikel. Door het daarin vervatte verbod (tan n.l. worden opgetreden tegen gedragingen op de weg, welke de vrijheid van het verkeer zonder noodzaak belemmeren of de veiligheid op de weg in gevaar bren gen, maar die niet nadrukkelijk in wet of reglement of in de verordeningen van lagere organen zijn gekwalificeerd. Met enkele praktijkvoorbeelden willen wij het belang van dit artikel toelichten. Op het rijbewijs kan de clau sule voorkomen, dat tijdens het besturen van een motor voertuig een hem medisch voorgeschreven bril moet dragen. In geen enkel wetsartikel is zulks speciaal ge regeld. Niet gebruikmaking van de voorgeschreven bril ievert echter strijd op met de in art. 25 opgelegde ver plichting. Ook wanneer voor een bepaalde weg geen maximum snelheid is voorgeschreven, geeft zulks de weggebruikers geen vrijheid om te rijden met snelheden van b.v. 140 km per uur, indien, in aanmerking genomen de verkeers situatie ter plaatse en ten tijde van dit rijden, deze snel heid onverantwoord is. Degene, die de tekens van verkeersbrigadiertjes in de wind slaat, brengt daarmede de veiligheid op de weg in gevaar en komt in conflict met de in art. 25 opgelegde verplichting. Het is algemeen bekend, dat kinderen, die zich aan de kant van een weg bevinden, spelenderwijs plotseling de rijweg kunnen oplopen en daarbij dan elke voorzichtig heid uit het oog verliezen. Door deze kinderen met een snelheid van circa 70 km te benaderen en daarna, toen één van de kinderen plotseling overstak, tegen dat kind aan te rijden, overtreedt bestuurder art. 25. Hoever art. 25 W.V.W. reikt moge blijken uit het slot van de memo rie van toelichting: De toevoeging aan het slot van het artikel is aan gebracht om duidelijker te doen uitkomen, dat niet alleen strafbaar is het belemmeren van de vrijheid of het in gevaar brengen van de veiligheid van het verkeer, dat juist ten tijde en ter plaatse aanwezig is. Maar ook zodanig rijden, hetwelk, alle omstandig heden in aanmerking genomen, door de wijze, waarop, of de snelheid, waarmede het geschiedt, het verkeer op de weg onveilig kan maken. Gedacht wordt b.v. aan de gevallen, dat men redelijkerwijze er op be dacht moet zijn ergens verkeer aan te treffen (zoals op hoeken van wegen) al bevinden zich precies op het ogenblik dat, en juist ter plaatse, waar het rijden plaats vindt, zonder dat men daaromtrent zich zeker heid kan verschaffen, geen andere voertuigen of per sonen. Opgemerkt moge nog worden, dat bij overtreding van art. 25 ten hoogste drie maanden hechtenis of maximaal 1000,boete kan worden opgelegd met als bijkomende straf ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van ten hoogste 5 jaren. Het is maar, dat u het weet! ART. 26 (RIJDEN ONDER INVLOED) mee over een weg te rijden, terwijl hij verkeert onder zodanige invloed van het gebruik van alkoholhoudende drank, dat hij niet in staat moet worden geacht het mo torrijtuig, het rijwiel of het andere rij- of voertuig naar behoren te besturen. Lid 2 van dit artikel bepaalt wie de feitelijke bestuur der van het voertuig is, terwijl in lid 3 alle andere stof fen, waarvan de bestuurder weet of redelijkerwijze moet weten, dat het gebruik van de rijvaardigheid vermindert, met alcohol worden gelijk gesteld. Een overtreding van art. 26 lid 1 wordt meestal ge straft met een periodieke „ontzegging van de rijbevoegd heid", ten onrechte ook wel intrekking van het rijbewijs genoemd. Dat wil zeggen dat gedurende de bepaalde periode geen motorvoertuig (op de openbare weg) mag worden bestuurd, dus ook geen landbouwtrekker of bromfiets. Op het perceel mag men dus wel werkzaam heden verrichten doch van transport over de openbare weg is men voor de gestelde tijd) uitgesloten. Het in lid 3 bepaalde sluit dus ook het eten van grote hoeveelheden rumbonen, gebruik van vele geneesmidde len of het snuiven van ether uit, omdat de bestuurder hiervan weet of wordt geacht te weten dat de rijvaar digheid hierdoor vermindert. Opgepast! Dit artikel is ook bijzonder belangrijk voor de verzekeraars. Een veroordeling op grond van art 26 betekent immers geen schadeuitkering aan verzekerde! ARTIKEL 30 (DOORRIJDEN) In art. 30 is de verbodsbepaling vastgelegd om na een ongeval met een voertuig waarbij een persoon letsel heeft opgelopen of materiële schade is ontstaan door te rijden of weg te rijden. Bovendien is