solorave elk zaad één kiem één biet Welke machines heeft de glastuinder nodig eenvoud is het kenmerk van het ware, ook in de bietenteelt 7 H. G. A. VAN ROOSMALEN, Consulentschap Tuinbouw, 's-Hertogenbosch. deze vraag is niet één bepaald antwoord te ge ven. Er zijn kleine en grote glasbedrijven en het spreekt vanzelf dat de machinebezetting voor verschil lende typen van bedrijven niet steeds dezelfde is. Zo zijn er in Brabant nog vele bedrijven die in de zg. „aanloopperiode" verkeren en bezig zijn uit te groeien. Deze bedrijven hebben een vrij hoge kostprijs, dus een lager inkomen dan de meeste volledig „uitge bouwde" bedrijven. Van dit vrij lage inkomen moet dan nog worden gespaard om de nodige investeringen te kunnen doen voor verdere uitgroei, en beschikken daarom nog niet over alle technische hulpmiddelen die nodig zijn om vlot en goedkoop te werken. LOONWERKER INSCHAKELEN OF SAMENWERKEN PELUKKIG zijn er voor deze bedrijven enkele U gcede locnwerkbedrijven die uitstekend werk verrichten. Voor een redelijke prijs per m- kan men laten spitten, komkommerveuren laten maken, pot- tenpersen, grondontsmetten etc. Voorlopig kan men dan de vrij dure aanschaffing van de hiervoor beno digde machines achterwege laten. Een nadeel hier van is dat mede door de lange afstanden die de loon werkers moeten afleggen, het werk niet overal ge beurt op het juiste tijdstip en dat kan een behoor lijke opbrengstverlaging geven. Een uitkomst voor dit soort bedrijven is dan ook het gezamenlijk exploi teren van machines en werktuigen waarvan enkele zeer geslaagde voorbeelden zijn aan te wijzen en waarbij het werk goed - goedkoop en op tijd gebeurt. Zo werd reeds in 1966 de werktuigencoöperatie „Sa menwerking" te Vlijmen opgericht waar men met veel succes de volgende machines en werktuigen ge zamenlijk exploiteert: vierwielige 30 pk trekker met spitfrees - gewone frees er. komkommerveurenfrees; pottenpersmachine met zaaiapparaat; grondontsmetter. Ongeveer 35 tuinders maken van deze coöperatie een nuttig en veelvuldig gebruik. Ook in Drunen en in het Land van Cuyk werkt men op deze wijze sa men. Hier bepaalt men zich voorlopig tot spitten en pottenpersen. VOORWAARDEN WAARONDER SAMENWERKING MOGELIJK IS UET spreekt vanzelf dat een en ander bijzonder goed georganiseerd moet worden om mislukkin gen te voorkomen, zo zullen o.a.: Rechten en plichten van de leden statutair zijn vastgelegd. Eén man met de machines moet werken en daar voor de verantwoordelijkheid dienen te dragen. Bij vaststelling van de tarieven ruime marges aangehouden moeten worden waarbij scherp moet worden afgeschreven en hoge onderhoudskosten moeten worden ingecalculeerd. MACHINEPARK VOOR HET GROTE GLASBEDRIJF Is het bedrijf eenmaal voldoende uitgegroeid tot laten we zeggen 8 a 10.000 m2 dan zal dit bedrijf zelf moeten beschikken over de nodige machines en werk tuigen. Men moet dan voldoende slagvaardig zijn en daarbij niet afhankelijk van de andere zijn. De volgende machines en werktuigen zijn op deze bedrijven van belang. Vierwielige trekker met spitmachine Pottenpersmachine frees met rol Slaplantmachine tweewielige wagen Sorteermachine hefvork of hefmast Hogedrukspuitinstallatie. Let wel!, niet altijd zullen al deze machines en werktuigen op de bedrijven aanwezig zijn. Ook grote bedrijven kunnen vaak beter gebruik maken van goede loonwerkers mits men het werk op het juiste tijdstip gedaan krijgt en verder kunnen ook grote bedrijven samenwerken niet met 10 of 20 