Kwaliteitstarweverbouw in Sleeswjjk-Holstein Erf en akker (Vervolg van pag". 5) onderen dun en van boven dik wordt, koplastig wordt en omvalt. Het is zelfs mogelijk in Manella schimmelziekten te krijgen door verkeerd gebruik van C.C.C. Daarom zijn we op dit punt zeer nauw keurig en passen er voor op dat niets verkeerd gaat. Is de tarwe zo behandeld, dan komt het volgende behoeftehoogtepunt bij alle rassen als de tweede halmknoop in de hoofdstengel duidelijk te voor schijn gekomen is, d.w.z. ongeveer 8 dagen voordat de aar tevoorschijn komt. Men kan de aar dan al voelen. De tarwe is kniehoog. Ongeveer op dit mo ment moet de laatste bemesting plaats vinden en wel als kalkammonsalpeter (kalksalpeter is minder geschikt) tot een hoeveelheid van 4060 kg N. We bereiken dan een totale hoeveelheid stikstof van 140 180 kg N. Dat heeft een modern intensief ras nodig om 6000 kg opbrengst te geven en minstens 13 eiwit. Ook dit laatste bemestingstijdstip wordt door mij elke dag via de radio bekend gemaakt voor elk gebied, opdat geen fouten gemaakt worden. Wij bepleiten, dat in het land rijstroken gemaakt worden, opdat er niets wordt stukgereden. De boe ren doen het anders. Ze rijden er eenvoudigweg in. Er ontstaan geen lagere opbrengsten door, althans we hebben ze niet kunnen vaststellen. Integendeel. Jaar op jaar bemerken wij, dat bij dit bemestings schema de opbrengsten ongeveer tussen 200 en 400 kg hoger stijgen per ha ten opzichte van het oude schema. Dit is wat men bij de bemesting onvoorwaardelijk in aanmerking moet nemen. Des te beter de grond, des te meer stikstof zijn kan hebben en des te meer is de plant dankbaar voor deze behandeling. De tijd stippen zijn dus buitengewoon belangrijk. PLANTENZIEKTEBESTRIJDING UET volgende dat een beslissende rol speelt, is de plantenziektebestrijding. Ik schat, dat wij al leen in Sleeswijk-Holstein per jaar een verlies van 10 miljoen D.Mark hebben, omdat de boeren ver keerde ziekte bestrijdingsmiddelen op de verkeerde rassen toepassen. Wij bepleiten daarom, dat het onkruid nooit uitge roeid mag worden, maar dat de normale plantenge meenschap, dus tarwe èn onkruid, aanwezig moet zijn. Het opkruid mag alleen geen concurrent wor den van de tarwe. Het mag rustig wat beneden langs de grond kruipen. Het mag alleen niet meer groeien. En vanuit dit gezichtspunt zijn natuurlijk de midde len niet altijd juist en betrouwbaar. Onze boeren wordt nauwkeurig voorgeschreven, welke middelen ze mogen gebruiken en welke niet. Ik kan U zeggen, bodemherbiciden, zoals b.v. Igran 50, Tribonil en soortgelijke mogen slechts daar toegepast worden, waar gras groeit, duist en andere. Daar moet men het doen. Op alle andere plaatsen niet. Alle groeistofpreparaten moeten nauwkeurig on derzocht worden, d.w.z. dat we de combinatie 2, 4 D 2,4 DP verbieden voor kwaliteitstarwe, omdat dit middel, deze groep werkzame stof, niet volledig ge mengd kan worden met C.C.C. Al jaren hebben we begerig gekeken naar de wilde varkens die hier bij tientallen tegelijk door de bush zwerven. Zo'n boutje moest heerlijk zijn, maar hoe kom je er aan? Mikel Munge, de gamewarden, had den we al vaak gevraagd om er een te schieten, maar om de een of andere reden deed hij het nooit. Grif schoot hij de kleine sierlijke dik dik hertjes, of de Grants of de Thompsongazelle, als we op een zater dagmiddag met hem gingen jagen. Maar als hij "de warthogs zag deed hij net of zijn neus bloedde. En nou afgelopen week we gingen om een uur of acht nog vlug even kijken hoe de koeien het maak ten, afvoeren zou je het kunnen noemen, toen we in de bocht van de weg, vlak bij de groententuin van de gevangenis, in het felle licht van de landrover drie