N.V. DROGERIJ ZEEUWSCH-VLAANDEREN Waarde gebruik en verwerking van dierlijke organische mest Dijk, weiland en weg Gevraagd voor lucerne voor inzaai 1971 (beperkt) 9 Consulentschap voor de Akkerbouw en de Rundveehouderij te Zevenbergen. A. v. d. VEEKEN. Volgens gegevens van de Struk- tuumota van de Brabantse land- en tuinbouw heeft Noord-Brabant bijna 30 van het landelijk aantal fokzeu- gen, mestvarkens en slachtkuikens. Het landelijk aandeel van de leghen nen bedraagt bijna 23 terwijl voor de rundveehouderij Brabant even eens tot de groten behoort. De agra rische produktie, met name in de veredelingssektor, heeft een storm achtige ontwikkeling doorgemaakt. Inherent aan het enorme „dieren park" is de eveneens geweldig toege nomen mestproduktie, waarvoor een passende oplossing moet worden ge vonden. Over de gebruikswaarde en -mogelijkheden en het transport geeft onderstaand artikel nadere bijzonder heden. BETEKENIS VAN STALMEST yfAN oudsher heeft stalmest een bijzondere en be langrijke betekenis gehad voor de land- en tuin bouw. Ook bij de moderne landbouw kan enkel kunst mest in opbrengstvermogen niet evenaren aan een ge bruik in kombinatie met organische mest. Het organisch bestanddeel uit stalmest geeft aan de grond het nodige karkas, gevormd door de vaste delen en brijachtige slijm- stoffen. Door de ideale luchtwaterhuishouding en goede doorluchting van de grond die hierdoor wordt verkregen, wordt een uniek milieu geschapen voor de ontwikkeling van bacteriën en plantenwortels. Kortom een gezonde en vitale grond. Vooral in tujinbouwkringen en bij de teelt van groentegewassen op akkerbouwbedrijven weet men hier over mee te praten. Op dergelijke bedrijven worden hoge eisen gesteld aan de cultuurtoestand van de grond. Kippe- en varkensmest zijn bovendien veel rijker aan voedingselementen dan de meer bekende stal mest afkomstig van rundvee. Kippen en varkens worden immers uitsluitend gevoerd met eiwitrijke voedermidde len, waarin stikstof en fosfaat in ruime mate aanwezig zijn. De spijsverteringsorganen van deze dieren zijn lang niet op volledige vertering ingesteld, zodat nog een groot gedeelte als half verteerd in de mest terecht komt. Op grond van de huidige voeding van deze dieren zijn dier lijke mestsoorten ontstaan van een rijkdom, zoals we die in de geschiedenis van de landbouw nimmer hebben gekend. Een praktisch volledige bemesting toedienen, behoudend wat stikstof, is met deze dierlijke organische mestsoorten mogelijk. DE WAARDE VAN DE DIVERSE MESTSOORTEN j^AN de hand van analysegegevens omtrent gehalten aan organische stof, stikstof, fosfaat, kali, kalk en magnesium is voor de verschillende mestsoorten een bemestingswaarde te berekenen. Het zou te ver voeren om hier alle analysecijfers te vermelden. We hebben dit al eens eerder gedaan. Vandaar dat we volstaan met een globaal berekende waarde van de meest voorkomende mestsoorten. Onderlinge vergelijking is dan mogelijk. Waarde per ton Vaste mest van: Slachtkuikens 25,- Kippen 18,tot 22,- Varkens f 15,— Rundvee 10,11,- Dunne mest van: Kippen 10,tot 12,50 Varkens 8, Rundvee 6,h f 7, Met een vrij behoorlijk verlies aan stikstof is hierbij reeds rekening gehouden. Afhankelijk van de aanwen- dingstijd zal de waarde soms groter, soms ook kleiner zijn. Uiteraard is bij die dunne mestsoorten de hoeveel heid toegevoegd water van invloed op de samenstelling en dus ook op de waarde. Op de kleigronden speelt die organische stof in het algemeen een belangrijkere rol dan op de zandgronden. Op zandgronden zijn daaren tegen elementen als kalk en magnesium van meer bete kenis dan op de kleigronden. MOGELIJKHEDEN VAN GEBRUIK |N hoofdzaak wordt die mest geproduceerd in het oos ten en midden van de provincie. Door de bedrijfs structuur, alleen veredeling of veredeling in kombinatie met rundveehouderij, is bijzonder weinig ruimte voor organische mest. Intensieve rundveehouderijbedrijven hebben meestal geen overschot aan mest, maar er is ook weineg of geen tekort. Dus op deze bedrijfstypen geen behoefte om mest van elders te betrekken. De overschot ten kunnen vrijwel uitsluitend in de akkerbouw