KLEINE PRECISIEZAAI- MACHINE IR 2-"S" IDEAAL VOOR HET ZAAIEN VAN ÉÉNKIEMIG BIETENZAAD Varkenshouderijdag te Goes Waterschap De brede watering van Zuid-Beveland districtsvergaderingen BEDRIJFSLEIDER op akkerbouwbedrijf van 53 ha. 14 C. W. M. BACKX, Bedrijfs voor lichter Consulentschap Varkens- en Pluimveehouderij Noord-Brabant en Zeeland te Tilburg. IA/E zullen een kwaliteitsprodukt moeten blijven leveren voor een zo laag vv mogelijke kostprijs, aldus de heer L. Wattel te Oostkapelle, voorzitter van de op 14 januari j.l. te Goes gehouden Zeeuwse Varkenshouderijdag. Deze stelde verder in zijn openingswoord, tot de ongeveer 125 aanwezigen, dat er in de toe komst aan de ondernemers van varkenshouderijbedrijven hoge eisen gesteld zullen worden. Op veel bedrijven vormt de varkenshouderij een welkome pro- duktietak ter verhoging van het arbeidsinkomen. De ontwikkeling naar grotere produktie-eenheden is zowel in de sector varkensfokkerij als -mesterij op gang gekomen. Deze zal zich op meerdere bedrijven, naast bestaande vormen van bodemproduktie, zoals akkerbouw, fruitteelt of melkvee, voortzetten. Naast goede ondernemers vraagt deze aanpassing belangrijke investeringen voor varkensstallen, waarin doelmatig kan worden gewerkt en die bij grotere eenheden een meer economische benutting van de op het bedrijf beschikbare arbeid mogelijk maken. De voorzitter waarschuwde echter voor het feit, dat de varkenshouderij wel eens gezien wordt als het medicijn" voor de ziekte, die in de andere produktie- takken van het land- en tuinbouwbedrijf geleden wordt. IR. Ketelaars, Consulent voor de Varkens- en Pluimveehouderij ging in zijn inleiding nader in op de economie van de varkenshouderij. Speciaal schonk hij aandacht aan de factoren die van invloed zijn op verhoging van het finan cieel resultaat van de bedrijven. Bij de fokkerij is vooral het aantal grootge brachte biggen per zeug per jaar hierop van grote invloed. Dit aantal wordt bepaald door twee factoren n.l. het aantal worpen per zeug per jaar en het aan tal grootgebrachte biggen per worp. Uit het onlangs verschenen verslag van ca. 700 Brabantse en Zeeuwse fokbedrijven bleek dat het gemiddeldè aantal grootgebrachte biggen op ruim 15 lag. Bij nadere bestudering van dit verslag bleek dat vooral het aantal worpen per zeug per jaar te laag was. Diverse oor zaken zijn hiervoor aan te wijzen o.a. te weinig controle, slecht berig worden van de zeugen en door ziekten b.v. vlekziekte. Op veel bedrijven blijkt de controle veel te wensen over te laten. De oorzaak van minder biggen per zeug per jaar ligt dus in veel gevallen aan de boer zelf. Een goede identificatie van de dieren is.geen overbodige luxe. Hierbij hoort natuurlijk een administratie. Voor weinig geld per jaar biedt het stamboek deze service terwijl ook de zgn. zeugenkalender is aan te bevelen. Identificatie zonder administratie heeft geen enkele zin. Op de aankoopprijs van de op te leggen biggen en de opbrengstprijs van de slachtvarkens heeft de individuele varkenshouder praktisch geen enkele in vloed. Opvoering van het financieel rendement van de varkensmesterij moet daarom vooral worden gezocht in verlaging van het voederverbruik en verho ging van de dagelijkse groei. Verschillen in voederverbruik van 0,2 kg meel per kg groei komen veelvuldig voor. Dit verschil komt, omgerekend in geld, neer op ca. 6,per varken. De voerkosten per kg groei moeten echter niet uit het oog worden verloren, aldus de heer Ir. E. H. Ketelaars in zijn uitvoerig betoog. Hij pleitte verder nog voor een uitbreiding van de mesterij in de pro vincie Zeeland. Dit is voor de gehele Zeeuwse varkenshouderij van de grootste betekenis met het oog op de afzet en de prijsvorming. IÏVAT de betekenis van K.I. voor de normale vermeerderingsbedrijven groot is, bleek duidelijk uit hetgeen Drs. C. M. Willems, directeur van het K.I.