ImeaaDooeoOT f300CDe(De(D©(D©(D MECHANISATIE- NIEUWS Hoegen Dijkhof met veldspuit het leveringsprogramma veldspuiten van H. J. Hoe gen Dijkhof Handelmij. N.V. te Doetinchem is uit gebreid met het nieuwe type 110. Deze HD-veldspuit type 110 is leverbaar in 3 spuitbreedtes n.l. 6, 8 en 10 meter. De 110 is zeer compact gebouwd, zodat deze zo dicht mogelijk achter de trekker in de driepuntshefinrich- n onder de 10 m spuitbreedte Loofklappen met de Lely Roterra KORTE WENKEN 8 A combinatie met 4-RUGE AARDAPPEL POOTMACHINE spuiten nu zo compleet, dat voor elk bedrijf een passer* de veldspuit leverbaar is. Het complete programma HD-* veldspuiten ziet er als volgt uit: Serie 110 met spuitbreedtes van 6, 8 en 10 m en 400 liter tank. Serie 220 met spuitbreedtes van 12 en 15 m en 450 of 500 liter tanks. Serie 220 Z met spuitbreedtes van 16, 18 en 20 m en 500o liter tank. Serie 330 U en 330 T met 12 of 15 m spuitboom. De 330 U is speciaal ontworpen voor de Mercedes- Benz Unimog, met 900 of 1000 liter tank. De 330 T is speciaal voor trekkers, waarbij de tanks (2 stuks, inhoud 900 of 1000 1) als zadeltanks aan beide zijden van de motorkap worden gemon teerd. Serie 440 LAT met spuitbreedtes van 20 of 22 V2 m, tank- inhoud van 800, 900 of 1000 liter (zadeltanks). 440 LAT is een opbouwspuit voor trekkers, de spuit boom wordt bij dit type vol-automatisch-hydraulisoh bediend (d.w.z. hoogteVerstelling, in- en uitklappen van de spuitboom). Serie 550 U opbouwspuit op Mercedes-Benz Unimog met spuitbreedtes van 12 of 15 m en tankinhoud van 1000 of 2000 liter. Serie 550 UA opbouwspuit op Mercedes-Benz Unimog met spuitbreedtes van 20 of 221/2 m. Bediening van de spuitboom vol-automatisch-hydraulisch vanuit de cabine van de Unimog. Uitgezonderd de serie 110 zijn alle HD-veldspuiten uitgerust met balancerende bomen. Het balanceren van de Boom is van uitermate groot belang bij het rijden op oneffen terrein. Schommelen van de trekker beïnvloedt niet de stand van de spuitboom, deze blijft door de 1 punts-ophanging steeds in horizontale stand. Hierdoor is ook bij grote spuitbreedtes een gelijkma tige verdeling van het spuitmiddel over het gewas ver zekerd. Alle HD-veldspuiten zijn voorzien van de HD-anti- drip-doppen. Deze voorkomen het hatelijke nadruppelen. Wanneer de druk aan het eind van de akker wordt weg genomen sluiten de doppen zichzelf af en blijft de leiding gevuld, bij het opnieuw met spuiten beginnen heeft men ook direkt weer het volle spuitbeeld. Nieuwe gebruiksmogelijkheden ontstonden toen de Roterra ingezet werd voor de rij en bewerking in de aardappelcultuur en bij de stoppelbewerking. Praktijkproeven hebben het afgelopen seizoen aan getoond, dat de Lely Roterra ook met bijzonder veel succes ingezet kan worden bij het loofklappen. Bij gaande afbeeldingen verduidelijken de vermelde ge- brui ksmogelij kheden Om de Roterra als loofklapper te gebruiken die nen de normale tanden gedemonteerd te worden. Voor het klappen van aardappelloof bijvoorbeeld moe ten aan vier rotors speciale lange tanden gemonteerd worden. Deze tanden slaan het loof los, dat in de geulen ligt. Speciale loofklapelementen die aan deze tanden bevestigd worden slaan het loof op de aard appelruggen af. de trekkerzitting te bedienen. De spuitboom is voor de 8 en 10 m versie 5-delig en voor de 6 m 3-delig. De top- einden zijn verend beveiligd tegen obstakels. De hoogte verstelling van de spuitboom geschiedt door middel van steekpennen. De spuitleiding is vervaardigd uit P.V.C. en voorzien van op 50 cm afstand van elkaar geplaatste ting hangt. Hierdoor kunnen ook kleinere trekkers met een klein hefvermogen met de nieuwe HD-veldspuit type 110 werken. De tankinhoud van de 110 is 400 liter en voorzien van een verdiepte uitstroomopening. Het materiaal waaruit de tank is vervaardigd is hoogdrukpolyacthyleen. De be diening van de 110 is uitermate eenvoudig. De drieweg kraan voor aparte afsluiting van de beide spuitboom- helften drukregelaar en bedieningshandle zijn vanaf HD-kunststof spuitdoppen. De spuitdoppen zijn voorzien van sinterkeramische spuitplaatjes en uiteraard anti- drip. De roering geschiedt door middel van de overcapa citeit van de pomp. Als pomp is een 1-cylinder zuiger- pomp met een capaciteit van 66 1/min. bij 540 omw. van de aftakas