Plannen voor een 3-jarige M L.S. IZlm LAND- EN TUINBOUWBLAD Uitwisseling stad-platteland - Wie helpt? ZLM LAND- EN TUINBOUWTENTOONSTELLING IN 1973 Hoewel dit aanvankelijk wel in de bedoeling lag heeft, in overleg met het bestuur van de Federatie „Het Land bouwwerktuig", het bestuur der ZLM besloten in 1971 geen land- en tuinbouwtentoonstelling te houden. De Federatie heeft toegezegd de volledige medewer king te bieden aan een ZLM-tentoonstelling in 1973, zo dat het ZLM-bestuur besloten heeft om deze voorlopig te bepalen op juni 1973. De juiste plaats der expositie zal in de loop van 1972 worden bekendgemaakt. GEZONDHEIDSDIENST VOOR DIEREN IN ZEELAND Algemene vergadering op donderdag 4 februari 1971 in de „Brasserie", Lange Delft te Middelburg, aanvang 10.00 uur. Agenda: 1. Opening door de voorzitter, de heer G. de Jager. Mededelingen. 3. Verslag werkzaamheden 1970, door Dr. J. Tesink. .4. Industrie, door Dr. J. Tesink: a. Kanaalzone (N.V. Zuid-Chemie), b. Sloegebied (Hoechst, Péchiney). 3. De veehouder en de Hinderwet, door Dr. J. Tesink. Pauze (11.0011.15 uur), 6. Pluimveegezondheidszorg, door Drs. O. J. H. Devos: pséudo-vogelpest en Marekse ziekte. 7. Varkensgezondheidszorg, door Drs. J. J. Pekelder: varkenspest. 3. Gelegenheid tot vragen stellen. 9. Sluiting. Namens het bestuur, Dr. J. TESINK, directeur. De agendapunten 4, 6 en 7 zullen met enkele licht beelden worden toegelicht. Agendapunt 5. Bedrijven met grote eenheden varkens en pluimvee verspreiden stank. In steeds meer voor komende gevallen gaan omwonenenden hierover klagen bij het gemeentebestuur. Welke maatregel kan het be voegd gezag nemen tegen de eigenaars van de bedrijven ingeval deze wel of niet in het bezit zijn van een Hin derwetsvergunning? PACHTREGISTRATIE RUILVERKAVELING „ALTENA-WEST" Plaatselijke Cie Ruilverkavejnig „Altena-West' maakt bekend dat het tijdstip, waarop uiterlijk pachtovereenkomsten bij haar ter registratie kunnen worden ingezonden, is vastgesteld op 30 januari 1971. Daar in augustus 1967 reeds werd bekend gemaakt dat bestaande pachtovereenkomsten op of vóór 1 oktober 1967, en nieuwe pachtovereenkomsten binnen dertig dagen na het aangaan van de overeenkomst bij haar ter registratie moeten worden ingezonden heeft de boven genoemde uiterste termijn van inzending dus alleen be tekenis voor pachtovereenkomsten, welke zijn aangegaan na 31 december 1970 en die nog niet voor registratie werden ingezonden. De reeds geregistreerde pachtover eenkomsten zijn ten bewijze daarvan voorzien van een stempel „pachtregistratie Altena-West" en behoeven niet meer te worden ingezonden. De Plaatselijke Cie waar schuwt er nadrukkelijk voor dat wanneer een pachtover eenkomst niet tijdig ter registratie is of wordt ingezon den de pachter dan geen aanspraak op toedeling heeft als bedoeld in artikel 18. Het is dus voor iedere pachter van het grootste belang zijn pachtovereenkomst(en) te laten registreren! Ook de verpachter kan dit doen! BESTEMMINGSPLANNEN Beek en Donk. Met ingang van 15 januari 1971 ligt een maand ter inzage het door G.S. gedeeltelijk goedgekeur de bestemmingsplan „Kernen Beek en Donk". Zij, die zich tijdig met bezwaren zowel tot de gemeenteraad als tot G.S. hebben gewend, alsmede een ieder die bezwaren heeft tegen de gedeeltelijke onthouding van goedkeuring door G.S. kunnen binnen een maand beroep instellen bij de Kroon. Vlissingen. Met ingang van 15 januari ligt een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan Gerbrandy- straat. Gedurende deze termijn kunnen schriftelijke be zwaren worden ingediend bij de gemeenteraad. Brouwershaven. Met ingang van 15 januari ligt een maand ter inzage het door G.S. gedeeltelijk goedgekeur de bestemmingsplan „Jachthaven". Zij, die zich tijdag NOG 3 WEKEN TENTOONSTELLING DE ZEEUWSE BOERDERIJ ALS MONUMENT EN ALS BEDRIJF De tentoonstelling „De Zeeuwse Boerderij als Monu ment en als bedrijf" die t/m 13 februari in het Rijksar chief in Zeeland te Middelburg, St. Pieterstraat 38 wordt gehouden heeft reeds honderden belangstellende bezoe kers getrokken. Zoals reeds eerder gameid geeft deze tentoonstelling aan de hand van kaarten, tekeningen, maquettes en archiefstukken een indruk van de belang rijkste boerderijtypen zoals