Tholen - St. Philipsland Studiedag samenwerking 12 BOER EN LOONWERKER Laatste spreker was de heer A. C. De Hond te Tholen. Deze inleider wees erop, dat de oudere loonbedrijven het grootst zijn. Hij zag, blijkens zijn uitlatingen, weinig heil in werktuigcombinaties tussen boeren onderling. Hij somde dan ook diverse faktoren op, die gunstig zijn voor het werken met de loonwerker, zoals: geen investerin gen, vrijheid in bouwplan en minder arbeidspieken. Wel pleitte hij voor een beter overleg tussen boer en loon werker en noemde daarbij: vroegtijdig bekend zijn met wensen van de boer, normalisatie rijafstand, bespreking bouwplan enz., zodat de loonwerker weet welke werk tuigen en arbeidskrachten in het seizoen nodig zijn. Bij een betere samenwerking zouden overuren en onrenda- algemeen in deze vorm van samenwerking wel perspec tief, hoewel de verschillen in grond en verkaveling be zwaren op zouden kunnen leveren. Over de bijdrage van de heer Wolse liet men zich algemeen waarderend uit. Hij werd verschillende malen „de echte medewerker" genoemd. Vragen werden hem gestéld over inspraak werkverdeling en de beloning van de werknemers. |^E inleiding van de heer Bal gaf in verschillende groepen reden tot uitgebreide discussie. Men vond deze vorm een goede oplossing voor de problemen van het kleinbedrijf op dit moment. De faktor arbeid op dit bedrijf is van groot belang. In hoeverre garandeert het goede gezinsinkomen ook een redelijk uurloon? Vol gens diverse verslaggevers achtte men intensivering van het bouwplan nog wel mogelijk. Men vroeg zich af in hoeverre het arbeidsprobleem op te lossen zou zijn als de kinderen de deur uit zijn. Algemeen was imen van me ning dat voor eventuele opvolgers geen perspectief aan wezig is. De organisatie van een samenwerkingsvorm van kleine bedrijven achtte men vaak eenvoudiger dan die van grote bedrijven. Gevraagd werd de heer Bal welke gewassen de hoogste saldi gaven. gU de samenwerkingsvorm in de N.O.P. was kri tiek op de administratie. Ook hier was naar veler mening sprake van overbezetting, hoewel men er van overtuigd was, dat de afzet diverse onrendabele uren opvangt. De bedrijven in de N.O.P. waren ideaal voor samenwerking. Men vroeg zich af hoe de opvolging ge regeld is. Over de mogelijkheden voor volledige integra tie van bedrijven op Tholen waren de meningen ver deeld!, gezien de verschillen in aard van bedrijf, bedrijfs- grootte, grond en verkaveling. MET betrekking tot de inleiding van de heer De Hond werd het forum gevraagd of berekeningen voor diverse bedrijfstypen opgesteld zijn, waaruit zou kunnen blijken, wat goedkoper is: machines met ar beidskrachten voor bediening en onderhoud of de loon werker. Men vond de inleider negatief over samenwer king (dus kostenverlaging) van boeren onderling, terwijl hij wel was voor samenwerking in het loonbedrijf. Ook bele uren beperkt kunnen worden. Dankbaar was hij voor de verlaging van de BTW-tot 4 Vooral op het gebied van het bietenrooien en -leveren zag de heer De Hond nog veel moeilijkheden voor een betere samenwer king. Hij toonde zich ook een voorstander van samen werking tussen de loonwerkers onderling. In dit verband noemde hij de Monomat. Hierdoor zouden verschillende machines rendabeler geëxploiteerd kunnen worden, wat kostenbesparend zou werken. Hoewel spreker vond, dat de loonwerkers het niet gemakkelijk hebben, was hij ervan overtuigd, dat ook in de toekomst de loonwerker onmisbaar zal zijn. Aan het eind van de morgenvergadering dankte de voorzitter de sprekers voor hun bijdrage, die ze in een eerlijke uiteenzetting