9Cizim VERZEKERINGSINSTELLINGEN 'VAN DE ZLM Zeeuwse provinciale bedrijfsontwikkeling vergaderde -EXCURSIES IN 1971 DIJ voldoende deelname zal de ZLM dit jaar een tweetal excursies organiseren en wel één naar: ZUID-ENGELAND van maandag 7 tot en met dinsdag 15 juni 1971. Deze 9-daagse reis wordt gemaakt per bus met als reisdoel van 812 juni de stad Exeter in Devon. In dit gebied zullen landbouw- en veehouderijbedrijven worden bezocht en daarnaast enkele toeristische ..trekpleisters". Van zondagmiddag tot aan de terugreis op dinsdagmorgen wordt in Londen gelogeerd. De kosten voor deze reis (verblijf in zeer goede hotels) zullen ƒ625,per persoon bedragen, wanneer het echtparen betreft en ƒ645,voor alleenreizenden. tweede excursie is gericht op: NOORD-FRANKRIJK var maandag 24 toï en met zaterdag 2fl mei 1971. Deze 6-daagse reis wordt eveneens per bus gemaakt met het bekende Chateau de Méridon te Chevreuse als verblijfplaats. Voorbereidingen worden getroffen om in dit gebied verschillende interessante agrarische objecten te bezoeken en vanzelfsprekend is ook Parijs in het excursieprogramma opge nomen. De kosten voor deze reis (verblijf op de volkshogeschool) zullen ƒ315,per persoon bedragen bij echtparen en 330,voor al leenreizenden. AA ET het oog op de verdere voorbereidin gen is het dringend gewenst dat be langstellenden zich zo spoedig mogelijk, doch uiterlijk 25 februari a.s. voor een der excur sies aanmelden bij het SECRETARIAAT DER ZLM, LANDBOUWHUIS TE GOES, liefst per briefkaart. Op de kaart duidelijk vermelden of het de reis naar Engeland of naar Frank rijk betreft. Beide groepen zijn aan een maxi mum van circa 30 personen gebonden. SM DE VINGER AAN DE POLS BROMFIETSEN In het artikel over de motorvoertuigenverzekering werd met name ook op het verschil in bromfietspremie ge wezen. Wij stelden, dat men bij aanschaffing van een bromfiets direkt het bromfietsplaatje met verzekerings bewijs wil hebben. Het is zelfs zo, dat de meeste brom fietshandelaren over een voorraad plaatjes en verzeke ringsbewijzen beschikken en het apparaat derhalve kant en klaar kunnen afleveren. Het is dan wel zo, dat de bromfiets niet bij ons verzekerd is en u belangrijk meer premie betaalt dan nodig is. Schaft u de bromfiets aan, dan dient u slechts 2 dagen voordat deze afgeleverd wordt het merk, bouwjaar, framenummer en prijs aan ons of onze vertegenwoordi gers door te geven en u hebt het plaatje met verzekerings bewijs tijdig in huis. U behoeft deze gegevens slechts even op te vragen bij de handelaar en deze telefonisch door te geven aan één van onze vertegenwoordigers of rechtstreeks aan ons kantoor. Dat telefoontje brengt zijn rente dubbel en dwars op. Wij brengen dit nogmaals onder uw aandacht omdat het zo I maart is en dit is de vervaldag van alle bromfietsverzekeringen. Hebt u derhave een elders lopende bromfietsverzeke ring dan kunt u deze nog opzeggen en per 1 maart a.s. bij onze maatschappij verzekeren. Zoals eerder genoemd, bedraagt bij ons de W.A.-premie 20,per jaar, inklu- sief kosten met een W.A.-dekking van 1.000.000, Een all risksverzekering voor een bromfiets van 500, kost slechts 29,en per 100,meer 3,premie verhoging. Zij. die hun bromfiets reeds bij onze maat schappij verzekerd hebben kunnen er op rekenen, dat zij het nieuwe plaatje met verzekeringsbewijs 1971 vóór 1 maart a.s. in hun bezit hebben! LEVENSVERZEKERING Onze verzekeringsinstelling beschikt op het terrein van de levensverzekering over een eigen deskundige n.l. de heer J. Cevaal, die vrij van provisiedrang onze leden en begunstigers op objectieve wijze kan voorlichten. Het is voor hem niet belangrijk of er wel of geen posten geslo ten worden. Dat wij, indien de betreffende kandidaat een levens- post nodig heeft, deze gaarne afsluiten, mag als vanzelf sprekend worden