telers maar met 2 a 3 bedrijven die bij elkaar in de buurt liggen. WELKE TREKKER? Op die bedrijven die zelf spitten dient de trekker te voldoen aan speciale eisen zoals b.v. Lage le versnelling van b.v. 500 a 700 meter per uur bij normaal gas. Compacte bouw, waardoor kort draaien mogelijk is. Motorvermogen van 3035 pk. Spoorbreedte ong. 100 cm. Voldoende hefvermogen van minstens 1200 kg op de kogels. Bedrijven die zelf niet spitten kunnen volstaan met een minder kostbare trekker omdat men dan niet ge bonden is aan een lage le versnelling, compacte bouw etc. Men kan dan een (vaak gebruikte) landbouw trekker aanschaffen waarbij vooral het hefvermogen belangrijk is. GRONDBEWERKING Al naar gelang de trekkracht wordt hiervoor de spitfrees ingezet met werkbreedte van 100150 cm. De spitmachine verliest steeds meer terrein omdat deze duur is van aanschaffing en onderhoud. Naast de spitmachine wordt steeds meer gebruik gemaakt van de frees vooral als het gaat om oppervlakkige grondbewerking b.v. voor de slateelt. Achter deze frees kan dan een rol worden gemonteerd zodat de grond meteen plantklaar is. Alleen voor het inwer ken van stalmest en voor grondontsmetting.-is een diepe grondbewerking met de spitmachine noodzake lijk. Voor het overige heeft een diepe grondbewer king weinig zin. LOOF UITRIJDEN EN STALMEST INBRENGEN Voor beide bewerkingen kan een zg. mestvork ge monteerd op de hef inrichting goede diensten bewij zen. Door achteruit de kap in te rijden kan zodoendi: tevoren los gesneden tomatenloof worden opgeschep1 en weggereden. Ook de stalmest kan op deze wijze worden ingereden en op hopen gegooid worden. Hier en daar gebruikt men een kleine stalmestverspreider die de mest fijn verdeeld uitspreidt. Voor 'het laden wordt dan een voorlader ingeschakeld. TRANSPORT Dit kan gebeuren met een hefvork op de trekker voor transport van de kas naar de schuur, mits men oogst in grote kisten of wanneer men kleine kisten laadt op stapelborden. Wil men grote eenheden op stapelborden laden op de vrachtwagen dan zal men dienen te beschikken over de duurdere hefmast. SLAPLANTMACHINE Op dé meeste bedrijven wordt momenteel geplant met de zelfrijdende slaplantmachine. De laatste ma chines zijn uitgevoerd met electramotor en hebben een betere besturing. Toch blijft de ongemakkelijke houding van de planters een bezwaar. Gelukkig werkt men zowel in Brabant als in Limburg aan verbete ring van deze machines waarbij men dan rechtopzit- tend de planten in houdertjes legt die automatisch naar beneden gaan en in de tegelijkertijd gemaakte plantvoren worden gedeponeerd. Op de werktuigen- dagen 12 en 13 mei te Liempde zullen deze machines worden gedemonstreerd. FRUITPRIJZEN LIEPEN IETS TERUG Op de fruitveilingen in ons gebied was vorige week het aanbod van appelen en peren niet erg groot. Ook de vraag liep wat terug en hierdoor kwamen de prijzen over het algemeen op een wat lager peil dan in de voorgaande weken. Vooral gold dat voor de klasse II kwaliteit van de verschillende rassen en hiervan werd juist veel aan geboden want opnieuw blijkt dat de bewaarders van ap pels en peren gemakkelijk te lang wachten met het rui men van fruit uit de koelhuizen. Wanneer het niet wil met de prijs is het verleidelijk om te wachten, maar er komt een moment dat men moet verkopen en dan kan de kwaliteit zover zijn terugge lopen dat men geen prijs van enige betekenis meer krijgt. Voor de handel zit er bovendien weinig aardigheid aan wanneer men moet werken