Zaaiplan gesleutel en informatie 17 NEDERLANDSE KONTRAKTTELERSVERENIGING 3 C.LO. MA de jaarwisseling lijkt het net of het nieuwe teeltseizoen sneller op ons afkomt. Dat heeft meerdere oorzaken. Eén ervan is de aanvang van het teelt jaar op papier. Het bouwplan komt aan de orde, men maakt een gewassenkeuze om via die keuze ook andere benodigde bestellingen te plaatsen. Een wat driftiger boer doet het tijdens of reeds vóór de feest dagen. Daar de kontraktteelt van diverse gewassen de laat ste jaren sterk toeneemt, kan ook 'hier een plaats voor ingeruimd worden. De keuzeprocedure, ook voor de laatste vorm, zou veel gemakkelijker zijn indien behoefte, en daardoor prijs, een opgaande lijn ver toonde. Dit gemak is ons tijdens het samenstellen van het bouwplan 1971 helaas niet beschoren, zij het dan misschien met uitzondering van een paar teelten, o.a. graszaad. Bezig zijnde en de prijzen van verschillende pro ducten van de laatste jaren vergelijkende komen we tot de ontdekking, dat ze vrijwel gelijk gebleven zijn. Tegenovergesteld doet zich het feit voor, dat het kostenpakket onrustbarend gestegen is. Gelukkig is in sommige gevallen het opbrengend vermogen ver beterd. Onze instituten waren dan ook actief Een eventueel wat hogere prijs betekent dus niet altijd een verbetering in de honorering van de boer. De N.K.T.V. wil ondanks, misschien juist door al het voorgaande pretenderen onverkort bezig te zijn met de rendementspositie van de boer. Dat kan op twee manieren en wel direct, dat is de prijs van het pro- dukt, of indirect, dat is verbetering van de voor waarden. Vooral dit laatste krijgt bij ons een hoge prioriteit. De Alg. Modelvoorwaarden en de technische kontrakt - tekst per afnemer worden nauwkeurig nagegaan en eventueel aangepast. De samenstelling van deze voor waarden gebeurde centraal door de resp. kommissies der organisaties van afnemers en telers. EEN VERTROUWENSPOSITIE UEN van de artikelen van de Alg. Modelvoorwaar- den geeft ruimte voor 'n kommissie van overleg, een kommissie dus, die een vertrouwenspositie gaat bekleden. In de loop der jaren heeft deze kommissie zich een plaats verworven bij bijna alle afnemers. Het vertrouwen is waar gemaakt door functioneel te zijn in gesprekken over areaalhoogte, rassen, de ar bitragemogelijkheden en prijzen. De gevormde kommissies worden ter bevordering van de koördinatie voorgezeten door de voorzitter van de conservenpeulvruchtenkommissie van het Landbouwschap, tevens vice-voorzitter van de N. K. T. V., de heer B. v. Dueren de Hollander. De gesprekken der resp. kommissies met de afne mers waar ze thuishoren, zijn t.a.v. sommige produk- ten, en met name de doperwten praktisch rond. Met andere produkten bedoelen we o.a. princessebonen en spinazie. Hier ligt het wat moeilijker, maar de start, welke vorig jaar plaatsvond, is voor het teelt seizoen 1971 weer verbreed. Wat de doperwten be treft zijn voor het komende teeltseizoen geen specta culaire dingen te vermelden, niet ten aanzien van de tekst, evenmin ten aanzien van de prijs, al is er door de onderhandelaars hard aan getrokken. De afspraak was, er in de voorgesprekken vooral de nadruk te leggen op de verhoging van het kosten pakket, dat elk jaar zwaarder wordt. We dachten met minimaal 5 aan deze trendmatige verhoging aan dacht te besteden. Dit was niet haalbaar, evenmin als een volkomen harmonisering passend bij de ras sen voor de uitbetalingsprijs met betrekking tot de diverse afnemers. Wel vindt onze wens steeds meer gehoor om