cle Jrouw De landbouw pakkend beschreven Kant- en klaarervaringen Cursus „wonen" op 2 en 5 november 1970 Veertiende nationale wedstrijd „Vrije Tijdsbesteding 1971" Verdwijnt de voorlichtingswoning? 21 Redactiecommissie Bond van Plattelandsvrouwen Voor Zeeland: D. KugelSwart, Poortvliet Voor Brabant: A. J. M. RoosenschoonStolk, Halsteren Wie schoolgaande kinderen heeft of gehad heeft, zal zich weieens de ogen hebben uitgewreven als ze zag wat er in de schoolboekjes staat over „de land bouw". Over het algemeen was dat gruwelijk ver ouderd en totaal onvolledig. Op die manier moeten de kinderen, vooral de stadskinderen, wel een heel zonderling idee van onze land- en tuinbouw krijgen. Het onderwijzend personeel krijgt zelf tijdens de op leiding ook al niet veel over de landbouw te horen, zodat men van die zijde slechts bij uitzondering een betere voorlichting van de kinderen mag verwachten. Deze zwakke plek in het onderwijs is nu weggeno men door de verschijning van een bundel „informa tiebladen", die in 26 lessen een volledig overzicht geven van de betekenis van land- en tuinbouw en van de verschillende bedrijfstakken, die men daarin aantreft. Deze lessen zijn door een aantal deskundi gen geschreven, die de opdracht kregen de moeilijke onderwerpen zo eenvoudig mogelijk te behandelen. De opdrachtgeefster was de Stichting Public Rela tions van Land- en Tuinbouw, die al zoveel goed Voor het eerst na de vakantie in de winkel om boodschappen te doen schoot mijn hand uit naar een pak met bakmeelpoeder voor amandeltaart. Op de zijkant van 'het pak stond: keuze uit veertien ver schillende soorten kant en klaar pakketten. Met de herinnering aan de heerlijke taart, die wij in „ons" huisje ergens in Zweden bakten, zag ik me thuis al één, twee, drie de taart te voorschijn toveren. Daar in Zweden was het inderdaad een kant en klaar pak geweest; een beetje water door het mengsel en hup in de vorm. We bakten de taart in een ingevette pan op de elektrische plaat, stand 1 (oude plaat). In het pak zat in een apart zakje ook nog een mengsel voor het opspuiten van de taart. Maar nu mijn Hollandse taart. Het „kant en klaar" sloeg helemaal niet op de inhoud van het pak. Op de 400 gram netto-inhoud moest ik toevoegen 200 gram boter, 2 eieren en dl. melk. De amandelen kwa men niet in het pak voor en werden ook niet opge somd. Die verving ik thuis dus maar door wat grove havermout, licht geroosterd in de koekepan. Het werd heus wel een smakelijke taart, maar niets bijzonders, de prijs van het pak was 1,79. Voor één keer had ik een mij onbekend produkt eens niet goed bekeken, geen inhoudsopgave of gebruiksaanwijzing gelezen en de prijs niet kritisch bekeken. Toch stond alles er duidelijk op en heb ik mij laten misleiden door de woordjes „kant en klaar" op de zijkant van de ver pakking en de kleurige afbeelding van de amandel taart. Later bekeek ik een gembercake-mix van een an der merk, met kleine letters stond op de verpakking dat het mengsel kant en klaar was. In dit geval be tekende dit kant en klaar, dat toch nog twee eieren en wat vocht in de vorm van melk of water toege voegd moest worden. De gember was in een apart zakje in het pak^verpakt. Een meer „kant en klaar product" dus, al doen deze woorden nog meer ver wachten. De prijs bedroeg 2,35. In Nederland zijn wel kant en klaar pakketten van een buitenlands merk te koop, waarmee door het toe voegen van alleen water een bakklaar mengsel wordt verkregen; of de vrij hoge prijs opweegt tegen de geringere arbeid moet ieder voor zich zelf uitmaken. Er komen steeds meer voedingsmiddelen op de markt, die geheel of gedeeltelijk zijn voorbereid om de taak van de huisvrouw te vergemakkelijken. Als voorbeelden kunnen genoemd worden: kant en klaar maaltijden uit blik, diepgevroren maaltijden, ge droogde-, vriesgedroogde- en de zogenaamde instant- prcdukten. Kant en klaar maaltijden uit blik en diep vriesmaaltijden besparen de huisvrouw veel werk. Een aanvulling met rauwe groente of fruit en een melkgerecht is wel gewenst om het vitamine C ge halte en de hoeveelheid