warthogs (wilde varkens) zagen staan. We had den een vaart van vijf en vijftig mijl. Ontwijken kon niet meer, alleen nog maar hard remmen. Maar dat laatste liet ik nu net na, en nu of nooit, ik trapte gas op de plank, omklemde met beide handen het stuur, zette m'n rug schrap, en daar gingen we. De varkens waren geheel in de war, kompleet verrast door het licht. Met een klap vloog ik tegen een van de war thogs aan. De schok was vrij stevig. Als de vliegende bliksem keerde ik de landrover, en jawel hoor, mid den op de weg lag een warthog te zielepoten. Helaas Precies zo gaat het met Mekoprop, CNPP -f 2,4 D. Wie dat wil of moet nemen, moet minder C.C.C. ge bruiken. Elk ras heeft een specifieke hoeveelheid C.C.C. Die ligt voor Manella op 1^ liter per ha, voor Felix op nul. Felix verdraagt geen gram C.C.C.; die gaat daaraan te gronde. Zo heeft elk ras zijn bepaal de eisen. Evenzeer moet de ziekten bestrijding op de juiste tijd toegepast worden, niet te laat en ook nooit te vroeg. In de regel passen milde middelen, milde herbici den ten tijde van de C.C.C.-behandeling. Wij zijn op het ogenblik bezig allerlei middelen te beproeven en elk nieuw ras doorloopt dit onderzoek. Wij zijn tegenwoordig van mening, dat de opbreng sten bij dezelfde kwaliteit nog verder opgevoerd kun nen worden. De opbrengstbegrenzende factor in mijn land zijn in ieder geval bij zo hoge stikstofbemesting, de voortdurend toenemende schimmelziekten, hetzij fusarium, hetzij meéldauw of andere ziekten van de aar. Er ontstaat een goed microklimaat voor schimmel. Op het ogenblik beproeven wij nieuwe fungiciden. Er zijn ontwikkelingen in Amerika, En geland en ook in Duitsland. Met nieuwe fungiciden krijgt men er greep op en plotseling een sprong naar boven. De opbrengsten stijgen verder. Het is geen pro bleem onder goede omstandigheden in goede jaren 8000 kg per ha te produceren. Men zou 9000 kg kun nen produceren, als de meeldauw en fusariumschim- mel vernietigd zouden kunnen worden. Daaraan wer ken we thans. Invloed op de kwalitiet hebben deze schimmels nog niet. Wel kan het gebeuren, dat wan neer verkeerde herbiciden op de tarwe komen, die het ras niet verdraagt, dat de kwaliteit beïnvloed wordt. Weliswaar stijgt het mineraal-stofgehalte in de korrel, de meelopbrengst zakt en ook het bak- volume. De poriën in het brood zijn slechter. Dat moet men hierbij ook in aanmerking nemen. Minister Lardinois heeft besloten, de beëindiging van de schadeloosstelling voor wegens pseudo-vogelpest ver nietigde pluimveestapels te verschuiven van 15 januari naar 29 januari a.s. om 18.00 uur. Met dit besluit heeft de minister gehoor gegeven aan de aandrang van het bedrijfsleven. De overweging hierbij was diat, na het van kracht worden van het nieuwe entschema op 29 decem ber, het beoogde effect van de enting van de pluimvee stapel nog niet is bereikt. De minister nam dit besluit na overleg en in overeenstemming met het Landbouw schap en de Nederlandse Organisatie van Pluimveehou ders waarbij afgesproken werdi dat 29 jan. de definitie ve beëindigingsdatum zal zijn. Aanvankelijk was het de bedoeling geweest dat de regeling op 15 januari beëin digd zou worden. De minister maakte zijn besluit donderdag bekend tijdens zijn maandelijks gesprek met een delegatie van het Landbouwschap, die ditmaal was uitgebreid met enige leden van het dagelijks bestuur van de Nederland se Organisatie van Pluimveehouders. Aan een verzoek van het Landbouwschap, de over arm dier, we hadden geen keus, eens moesten we een hapje van je proeven. Als de donder reed ik naar Dido en Datacho, de twee Ormajongens die naar de koeien kijken. Kom mee, schreeuwde ik, en breng je hakmes mee. Ze be grepen er geen donder van, maar ze gingen toch mee. Toen ze in het licht het varken zagen, uitten ze kreten van opwinding. D'er uit, beval ik, en snijd zijn nek af. Maar dat was andere praat. Als schoolmeisjes stonden ze te gniffelen. Nou, komt er nog wat van?, bromden we opgewonden. Dido begon wat uithalen naar de warthog te doen, maar 't was net of hij op een lege zak stond te kappen. Hun hakmessen waren te bot. Nou vooruit dan gooien we hem zo maar in de landrover Aarzelend grepen ze het dier beet. 