over hun ervaringen, aan deze stu diedag geleverd hadden. Na de pauze van een uur, waarin het merendeel der deelnemers de lunch ter plaatse gebruikten, werden de deelnemers ingedeeld in 10 discussiegroepen. Ze stonden onder leiding van bestuursleden van ZLM, Ver. van Be drijfsvoorlichting en P.J.Z. Voor de bespreking van de inleidingen in deze vorm werd een uur uitgetrokken. SAMENVATTING VAN DE VERSLAGEN VAN DE DISCUSSIEGROEPEN QVER het algemeen was men van mening, dat op het Noord-Bevelandse bedrijf van overbezetting van arbeidskrachten sprake was met onrendabele uren. Ge vraagd werd of niet te veel kennis aanwezig was. In dat verband zag men moeilijkheden bij de opvolging. Naar voren werd gebracht dat de samenwerking zoals op Noord-Bevelandi meer arbeidsverlichting dan arbeidsin- komensverbetering gaf. Voor Tholen zag men over het werd gesteld, dat tegenover sterker binding van boer aan loonwerker toch ook een tarief verlaging dient te staan. Wellicht zijn er voor een nauwere samenwerking boer-loonwerker perspectieven, doordat machines en uren dan zo rendabel mogelijk kunnen worden aan gewend. FORUM GEEFT ANTWOORD Na een korte pauze kreeg het forum, waarin zitting hadden $e heren Ir. L. Th. J. M. de WSt (voorzitter), J. van Maldegem, L. Wolse, A. Bal, A. Jansen, A. C. de Hond, M. C. J. Kosten, M. Murre ing., J. Markusse ing. en W. van de Linde, gelegenheid voor het beantwoorden van de vragen. De heer Van Maldegem zei desgevraagd, diat er over het in -de samenwerking betrekken van de afzet verschil van mening bestaat en dat men van plan is voorlopig zo door te gaan. Over de overbezetting zed hij: indiien hier van sprake is dan spreken sociale overwegingen hierbij mee. Drie van de acht medewerkers zullen vanwege hun leeftijd in de komende jaren afvloeien. De heer Wolse onderstreepte dit en zei dat er geen tijd over is. Ook de heer Jansen zei, dat het ook op zijn bedrijf steeds druk is en dat sociale overwegingen dienen mee te spreken. De forumleden zagen wel mogelijkheden voor Tholen en St. Philipsland op het gebied van samenwerking. Alles moet echter groeien en goed bekeken worden. Ver schil in bedrijfsgrootte behoeft geen bezwaar te zijn. De heer Van Maldegem zei hierover: bij ons betaalt bijv. de een "5/4<m> van de kosten, de ander 40/4o<>. De bouw plannen dienen echter wel vast te staan en met elkaar in overeenstemming te zijn. |^E freer onderstreepte de opmerkingen over de slechts perspectieven van zijn bedrijf. Over opvol ging wordt niet meer gedacht. We vragen ons zelfs af, of wij de situatie op den duur kunnen bestendigen. Het is echter een goede oplossing voor de huidige moeilijk heden. Er wordt wat land bijgehuurd voor bloembollen. Bij de opmerkingen over de opvolging merkte de heer Jansen op, dat elke deelnemer slechts 1 aandeel heeft en ook maar 1 opvolger kan hebben. Indien een deelnemer persoonlijk wenst te vertrekken kan hij toch mee blijven doen met zijn bedrijf. De heer Markusse zag geen ver schil in bedrijfsopvolgingsmoeilijkheden bij samenwer kende of individuele bedrijven. Óp de vraag of de ver pachter akkoord gaat met de samenwerking deelde de heer Jansen mee, dat in de N.O.P. toestemming is gege ven voor de huidige vorm. Op Noord-Beveland blijken 6 pachtbedrijven, 1 eigen bedrijf en 1 gedeeltelijk eigen bedrijf aan de combinatie deel te nemen. SNELLE VERANDERINGEN IN DE LANDBOUW De laatste jaren vinden in de landbouw snelle veranderingen plaats. Het is voor1 vele boeren moeilijk geworden deze snelle ontwikkelingen te volgen. Het behalen van een goed bedrijfs resultaat is