AKTIE „ROGERS MAKEVO" j 4u00, ƒ3500,== Plattelandsjongeren gingen m< Sameico op exkursie Jongerenaktiviteiten 22 Stand, van zaken op 18 .januari 1971» Uw bijdrage kunt storten op postrekening: 45*72.95* t.n.v.x.J.Z. Grote harkt 28, uoes wilt u noger voor enige tijd in uw gezin en bedrijf opnemen,dan graag een briefje of te lefoon.^01100-5010 tst.24; ƒ3000, ƒ2500, ƒ2000, ƒ1500aa ƒ1000, ƒ500, DIJ gelegenheid van de officiële opening in okto- ber 1969 van de nieuwbouw te Bornerbroek heeft Sameico aan alle genodigden de suggestie ge daan het bedrag, dat men ter gelegenheid van de feestelijkheden in de één of andere vorm had willen besteden over te maken naar een daartoe geopende rekening. Aan deze suggestie is in ruime mate ge volg gegeven. Deze gelden waren bestemd voor een exkursie voor plattelands jongeren. In de week van 28 september tot en met 30 oktober 1970 hebben de jongeren, aangevuld met twee» Sa- meico-employé's, een bezoek gebracht aan het Vlaam se deel van België, waar de pluimveehouderij van toenemende betekenis is geworden. Het gezelschap bestond uit een 8-tal deelnemers, waarvan de 'heren J. Wegdam en J. Vosseberg rap port uitbrachten van de bevindingen m.b.t. de leg- pluimveehouderij in het bezochte Vlaamse land. J kunnen uit het uitgebreide rapport slechts een aantal punten vermelden die hopelijk een goe de indruk geven van de ervaringen van de deelne mers aan deze exkursie: 1. Op pluimvee-technisch gebied in België heeft onze exkursie in vergelijking met hetgeen er in Ne derland is, geen opvallende nieuwe dingen ontdekt. 2. De gemiddelde bedrijfsgrootte van de legpluim- veesektor is, naar onze ervaringen, wellicht wat gro ter dan in Nederland. Het merendeel van de kippen wordt gehouden op batterijen.' Alhoewel veel kippen terecht zijn gekomen op agrarische bedrijven, komt men toch ook postbodes, onderwijzers e.d. tegen met vijf- of meerduizend hennen. 3. De uitbreiding van de legpluimveehouderij is sterk gestimuleerd door de toeleverende bedrijven (mengvoeder, industrie, broederijen, hokkebouwers e.d.) die willen verkopen. In dit uitbreidingsproces hebben ook andere faktoren een bijdrage geleverd, "wij noemen: a. Een in vergelijking met ons land gunstiger belas tingsregiem. b. Gemakkelijke financieringsmogelijkheden voor hok en inrichting tot 8 procent. Op nieuwbouw van rijkswege de mogelijkheid tot een rentesub sidie van 3 procent over het opgenomen kapitaal, namelijk gedurende negen jaar op het hok en ge durende vijf jaar krediet o.a. voor levende have. c. De moeilijkheden van 1962 die in ons land voor de legsektor desastreus zijn geweest, heeft België niet zo gevoeld, omdat Je pluimveehouderij toen nog van weinig betekenis was. Het bijzonder goe de jaar 1965 met hoge winsten per kip, bracht met de eerder genoemde faktoren, met zich de in druk, dat het houden van kippen (op batterijen) een winstgevende affaire zou worden. 4. De laatste tijd is de kontaktproduktie ook in België door de nood, sterk toegenomen. 5. Proefin entingen tegen de ziekte van Marek zijn in een vergevorderd stadium. 6. De legpluimveehouderij is vrijwel geheel ge vestigd in het Vlaamse deel van België. Afzet en ver werking van de eieren zijn minder goed georgani seerd dan in Nederland. Er is ons met stelligheid ver zekerd, dat er weinig eieren worden verkocht, recht streeks van pluimveehouder naar konsument. 7. Niet onvermeld menen wij te mogen laten, dat op onze indruk: België heeft voordelen (zie onder 3) het volgende verweer werd geleverd: a. Op veevoeder ligt in België een 6V2 procent ho gere heffing dan in Nederland. Ook al kende Bel gië toen nog geen BTW-regiem, het veevoeder was toen al duurder dan in Nederland. b. België kent geen Produktschap zoals in Neder land; men meent te weten dat naast het bedrijfs leven ook van overheidswege gelden aan het Ne derlandse Produktschap toevloeien. ZLM-'VRAAGPUNT 1971 Alle P.J.Z.-afdelingen ontvingen een exemplaar van het ZLM-vraagpunt 1971. Dit jaar wordt in het vraagpunt de organisatorische werkwijze van de ZLM ter discussie gesteld. Het ZLM-bestuur heeft dit onderwerp mede onder de aandacht van de jongeren gebracht, omdat zij er van overtuigd is, dat er bij hen bepaalde ideeën leven over hoe het eventueel wel of niet zou moeten. Steek die mening niet onder stoelen of banken, maar denk en bouw mee aan een betere organisato rische werkwijze. Formeer in de afdeling een werkgroepje, bestaan de uit in dit onderwerp geïnteresseerde jongeren, die na grondige bestudering van de vragen met een aantal concrete voorstellen komt. Inspraak, medezeggenschap, demokratische besluit vorming, soepele beleidsvoering zijn veelgehoorde termen. Hier wordt een mogelijkheid geboden om mee te werken aan de realisering ervan! Na 1 maart 1971 weten we of net bij het slaken van een loze kreet gebleven is! VAN HOBOKENPRUS 1971 Ter gelegenheid van het jubileum van de ZLM in juni 1968 heeft de Koninklijke Maatschap tussen Eigenaren van gronden in