TUINBOUW- KLANKEN Samenstellen bouwplan 1971 vraagt de nodige overwegingen! Over renteperikelen en kontraktteelten DINGEN VAN DE WEEK TN ons laatste artikeltje uit WALCHEREN van 17 januari j.l. schonken wij nogal ruim aandacht aan de trend tot renteverlaging die vorig jaar in Amerika is begonnen en die in langzaam tempo in Europa en Japan doorwerkt. En zie, in de financiële beschouwingen van heden, zaterdag 30 jan., lezen we dat de Amro Bank en de Alg. Bank Ned. (de 2 aller grootste commerciële banken in ons land met een balanstotaal van ruim 33 miljard gulden) de vaste termijnspaarrekeningen verlaagd hebben met *4 en Vz 7c per 1 februari. Ook nieuwe stortingen op oude rekeningen krijgen dit verlaagd tarief. Op 4- tot 5- jarige lopende spaarrekeningen wordt zelfs van 8 op 7 7c teruggevallen. Het lijkt ons volkomen logisch dat als men minder kan vragen, ook minder gaat geven. De wet van vraag en aanbod zal dan, overbekend in onze branche's, gaan gelden. Ook de Ned. Middenstar.dsbank 6 milj. balanstotaal) heeft reeds aangekondigd te zul len volgen. Ook de andere grootbanken zullen moe ten volgen. Interessant (doch niet ter zake dienend) is dat glo baal per 1 milj. balans totaal 1000 mensen werken, bijv. Amro 15.500 werkn. in '70 op een balans van 15 milj. In hetzelfde financieel overzicht lazen we ook dat onze Coöp. Raiff. en Boerenleenbanken overwe gen het voorbeeld der handelsbanken te volgen, ter wijl ze nog maar pas, gelijk met de R.P.S., 'hun rente tarieven verhoogd hadden. Nu moeten we echt niet direkt gouden bergen ver wachten, want zolang de Ned. Bank haar disconto op 6 handhaaft zit er voor onze hypotheeknemers nog weinig soulaas in. En hoelang de N. B. en ook de Deutsche Bundes Bank dit tarief zullen hanteren is voor een buitenstaander niet te beoordelen. Wel wordt de druk en vooral van Amerikaanse kant steeds sterker! DIJ de veiling „Zeeuws-Vlaanderen" in Terneuzen is dezer dagen een demonstratie gegeven met een apparaat om voorraadkisten met fruit zonder hulp van een waterdumper leeg te maken. De N.V. Greefa machinefabriek in Tricht, die we kennen van de sor- teermachines die er vandaan komen, heeft een appa raat ontwikkeld dat goede diensten kan bewijzen om voorraadkisten mét fruit leeg te maken en het fruit vervolgens op de sorteermachine te brengen. Bij de demonstratie in Terneuzen bleek dat het een mooi apparaat is dat naar verwacht mag worden haar weg wel zal vinden. In de eerste plaats op de veilin gen, maar mogelijk ook op de wat grotere bedrijven waar men zelf fruit uit de voorraadkisten wil sorteren. Tot nu toe was men voor het ledigen van de voor raadkisten in feite aangewezen op de waterdompel- inrichting. Dat ging goed voor verschillende appel rassen maar de handel was er niet enthousiast over. Een bezwaar is ook dat een dompeiinstallatie een grote invëstering vergt. De „droogstorter" werkt betrekke lijk eenvoudig. Een deksel sluit de kist van boven af en dit deksel is een meelopende band van de sor teermachine. Van bovenaf kunnen de appels uit de kist op de sorteerband rollen. Ze maken geen val maar komen geleidelijk uit de kist die met behulp van een electromotor omhoog wordt gebracht. In Terneuzen denkt men voor de z.g. droogstortin- stallatie in de eerste plaats aan het sorteren van pe ren uit voorraadkisten. De peren konden immers niet met gewone dompelinstallatie uit de voorraadkisten worden gehaald. Verder lijkt het ook geschikt om Cox's Orange Pippin op die manier te gaan verwer ken want er waren toch nog al wat bezwaren met dit ras tegen het verwerken via de waterdumper. Voor particulieren zitten er zeker ook mogelijkhe IIET is ons opgevallen, dat na een week van enkele regendagen, de struktuur van diverse percelen op SCHOUWEN EN DUIVELAND er bepaald slecht aan toe is. Het effect van de vroege vorstperiode is weg. Het is 'echter nog hartje winter wat de tijd be treft, zodat de kans op vorst nogaanwezig is. Zowel voor de grond als voor de prijsvorming van diverse produkten zou een vorstperiode nog een positieve werking kunnen hebben. Met de prijs van de zaai-uien wil het niet van de grond komen, ondanks de grote omvang van de ex port. Het blijkt dat het aanbod dermate groot is, dat prijsoplevüng een moeilijke zaak gaat worden. Het feit dat we met ons uienareaal boven het plafond zit ten spiegelt zich thans duidelijk af in de prijs. We vragen ons af wat er aan areaal in bouwplan 1971 is opgenomen. Afgaande op indrukken van ver gaderingen en gesprekken met collega's, dan vrezen we een nog grotere uitzaai, met