die in Zeeland voorkwamen en nog voorkomen. Daarnaast wordt aandacht besteed aan de bedrijfsvoering, de organisaties, de overheidsbe moeiingen en de rol die Monumentenzorg bij de zorg tot het behouden van een boerderij als monument speelt. Diegenen die onze serie „Oude boerderijen in Zeeland" met belangstelling volgen kunnen op deze tentoonstel ling vele wetenswaardigheden opdoen. Van maandag t/m vrijdag geopend van 9.30—12.30 en 13.3017.30, zaterdags van 9.3012.30. Na 13 februari gaat het materiaal waarvoor het samenstellen van deze tentoon stelling van gebruik werd gemaakt, weer naar de eige naren terug. Tevens kan de bezoeker een indruk krijgen van de moderne opzet van het Rijksarchief in Zeeland waar met moderne middelen een archiefruimte van 7 km lengte beschikbaar is. Een schat aan historische burger lijke standgegevens, kaarten enz, is daarin opgenomen. met bezwaren zowel tot de gemeenteraad als tot G.S. hebben gewend, alsmede een ieder die bezwaren heeft tegen de gedeeltelijke onthouding van goedkeuring door G.S., kunnen binnen een maand beroep instellen bij de Kroon. Giessen. Ingaande 18 januari ligt een maand ter inzage het bestemmingsplan „Sint Rombout". Gedurende deze termijn kunnen zij, die zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, bij G.S. bezwaren indie nen. Mariekerke. Vanaf 22 januari ligt een maand ter inzage het door G.S. gedeeltelijk goedgekeurde bestemmings plan „Kampeerterrein Westhovenseweg". Zij, die zich tijdig met bezwaren zowel tot de gemeenteraad als tot G.S. hebben gewend, kunnen binnen een maand beroep instellen bij de Kroon. K. N. L. C Het KNLC heeft al sinds jaren het standpunt ingeno* men dat de MLS feitelijk de meest voor de hand liggende opleiding is voor agrarisch ondernemer. Al in 1963, tij dens de discussies die toen werden gevoerd over de toe komstige structuur van het Middelbaar Landbouwonder wijs onder de Mammoetwet, kwam het KNLC tot de con clusie dat de MLS een driejarige cursusduur zou moeten hebben. Intussen zijn verschillende experimenten be proefd, die van de oorspronkelijke Landbouwwinter- school een volwaardige MLS hebben gemaakt, zij het met een 2-jarige cursus. Al deze ontwikkelingen zijn gepaard gegaan met de invoering van de Mammoetwet, die veel aandacht heeft opgeëist voor tal van onderwijskundige vraagstukken in het algemeen. In het bijzonder heeft daarbij ook de lager agrarische school grote aandacht gekregen, omdat op dit onderwijs de Mammoetwet al direkt van toepas sing werd. Officieel orgaan van de Maatschappij tot bevordering van landbouw, tuinbouw en veeteelt in Zeeland en Noord-Brabant Eindredakteur: J. F. Blanksma Ing., Grote Markt 28, Goes (tel 01400 - 5010, tel. huis 01185 - 1422) Technische verzorging Combinatie drukkerij Vink N.V. - Axel en drukkerij Van de Sande N.V. - Terneuzen Advertentie-exploitatie en administratie oyeradvertenties VESTIGING Al deze omstandigheden zijn er waarschijnlijk de oor zaak van, dat pas in de laatste tijd de schijnwerper weer meer wordt gericht op de opleiding op middelbaar niveau. Zo is er een discussienota van het Landbouw schap, die zich voor een 3-jarige cursusduur van het Middelbaar Agrarisch Onderwijs uitspreekt. Deze gedachte vindt een zekere instemming van de zijde van de overheid, gëtuige de Memorie van Toelich ting bij de begroting van Landbouw over 1971. De over heid gaat er daarbij vanuit dat naast de huidige 2-jarige cursus een 3-jarige cursus mogelijk wordt, „met ingang van het schooljaar 1971-1972 op bescheiden schaal" en in het daarop volgende schooljaar op ruimere schaal. Alleen scholen met een redelijke omvang (leerlingen aantallen) zullen, aldus de Memorie van Toelichting, ge bruik kunnen maken van de mogelijkheid om naast een 2-jarige cursus een 3-jarige cursus op te zetten. RICHTLIJNEN Intussen zijn, voor het komende cursusjaar nu een aan tal richtlijnen gegeven die het Middelbaar Agrarisch Onderwijs de mogelijkheid bieden om behalve een 2- jarige cursus ook een 3-jarige cursus te geven. De hele regeling heeft een wat voorlopig karakter, omdat de er varing zal moeten leren wat hierbij mogelijk en gewenst is. Men wil de 3-jarige cursus zien als een wat zwaar dere leergang, en stelt dientengevolge dan ook