gemonteerd. De max. druk is 15 atm. 6 m zuigslang van 1 y4" kunststof (gespiraliseerd) met mes sing filter en plastic drijver completeren het geheel. De HD-veldspuit 110 maakt het programma HD-veld- Dat de Lely Roterra eg een universeel werktuig is dat het hele jaar door gebruikt kan worden, wordt thans opnieuw bewezen. Aldus meldt ons Van der Lely N.V. te Maasland. Aanvankelijk werd deze eg speciaal ontworpen voor het in één werkgang zaai en pootklaarmaken van de grond. Door de compacte bouw echter werd het zelfs mogelijk om in één werk gang twee bewerkingen uit te voeren. Zo kan met behulp van een set aanbouwdelen een aardappel- pootmachine of een zaai- of precisiezaaimachine aan de Roterra gekoppeld worden. VOLVELDSBEWERKING De rotors moeten voor het loofklappen een snel heid hebben van 480 omw/min. Dit toerental kan be reikt worden door de 17 en 18 tandtandwielen te ge bruiken bij 1000 omw/min. van de aftakas of door gebruik te maken van de speciale set tandwielen van 23 en 12 tanden in combinatie met een aftakastoeren- tal van 540 omw/min. Deze speciale set tandwielen is evenals de loofklapelementen op bestelling lever baar. Door de nieuwe gebruiksmogelijkheid van de Lely Roterra eg is deze machine voor gebruikers nog aantrekkelijker. De extra investeringskosten zijn vrij wel nihil in vergelijk met een speciaal voor dat doel aan te schaffen machine. RUENBEWERK1NG (bovenaanzicht) LOOFKLAPPEN Consulentschap Akkerbouw Rundveehouderij Zevenbergen ALVORENS ALS JONGE BOER een bedrijf over te nemen is het uiterst belangrijk de zaken eerst goed te bekijken. Niet alleen de financiering maar ook de rentabiliteit is belangrijk. Hoe hoger de financiële verplichtingen zijn, des te grotere eisen worden ge steld aan de rentabiliteit van het bedrijf .'Laat daarom voor de overname uw hele bedrijf eens doorrekenen door uw bedrijfsvoorlichter NIET ALLEEN VOOR EEN BEDRIJFSovername is het belangrijk uw bedrijf eens door te laten rekenen maar ook in een aantal andere situaties zoals bij grote investeringen, veranderingen in de bedrijfsopzet of zelfs om te zien of niet in een andere richting moet gaan boeren. Voor al deze gevallen geldt: neem kon- takt op met uw bedrijf svoor lichter en schroom niet uw bedrijf met hem door te spreken. MISSCHIEN HEEFT U PERCELEN gr<md met meer dan 40 afslibbaar die bestemd zijn voor bieten, vlas of blauwmaanzaad. Dan is het verstandig om deze percelen, zodra u de kans krijgt voor te bewerken met een grofwerkende cultivator. U krijgt dan voor deze gewassen een beter zaaibed in het voorjaar met min der bewerkingen. Let goed op, laat uw kans niet voor bij gaan, want weinig dagen zijn geschikt. OVERWEEGT U OM AARDAPPELEN te gaan telenuien of knolselderij? Ga dan ook eens na waar u deze produkten laat als u geen kontrakten hebt af gesloten voor direkte levering. Door wat provisorische voorzieningen te treffen is het ook mogelijk deze pro dukten tijdelijk op te slaan en daardoor een voor deliger kontrakt af te sluiten. VOOR EEN GOEDE BEWEIDING van het vee is een goede graslandindeling noodzakelijk. Reken hier bij met 5 are per koe voor de perceelsgrootte. Derge lijke percelen kunnen dan in 5 a 7 dagen worden afge weid. Zijn de percelen te groot maak dan een nieuwe indeling. Door een goede omweiding wordt de pro- duktie van het grasland beter en door steeds te be schikken over goed weidegras is ook de melkproduk- tie hoger. IN WINTERTARWE KAN IN DE winterperiode veel schade aangericht worden door de kleine akker slak. Vooral langs de kanten en op de lage plekken treedt de schade het eerst op. Door tijdig, wanneer de eerste schade wordt waargenomen, 7 a 10 kg slakken- korrels per ha te strooien op de plaatsen waar de slakken schade doen, is met weinig moeite en kosten een goed resultaat te behalen. De bestrijding dient tegen de avond te worden uit gevoerd wanneer een niet te koude nacht en geen regen wordt verwacht. JONGVEE IS NET ALS kinderen, ze moeten groeien en daarvoor hebben ze iets extra's nodig. Vaarzen die eenmaal gekalfd hebben zijn ook nog jong en ze kunnen nog minder ruwvoer opnemen dan vol- wasen dieren. Geef deze dieren 1 kg krachtvoer extra. Deze jeugdtoeslag hebben ze nodig om voldoende te hunnen uitaroeien.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 8