Het verkrijgen van een goede hen op het legbedrjjf HET AFLEVEREN VAN DE HENNEN Consulentschap Varkens- en Pluim veehouderij Noord-Brabant en Zeeland, Tilburg. F. EDZERS. Door de toename van het aantal legkippen per bedrijf is de gehele leg- Idppenhouderij sterk veranderd. Voor al op het gebied van de huisvesting is nogal het een en ander gebeurd. Het is te begrijpen dat ook de opfok zich bij deze sterk gewijzigde omstandig heden moest aanpassen. In de opfok- periode wordt veel van de dieren ge vraagd. Daarom dienen wij de levens omstandigheden zo gunstig mogelijk te moeten maken. Er zijn heel wat punten die hierop van invloed kunnen zijn. Enkele worden hier behandeld. DE OPFOKPERIODE De opfokhokken zijn goed geïsoleerd en geventileerd, terwijl de verwarming aan alle gestelde eisen voldoet. Op dit gebied komen dan ook weinig problemen voor. Wel schuilt in de ver-doorgevoerde automatisering een groot gevaar. Wat is n.l. het geval. De laatste jaren zijn er veel gespecialiseerde opfokbedrijven ontstaan, het geen i.v.m. besmetting enz. wel als wenselijk wordt be schouwd. De tendens is aanwezig dat deze opfokbedrij ven steeds groter worden, waardoor een goede controle op de dieren veelal onvoldoende is. Het beste is dit te merken aan de schuwheid van de hennen. Op de opfok bedrijven waar weinig controle plaats vindt zijn de die ren extra schuw. Deze schuwheid neemt toe in donker- hokken waar een wisselende lichtsterkte wordt toege past. Het regelmatig door de hokken lopen, vooral tijdens de eerste levensweken, is gewenst. WATERGOOT OF DRINK NIPPELS In de praktijk blijkt wel dat hennen opgefokt bij drink- goten, op het legbedrijf moeilijk aan dtrinknippels wen nen. Indien niet vroegtijdig wordt ingegrepen, kan dit betekenen dat de hennen verdrogen. Met verschillende kunstgrepen wordt dan geprobeerd de hennen aan de nippels te laten drinken. Dat dit niet altijd succes heeft is reeds op enkele bedrijven gebleken. In dlie gevallen werden de hennen van de batterij gehaald of werd de batterij van drinkgoten voorzien. Er zijn opfokkers dae dit probleem hebben opgelost door zowel drinkgoten als drinknippels aan-de opfokbatterij te bevestigen. De leg kippenhouder kan nu op verzoek de hennen bij nippels of drinkgoten laten opfokken. Door toepassing van dit systeem kan het legbedlrijf van veel narigheid bespaard blijven. HET ONTREKKEN In hokken met een goed regelbare lichtsterkte is ont- bekken niet noodzakelijk, d.w.z. als zowel het kuiken als de legkip in een donker hok gehouden worden. Ik ben van mening dat een niet ontbekte koppel kippen (ook al zou er enige uitval door kannibalisme ontstaan) gemiddeld financiëel gunstiger uitkomt, dan een ontbek- VAN HOBOKENPRIJS 1971 „De Sociale positie van de Agrarische ondernemer" TER gelegenheid van het jubileum van de ZLM in juni 1968 bood de Koninklijke Maatschap tussen Eigenaren van gronden in de Wilhelminapolder en de Oost-Bevelandpolder aan de ZLM 'n bedrag aan van f 250,als geschenk. Dit bedrag wordt eens in de twee jaar door de Maatschap beschikbaar gesteld voor een onder jongeren uit te schrijven prijsvraag, betrekking hebbend op een agrarisch onderwerp. Dit jaar is door het ZLM-bestuur als onderwerp ge kozen: „DE SOCIALE POSITIE VAN DE AGRARISCHE ONDERNEMER". Deelname is mogelijk voor een ieder, die jonger is dan 35 jaar. Het is niet noodzakelijk, dat de deelnemer woont in Zeeland, Noord-Brabant of zelfs in Neder land; ook niet dat hij direct of indirect bij de land bouw betrokken is. Ook groepsgewijze deelname, bij voorbeeld via studieclubs of schoolklassen is moge lijk. Personen of groepen van personen boven de 35 jaar kunnen buiten mededinging inzenden. Ten aanzien van de grootte van de inzending zijn geen nadere eisen gesteld; niet op de kwantiteit maar op de kwaliteit zal worden gelet. Wel wordt geëist, dat de inzending getypt is. Door deelname krijgt de ZLM het onbeperkt recht tot publikatie, onder vermelding van de naam van de auteur/auteurs, zonder dat