Let op Uw guldens! VERZEKERINGSINSTELLINGEN VAN DE ZLM AFSCHRIJVING p\E kosten van de aanschaf van duurzame produk- tiemiddelen zoals gebouwen en machines mo gen niet in één keer worden afgetrokken bij de be rekening van de winst. Dat weet ieder,een. Ze moeten jaarlijks door afschrijving telkens voor* een gedeelte in aftrek worden gebracht. In het verleden heeft men het wel eens zo uitgedrukt, dat jaarlijks de waarde vermindering van een produktiemiddel door middel van de afschrijving ten laste van de winst werd ge bracht. Die uitdrukking, waardevermindering, wekte nogal wat misverstand. Het was alsof men jaar voor jaar een taxatie van een produktiemiddel moest ma ken en als de taxatie aan het eind van een jaar lager was dan aan het begin, dat verschil afboeken. Dat is niet, juist, het werd ook niet gedaan. Tegenwoordig zegt men dan ook liever dat afschrijving is het boeken van de op een jaar drukkende kosten van het gebruik van een produktiemiddel als zodanig. 3 SI AAN het begin van een nieuw boekjaar lijkt het ons goed enkele geluiden over onze Onderlinge Verzekering Maatschappij van de ZLM te laten horen. Het boekjaar 1970 is afgesloten met een zeer behoor lijke netto toename van het aantal verzekerde posten n.l. 1786. Het totaal verzekerde bestand bedroeg per 11'71 dan ook 25.393, waarvan 15.486 auto's, 5285 traktoren, 3892 bromfietsen, 329 landbouwmachines en 401 combines. Uiteraard valt de sterkste toename te konstateren in de autobranche. Opmerkelijk is, dat de bromfiets portefeuille slechts langzaam toeneemt. Het premieinkomen steeg in 1970 tot rond f 4.500.000,—. Het financiële resultaat over 1970 is zeer bevredi gend. Vandaar ook, dat wij in tegenstelling tot de meeste maatschappijen, de premietarieven voor 1971 niet hebben verhoogd. De premieverschillen met ande re maatschappijen zijn daardoor aanmerkelijk vergroot. PREMIENOTA'S 1971 De prolongatienota's voor 1971 hadden wij voor de kerstdagen de deur uit, inklusief de groene kaarten en verzekeringsbewijzen voor 1971. U hebt de nota intussen al voldaan? Dank u! In verband met de nieuwe kortings- en toeslag regeling voor auto's viel het premiebedrag voor de één mee en voor de ander tegen. Immers een aantal verzekerden zagen hun no-claimkorting verhoogd tot maximaal 40 Daartegenover zagen andere ver zekerden op hun nota een toeslag van 10, 25, 50 en zelfs 80 rUOnder deze laatste kategorie troffen wij enkele minder enthousiaste lieden. Zo konden wij het volgende gesprek horen tussen 2 onzer verzekerden A en B. Lid A had op zijn nota 40 korting ontdekt en maakte tegen B de opmerking: „Onze O.V.M. v/d ZLM is toch maar enorm voordelig: Praktisch alle maatschappijen hebben hun premies verhoogd en ik moet zelfs 10 minder premie betalen dan vorig jaar." De reaktie vam B was minder enthousiast dan A waarschijnlijk verwacht had. B had n.l. 50 toe slag gekregen en merkte op, dat hij de O.V.M. knap' duur vond worden. Waarop A repliceerde, dat B dan waarschijnlijk niet zo'n beste klant voor de verzeke ring was. A rekende vlug uit, dat B de afgelopen 4 jaren telkens schade geclaimd moest he noen, anders kon hij geen 50 toeslag op de premie krijgen. A vond dan ook, dat B deze toeslag ruimschoots toe kwam. Hoewel B nog mompelde, dat hij de laatste 4 jaren inderdaad pech gehad had, vond zijn opmer king geen genade bij A. Het leek B dan ook verstan dig in het vervolg voorzichtiger te zijn met zijn op merkingen. Immers, de collega's zouden meteen door hebben, dat hij niet zo'n beste rijder was of althans een dure klant voor de verzekering! Ja, verzekerden, zo ligt deze zaak. Niet alle ver zekerden juichten. Zou dat ooit kunnen? Het gaat er nu voor zowel A als B om, dat zij in 1971 schadevrij rijden. A zal dan zijn maximale korting van 40 kunnen handhaven en B is dain zijn toeslag kwijt. Al vorens schade te claimen dient eerst goed overwogen te worden welke consequenties dit meebrengt voor eventuele toeslag of korting. Kleinere schades b.v. minder dan 250,zal men over het algemeen beter zelf kunnen betalen. GREEP UIT DE TARIEVEN HOE laag onze premietarieven voor personenauto's wel zijn moge blijken uit onderstaande cijfers: Cataloguswaarde 6.000,all riskspremie 304, 8.000,— „343,— „10.000,- „376,- 12.000,— „416,— Dit zijn zomaar een paar grepen uit de premietarie ven. Van deze premie gaat dan nog de no-claimkor ting af. Bij de particuliere maatschappijen zijn de bruto-premies ongeveer het dubbele. Bovendien ontvangt u van ons dan nog de groene kaart gratis en is de W.A.