uit te gaan betalen op de kwaliteit van het geleverde produkt. Een normale zaak overigens! HET IJKEN DER MEETAPPARATUUR Als er op de kwaliteit uitbetaald wordt is daar metingsapparatuur voor nodig; tot dusverre hardheid of tenderometer. Deze apparatuur dient op gezette tijden aan een ijking onderhevig te zijn. Denk eens wat een verkeerde aanwijzing in dit systeem voor beide partijen betekenen kan. Ook hierin was de N.K.T.V. aktief en heeft met de Vereniging van Fabrikanten overeenstemming be reikt, om middels 'n gezamenlijk aan te schaffen mo derne apparatuur, in 't seizoen continu te ijken. Dat dit, indien op kwaliteit uitbetaald wordt, van enorme waarde is, behoeft naar we aannemen geen nadere uitleg. In een tijd met technische bliksemkracht moet men tijdens de traditionele oogstmethoden volle aan dacht hebben voor de opmars van de mobiele dor- sers. Niet alleen voor de technische eisen, eveneens voor een aangepaste korrelafname en honorering. De dorsing te velde maakt steeds meer opgang; de verliezen die hierdoor kunnen ontstaan, dienen op hun tolerantie beschouwd te worden. Het aantal van deze machines bedroeg in 1970 22 stuks. Ook dit sei zoen neemt hun aantal weer toe. Bij het huidige areaal zouden er nog een 40 stuks bij moeten komen. GESPREKKEN MET DE AFNEMER De gesprekken met de afnemers, die telkens aan het seizoen voorafgegaan zijn inmiddels achter de rug, vandaar deze informatie. Ze vonden plaats in een goede sfeer, ondanks dat de inhoud der gesprekken zwaar bleek. Soms moest er zelfs een tweede ronde aan-te pas komen. Zoals eerder vermeld, was nu ook de 5 trendmatige kostenverhoging in het geding, wat na zware verdediging enkel gehonoreerd werd met begrip. De positie van de afnemers op de E.E.G.- markt liet dit niet toe, zo zei men. Bij een tweetal fabrieken, nl. Hero en Wilco, waar de B.T.W.-berekening indertijd ongelukkig was over gekomen, hebben we dit recht weten te trekken, zodat dit nu ook 4 is. Overigens, alhoewel e.e.a. behalve die B.T.W.-optrek geen direkt resultaat opleverde, was het een plezierig gesprek met Hero. De start dit jaar met 2 mobile viners in de omgeving Halsteren Tholen luidt ook daar het nieuwe tijdperk in. Voor oogstjaar 1971 voornamelijk dus nog peulkontrakten, waar eenzelfde peulprijs voor zal gelden als in 1970. Areaalhoogte en zaaizaadprijs blijven ongewijzigd. In de „mobïle"-opbouw wordt de N.K.T.V. zeer nauw betrokken. Ook voor de princessebonen in 1971 nau were kontakten met een honorering in de kontrakt- tekst. Met Conserven Hak, een fabriek in opmars zouden we zeggen, is eveneens plezierig onderhandeld. Rond deze afnemer is nu ook een producentengroepering, die eigen onderhandelingen voert. De bij deze fabriek gevestigde vertrouwens kommissie spreekt over het areaal doperwten en princessebonen, dat in West- Brabant geteeld wordt. Voor West-Brabant is deze oppervlakte wat uitgebreid. Prijzen zijn dezelfde als vorig jaar evenals het zaaizaad. Hak heeft de gebou- wenaccomodatie van Conserven Blom in Doetinchem gehuurd. Het is de bedoeling, dat de „oude" goede telers van Blom rondom deze fabriek opnieuw in de gelegenheid worden gesteld te telen. Veluco Geldermalsen kontrakteert in 1971 uitslui tend op ha-basis met een vaste prijs. Het grootste ge deelte van het te plaatsen areaal komt in de nieuwe polders. Daarnaast denkt men ook aan de Haarlem mermeer» en West-Brabant. De bedoeling is, om dit seizoen alles te velde te dorsen; vandaar dat ze het aantal dorsmachines van 4 op 6 gebradht