't Was een knaap, zeker iets van een honderd kilo. Nou kom op, als jullie me helpen om te slachten dan mag je ook je buik rond eten. Toen kwam het hoge woord er uit, ze waren moslim en ze waren al ver buiten hun boekje gegaan om mij te helpen, om "het hele onreine spul zelfs maar aan te raken, maar ja omdat ik de baas was en zo af en toe zo lelijk kon doen. Okee jongens ga naar huis en vergeet dat hele beest maar zo snel mogelijk. Intussen zat ik met een varken in mijn landrover. Nou was het zaak een christen te vinden die dat werkje aankon. We gingen eens bij Amos Dada kij ken in Makuti. Hij zat buiten bij een vuurtje. In zijn kleine huisje, waar hij, zijn vrouw, negen kinderen en nog wat neven en nichten woonden, was het nog een lawaai van jewelste. Amos lustte wel een stuk varken en hij had zo'n slachtpartijtje wel eens meer bij de hand gehad. We redên naar huis. Corry moest al de oude kranten vinden die er waren, 't Is toch goed dat je op een boerderij bent opgegroeid, van veel markten ben je dan thuis, als het op de vreet aankomt. Lena, mijn huismeid, stond een pannetje water over mijn handen te gieten, terwijl wij het var ken krabden. En nu kwam Amos pas goed los, de oude stroper. Hij sneed vakkundig het varken in stukken alsof hij nooit iets anders deed. Hij vertrouwde me toe dat ze die rotkrengen geregeld vangen, buiten medeweten van het wildwezen om, als ze hun mais- akkers omwroeten. Had hij effe het lak aan die toe risten die zo graag een warthog zagen. Zag hij veel ORGANISATIE IN onze organisatie krijgt elke boer een tijdsche- ma en hij moet ondertekenen dat hij dat zal aan houden. Doet hij dat niet, dan wordt hij het volgend jaar uit de coöperatie gestoten. Zo streng zijn we helaas en dat moeten we zijn! De coöperatie werkt slechts, als contracten worden afgesloten. Iedere boer sluit een contract af voor 3 óf 5 öf 10 ha en moet dit contract naleven. Alle tarwe wordt op één hoop ge stort en getracht zo gunstig mogelijk te verkopen. Van te voren wordt van elke levering een monster getrokken aan de elevator en de kwalitiet bepaald, d.w.z. het eiwitgehalte en de Sedimentatiewaarde, dus de eiwitkwaliteit. Aan de 'hand van dit document kan ik later zien of het ras het juiste was, of er geen verwisseling heeft plaats gevonden en of de bemesting optimaal was. Dat constateert men direct uit zo'n attest als men wat routine heeft. Zo hebben we het met de produktietechniek ge daan en het resultaat staat aan onze kant. Dat we thans in Sleeswijk-Holstein te veel kwaliteitstarwe hebben is niet onze schuld, of die van de boeren, maar van de Europese landbouwpolitiek. Dat het ech ter mogelijk is, dat U in Uw gebied de eigen indus trie van tarwe zult kunnen voorzien, die evengoed is als Amerikaanse en Canadese kwaliteitstarwe, staat buiten twijfel. Het is de moeite waard in Uw gebied zo te hande len. Een woord tot slot, voor alle Europeanen mis schien, op de tarwemarkt. Als het niet lukt de gra duering van de tarwe, het gradueringssysteem in te voeren, d.w.z. dat goede kwaliteiten goed betaald worden en slechte kwaliteiten gedenatureerd of min der betaald worden, als het niet lukt dat Brussel dat toepast zullen al onze pogingen