-dekking 1.000.000,per gebeurtenis. Voor traktoren bedraagt de bruto all riskspremie voor een traktor van b.v. 10.000, slechts 68,en voor een traktor van b.v. 15.000, slechts 93,Voor combines liggen de premies slechts ƒ1,per 1.000,hoger. In beide gevallen kan de korting oplopen tot 30 BROMFIETSEN HET gekke is nu, dat bij de bromfietsverzekering ongeveer dezelfde premieverschillen liggen, al- DE E.E.G.-FRUITTEELT ROOIREGELING Bij deze maken wij erop attent, dat per 28 februari 1971 de termijn waarin voor de E.E.G.-rooiregeling kan worden aangevraagd afloopt en daarmede de mo gelijkheid om een uitkering yan f2.896,jtf&ha te ontvangen. Door het Ontwikkelings- en Sanerings fonds is aan deze rooipremie een extra bijdrage van f 1.200,Der ha gekoppeld, indien het bedrijf tevens wordt beëindigd. Ook hiervoor geldt derhalve een ter mijn tot 1 maart 1971. Tenslotte kan nog worden opgemerkt, dat voor be ëindigende fruitbedrijven geen maximum-plafond van f 15.000,voor wat betreft het inkomen wordt aange houden. Fruittelers, er is nog tot 1 maart a.s. de gelegenheid thans in percentage. Alleen gaat het om minder hoge bedragen. Vandaar, dat wij boven dit artikel de kop plaatsten „Let op uw guldens!!!" Een W.A.-verzeke ring voor een bromfiets kost bij onze O.V.M. slechts 20,—, inklusief kosten en eventuele groene kaart, en bovendien een W.A.-dekking van 1.000.000,Bij particuliere maatschappijen bedraagt de W.A.- premie, inklusief kosten 31,De groene kaart moet dan extra betaald worden, en de W.A.-dekking is dan 400.000,— of 500.000,—. Een all risksverzekering voor een bromfiets van b.v. 600,kost bij ons 32,bij een partikuliere maat schappij 53,Een bromfiets yan 800,bij ons 38,elders 59, Nogmaals grote verschillen; in bedragen ƒ11, voor een W.A. en 20,tot 30,voor een all risks- een all risksverzekering. Nu dachten wij, dat ook onze leden meer kosten bewust werden en de laatste jaren ook om guldens gaven! Onze bromfietsportefeuille breidt niet zo snel uit. Wij weten ook hoe dat komt. Wanneer zoon of dochter 16 jaar wordt krijgt hij of zij een bromfiets. Vader stapt de dag voor de ver jaardag naar een verzekeringsagent om de bromfiets te verzekeren. Deze agent heeft bromfietsplaatjes in voorraad en ook het verzekeringsbewijs. Hij kan deze attributen zo meegeven, althans tegen kontante be taling van voornoemde hogere premie. Vader gaat naar huis en kan precies op de verjaardag van zoon of dochter de brommer rijklaar overhandigen. Bij onze O.V.M. moeten de bromfietsplaatjes cn verzekeringsbewijzen in Goes worden aangevraagd. Onze vertegenwoordigers hebben deze niet in voor raad. Dit betekent, dat men 2 dagen voor de verjaardag, i.p.v. 1 dag, deze attributen moet aanvragen. Bent u er dus 1 dag vlugger bij dan levert dit een premievoordeel op van 10,tot 30, Wij dachten, dat deze premiebesparing toch wel de moeite waard was. Of is uw gemakzucht u meer waard? Zo niet, denk er dan aan, dat uw elders lopende bromfietsverzekering per 1 maart 1971 afloopt. U kunt dus uw bromfiets per 1 maart 1971 op voornoem de goedkope wijze bij de ZLM verzeker n. Nogmaals: let op uw guldens. Tot de volgende week! de L. om voor deze E.E.G.