en de tuinbouw wordien verwerkt. Meer akkerbouw, ook op de zandgronden, zou in dit verband een ideale oplossing zijn. De geringe bedrijfsoppervlakte en de slechts matige ontwateringstoestand van de grond in de zandgebieden zijn faktoren dje uitbreiding van de akkerbouw in de weg staan. Mogelijk worden in de naaste toekomst een aantal bedrijven wat groter in oppervlakte zodat dan wellicht wat meer ruimte zal komen. Het moet voor menige akkerbouwer op zandgrond ongetwijfeld moge lijk zijn om met een van de mestsoorten een goedkope bemesting uit te voeren. Er zijn immers voldoende kippe en varkenshouders in de naaste omgeving om mest van te betrekken. Voorbeelden, waarbij akkerbouwers mest betrekken van veredelingsbedrijven, zijn er ook al in West-Brabant. Uitbreiding van de teelt van snijmais, maaikunstwei- den en mechanisch rooibare voederbieten zouden even eens kunnen bijdragen in de mestverwerking. De teelt van deze gewassen plaatsen ten dienste van de rundvee houderij brengt meerdere regionale problemen nader tot een oplossing. Het tekort aan voer op de rundveehoude- rijbedrijven kan er door worden aangevuld, terwijl op deze wijze aan een gedeelte van de mest een nuttige be stemming kan worden gegeven. Extensieve akkerbouw, in de vorm van granen, naast veredeling geeft veelvuldig legering te zien met een slechte kwaliteit van het pro- dukt. De gronden worden te (stikstof) rijk voor granen. (Zie verder nag. 14) DE WERELDGRAAN- SITUATIE De Internationale Tarwe- raad heeft een overzicht van de wereldgraansituatie ge publiceerd. Blijkens ramin gen van de tarwe raad is de produktie van grove graan soorten in de gehele wereld (uitgezonderd Volksrepu bliek China, Noord-Vietnam en Noord-Korea) in 1969/'70 uitgekomen op 515 miljoen ton, d.w.z. 5 procent meer dan in 1968/'69. De raad verwacht dat het aanbod van grove granen dn 1970/'71 aanzienlijk krapper zal zijn. Dit kan tot gevolg hebben dat de internationale handel in tarwe als veevoeder ver der zal toenemen. De im- portvraag naar grove granen zal dit jaar tenminste 2,5 miljoen ton groter zijn dan de werkelijke invoer in 1969/'70. Verwacht wordt dat de invoer van Groot- Brittannië, de E.E.G. en Ja pan in aanzienlijke mate zal toenemen. In tegenstelling tot de vraag, zal de hoeveelheid grove granen die voor ex port beschikbaar is, kleiner zijn dan in 1969/'70. Hierbij worden in de eerste plaats de Verenigde Staten ge noemd. De totale hoeveel heid graan, beschikbaar voor export, schijnt in 1970/'71 bijna even groot te zijn als de (verwachte) vraag. Dat zou de eerste keer zijn se dert vele jaren, zo merkt de Internationale Tarweraad op. gelegen te Lewedorp richting de Piet, aan de Noord Crayertsedijk, ten noorden en westen van de Hoeve Noord-Crayert (bewoond do-or de heer M. Goense). Notaris G. F. Giele te Goes, zal ten verzoeke van zijn principaal bij inschrijving verkopen: a. PERCEEL groot plm. 2.64.27 ha, waarvan kan en mag gescheurd worden 1.60.00 ha, direkt vri*| te aanvaarden, na betaling koopsom; b. PERCEEL groot plm. 1.42.25 ha (oude zeedijk) mei stal, vrij op gebruik te aanvaarden per 15 maart 1971; c. PERCEEL groot plm. 1.54.37 ha, vrij op gebruik te aanvaarden per 15 maart 1971. Waterschapslasten voor alle percelen plm. 8,per ha per jaar. Waterleiding en drinkbakken zijn op alle percelen aanwezig. Inschrijving kan geschieden per perceel of in combina tie van twee of drie percelen. Lasten vanaf 1 januari 1971. Betaling der kooppennin gen e.a. uiterlijk 10 maart 1971. Gelekende inschrijf bil jetten in te leveran ten kantore van de notaris Wijngaardstraat 53, Goes, uiterlijk op 10 februari a.s., alwaar nadere inlichtingen verkrijg baar zijn. kontrakt telers Voor inzaai voorjaar 1971 onder dekvrucht te oogsten 1972 en 1973. Liefst percelen van 5 ha en groter. Speciale belangstelling voor vlas als dekvrucht. Alle inlichtingen: NV. DROGERIJ ZEEUWSCH-VLAANDEREN Tel. 01157-420, na 18.00 uur tel. 01157-280 SUIKER UNIE SAS VAN GENT Buitendienst Z.-VI. dhr. A. A. du Puy, IJzendijke Kantoor: tel. 01158-1751. Privé: tel. 01176-214

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 9