verondersteld. Maar dat is wel iets an ders dan een agent of inspecteur aan de deur te krijgen, waarvoor de meubilering van zijn boterham mede af hankelijk is of u wel of geen post sluit en bovendien nog welke post. Dat wij sinds 1 januari 1970 in groot ZLM-verband samenwerken met de Onderlinge Levensverzekering Maatschappij, afgekort O.B.F. moge u bekend zijn. Hei O.B.F. werkt met lagere premie en geeft bovendien a' jaren knappe winstuitkeringen. In één van de oktobernummers schreven wij. dat dc premietarieven bij de levensverzekeraars in beweging wa ren. De hoge rentewinsten waren ook voor de Minister van Financiën niet onbekend gebleven. Hij wilde daar\; wel iets hebben voor aanvulling van 's Rijksschatkist De levensverzekeraars pasten zich wat aan via pre mieverlaging en gingen schermen met winstdelende ver zekeringen, beleggingspolissen etc. Feit is echter, dat het O.B.F. reeds in 1961 haar premietarieven verlaagde op grond van de toenmalige gunstige rentestand en boven dien jaarlijks op de lopende polissen een winstuitkering bijschreef. Per 1 januari 1971 heeft hel O.B.F. wederom haar tarieven verlaagd en zal een winstbijschrijving plaat vinden op de lopende polissen. Voor de reeds lopende verzekeringen wordt de premie dus niet verlaagd maar wordt het uit te keren bedrag, naar gelang de looptijd, verhoogd. Op deze wijze profiteren zowel toekomstige als oude leden op gelijke wijze van deze nieuwe operatie In verband met de omvangrijke administratieve romp slomp zal het enige tijd vergen aleer de verzekerden be richt ontvangen van hun kapitaalbijschrijvingen. Dat wij met deze nieuwe herziening van het O.B.F7. gelukkig zijn zult u kunnen begrijpen. Voor ons reden temeer om er bij u op aan te dringen om, indien u in lichtingen wenst over levensverzekeringen, zich tot ons te wenden. Ook in dit opzicht kunt u uw voordeel doen. In de op 8 januari j.l. gehouden vergadering van de Provinciale Raad voor de Bedrijfsontwikkeling in Zeeland werd in tegenwoordigheid van de heer mr. J. S. P. Rietema, hoofdinspekteur-direkteur voor de Arbeidsvoorziening in Zeeland, werd uitvoerig van gedachten gewisseld omtrent het arbeidsmarktbeleid en de samenwerking tussen bedrijfsontwikkeling en arbeidsvoorziening. De Raad 'bleek daarbij van oor deel, dat de instelling van een kommissie met betrek king tot dit beleid voor de agrarische sektor gewenst was. Besloten werd de samenstelling van de kommis sie nader in beraad te nemen. „LANDBOUW LOONBEDRIJF 1000 HA" Door de heer M. Murre ing., bedrijfstakdeskundige bij het C.A.R. te Goes, werd het rapport „Landbouw Loonbedrijf 1000 ha", samengesteld door het Con sulentschap voor de Akkerbouw en de Rundveehou derij te Goes, de Federatie van Verenigingen voor Bedrijfsvoorlichting op de Zeeuwse eilanden en de Boval Zeeland, toegelicht. Daarbij werd er door hem op gewezen dat uit de omvangrijke berekeningen ge bleken is dat een strikte binding van een groep be drijven met een totaal areaal van 1000 ha met een landbouwloonbedrijf het resultaat van de verschil lende landbouwbedrijven niet beïnvloedt. Voor het loonbedrijf is een dergelijke binding wel van veel be lang, omdat hierdoor een goede planning wordt be vorderd en het investeringsplan een hechtere basis krijgt. Zou het loonbedrijf als tegenprestatie aan deze groep vaste klanten een korting verlenen op de tarie ven, dan zou hierdoor het bedrijfsresultaat van de landbouwbedrijven wat worden verhoogd uiteraard afhankelijk van de hoogte van deze korting. In tegen stelling tot hetgeen vaak wordt verondersteld, heeft samenwerking tussen landbouwbedrijven op enkele onderdelen van het totale bedrijfsgebeuren nauwe lijks invloed op het bedrijfsresultaat. Daarentegen bleek volledige integratie een aanzienlijk hoger be drijfseconomisch resultaat tot gevolg te hebben. Om