zwaardere toelatingseisen. Uitgangspunt is dat een 2- en een 3-jari- ge cursus op de grotere scholen naast elkaar kunnen worden gegeven, mits de school daarvoor een voldoende aantal leerlingen heeft. Een zekere mate van overgang van leerlingen van een 2-jarige cursus naar een 3-jarige cursus wil men wel openlaten. SCHOOLGROOTTE In het algemeen kan worden gesteld, dat scholen met een aangifte van minder dan 25 leerlingen per jaar zul len moeten kiezen voor een 2-jarige of een 3-jarige rich ting. Scholen met een aangifte van meer dan 40 leerlin gen per jaar kunnen een 2- en een 3-jarige richting vor men. Een groot aantal scholen heeft een aanmelding van leerlingen die tussen die twee normen in ligt. Het schoolbestuur zal dan met wijs beleid moeten kie zen wat het te doen staat. Daarbij komt nog dat men dan zal moeten beoordelen van welk onderwijsniveau de toegelaten leerlingen zijn. Voor de 3-jarige cursus mogen worden toegelaten leerlingen met 4-jarige mavo of een 4-jarige lagere agrarische school (A-riphting) of verge lijkbare opleidingen. Voor een 2-jarige cursus kan wor den volstaan met een 3-jarige mavo met een speciaal vak kenpakket, een 4-jarige lagere agrarische school (ook B-richting), of daarmee vergelijkbare opleidingen. VRAGEN Een aantal vragen blijft nog bestaan. Hoe zal de prak tische ervaring zijn met twee naast elkaar staande schooltypen voor Middelbaar Agrarisch Onderwijs? Is het juist om leerlingen, die een wat lager niveau hebben behaald (3-jarige mavo of lagere landbouwschool-B) „maar" twee jaar beroepsopleiding te geven en degenen die een wat hoger niveau bereikten een 3-jarige cursus te bieden? Wordt de selektie hiermee niet verscherpt? In plaats daarvan zou men zich af kunnen vragen of de leerling met een lager niveau van onderwijs niet op an dere wijze tot studeren moet worden aangemoedigd, wat juist meer tijd en aandacht vraagt. Hier liggen nog tal van vraagstukken van principiële en praktische aard, die pas door meer ervaring met het nu gekozen systeem opgelost kunnen worden. Daarbij zal de volle inzet van besturen, schoolleiding, onderwijzend personeel, ouders en leerkrachten nodig zijn. Zij alleen zullen moeten mee denken over het agrarisch onderwijs dat nodig is voor hen die in de toekomst in de land- en tuinbouw zullen leven en werken. J. R. WESTERHUIS. Alles wijst er op, aldus de Stichting Public Relations Land- en Tuinbouw, dat er in de komende tijd een stij gende belangstelling voor bezoeken aan agrarische be drijven van de kant van de stadsbewoners kan worden verwacht. Enkele bladen met bijzondere grote oplaag zullen, naar het zich laat aanzien, binnenkort de aan dacht van hun lezers gaan vestigen op deze bedrijfsbe zoeken. De lezers zullen dan een bon kunnen invullen en die aan de Stichting Public Relations Land- en Tuin bouw in Den Haag opzenden, die deze zaak dan verder regelt. Het gant hierbij vooral om een bezoek van enkele uren na gemaakte telefonische of schriftelijke afspraak van stadsgezinnen, soms ook om schoolklassen of andere groepjes. Deze worden dan in de gelegenheid gesteld enkele uurtjes op een agrarisch bedrijf rond te neuzen, vragen te stellen, enz. De, ervaring heeft n,l. geleerd, dat AJL" 4ó^treffen.de mapjerefta* pameer t-ru eiT?k* voor 'ver-; adressen beschikt (verspreid over het gehele land) van bedrijven, die zich destijds reeds bereid verklaarden hun medewerking aan deze bedrijfsbezoeken te verlenen, bij grote belangstelling zouden deze wel eens ontoereikend kunnen zijn om iedere belangstellende stedeling aan een passend adres te kunnen helpen. Vandaar dat de Stichting Public Relations Land- en Tuinbouw hierbij een beroep doet op de boeren en tuin ders zich beschikbaar te stellen en aan te melden voor dergelijke bedrijfsbezoeken van geïnteresseerde stedelin gen. Men kan zich daartoe opgeven bij de Stichting, post bus 2430 te Den Haag (tel. 070835704). Daarna wordt een aanmeldingsformulier toegezonden. Daarop moeten in het kort de belangrijkste bedrijfsgegevens worden op gegeven en bijv. ook wanneer het het beste schikt om bezoekers te ontvangen. Tevens tekent zich ook een stijgende- belangstelling ^-Vppj- betaalde vakanties op

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 4