name in de nieuwe polders en op de grotere bedrijven. Hier en daar ver neemt men dat de zaaizaadvoorraad beperkt zou zijn en de kans bestaat dat oud zaad in de handel komt. We zullen op onze hoede moeten zijn voor levering van niet origineel verpakt en N.A.K. gekeurd zaad. Op een vergadering van de bedrijfsvoorlichtings- Om thans wat korter bij huis te blijven vinden we 'het jammer dat we in ons vorig artikel verzuimden om te attenderen op de Groenteteeltdag in Middel burg. We hopen dat er dinsdag een goede opkomst geweest zal zijn. Onze telers hebben weer het bekende formulier gekregen voor contractteelt. Bij lezing van de gebo den prijzen is de eerste indruk: Voor mij hoeft het niet. Daar we zelf al enkele jaren, door hun hoge ar beidsintensiviteit, geen contractgroenten telen, wil len we mild zijn in ons oordeel. We hebben wel con- tractzaadteelt en hoe wisselvallig dit ook is, er zit veel minder werk in. Dat is tegenwoordig het groot ste pluspunt. Maar andijvie voor nog geen 15 cent, rode kool voor 9; boerekool voor 10 cent vindt n we ook niet om een gat in de lucht te springen. Nu zijn dit wel erg gemakkelijke groenten en de opbrengsten kunnen formidabel zijn. Exellenie an dijvie en boerekool kan bijv. tot over 20 tort/ha ko men en rode kool nog hoger! Het wordt dan wel een aardige prijs voor deze grove teelten, maar voor men 20 ,ton groenten geoogst en op de veiling heeft ge leverd dan is men dat allang vergeten door het vele werk en de onkosten. Toch begrijpen we dat de fabrieken uiterst scherp met hun prijzen moeten zijn want komt er een be langrijk hogere prijs uit de bus dan zou de animo dusdanig zijn dat ze ermee overvoerd werden. Voor deze prijzen en dan een goed product (want anders wordt het nog afgekeurd ook) kan men zelf het risico ook nog wel dragen, hoe aanlokkelijk het ook is een vaste prijs te weten. Op het vrije veld was niet veel te beleven en voor snoeiwerk was het ook nog al eens nat en onprettig. Alleen de kasbezitters profiteerden in hun werk van hun glazen dak, met het pluspunt voordeel dat de olierekening door het zachte weer toch niet te hard opliep den in een dergelijk apparaat. Het vorig jaar werd er reeds een begin gemaakt met op die manie" voorraad kisten leeg te maken want een plaatselijke smid heeft toen voor een fruitteler een dergelijk apparaat ont wikkeld. In grote lijnen komt het apparaat dat thans in Terneuzen werd gedemonstreerd overeen met dat wat door die Bevelandse smid werd ontworpen. Direkteur A. C. de Klerk van de veiling in Terneuzen toonde zich bij de demonstratie nog al tevreden over wat er werd bereikt met dit apparaat. Van hem was trouwens wel bekend dat hij nimmer een groot voor stander is geweest van de waterdumper. LIET ziet er naar uit dat de voorraadkist een steeds grotere plaats zal gaan innemen bij de opslag van appels en peren. Wanneer er nu een geschikt hulp middel is om de kisten leeg te maken is dat toe te juichen want tot nu toe weerhield het ledigen daarvan verschillende mensen om op voorraadkisten over te gaan. Vooral gold dat voor de ,,zelfsorteerders" en die zijn er toch altijd nog een heleboel in de fruitteelt. Overigens is het bij de voorraadkisten ook niet alle maal botertje tot de boom, zeker niet in een seizoen als we thans beleven waarin de vruchten zo geweldig snel butsen vertonen. Vooral geldt dat voor het ras Golden Delicious. Reeds in het eind van 1970 hoor den we hierover ernstige klachten uit de nieuwe fruit- gebieden in de IJsselmeerpolders. Ondertussen is in Zeeland gebleken dat de situatie niet veel beter is. Het ziet er naar uit dat het erg bezwaarlijk gaat wor den om de Golden Delicious uit de c.a.cellen met de machine te sorteren. Voor degenen die in voorraad kisten hebben opgeslagen is er echter vrijwel geen andere mogelijkheid. We zullen hopen dat het wat verder in het seizoen, wat de butsen betreft, mee zal vallen maar op het ogenblik is de situatie niet erg rooskleurig. Naar de oorzaak kunnen we slechts gissen. Aangenomen wordt dienst hebben we kennis kunnen nemen van de mo gelijkheden bij de teelt van verschillende tuinbouw- gewassen, zoals prei, spruiten, knolselderij, e.a., met name voor de grote bedrijven. Hoewel ieder hier z'n eigen gedachten over mag hebben, zijn we van me ning dat in deze voorzichtigheid geboden blijft. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat bij enige uitbreiding van betekenis, de prijzen voor deze tuinbouwproduk- ten sterk kunnen dalen. Het telen op kontrakt kan een basis vormen. De kontraktgever zal echter, naar verwacht, de prijs wel aanpassen aan de ontwikke ling van de teelt. We vrezen dat zulks voor de knol selderij straks reeds het geval zal zijn. Voor de teelt van witlof wortels blijken nog wel wat mogelijkhe den. De kontraktprijzen zijn voor seizoen 1971 nog aantrekkelijk. Voor volledige mechanisatie zal de grondsoort wel de doorslaggevende factor zijn. In de bloembollensektor is het ook nog geen rozen geur en maneschijn. In eerste instantie wacht de han del op de uitslag van de tulpenstatistiek. De verwach ting is dat er over de hele linie geen uitbreiding zal zijn. Uiteraard behoeft dat geen krimp voor alle soor ten in te houden. Van Apeldoorn wordt zelfs een fik se uitbreiding verwacht. Het blijft echter bij gissin gen. De cijfers van het produktschap zullen het straks uitwijzen. In ieder geval is thans de prijsnotering in de voorverkoop vriendelijker dan vorig jaar. Een heel wat gedrukter stemming heerst rondom de gladiolen- teelt. Over krimp of uitbreiding valt nog geen zinnig woord te zeggen. Eén ding is zeker, n.l. dat de voor verkoop bijzonder stroef verloopt. We vernamen dat de direkties van verschillende veilingen hebben overwogen eens met elkaar te gaan praten over het uit de markt kopen van gladiolen- plantgoed, voor vernietiging. We zijn van mening dat zulks een goede zaak zou zijn, zowel voor de telers als voor de veilingen zelf. De veilin^provisie over een normale aanvoer met goede prijzen zal aanmerkelijk hoger liggen dan bij massale aanvoer met afbraak- prijzen. Als over deze zaak maar niet al te lang wordt gepraat. In andere gevallen is dat al vaak funest ge weest. In ieder geval kan ons nu wel duidelijk zijn, dat we met ons gladiolenareaal boven het plafond zitten. Al met al nog geen wolkenloze hemel Het vast stellen van bouwplan 1971 zou daarom wel eens meer hoofdbrekens kunnen kosten, dan we gev/end zijn. Het leven in een tijd met snelle veranderingen in de economische en maatschappelijke ontwikkeling spiegelt zich af in het maken van dat bouwplan. De bedrijfsoppervlakte moet echter weer volgeplant en gezaaid. Laten we doen wat onze hand vindt om te doen en hopen op een betere prijsvorming dan in 1970. (Zie verder volgende pag.) RECTIFICATIE In het artikel „Zomerprei economisch en teelttech- nisch gezien" van 22 januari 1971 op pagina's 7 en 14 is vermeld dat te zware Simazinbespuiting schade kan opleveren voor een eventueel nagewas; dit moet ech ter zijn: „een Simazinbespuiting kan schade geven aan een nagewas". Dit betekent dus dat men bij het telen van een nagewas aangewezen is op een mecha nische onkruidbestrijding. Consulentschap voor de Tuinbouw te 's-Hertogenbosch, A. J. VAN O YEN. dat de vele regen in het najaar tijdens de plukperiode een grote rol heeft gespeeld. Zeker is dat we door dit verschijnsel meer klasse II kwaliteit zullen krijgen dan anders het geval geweest zou zijn. En zo zien we opnieuw dat er altijd wat nieuws is! Nu hadden we eens een keer gave en gladde Golden en nu zit het mis met de kwetsbaarheid. \A/E kunnen alleen maar hopen dat dit alles de vraag naar onze appels in de komende maan den niet zal bederven. We vernamen dat het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in de komende maan den op intensieve wijze voort zal gaan met het ma ken van reklame om de afzet van appelen te bevor deren. O.m. zal hiervoor de t.v.-reklame worden inge schakeld. Speciaal zal men zich richten op de volwassenen en men wil aansluiten bij de anti-reklame tegen het roken die er op het ogenblik aan de gang is en de mensen wijzen op de alternatieve mogelijkheden die er zijn voor hen die met roken gaan stoppen omdat ze overtuigd zijn geworden van het zeer ongezonde van deze bezigheid. Die alternatieve mogelijkheid is dan uiteraard de appel. Men zal het beeld te zien krijgen van een man met een gebroken sigaret in de mond en daarom heen de schil van een appel. Mogelijk zal het de afzet stimuleren en dat is hard nodig. De stem ming in de fruitteelt is immers bijzonder slecht. Wan neer we dan bovendien in de krant lezen dat op een N.F.O.-vergadering in Terneuzen de telers uit dit fruit- gebied het advies krijgen van een deskundige „Hon derd procent rooien, hoe eerder hoe beter" en dat men in een discussie tot de conclusie komt dat er voor de fruitteler in Zeeuws-Vlaanderen geen be staansmogelijkheid meer is, dan zijn dat allemaal geen gegevens om het pessimisme te doorbreken. Een po sitief gegeven is wel hard nodig, maar wie moet dat geven? a

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 6