daar enige vergoeding tegenover staat van de kant van de ZLM. Een jury van 7 leden beoordeelt de inzendingen en behoudt zich het recht voor om, indien geen van de inzendingen voor bekroning in aanmerking zou komen, de prijs niet toe te kennen. De inzendtermijn sluit op 1 mei a.s. Vóór deze datum móet de inzending het Secretariaat der ZLM, Grote Markt 28 te Goes bereikt hebben. Op de enveloppe te vermelden ,,Van Hobokenprijs". te koppel. Indien de lichtsterkte goed regelbaar is en ook goed geregeld wordt, is kannibalisme tot een minimum te beperken. Bedienk wel dat een ontbekte kip een ge handicapt dier is, welke tot geringere prestaties in staat is dan een normaal dier. Wanneer men wel tot ontbekken moet overgaan zijn er verschillende mogelijkheden. a. Het ontbekken op één dag leeftijd. Met deze methode zijn enkele proeven opgezet. De eerste resultaten zijn gunstig. De dieren ondervinden waarschijnlijk minder nadelen van deze ingreep op zeer jonge leeftijd. Het is niet onmogelijk dat in de toekomst dlit systeem vrij algemeen kan worden toegepast. Dit zou beteke nen dat voor deze werkzaamheden specialisten moe ten worden opgeleid, die in dienst van de kuiken broeder komen te staan. b. Het ontbekken op 7 k 8 dagen leeftijd. Het laatste jaar wordt deze methode in bepaalde streken van ons land vrij veel toegepast. Wanneer ik schrijf dat de resultaten hiermee gunstig zijn, dan zal dit veel kri tiek doen opwaaien. Er zijn n.l. met dit systeem veel koppels totaal verpest. Het systeem is hieraan niet schuldig, maar wel de man die de kuikens heeft ont- bekt. Het is wel gebleken dat wanneer het ontbekken op 7 dagen leeftijd in een te snel tempo plaats vindt (meer dan 500 kuikens per uur) de resultaten tegen vallen. Er zijn mij echter enkele selecteurs bekend die het ontbekken op 7 dagen leeftijd zeer goedl doen. De praktijk heeft hiermee bewezen dat dit systeem goed kan zijn, mits op de juiste wijze uitgevoerd. c. Het opfokken op oudere leeftijd. Het ontbekken op oudere leeftijd kan betekenen dat de hennen enkele dagen niet aan de voederbak verschijnen. Deze in greep op latere leeftijd is nadelig en moet zo mogelijk wordien vermeden. Het ontbekken op oudere leeftijd is gemakkelijker d.w.z. het afgeleverde werk is met een te beoordelen en fouten worden in mindere mate gemaakt. Wij mogen dan ook stellen dat het beter is op oudere leeftijd goed te ontbekken, dan op zeer jonge leeftijd de zaak te verknoeien. Dit neemt echter niet weg dat het ontbekken op jonge leeftijd de mees te aanbeveling verdient, maar staat of valt met de persoon die deze werkzaamheden moet uitvoeren. INDUSTRIALISATIE O.Z.-VLAANDEREN IIITVOERIG werd ingegaan op het van de commis- sie grondgebruik ontvangen advies inzake even tuele industrievestiging rond Ossenisse, in het kader van het voorontwerp streekplan. Dit naar aanleiding van het door de districtsraad voor Oost Zeeuws- Vlaanderen en de kringbesturen van de landbouw organisaties ingenomen standpunt. De raad stelde zich volledig achter de in de streek gevestigde mening, dat er grote bezwaren bestaan tegen industrievestiging bij Ossenisse en onderschreef dat een eventueel verdergaande industrialisatie van Oost Zeeuws-Vla-anderen moet worden gezien tegen over de mogelijkheden elders in de provincie. Met name de verder gaande ontwikkelingen in het Sloe- gebied dient daarin te worden betrokken. Wat Oost Zeeuws-Vlaanderen betreft wordt het ge bied bij Ossenisse ruimtelijk gezien een ongelukkig gekozen plaats geacht, daar verwacht mag worden dat de industrialisatie langs de linker Schelde-oever bij Antwerpen zich in de toekomst ook op Nederlands gebied zal voortzetten. Vanuit Gent moet op verder gaande ontwikkelingen in de richting van het Kanaal GentTerneuzen worden gerekend. Daarbij in aan merking nemende, dat ook voor het grensgebied tus- De hennen worden op een leeftijd van 18 20 weken afgeleverd. Het is gewenst dat de afstand tussen opfok- bedrijf en legbedrijf niet te groot is. We