11 Contactbijeenkomsten Zeeuwse Melkwinnings Commissie Borgstellings fonds hulp voor pluimvee houderij Souburg werken daartoe mee. De consumptiemelk prijs van deze gekoelde melk zal dezelfde zijn als de gewone dagmelk. Men rekent op een hogere afzet van deze gekoelde melk via de slijter. Praktisch iedere huisvrouw beschikt tegenwoordig over een koelkast, zodat ook thuis de melk enz. op de gewenste lage temperatuur .bewaard kan worden. En als direkt voordeel een zekere kwaliteitsverbetering omdat door de koeling bepaalde omzettingen, die bij nor male temperaturen bij melk nu eenmaal onvermijde lijk zijn, worden beperkt dan wel tegengegaan. VERMELDENSWAARD is de zgn. „Begeleidings commissie" van het doorgetrokken koellijnsubsi- dieproject. Hierin (hebben naast enkele hierbij be trokken veehouders ook vertegenwoordigers van de melkhandel van het Consulentschap Melkwinning en consumptiemelk en produktie en vanzelfsprekend van fabriekszijde de direkteur en de heer De Boer als dagelijkse leider van het koelproject zitting. De heer J. P. Geerse te Middelburg is de voorzitter van deze commissie. Deze komt regelmatig bijeen ter be spreking van de gang van zaken en de zich voordoen de problemen. De nieuwe fabriek heeft aan investeringskosten ca. 10 miljoen gulden gekost. De ontvangstcapaciteit kan tot 50 miljoen kg melk per jaar opgevoerd wor den, zodat er rekening is gehouden met uitbreiding van de melkveestapel dan wel van het werkgebied of verdere specialisatie. In dit verband wees direk teur Lampert op de steeds verder gaande concentra ties die overal in de zuivelsector optreden. C.M.C., DOMO en Campina zijn de laatste tijd nieuws in de zuivelpers. Moderne opslagtanks in de rij. genomen worden. Het geheel moet economisch ver antwoord en bestuurbaar blijven. Het gaat er om wat de boer uiteindelijk voor zijn melk ontvangt. Dat is het belangrijkste! En met de melkprijs zit het niet best. Sinds een jaar of 4 is er verschil van mening met Economische Zaken over de melkstraatprijs. Niettegenstaande de kostenstijgingen moet voor el ke cent prijsverhoging hard gevochten worden en met een minimaal resultaat. Het prijsverschil van 1 ct. t.o.v. West-Nederland wordt hier als een niet geheel De voorzitter van de voorbereidings-Cie. van het diepkoelmelkproject met gesloten koellijn, de heer J. P. Geertse te Middelburg bij zijn diepkoeltank op de boerderij. eerlijke zaak ondervonden. Ook in de provincie wer ken bepaalde faktoren kosten-verhogend doorIn feite zou de straatprijs met 4 cent omhoog moeten. Een zodanig verzoek is onlangs bij Economische Za ken ingediend. Men is zelfs bereid om deze verho ging in etappes van bijv. 2 ct. te realiseren. Maar Economische Zaken blijft voor dit gerechtvaardigde verlangen blijkbaar doof De straatprijs blijft te laag en de melk daardoor in feite te goedkoop BI. De rijdende diepkoelmelkontvangst satie aangevraagd onderhoud. De veeartsenij kundige dienst zal controleren of met de nu aan de gang zijn de entingen met la sota entstof inderdaad, zoals er van verwacht wordt, snel een imuniteit wordt opge bouwd. De nu uitsluitend gebruikte la sota entstof is werkzamer dan de voordien gebruikte hitcher ent stof. De minister was niet bereid de overnemings- prijs voor opgeslagen eieren te verhogen. Hij ver klaarde dat bij zijn uitspraak dat hij de pluimvee houders niet in de kou zou laten staan volledig wil nakomen maar dan binnen het kader van de door hem geziene mogelijkheden. Daartoe behoort niet een verhoging van de overnemingsprijs tot het Belgische prijspeil, zoals de N.O.P. vroeg. Dit zou tot moeilijk heden met de E.E.G. leiden. De minister berekende dat de handel thans voor de opgeslagen eieren 11,9 cent per stuk kan ontvangen: 10,4 cent volgens de opslagregeling plus anderhalve cent van het produkt- schap. Voor de pluimveehouders komt dit neer op 10 cent per ei of iets meer. Overigens is de pseudo-vogelpest in ons land dui delijk op de terugtocht. Volgens Drs. W. J. Roepke, wetenschappelijk directeur van de gezondheidsdienst voor pluimvee in Doorn heeft in de ons omringende landen zoals