eiwit te vergroten. Gedroogde groenten vragen wat meer werk en zijn vaak minder goed van smaak. Enkele voorbeelden hiervan zijn gedroogde snijbonen, gedroogde boeren kool, gedroogde wortelen en uien, gedroogde aard appelen in de vorm van blokjes, vlokken of poeder. De huisvrouw bespaart bij het gebruik van gedroog de produkten de tijd van het schoonmaken. Het pro dukt wordt al of niet geweekt en de normale tijd ge kookt. Van aardappelvlokken en aardappelpoeder is met kokende melk in zeer korte tijd aardappelpuree te maken. Voorbeelden van instant maaltijden zijn de pak ketten met instant rijst, macaroni of spaghetti inclu sief een blikje met vlees in saus. De instant rijst, macaroni of spaghetti leveren geen kookproblemen. Door het opvolgen van de gebruiksaanwijzing is men zeker van een goed resultaat. Aanvullen met rauwe groente of fruit is noodzakelijk om een volwaardige maaltijd te geven. werk heeft gedaan om de landbouwzaken voor het grote publiek begrijpelijk te maken. De 26 lessen bevatten werkelijk een schat van in formatie en zij zijn in de eerste plaats bedoeld voor de - instructie van de onderwijzers en onderwijzeres sen, resp. leraren, zelf. Zij mogen er gerust stukken uit overnemen, maar dan wordt wel prijs gesteld op bronvermelding. Al dit materiaal, dat nog wordt toegelicht door een aantal kaarten achterin, is samengebundeld in een los bladige map met een stevig omslag. Elke inrichting van onderwijs heeft een exemplaar kosteloos ontvan gen, maar als men meer exemplaren wenst, kunnen die voor 5,per stuk bij de Stichting worden be steld. Het adres is Postbus 2430 te Den Haag. Ook zij, die niets met 'het onderwijs te maken heb ben, maar tóch graag een volledige en hedendaagse beschrijving van land- en tuinbouw in ons land wil len hebben, kunnen we aanraden een nummer ^aan te schaffen. Stichting voor Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande. Op voedingscursussen van de Stichting voor Huis houdelijke Voorlichting ten Plattelande wordt nader op dit onderwerp ingegaan, er worden voor- en na delen besproken èn manieren om variaties aan te brengen in deze gerechten. Deze cursus, gehouden op de Volkshogeschool te Oisterwijk stond onder leiding van de heer Teo Kap- pé. Ontvangst en verblijf waren bijzonder gastvrij, mede daardoor was de stemming goed en de sfeer prettig. Bij de kennismaking bleek dat de cursus wonen anders zou gaan verlopen dan sommige leden van de Bond van Plattelandsvrouwen hadden verwacht, ge zien eerdere aankondigingen gedaan door besturen van de Bond. Door het lezen van het vrij laat ontvangen pro gramma van de Volkshogeschool waren sommige deelneemsters al voorbereid op het feit. dat de cur sus niet gericht zou zijn op het individuele wonen, maar op wonen in de breedte, waarbij veel sociale aspecten bekeken zouden worden. De cursusleider gebruikte het rollenspel om elkaar in kleine kring te leren kennen en om discussiestof te krijgen. Het spel werd goed ingeleid en serieus gebracht door de deelneemsters. De film „Een. bewoonbaar land" (van de Rijksvoorlichtingsdienst) geeft bewoners van het platteland een gevoel van bevoorrecht te zijn, omdat zij goddank nog niet als ingeblikte mensen in een flat behoeven te leven. Er is veel gepraat en ge dacht over deze film, waar ook alle aanleiding toe was. Het is wel jammer geweest, dat er geen enkele deskundige was uitgenodigd om deel te nemen aan de nabespreking van deze film. De cursus heeft mede daardoor een te eenzijdig karakter gekregen. Bij het maken van een plan voor stadsuitbreiding was 'het tempo aan de hoge kant. Ook bleek bij de voorbereidingen dat plattelandsvrouwen te royaal met grond omspringen. Er kwamen leuke ideeën uit de bus en veel mogelijkheden (en ook moeilijkheden) werden besproken, waarbij ook sociale problemen ter sprake kwamen. Er zijn wellicht cursisten wakker geschud door progressieve ideeën en er zal thuis nog veel nagepraat en nagedacht zijn. Wat mijns inziens niet thuis hoorde op deze cursus was het aanmoedigen tot buiten-parlemen taire acties. Daar zou een cursus apart