- centrum te Vught, in zijn inleiding hierover naar voren bracht. De betere be drijf szeugen kan men laten insemineren met sperma van goed fokkende beren. Uit de geboren nakomelingen kunnen dan de beste dieren worden gekozen, die voor aanvulling van de zeugenstapel kunnen dienen. Deze methode vormt de goedkoopste weg tot kwaliteitsverbetering. Ook voor bedrijven die kruisen kan K.I. van wezenlijke betekenis zijn Om gebruik te blijven kunnen maken van het heterosis-effect, is het noodzakelijk de uitgangsrassen zuiver te blijven fok ken en bovendien in die rassen te blijven selecteren op de sterker erfelijke eigenschappen, die geen of weinig heterosis-effect vertonen. Hiertoe behoren 0.a. spekdikte, ham- en carbonadegewicht. Ongeveer 10 van de in Nederland aanwezige zeugen wordt via K.I. drach tig gemaakt. De belangstelling voor K.I. neemt toe. In het afgelopen boekjaar van de gecentraliseerde K.I.-vereniging „Noord-Brabant", waarbij de Zeeuwse fokkers zich ook kunnen aansluiten, zijn 23,5 meer eerste inseminaties uit gevoerd. Landelijk ligt dit percentage op ruim 17 Ruim 80 van de zeugen is drachtig na één inseminatie volgens het niet terugkomers-percentage op 60/90 dagen. De resultaten zullen afhangen van de kennis omtrent de bronstverschijnselen. De bronst kan in drie perioden worden verdeeld: 1. de voor bronst; 3. de eigenlijke bronst; 3. de nabronst. Iedere periode heeft zijn eigen kenmerken. Het beste moment van insemine ren is midden van de bronst. De heer Drs. J. J. Pekelder, medewerker bij de Provinciale Gezondheidsdienst, ging in zijn betoog nader in op de diarrees. Aan de hand van een schema, dat aan de aanwezigen werd uitgereikt, ging hij oorzaak, verschijnselen en maat regelen tegen de diverse vormen van diarree uitvoerig na. Voor het vóórkomen van diarree is het belangrijk dat aan de hygiëne en de voeding hoge eisen wor den gesteld. Rest tenslotte nog te vermelden dat het forum vele vragen voorgelegd kreeg. Speciaal ten aanzien van contracten, stankbestrijding en de mogelijkheden van K.I. in de provincie Zeeland. Over de arbeidstijd van de varkenshouder was het forum verdeeld. In de praktijk blijkt, dat de acht-urige werkdag ver over schreden wordt. Overigens kan een doelmatige planning van de dagindeling een overmatige werkdag voorkomen, aldus het forum. centraal aangedreven leverbaar tot 12 rijen, zaaiafstanden in de rij tot 251/2 cm als niet-centraal aangedreven machine leverbaar: met zaaiafstanden in de rij van 4, 6, 8,10,12 en 15 cm voor montage aan bestaande werktuigenramen of zaaimachines voor 3-punts aanbouwframe tot 18 rijen met de kleine IR 2-"S" constante zaaidiepte voldoende grondbedekking gelijkmatige opkomst GOES, Wulfaertstraat 3, tel. 01100-8110 Griffie: Grote Markt 3, Goes, tel. 01100-6290, Postrekening 167151 w ingelanden van bovengenoemd waterschap worden hierbij uitgenodigd tot het bijwonen van op de hieronder vermelde data en plaatsen: Districten I en III: woensdag 24 februari 1971, n.m. 2.00 uur in hotel „De Koren beurs" te 's-Heerenhoek. District II: donderdag 18 februari 1971, v.m. 9.30 uur in café Ossewaarde te Wol- phaartsdijk. District IV: maandag 8 februari 1971, n.m. 2.00 uur in het Verenigingsgebouw te Borssele. Districten V en VIII: donderdag 11 februari 1971, n.m. 2.00 uur in hotel „De Ta verne" te Heinkenszand. Districten VI en IX: donderdag 25 februari 1971, n.m. 2.00 uur in café Huige te Kwadendamme. Districten VII en X: dinsdag 16 februari 1971, v.m. 10.00 uur in „De Prins van Oranje" te Goes. Districten XI en XII: donderdag 25 februari 1971, v.m. 10.00 uur in het Dorpshuis te Wemeldinge. Districten XIII en XIV: vrijdag 12 februari 1971, v.m. 10.00 uur in restaurant Nolet te Yerseke. Districten XV en XVI: woensdag 17 februari 1971, v.m. 10.00 uur in het Dorpshuis te Rilland. Ingeland is degene die eigenaar of zakelijk gerechtigde is van in het waterschap gelegen ongebouwde en/of gebouwde eigendommen. Goes, 3 februari 1971. Het dagelijks bestuur van het waterschap DE BREDE WATERING VAN ZUID-BEVELAND, D. J. Dees, Dijkgraaf J. C. M. Glerum, Griffier GEVRAAGD Brieven onder no. 3067-1 aan bureau van dit blad, postbus 16, Axel.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 14