Duitsland en Engeland ook een virulente vorm van de ziekte de kop opgestoken. Hij meende in dit verband dat Tiet gezien de mildere vormen die de ziekte bij ons aanneemt, misschien verstandig zou die op 15 oktober 1969 officieel in bedrijf gesteld werd. zijn uit deze landen geen broedeieren te importeren. BEPERKING SLACHTKUIKENPRODUKTIE Het bestuur van het produktschap voor pluimvee en eieren is verleden woensdagmiddag akkoord ge gaan met een verordening die een tijdelijke beper king van de slachtkuikenproduktie beoogt. De pro duktie in de E.E.G. is het afgelopen jaar zo sterk uit gebreid, dat grote gevaren zijn ontstaan voor het in eenstorten van de markt. Het Duitse bedrijfsleven heeft het initiatief tot de beperking voorgelegd aan de Belgen en de Nederlanders. In de Bondsrepubliek zelf zijn inmiddels al maatregelen getroffen en tot een beteugeling van de produktie-uitbreiding te ko men. Deze verordening is na veel overleg en onder grote druk tot stand gekomen. Er wordt in bepaald, dat van 1 tot 2 mei geen broedeieren voor slachtras- sen mogen worden ingelegd, terwijl voor een periode van veertien dagen daarvoor en zestien dagen er na beperkte contingenten zijn vastgesteld. Het inlegver- bod is niet van toepassing op fokbedrijven voor zo ver het daar om inleg voor reproduktiemateriaal gaat. Een dergelijke tijdelijke maatregel lost struc tureel niets op. Men hoopt evenwel, dat internatio naal overleg waarvoor nu de basis is gelegd, op de duur tot een betere structuur en een gezondere marktontwikkeling zal leiden. IN het Brabants-Zeeuwse gebied vindt overleg plaats over bundeling met de Brabantse Zuivelbond. Die heeft een omzet van ca. 500 miljoen kg melk. De fusiebesprekingen zijn momenteel in een zodanig sta dium gekomen, dat aangenomen kan worden dat vóór deze zomer een en ander in een beslissend stadium zal zijn gekomen. Of het rond komt weet ik niet, zo zegt de heer Lampert. Maar in de komende maanden zal men tot bepaalde beslissingen moeten komen waaruit afgeleid kan worden of het al dan niet door gaat. Ook bestaat de mogelijkheid dat er voorlopig nog twee groepen blijven. Maar hoe dan ook bunde ling komt ook hier! Wij hopen in de komende 3 jaren tot een totale eenheid in de betreffende gebieden Brabant-Zeeland te komen. Te zijnertijd maakt dit het weer gemakkelijker om tot een verdere fusie te komen. Ook dit moet zijn tijd hebben. Te grote stap pen moeten niet te snel maar voldoende voorbereid In het kader van. het voorlichtingsprogramma or ganiseert de Zeeuwse Melkwinningscommissie een aantal contactbijeenkomsten op onderstaande plaat sen en data. Het programma van deze bijeenkomsten vermeld een inleiding met dia's over „Nieuwe inzich ten betreffende de melkafgifte ep het machinaal mel ken" door de heer ir. S. Brandsma, wetenschappelijk medewerker van het Instituut voor Veeteeltkundig Onderzoek (I.V.O.) „Schoonoord" te Zeist. Daarna volgt discussie en rondvraag. Zierikzee: Maandag 15 februari 1971, 's middags 13.45 uur in het „Huis van Nassau",' voorz. de heer L. M. Moermond. Poortvliet: Maandag 15 februari 1971, 's avonds 7.00 uur in café „Tolrust", voorz. de heer G. Blan- kers. Middelburg: Dinsdag 23 februari 1971, 's morgens 9.30 uur in de „Brasserie", Lange Delft, voorz. de heer G. Blankers. Goes: Dinsdag 23 februari 1971, 's avonds 7.30 uur in café „Het Slot Ostende", voorzitter de heer Js. Vos. Axel: Woensdag 24 februari 1971, 's middags 13.45 uur in café ,,'s Lands Welvaren", Noordstr. 9, voorz. de heer J. P. Geerse. Oostburg: Woensdag 24 februari 1971, 's avonds 7.00 uur in „De Eenhoorn" (Milliano), voorz. de heer J. A. C. de Rijcke. Minister Lardinois wil alle medewerking geven op dat levensvatbare pluimveehouderij bedrijven, die door de pseudo-vogelpest in financiële moeilijkheden zijn geraakt via het borgstellingsfonds voor de land bouw geholpen worden. De minister deed deze toe zegging verleden week woensdag aan de Ned. Org. van Pluimveehouders tijdens een door deze organi- Moderne laboratoria zorgen voor verantwoord onderzoek.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 11