met versleten fruit. Op de buitenlandse markten nam het aanbod van Gol den Delicious uit Frankrijk sterk toe toen de vorst uit dat land was verdwenen. Het gevolg was, dat ook daar de prijzen terugliepen en er minder kansen waren voor het Nederlandse produkt dat de eerste weken van 1971 grote vraag ontmoette op de Westduitse markten. Bij de peren nam die vraag van Engelse zijde naar de C maat Conference af en dat had tot gevolg dat de prijs terugliep met ongeveer 5 cent per kg in vergelijking met de weken daarvoor. Gemiddeld werd vorige week voor de C maat Conference tussen 35 en 40 cent per kg betaald. De B maat deed tussen 40 en 45 cent en de A maat tussen 45 en 50 cent. Klasse II kwaliteit was 510 cent per kg goedkoper. Doyenné du Cornice kon het sterk verhoogde niveau van midden januari niet handhaven en kwam op 75—85 cent per kg voor de klasse I kwaliteit en 6575 cent voor de klasse II kwaliteit. Dat betekende een teruggang van 1020 cent per kg. Bij de appels deden de zeer goede kwaliteiten Golden Delicious in de grote maten tussen 40 en 45 cent per kg maar zoals gezegd werd hiervan zeer weinig aangeboden. De maat 6570 mm noteerde rond 30 cent. Cox's Orange Pippin was er vooral in Fijnaart in een ruime hoeveelheid te koop, hoewel ook Terneuzen flink mee deed. De prijs van die goede kwaliteiten lag tussen 45 en 60 cent per kg voor wat de grote en middelmaten betreft. Dit ras kon zich nog het beste handhaven. Goud- reinette werd goedkoper. De beste kwaliteiten werden verkocht voor 4550 cent per kg en de maat 6575 mm deed rond 40 cent. Winston deed al naar gelang van de kwaliteit tussen 35 en 50 cent per kg. Een enkele heel mooie partij kwam aan 55 cent. Lage prijzen werden be taald1 voor de mindere kwaliteiten klasse II van de ver schillende rassen. Hiervan draaide dikwijls het nodige door op het minimumprijsniveau. Jonathan was praktisch niet te verkopen. Hiervoor werd tussen 16 en 22 cent per kg betaald. BLOEMBOLLENMIDDAG ZUID-WEST NEDERLAND De K.A.V.B.-afdelingen van Zuid-West-Nederland en de Consulentschappen voor de Tuinbouw te Barendrecht en Goes organiseren een bloembollenmiddag, die gehou den zal worden op vrijdag 12 februari 1971 in hotel „De Beurs", Westvoorstraat 6 te Dinteloord. Aanvang 13.30 uur. De heer V. Singer, specialist bedrijfseconomie van het Consulentschap voor de Tuinbouw te Hoorn, zal een in leiding houden over: „Is het bloembollenbedrijf in de toekomst nog rendabel te maken?" Na de discussie en pauze zal de heer M. de Rooy, ziek te- en onkruidbestrijdingsspecialist van het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek te Lisse spreken over: „Ziekte- en onkruidbestrijding in bloembol- en knolge wassen". Er zal op deze middag ruim gelegenheid worden gege ven tot het stellen van vragen, zowel schriftelijk als mon deling, over beide onderwerpen. Na de inleiding van de heer M. de Rooy zal de Con sulent voor de Tuinbouw te Barendrecht, Ir. J. J. Astre- go, nog het woord tot u richten en tevens de sluiting verzorgen. RUILVERKAVELING DE POEL—HEINKENSZAND De Plaatselijke Commissie voor de ruilverkaveling „De Poel - Heinkenszand" maakt bekend dat een grond gebruiksregeling in voorbereiding is voor het gebied Anke Verepolder, Oude Nieuwlandpolder en enige aan grenzende gebieden. De grondgebruikers in dit gebied zullen in de le week van februari een oproep ontvangen om de ligging van hun kavels nader toegelicht te krijgen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 7