trent de omvang van een dergelijke integratie wordt geen uitspraak gedaan. De Raad toonde waardering voor deze grondige studie, maar vestigde er toch de aandacht op, dat hoe praktisch ook bezien, de uit voering van geïntegreerde samenwerkingsvormen geen eenvoudige zaak is door de dominerende rol die de menselijke faktor daarbij speelt. OVERBRUGGINGSREGELING FRUITTEELT 1970/1971 Per 8 januari j.l. bedroeg het aantal aanvragen 16 Toegewezen door BF en gemeenten Afgewezen 1 Ingetrokken/vervallen Totaal geheel afgehandelde aanvragen 1 Nog in behandeling, totaal 15 Waarvan bij de gemeente (na toewijzing BF) bij het Borgstellingsfonds 8 7 BORGSTELLINGSFONDSAANGELEGENHEDEN In de kommissie voor borgstellingsfondsaangelegen- heden werden 3 landbouwaanvragen behandeld, waarvan er 1 werd afgewezen en 2 werden toege wezen tot een bedrag van 56.000.—. De wintermaanden staan in het teken van vergade ringen en beschouwingen. Ook wij, en met „wij" be doelen we dan speciaal onze bedrijfseconomische af deling, doen daaraan mee. Nu de uitkomsten over het jaar 1969 verwerkt zijn en de cijfers bekend, kunnen wij constateren dat 1969 een topjaar is geweest. Daar bij zal naar wij verwachten en uit het prijsverloop reeds nu kunnen constateren, 1970 verre achter blij ven. Toch leveren de cijfefs, die de uitkomst vormen van die berekeningen telkens weer verrassende resultaten. Resultaten die voor bepaalde groepen van onder nemers steeds weer een stimulans, een hart onder de riem betekenen. Het blijkt dan steeds weer dat de op moderne leest geschoeide ondernemer, d.w.z. de ondernemer die de eisen van de tijd verstaat, veelal met voldoening de resultaten van zijn goed geleide, oordeelkundig uitge voerde bedrijf kan bekijken. De berekeningen tonen dan aan dat het bedrijf deze ondernemer een goede plaats onder en in de zon toe staat. In alle categorieën komen zij voor, in het kleine, het gemiddelde en het grote bedrijf. Ondernemers waar men van kan constateren dat zij hun inzicht en capaciteiten hebben aangewend met een resultaat dat hun een waardige plaats verschaft in de ontwikkeling van deze tijd. enige cijfers te geven: had U gedacht dat de *-* geleverde kilogrammen per ha voor 6 van de 8 produkten in 1969 een daling ten opzichte van het 5-jarig gemiddelde te zien zouden gevenToch was dit het geval met tarwe, gerst, erwten, vlas, lucerne en graszaad. Alleen de gewassen aardappelen en suikerbieten vertoonden in 1969 een stijging ten opzichte van het gemiddelde. Interessant is voorts dat eveneens 6 van de acht ge wassen een hogere kilogramprijs hadden in 1969/'70, waarbij aardappelen en graszaad in gunstige zin er uit sprongen. Zo kunnen wij voortgaan en U de gemiddelden geven van dc prijzen en hoeveelheden van verschil lende produkten, U informeren over de arbeidsbezet- ting, de werktuigeninvestering en kapitaalbehoeften. YJI/IJ kunnen dit niet alles publiceren, maar de ge- gevens zijn zeer interessant. Ook blijkt uit deze cijfers dat bepaalde ontwikkelingen, mits goed uitge voerd (en wij denken dan bijvoorbeeld aan samen bundeling en samenwerking) een belangrijke bijdrage kunnen leveren in het gezond houden of maken van de bedrijven. Met een gunstige aanwending van man kracht en machines is veel te bereiken. t>it artikeltje is een oratio pro domo, een preek voor ons eigen huis! Het is bedoeld als een aanmoediging om deel te nemen aan onze bedrijfseconomische af deling! Uit het vorenstaande moge blijken dat de gegevens interessant, de behoefte evident en het resultaat op wekkend is. Het artikeltje geeft bovendien onze mening weer dat voor de ondernemer, en dan ondernemer op te vatten in de kwalificatie die deze categorie verdient, ook in deze moeilijke tijd nog goede perspectieven aanwezig zijn! PAAUWE.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 3