-rooiregeling in aanmerking te ko men! Overigens is bij de jongste bespreking tussen de mi nister var Landbouw en het Landbouwschap ook een verlenging var de rooiregeling voor de fruittelers ter sprake gekomen. De voorzitter van het Landbouw schap vroeg de minister de regeling ook na 1 maart voort te zetter met het oog op de algemene bedrijfs beëindigingsregeling. Het antwoord van de minister hierop was; dat verlenging van de rooiregeling pas in de loop van de zomer in Brussel aan de orde zal ko men. De minister adviseerde de betrokken fruittelers hun aanvraag voor de rooipremie vóór 1 maart in te dienen. Dit verplicht hun er in het geheel niet toe de bomen ook al op korte termijn te rooien. Eventueel kan een aanvraag later nog worden ingetrokken! J\U zijn de totale kosten van b.v. een machine pas bekend als die zijn dienst heeft gedaan. De totale kosten worden n.l. bepaald door de aanschaffingsprijs verminderd met 't bedrag dat men er voor terugkrijgt als de machine wordt afgestoten. Of dat door verkoop of door ruil gebeurt is hier niet van belang. De af schrijving moet gedurende de gebruiksduur geschie den. Dat brengt mee dat altijd 2 grootheden moeten ge schat worden, n.l. de levensduur en de restwaarde. Dat kan voor beide grootheden alleen maar wat ruw gebeuren. Natuurlijk moet men de werkelijkheid zo goed mogelijk trachten te benaderen. Voor een aantal gebruiksgoederen zijn in de loop van de tijd wel wat op ervaring gegronde cijfers beschikbaar gekomen. Voor andere zijn deze er niet. Dan is het gissen. De goede koopman zal dan de levensduur* en de rest waarde voorzichtigd.w.z. niet te hoog, ramen. Als men de 3 grootheden aanschaffingsprijs, levens duur en restwaarde heeft vastgesteld weet men het totaal af te schrijven bedrag en het aantal jaren waar over die verdeeld moet worden. fïAN komt de vraag aan de orde volgens welke methode dit moet gebeuren. In de literatuur zijn verschillende methoden ontwikkeld. Daaronder zijn er die zeer ingewikkelde berekeningen vereisen. Die worden dan ook door niemand gevolgd en dienen ■alleen maar om het de candidaten voor sommige han dels-examens moeilijk te maken. In de praktijk maakt men meestal een keuze, uit 2 methoden, n.l. a. afschrijven volgens een vast percentage van de aanschaf waarde b. afschrijven volgens een vast percentage van de boekwaarde. De eerste methode is zeer eenvoudig, zoals blijkt uit onderstaand voorbeeld: Stel een machine wordt gekocht voor f 10.000, De restwaarde wordt geschat op 1.000, Totaal af te schrijven f 9.000, Als de levensduur wordt geschat op 10 jaar dan is de jaarlijkse afschrijving bij vast procent over de aan- schafwaarde f900,of 9 per jaar. Elk jaar is de afschrijving gelijk. r\E andere methode van afschrijving zit reken- kundig wat ingewikkelder in elkaar. De af schrijving sf or mule vereist dan een worteltrekking. Er zijn een aantal mensen die daaraan een hekel hebben! En dat niet alleen als het bij de tandarts moet ge beuren. Voor de mensen die er bij het rekenen wel van houden, vermelden wij dat men de n.de machts wortel moet trekken uit de breuk „restwaarde gedeeld door aanschaf waarde", n. het aantal jaren levens duur. De uitkomst aftrekken van het getal één en dan vermenigvuldigen met 100. Dan heeft men het vaste percentage gevonden. In ons voorbeeld zou dit uit komen op 20.57 De afschrijving verloopt dan als volgt: Aanschaf iv aar de Afschrijving eerste jaar 20.57 v. f 10.000,— Boekwaarde einde eerste jaar Afschrijving tweede jaar 20.57 van f 7.943, f 10.000,— 2.057,- 7.043 1.634,— Boekwaarde einde tweede jaar f 6.309, Daarvan nemen wij dan weer 20.57 en zo voort. Telkens dus dalende bedragen. De eerste jafen heel wat meer dan de latere. Nu is het zo dat de methode van afschrijving van de boekwaarde bij de fiscus niet zo in de gunst staat. Ze mag alleen worden gevolgd als een produktie middel in de eerste jaren veel meer of betere presta ties levert dan in de latere. Of dat het geval is, is nog al eens een punt van geschil. Daarover zullen wij het binnenkort nog eens nader hebben. PA AU WE.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 3