uitdrukkelijk be paald 'dat getroffen personen niet in hulpeloze toestand mogen worden achtergelaten. Strafvervolging wordt voorkomen indien men binnen 24 uur vrijwillig aangifte van het ongeval doet als men tenminste voor die tijdl niet als verdachte is aangehouden. Wij dachten, hoewel u deze bepalingen moet ken nen, dat het geen kwaad kan u één en ander nog eens onder de aandacht te brengen. de L. Er ligt een folder met uitvoerige gegevens voor u klaar. Vraag documentatie. Stad aan 't Haringvliet Telefoon 01871 - 202* Structuur en vruchtbaarheid van uw grond zijn pijlers van uw bestaan. Wij staan er voor op de bres. Voor de beste resultaten ook op uw bedrijf is er de succesvolle RUMPTSTAD methode: Volveldfrezen Met het volveldwerk wordt direct over de ploegsneden begonnen.* Werkdiepte on geveer 6 cm. Planten Onmiddellijk daarna in de losse grond planten. Bruine, vochthoudende grond doet de aardappelen sneller ontkiemen. Rijenfrezen Na de eenvoudig te verrichten ombouw tot rijenfrees, zo snel mogelijk tussen de rijen frezen. De ruggen opbouwen tot 25 cm. Vervolgens laat u de grond met rust. Vakmanschap en Rumptstad hakenfrees hebben de voorwaarden geschapen voor: kluitvrij rooien gelijkvormigheid van de knollen hoge opbrengsten Leverbare typen RUMPTSTAD ZWAAR 5FZ320 320 cm 4FZ245 245 cm 3FZ200 193 cm MODEL 5 rijen 70 pk 4 rijen 60 pk 3 rijen 50 pk RUMPTSTAD-BASELIER 3F197 197 cm 3 rijen 40 pk Het nieuwe mo del van de haak en de eveneens gewijzigde haakbevesti- ging verdienen uw speciale aandacht Oc trooi is aange vraagd. Beide passen ook op de voorgaande typen van de RUMPTSTAD frees. BIJVERDIENSTE j THUISWERK, o.a. vouwen, plakken, schrijven, sorteren enz. Werk wordt ook zelf door ons geleverdInl.: (postz. insluiten): Fa. ME- i'ALON, Postbus 511, 's-Hertog en'bosch. Te koop: 800 jutezakken in goede staat k 0,50 p.st. Stationsweg 4 Kruiningen. Zon-knal apparaat v. 50,- tel. 01130-1690. Te koop: Stripp melk machine met elec. motor wegens beëindiging bedrijf. G. Braam S.K. Zandweg 1 's Heer Abtskerke tel. 01103- 459. Te koop: Esta diepvriezers 5 jaar garantie en service, inhoud/ 500,-verzekerd bv. 3001.599,- 2001. 419,-420 1. 769,- 600 1. 955,- Waar zulke prijzen? Vraag vrijblijvend folder of inlichtingen. Varios en Ferm lasap paraten 140 A 355,- 140 A 220/380 V 395,- 160 A 595,- 200 A 675,- gratis elektroden 1 jaar garantie. Aanhangwagentje 1000 kg torsie vering 400,- D. Nijssen, Delta-farm Yerseke 01131-1979. Wij zijn nog regelmatig kopers van EXCELLENTE partijen zaai-uien aan dagprijzen. Prima kwaliteit wordt gehonoreerd. Opschepmachine disponibel. Besteming SMITS-Oosterland. Offertes aan Frans Louwiesse, Terneuzen tel .01150-5160. Te koop gevraagd: een goede gebruikte uien-loof- klapmachine merk Hollarus. Offertes aan F. Louwiesse, Terneuzen tel. 01150-5160. Te koop: winkelinventaris o.a. diepvrieskast 450 liter en wandstelling tel. 01130- 1427. Stembevoegde ingelanden van bovengenoemd waterschap worden uitgenodigd tot bijwoning van een districts vergadering te houden voor: District 1 en 2: Op dinsdag lófebruari 1971 te 19.30 uur in Hotel van Leuven te Kloosterzande. District 3: Op maandag 15 februari 1971 te 15.30 uur in de Koning van Engeland te Hulst. District 4: Op maandag 15 februari 1971 te 17.00 uur in de Koning van Engeland te Hulst. District 5: Op maandag 15 februari 1971 te 14.00 uur in de Koning van Engeland te Hulst. De stukken betrekking hebbende op de informatie welke tijdens deze vergaderingen zal worden verstrekt worden na telefonisch of schriftelijk verzoek, onder opgave van naam en adres aan belanghebbenden toegezonden vanaf 8 februari 1971 en zijn vanaf deze datum ook verkrijgbaar aan het loket ter griffie van het waterschap, Gentsestraat 38 te Hulst. Stembevoegd is over het algemeen de eigenaar, erfpachter, opstalhouder, vruchtgebruiker of andere zakelijk gerechtigde van tenminste 2 ha. schotbare in het waterschap gelegen ongebouwde eigendommen, alsmede de eigenaar, erfpachter, opstalhouder, vruchtgebruiker of andere zakelijk genothebbende van in het waterschap gelegen gebouwde eigendommen, waarvan de belastbare opbrengst volgens de grondbelasting tenminste 150,- bedraagt. Hulst. 5 februari 1971 £e Dykgraaf, vrij van pacht te koop ZEEUWS-VLAANDEREN 34 Ha WEST-BRABANT 30 Ha

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 16