mede afhankelijk van de persoon lijke inzet, met name van de toepassing van de arbeid. Wanneer deze met behulp van de tegen woordige ten dienste staande hulpmiddelen wordt aangewend dan kunnen zeer hoge pres taties voorden bereikt. Dit ziet men in de land bouw in toenemende mate gebeuren. Op veel bedrijven is de toepassing van de dure moderne hulpmiddelen echter moeilijk te realiseren. Veel bedrijven zijn te klein van oppervlakte of om vang om hiervan voldoende gebruik te kunnen maken. Het inschakelen van machines, werktuigen en doelmatige bedrijfsgebouwen is onmisbaar ge worden, wil de beschikbare arbeid doelmatig aangewend kunnen worden. Hierover1 bestaat geen verschil van mening. Als er geen mogelijkheden zijn grond te kopen of te pachten zijn er nog wel andere aanpas sing smogelijkheden te vinden. In dit verband kan ook gedacht worden aan samenwerking. Een goed opgezette samenwerkingsvorm biedt be slist grote mogelijkheden om de oppervlakte en omvang dusdanig te vergroten dat het gebruik van moderne hulpmiddelen economisch verant woord is. Misschien geeft dit nog ioei de groot ste kans om ook voor de verdere toekomst tot een doelmatige bedrijfsopzet te komen. Het tijdig kiezen en handelen is in deze tijd van snelle ontwikkeling een dringende zaak ge worden. Afwachten houdt het gevaar in dat de trend van de snelle vooruitgang slechts moeilijk of niet meer te volgen is. Het is voor iedere ondernemer van belang dat hij zijn bedrijf tijdig aanpast aan de nieuwe ontwikkelingen. Het spreekt vanzelf dat vakkennis, organisatie talent, ambitie en werklust niet mogen ontbre ken om tot een goed bedrijfsresultaat te komen. gIJ een vergelijking van eigen machines met bedie nend personeel ten opzichte van het werken met de loonwerker zei de heer Van Maldegem, dat de eigen investering meestal is afgestemd op maximale capaciteit. Uit het forum kwam verder naar voren, dat beter over leg tussen boer en loonwerker aanmerkelijk goedkoper kan werken. De loonwerker heeft tot nu toe geen opti male benutting van zijn machines, omdat zijn planten niet bij de investering betrokken zijn. De heer Murre verwees in dit verband naar de studie die gemaakt is door een speciaal daarvoor ingestelde oommissie. Daarbij werd uitgegaan van samenwerking tussen een loonwerker en boeren met een totale opper vlakte van 1000 Iha. De loonwerker verrichtte dan zoveel mogelijk werkzaamheden; hij bleef echter met onproduk- tieve uren zitten. Het resultaat was dat een korting op de tarieven van 10 mogelijk zou zijn. De heer De Hond blijkt echter niet veel te voelen voor een tariefkor ting. Bij de eindconclusie kwam naar voren, dat een werk tuigcombinatie zo groot moet zijn, dat de machines op timaal benut kunnen worden. Maar ook dat slechts een aantal ondiernemers geschikt zijn voor en bereid zijn tot samenwerking! JQE heer De Wit complimenteerde de organisatoren tot slot met de gehouden studiedag. Dank zij de voorbereiding kon het programma vlot worden afge werkt. Voorzitter Kosten zei in zijn slotwoord, dat deze dag aan zijn verwachtingen had beantwoord. Dit ondanks dat door tijdsgebrek diverse punten niet aan te orde konden komen. Hij stelde het op prijs dat zoveel jonge deelne mers aanwezig waren. Alle mogelijke vormen van samen werking zijn op eerlijk wijze uit verschillende gezichts hoeken bekeken. Tot slot gaf hij de landbouwers de raad de indrukken vandaag opgedaan te toetsen aan het eigen bedrijf, omdat iedereen individueel naar kostendirukken- de factoren moet zoeken! J. VERSLUUS.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 12