hebben. Bij ons bezoek hebben we er deze firma op ge attendeerd, dat we ten aanzien van de redaktie van de ha-kontraktteelt geen verantwoording kunnen ne men doordat deze niet in overleg werd samengesteld. Aangezien o.a. (al naar de groeiprestatie) er drie ha- prijzen zijn, terwijl daarnaast ook nog een boetebe ding aangebracht is, vonden we het wenselijk dat ook in dit kontrakt eventuele uitspraken de kommissie van overleg zouden passeren. Er wordt de telers een keuze geboden, waarbij we U nu reeds de mogelijkheid aanraden om gebruik te maken van dat kontrakt, waarbij een kommissie-uit spraak mogelijk is. Er werd gesteld ook tijdens dit seizoen gegevens te verzamelen om over te gaan op een korrelbetaling Groko Zundert, nu een onderdeel van I.T.T.-Europa, heeft tijdens de gesprekken bekend gemaakt, een zelfde areaal rechtstreeks te kontrakteren en daar naast te ontvangen van Ploeger Oudenbosch en Maco te Standdaarbuiten. Wat de zelf geplaatste kontrak ten betreft heeft de kommissie bereikt, dat er een beter opgebouwde staffel kwam met een vloeiender prijsverloop, zodat dit een verbetering genoemd kan worden. Ook het zaaizaad is in prijs aangepast aan het benodigde kwantum per ha. Luc. Aardenburgh N.V. te Hoogeveen had voor West-Brabant belangrijk minder ha's beschikbaar, hetgeen door dit gebied betreurd zal worden. Het totaal areaal bleef echter hetzelfde. Het grootste stuk hiervan ligt in de omgeving van de fabriek. Een klei nere oppervlakte zal voor het eerst geplaatst worden in de omgeving van Bergentheim (Overijssel). Deze overplaatsing heeft mede als oorzaak de mobile dor sing. Prijzen en voorwaarden dezelfde als 1970, ten aanzien van de andere afnemers toonaangevend. Er wordt afgerekend op korrelbasis, gekoppeld aan ten- derometerwaarden. VOORLICHTINGSBIJEENKOMST NKTV De Nederlandse Kontrakttelers Vereniging van de 3 c.l.o.'s (NKTV) organiseert op donder dag 18 februari 1971 een voorlichtingsbijeen komst over de kontraktteelt. De nadruk zo.I dit jaar voorden gelegd op de samenwerking en in tegratie van teelt, handel en verwerkende in dustrie in de akkerbouwsector. De bijeenkomst wordt gehouden in het nieu we Jaarbeurs Congres- en Vergadercentrum te Utrecht, aanvang 14.00 uur. Dit centrum grenst aan de achterzijde van het spoorwegstation. De heer dfs. C. P. Driesprong, hoofd van de afdeling Groenten en Fruit van de EEG, spreekt dan over moderne samenwerking en integratie bij de toelevering aan de conservenindustrie. Vervolgens zal een forum, bestaande uit de heren drt. C. P. van Dueren den Hollander, voorzitter van de Produktencommissie Conser- venpeulvruchten van het Landbouwschap als mede ir. R. P. Lammers, deskundige van de Peulvruchten Studie cotnmissie, vragen over dit onderwerp behandelen. Uiteraard kunnen ook vragen over de kontraktteelt van andere pro dukten worden besproken. Deze bespreking zal worden geleid door de voorzitter van de NKTV, de heer N. J. Huyts. De Nederlandse Spoorwegen geven voor deelnemers aan deze bijeenkomst in het Jaar beurscentrum een reductie op hun tarieven, welke varieert al naar gelang het aantal trein- kilometers. Verzocht wordt de hiervoor beno digde reductiekaarten tijdig aan te vragen bij het secretariaat van de vereniging, Raamweg 26, s-Graverihagetel. 