in alle landen der E.E.G. kwaliteitstarwe te telen vergeefs zijn. Dat is voor ons duidelijk. Desondanks hebben wij geen fou ten gemaakt, want met deze teelttechniek en bemes tingstechniek hebben wij tenminste voor de boeren de hoogste opbrengsten mogelijk gemaakt en ook dat moet niet vergeten worden. nemingsprijs van voor koelhuisopslag bestemde eieren te verhogen, kon de minister geen gevolg geven. Als reden noemde hij dat de Europese Commissie zich niet verzet tegen de huidige overnemingsregeling, die gezien kan worden als een bijdrage tot een goed verloop van de gemeenschappelijke markt, maar dat elke verhoging van de overnemingsprijs het karakter krijgt van een steun maatregel, die in strijd is met die EEG-pluimveeverorde- ning. De minister bleek wel bereid te zijner tijd nader te overwegen of het maximum-aantal van exporteurs over te nemen eieren (zoals bekend in eerste instantie op der tig miljoen stuks gesteld) zou kunnen worden vergroot. Overigens is de pseudo-vogelpestepidemie de vorige week tot staan gekomen. Voor het eerst sinds eind december was er geen sprake meer van een uitbreiding van het aantal ziektegevallen. Het entschema wordt vol ledig toegepast. Daarnaast blijft het van het allergroot ste belang diat de pluimveehouders op hun bedrijven de nodige hygiënische maatregelen treffen. van de revenuën die ze in Nairobi achterlieten? Met de minuut steeg onze bewondering voor Amos. Met de bijl hakte hij de dikke kop in tweeën. De slagtan den hielden we apart. Die konden we dan later nog aan 't wildwezen geven, als ze nog eens lastig werden over dat varken. Binnen een uur hadden we het hele karwei geklaard. Amos kreeg voor zijn moeite meer vlees dan hij dragen kon. Mond dicht Amos en eet smakelijk, lachten we. En nu hadden we met kerst mis ineens een stralende bout van wildzwijn. Daar bij valt het gewone kippetje in het niet. Maar toch zijn deze varkens minder mals dan de zwijntjes die in Nederland met kunst- en vliegwerk naar de bacon- grens worden gejaagd. Het eerste hapje dat we op ons bord kregen, had ook net zo goed een stuk van mijn bushschoen kunnen zijn. Corry en ik keken el kaar eens aan. Maar we hielden flink vol. 't Was Jack die ineens zei, dat het vlees ongelooflijk taai was. Geen nood, we hadden het wellicht verkeerd be reid. We zouden het eens anders doen. Op tweede kerstdag maakten we een flink houts koolvuur in onze halve oliedrum en legden daar een voorham op te roosteren. Daarbij een stuk of tien jonge maiskolven. Een lekker werkje, de geur was in ieder geval heerlijk, alleen we waren wat achter dochtig geworden omtrent de smaak. Maar toen we het eerste stuk van de bout afsneden en keurden, wisten we dat het nu goed zat. Een heerlijke bout. We kluifden een hele voorham op. En later schraapte Paul, mijn huisjongen, de laatste restjes vlees van het bot af. De achterham hebben we ontbeend, ge rold en gekookt. Een delicatesse, niét een likje mos terd. We zitten nu alleen nog met de vraag, hebben we gestroopt of hebben we niet gestroopt? 't Was een ongeluk voor die warthog en een geluk voor ons. En zo is kerstmis weer voorbij. We hadden een boom, met echte kaarsjes, een stal, en een hele hoop met vrede en varkensvlees in ons huis. De vierde kerst mis in Galole en wie zal 't zeggen, de laatste? En ver der beste lezers, vandaag kregen we van onze vriend Mohamed uit Mombasa een chèque van de bank van rijkdom en geluk. Met drie honderd en vijf en zestig dagen geluk en zegen, en datzelfde geven we op recht aan U allen door. Gelukkig Nieuw Jaar SCHRIJFKOUTER. ONDERNEMINGSREGELING BESMETTE PLUIMVEESTAPELS VEERTIEN DAGEN UITGESTELD

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 19