de Wilhelminapolder en de Oost-Bevelandpolder aan de ZLM als geschenk aangeboden een bedrag van 250,welk bedrag eens in de twee jaar door de Maatschap beschikbaar wordt gesteld voor een tweejaarlijks onder jongeren uit te schrijven prijsvraag, betrekking hebbend op een agraiiseh onderwerp. Het Dagelijks Bestuur van de ZLM besloot dit jaar aan de orde te stellen het onderwerp: „De Sociale positie van de agrarische ondernemer". Deelname is mogelijk voor een ieder, die jonger is dan 35 jaar. Ook groepsgewijze deelname, b.v. via studie- en/of werkgroepen, is mogelijk. Nadere bijzonderheden zijn op pagina 2 van dit nummer opgenomen. De inzendtermijn sluit op 30 april 1971 c. Nederland heeft een voortreffelijk georganiseerde ziektebestrijding door en op kosten van de over- bied. d. De opbouw en omvang van de rijksvoorlichtings dienst in Nederland overtreft verre de geringe mogelijkheden op dit gebied in België. e. Per saldo komen zij tot de konklusie, dat België nog een belangrijke achterstand heeft op Neder land. Tenslotte. Unaniem was het gezelschap van mening, dat de exkursie in haar geheel geslaagd mag worden genoemd. De reis was door Sameico voortreffelijk georganiseerd en begeleid. Erkentelijkheid zijn wij in de eerste plaats verschuldigd aan onze Belgische gastheren, die zich alle moeite en zorg hebben ge troost onze groep van dienst te zijn. Eveneens dank aan de jongerenorganisaties, die ons hebben aange wezen voor deze oriënteringsreis. Die is mogelijk ge worden doordat Sameico hiervoor de ter gelegenheid van de officiële opening in oktober 1969 van „Borner- broek" ontvangen gelden ter beschikking heeft ge steld. De „gevers" en Sameico zeggen wij heel har telijk dank. J. VOSSEBERG en J. WEGDAM. ZEVENBERGEN De afdeling houdt op vrijdag 22 januari in hotel „Tholenaar" te Zevenbergen haar jaarvergadering. Leden, donateurs en belangstellenden krijgen een gevarieerd programma te zien. In de pauze wederom de traditionele verloting met vele prachtige prijzen. De sfeervolle avond wordt besloten met een gran dioos bal. Aanvang: 20.00 uur precies. BLADEL De afdeling opent haar nieuwe verenigingsseizoen met een grote toneel- en feestavond voor leden, do nateurs en belangstellenden. Opgevoerd wordt het toneelstuk „Oom Albert op huwelijksreis". De uitvoering vindt plaats op 30 januari a.s. in zaal „Heukelom" te Hoogeloon. Aanvang: 20.00 uur. Iedereen is van harte welkom. ZIERIKZEE Kennismaking met allerlei eenvoudige/populaire dansen op de propagandamiddag van de Nederlandse volksdansvereniging op zaterdagmiddag 30 januari a.s. in „De Graanbeurs" te Zierikzee van 14.0017.00 uur. De kosten bedragen slechts 3,Hebt U be langstelling voor deze propagandamiddag, dan aan melden vóór 25 januari a.s. bij Nevo-sekretariaat te Rotterdam (010-246383). GOES Op vrijdag 22 januari komt de afdeling met haar toneel- en feestavond in „Het Dorpshuis" te Wol- faartsdijk. Na maanden lang ingespannen repeteren brengen zij U de klucht „De laatste strohalm". In de pauze kunt U weer een prachtige prijs in de wacht slepen, wanneer U onze mensen van hun lootjes af helpt. Na afloop van het toneelstuk gaat de grote feestavond van start, welke muzikaal omlijst wordt door het „Trio van Vredegem". Aanvang: 20.00 uur precies. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Op zaterdag 30 januari a.s. komt de afdeling met de uitvoering van haar toneelstuk „Om de Karas- hoeve" in hotel „Du Commerce" te Oostburg. De avond begint om 19.30 uur. Na afloop van het toneel stuk een grandioos bal. Entree: ƒ3, UITWISSELING MET IERLAND De afdeling Macra na Feisme (Ierland) wil in het kader van het Europees Ifye-programma graag 5 jon gens en 5 meisjes met Nederland uitwisselen. Mocht er belangstelling voor deze uitwisseling bestaan, dan graag kontakt opnemen met het P.J.Z.-sekretariaat of sekretariaat der P.J.G.N. UITWISSELING NAAR: Noorwegen: Ben je in de leeftijd van 1830 jaar en wil je deze zomer eens wat anders, kies dan voor een werkva kantie bij 8 families op het Noorse platteland. Je kunt naar keuze één tot maximaal 3 maanden in Noorwegen verblijven. Het vertrek is op iedere le en 15e van de maand tussen 1 mei en 1 september 1971. Kosten: reiskosten v.v. -f bemiddelingskosten. In Noorwegen ontvangt men 25,zakgeld per week. Opgave: uiterlijk 2 maanden voor datum van ver trek. Amerika: Dit nieuwe uitwisselingsprogramma in samenwer king met de organisatie „Future Farmers of America" biedt aan jongeren van 1822 jaar de mogelijkheid 6 maanden in de V. S. te werken. De datum van vertrek ligt rond 20 april 1971. De begeleiding in Amerika wordt verzorgd door de „Fu ture Farmers of America". De stagiaires worden als lid van het gezin be schouwd. Van hen wordt verwacht dat ze ook als zodanig meewerken. De vergoeding bedraagt min. 170 Dollar/maand. Opgave: vóór 'half februari 1971. Opgave en nadere informaties bij: P.J.G.N., Den Haag (070-512541).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 22