070656920, of voor Bra bant en Zeeland bij de kringsecretaris, kring Zuid-West: Snoorlaan 35c, Tilburg; tel. 04250 20080. Wilco Assen. Ook hier prettige besprekingen ge voerd, die niet onsuccesvol genoemd kunnen worden. Jammer, dat bij aanvang al direkt bleek, dat het areaal met betrekking tot de ronde erwt wederom verkleind zal worden. De teruggang van areaalhoog te bij deze fabriek is de laatste jaren beduidend. Naast het rechttrekken van de B.T.W., ook 'hier ge werkt aan een betere staffel, met een daarin passend prijzentraject, dat we evenals bij de andere afne mers graag hoger hadden gezien. Een goed verloop van de besprekingen bij deze fabriek en mede daar om belangrijk, daar de bereikte voorwaarden ook gelden voor Heerema Groningen, die in het noorde lijk gebied eveneens kontraktant is voor Peter Ver- burgh in Noord-Scharwoude. Met Rixona Warffum hebben we nog steeds niet bereikt wat we wilden. Het is hier geen oorlog, maar evenmin vrede v.D. d. H. (Slo- volgt) ca GOED FRUIT OPNIEUW IETS DUURDER AP de fruitveilingen in ons gebied was in de twee- de week van 1971 de stemming opnieuw wat vriendelijker dan we de laatste maanden gewoon wa ren. De prijzen van de meeste rassen en kwaliteiten trokken aan. Op zichzelf beschouwd is er geen sprake van hoge prijzen maar het is beter dan het is geweest en dat geeft onder de huidige omstandigheden weer moed. Er waren op verschillende veilingen prachtige kwa liteiten Cox's Orange Pippin te koop. Bij de veiling in Fijnaart liep de prijs tot rond en soms zelfs iets boven 70 cent per kg. Dat was ook wel de hoogste prijs welke er ook landelijk gezien werd betaald. Meer algemeen was een prijs van 5565 cent per kg voor de goede kwaliteiten Cox's grote maat. De maat 6570 mm werd eind vorige week ook verkocht rond 50 cent per kg. Goudreinette was ge vraagd maar steeg toch minder in prijs dan de Cox's Orange Pippin. De meeste partijen grote en middel maat klasse I van dit ras werden verkocht voor 50 55 cent per kg en de rode goudreinette was nog onge veer 5 cent per kg duurder. Jonathan van goede kwaliteit kwam 'boven 30 cent per kg, maar die was er heel weinig te koop. Groene Jonathan kan vrijwel niet voor consumptie worden verkocht. Golden Delicious deed mee aan de wat betere stemming voor appels. Indien een goede kwa liteit uit de c.a. cellen werd aangeboden lag de prijs van de grote maten klasse I kwaliteit tussen 40 en 45 cent per kg en de maat 6570 mm deed tussen 30 en 35 cent. De klasse H kwaliteit was meestal ongeveer 10 cent per kg goedkoper dan de klasse I. Goed gekleurde Winston kon eveneens redelijk worden verkocht tegen wat hogere prijzen. De kleur is bij dit ras bepalend voor de prijs. Voor de grote en middelmaten werd tussen 50 en 60 cent per kg be taald. De mindere kwaliteiten van de verschillende appelrassen bleven voor consumptie vrijwel onver koopbaar en hiervoor trad de fabriek al§f koper op tegen een prijs van 1315 cent per kg. In de perenhoek was het aanbod niet groot. Doyen- né du Cornice was sterk gevraagd voor de binnen landse markt en de prijs van de grote en middelmaten klasse I kwaliteit steeg tot tegen een gulden per kg. In vergelijking met de prijs van dit ras in de maand december is er nu ongeveer 25 cent per kg bij ge komen. Het is alleen jammer dat de meeste telers nu geen Doyenné du Cornice meer in voorraad hebben en dus niet kunnen profiteren van deze stijging. Con ference kon zich voor de grote en middelmaten goed handhaven op het prijspeil van de vorige week dat lag tussen 45 en 55 cent per kg. De kleine maat werd iets goedkoper op rond en iets boven 40 cent per kg. Saint Remy van goede kwaliteit noteerde onveranderd rond 40 cent.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 17