weten wel dat er versohillende kuikenbroeders/opfokkers zijn die over zeer moderne vrachtwagens beschikken, waar zowel de ventilatie als de temperatuur goed regelbaar is. Maar deze groep is nog klein. Hierbij komt nog dat er op kor tere afstand ook een beter contact tussen opfokkers en legpluimveehouder kan bestaan. De pluimveehouder mag en moet weten hoe de opfokperiode is verlopen en onder welke omstandigheden de opfok plaats vindt. Natuurlij-k moeten wij vertrouwen stellen in de kuikenbroeder/op- fokker, maar wij mogen dit vertrouwen niet overdrijven. Het schijnt in de praktijk erg moeilijk te zijn een goede opfokplanning te maken. Het komt dan ook meerdere malen voor dat hennen in de provincie Zeeland opgefokt naar Brabant gaan en omgekeerd van Brabant naar Zee land. Misschien dat de kuikenbroeders in gezamenlijk overleg zouden kunnen proberen de afstand tussen op fok- en legbedrijf te verkleinen. Wanneer de wil aanwe zig is moet het mogelijk zijn tot uitwisseling van opfok- ruimte te komen. HENNENTRANSPORT Bij niet goed geventileerde vrachtwagens moet het laden en lossen zo snel mogelijk gebeuren. De kratten met hennen moeten zodanig gestapeld worden dat de lucht rondom vrij spel heeft. Tijdens het transport vari de hennen moet de vrachtwagen zo mogelijk blijven rijden. Zodra de auto stil staat loopt de temperatuur in de hennenkrat zeer snel op, hetgeen funest voor de die ren is. Wanneer in het af te leggen traject b.v. een veer pont genomen moet worden, zal het aantal hennen per krat moeten worden verminderd. Gedurende de zomer maanden moet op zeer warme dagen het transport wor den vermeden en kan dan beter naar de nacht of vroege morgen worden verschoven. Het is raadzaam de hetv- nen met een lege maag te vervoeren. HET LEGBEDRIJF De hennen die op het legbedrijf zijn gearriveerd, zijn afkomstig uit een vrij warm opfokhok. Het goed schoon gemaakte batterijhok of volledigdraadroosterhok is daar entegen koud. In de zomermaanden kan dit een voordeel zijn, maar in de herfst- en wintermaanden is deze over gang te groot. Vooral de batterijhokken kunnen erg koud zijn, het is daarom een goede gewoonte dat de leghokken worden voorgewarmd. Verschillende kuikenbroeders heb ben hiervoor een heteluchtkanon aangeschaft, om ge durende enkele dagen aan de pluimveehouder in bruik leen te geven. De hennen voelen zich prettiger bij een hoktemperatuur van 15° C. Met weinig kosten kan deze aangename temperatuur worden bereikt. Ook de verlichting kan er toe bijdragen dat de hennen bij het plaatsen meer actief zijn. Er zijn goede resultaten bereikt door de hennen de eerste 24 uur verlichting te geven met volle lichtsterkte. Het toepassen van dit systeem is vooral gewenst als de hennen over een lange re periodie worden aangevoerd. De hennen waarmee een hele dag is omgezeuld, vinden minder goed de drinkge- legenheid en voerbak. Een goede verlichting kan hierin tegemoet komen. sen Gent en Antwerpen aan plannen voor industriële ontwikkelingen wordt gewerkt, zou het overblijvende woongebied in Oost Zeeuws-Vlaanderen geheel door industriegebieden worden omringd. Uit een oogpunt van leefklimaat achtte de Raad dit onaanvaardbaar. De Raad zal nadere adviezen inwinnen van des kundigen op het gebied van ruimtelijke ordening en de daarmee verband houdende facetten, teneinde t.z.t. een definitief standpunt te kunnen innemen. AARDAPPELTEELTREGELING VOOR POOTGOED De raad achtte invoering van een voor het gehele land geldende teeltregeling voor pootgoed vooralsnog niet noodzakelijk. Indien een dergelijke regeling per gebied wordt gewenst, dient zulks mogelijk te zijn. In Zeeland bestaat hieraan nog geen behoefte. BESTRIJDING WILDE HAVER Aan de hand van het terzake ontvangen rapport kwam de raad tot de conclusie, dat, dank zij de mede werking van de praktijk, de bestrijding van de wilde 'haver steeds meer vordert. De vooruitzichten voor de toekomst werden gunstig geacht.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 15