voor gehouden kunnen worden voor die mensen, die zich daarvoor op zouden willen geven. Al met al zullen veel deelneemsters met mij zeg gen: Het was boeiend A. A. LEYS—VAN DE MERBEL. Ter gelegenheid van de 26e Internationale Huis houdbeurs, welke wordt gehouden van 26 maart t/m 4 april 1971 in 'het Rai-gebouw te Amsterdam zal een wedstrijd worden gehouden, onderverdeeld in de vol gende onderwerpen. Categorie A: Haken, breien en kantklossen Categorie B: Weven en borduren Categorie C: Wandkleden Categorie D: Poppenmaken (mens- en diervormen) en andere. Per categorie is er een eerste prijs van 100, ver gezeld van een vergulde legpenning en diploma, een tweede prijs bestaande uit een verzilverde legpenning en diploma en een 3e prijs, een bronzen legpenning plus diploma. Tevens geeft het handwerkblad Ariadne een prijs uit bestaande uit een persoonlijk aandenken met oor konde. De deelname is kosteloos en sluit 5 maart. Aan meldingsformulieren kunt U aanvragen bij de Direc tie van de 26e Internationale Huishoudbeurs, Gerrit van de Veenstraat 94, Amsterdam-zuid. een periode van 15 jaar bestaan er plannen bij het Ministerie van Landbouw om de subsidie voor de voorlichtingswoning met ingang van 1—11972 te beëindigen. Als'motieven worden in de eerste plaats genoemd de 15-jarige periode van het bestaan van deze woningen. En in de tweede plaats de moeilijkheid om een financieel verantwoorde woning te bouwen op de tegenw-oordige bedrijven. Mijns inziens zijn beide motiveringen nauwelijks steekhoudend. Want een lang bestaan heeft niets te maken met afschaffing van een regeling. Wel kan het wenselijk zijn dat aanpassing van het voorlichtings middel aan veranderde omstandigheden plaats vindt en dat meer stringente bepalingen en voorwaarden tot goedkeuring gesteld zouden kunnen worden. Indien toekomstige landbouwbedrijven een redelijk inkomen zullen verschaffen aan de boer en zijn gezin zal ook de woning zó moeten kunnen zijn dat het gezin erin kan leven in omstandigheden, zoals die in een al gemeen Nederlands leefpatroon aanvaard zijn. Inderdaad zullen veel agrarische inkomens ook al door markt- en prijsbeleid steeds aan de rand van de welvaart blijven. Maar houdt dit dan ook voor goede woningvoorlichting en woning onder zoek niet een uit daging in, ervan te maken wat mogelijk is? Anders dan in de steden waar huur- en massabouw overheersen, bouwt de boer en tuinder, met alle risi co's, voor zichzelf en zijn gezin. In de taak van de e.s.v.-ster neemt de woningvoorlichting een belangrijke plaats in. Juist bij deze voorlichting komen gezinsfinan ciën, het zich realiseren van eigen geldelijke mogelijk heden, en het gebruik van tijd en arbeid van de boerin en de andere gezinsleden duidelijk naar voren. Het tonen van concrete voorbeelden in bouw en verbouw is in deze voorlichting steeds van groot belang geweest. Andere instanties houden zich tot dusver niet op deze indringende wijze met voorlichting bezig. In een re cente peiling naar het aantal bezoekers van voorlichtingswoningen bleek het gemiddelde ruim 1315 per woning te zijn in de 2 jaren van opening. Hiervan waren, voor zover dit tenminste kon worden nagegaan, ongeveer 150 bezoekers toekomstige bouwers of verbou wers. Naast de voorlichtingswoningen zijn er talloze geval len van ver- of nieuwbouw waarbij eveneens door de voorlichtsters wordt geadviseerd. Veelal komen de adviezen tot stand met hulp van de Afd. Wonen van het Nitho te Wageningen. Zou het niet mogelijk zijn om enkele goede verbouwingen, die ook veel worden be zocht door anderen, in aanmerking te laten komen voor een regeling, zodat wij in de voorlichting onze concrete voorbeelden kunnen houden. Tenslotte kan er op gewezen worden, dat inschake ling van e.s.v.-er en e.s.v.-ster bij een beslissing tot bouwen vrijwel steeds wenselijk is. In ieder geval kunnen nieuwe aanvragen nog gedurende 1971 worden ingediend en ook reeds uitgevoerde en in aanbouw zijnde woningen ondervinden geen hin der van deze plannen. Mej. G. A. DE LANGE K.N.L.C.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 21