Caravan-RAI 1971 Tholen - St. Philipsland Studiedag samenwerking 11 De keuze aan chemische toiletten wordt steeds groter. De Porta-Potti een Amerikaans toilet met waterspoe ling door een handpomp. Prijs ƒ495. Imp. Van Weeghel. El san brengt een toilet met waterspoeling van eenvou diger uitvoering en aanzienlijk goed koper. Donderdag 14 januari j.l. organiseerden de ZLM Kring Tholen en St. Philipsland, de Ver. Bedrijfsvoor lichting Tholen en St. Philipsland, dé Boval en de P.J.Z. in het recreatiecentrum „Heaskinge" te St. Maartensdijk een studiedag over „Samenwerking". Voor deze studiedag bestond van velerlei zijden grote belangstelling. Zo kon dan ook voorzitter M. C. J. Kosten een 140 belangstellenden bij de aanvang wel kom heten. De heer Kosten wees er in zijn openings woord op dat bij het vervangen van arbeid door ka pitaal we in 1971 op de grotere bedrijvea in de land bouw zover zijn gekomen dat we voor het overgrote deel nog bedrijven hebben met één of twee mensen. Doordat voor een goede arbeidsorganisatie op bepaal de momenten van het jaar minstens vier mensen nodig zijn, is samenwerking met collega's of loonwerker steeds noodzakelijker geworden. Bovendien worden de produktiekosten die met 5 per jaar stijgen niet door hogere prijzen gedekt. Dit noodzaakt tot een steeds verder gaande opvoering van de arbeidspro- duktiviteit en dus in theorie ook tot grotere eenheden en een zo volledig mogelijke vorm van samenwerking. Wij weten, dat voor de praktische uitvoering nogal wat bezwaren worden aangedragen. Vandaar dat we gemeend hebben deze dag zo breed mogelijk op te moeten zetten met ervaren praktische inleiders, aldus de heer "Kosten. Stelt u het zich eens voor, 130.000 caravans op een rijtje gezet! Dat is het totale Nederlandse caravan- bezit op dit ogenblik! Bijna 1 van de Nederlandse bevolking is in het bezit van zo'n 2e huis op wielen en al dan niet verrijdbaar. Daarnaast nog de vouwkam- peerwagens en de bungalowtenten. Waar moeten we ze allemaal laten in ons nu reeds volle Nederland? Maar de Nederlander is ondernemend en vindingrijk en weet een hem passend plaatsje toch nog te vinden. Daarnaast nog de mogelijkheid van het huren van zomerhuisjes, kampeerboerderij, kamers met en zon der pension enz. De caravan-RAI biedt aan acces soires en toebehoren voor velerlei doeleinden in de recreatiesector een grote keuze. Enkele voorbeelden daarvan zijn in bijgaande foto's weergegeven. Zoals reeds in ons vorig nummer is vermeld wordt de Car avan RAI van vrijdag 22 t/m zondag 31 januari gehou den en is dagelijks geopend van 1017 uur en avonds van 1922 uur. Zondags van 10 tot 17 uur. De toegangsprijs is 3,50, voor jongeren tot 14 jaar 2, Aan vele N.S.-stations zijn gecombineerde trein-toe- gangsbiljetten verkrijgbaar. BI. Bij de Monomatic, eveneens uit Ame rika, wordt het spoelwater door mid del van een 8 seconden electrisch werkende pomp geleverd. De prijs van dit toilet is ca. 600. In beide toilet ten wordt het spoelwater gefilterd en ontsmet en is voldoende voor ca. 80 keer gebruik. SAMENWERKING OP NOORD-BEVELAND ervaringen van een achttal bedrijven in grootte variërend van 4065 ha, met een totale opper vlakte van 400 ha op Noordi-Beveland, werden ingeleid door de heer J. van Maldegem uit Kortgene. Deze samen werking is begonnen in 1962 met een aardappelrooicom- binatie. Dit is door de jaren heen uitgebreid met het gezamenlijk exploiteren van andere oogstmachines tot in 1969 ook trekkers en wagens in de samenwerkings vorm zijn ingebracht, zodat thans alle machines gezamen lijk worden aangeschaft en geëxploiteerd. Iedere deel nemer is echter nog baas op eigen erf en men is vrij in de aan- en verkoop van produktiemiddelen en produkten. Het hoofddoel: elkaar helpen zonder winstbejag! De uur lonen worden in deze combinatie verrekend. Voor ge zamenlijke rekening echter zijn: overuren, pechuren (uitgezonderd (het eerste half uur), droogkosten van gra nen (uit te drukken in een bedrag per ha), brandstof- en onderhoudskosten. De combinatie heeft geen bestuur en geen statuten, echter wel spelregels. De administratie berust bij een daarvoor aangestelde man. In de oogst tijd vooral worden de beschikbare mensen in groepen ingedeeld!. De graanoogst wordt b.v. verzorgd door een groep van 3 man. Verder wordën o.a. strogroepen en aardappelrooigroepen geformeerd. De heer Van Malde gem zei vooral de planning zeer belangrijk te vinden. Als voordelen van deze samenwerkingsvorm noemde hij: lage investeringskosten per ha en risicobeperking tegen ziekte en dergelijke. SAMENWERKING EN DE WERKNEMERS Door de heer L. Wolse te Kortgene, medewerker op één van deze 8 samenwerkende bedrijven, waar 9 werk nemers bij betrokken zijn werden deze voordelen onder schreven. Als oudste medewerker vulde hij, in zijn bij zonder positieve bijdrage op deze" studiedag een en ander aan met: gemakkelijker werken, niemand is meer over bezet en de produktiviteit per man wordt opgevoerd. In zijn inleiding zei de heer Wolse, dat het totale aantal werknemers van 14 in 1962 was teruggebracht tot 8 nu. Het dienstverband variëert van 1646 jaar. Hoewel tus sen zaai- en oogstperiode de medewerker werkzaam is bij de oude baas en hij zoveel mogelijk het stro en de aardappelen op het eigen bedrijf in de schuur opbergt is het contact met de vaste werkgever toch enigszins ver- Electrische waterpompen komen steeds meer in caravans in gebruik. De duomatic gasregelaar waarbij automatisch van een lege op een volle gasfles wordt overgeschakeld. Een manometer geeft naast de druk ook de mogelijkheid de gasdichtheid van leidingen en aansluitingen te contro leren. broken. Dit geeft echter geen moeilijkheden. Er moet bij zonder veel gepland worden, waar wij voldoende bij be trokken worden. Wanneer er overuren gemaakt moeten worden geldt dit voor alle werknemers. Zodoende ont staan geen verschillen in de weeklonen onderling. De medewerkers zijn over deze gang van zaken content. Nadat spreker was ingegaan op o.a. samenstelling van de strogroep (topprestatie 4200 pakken in één dag) en de bietenrooigroep, kwam hij tot de slotconclusie: Voor hem en de andere werknemers zitten geen nadelen in deze samenwerkingsvorm. Wel dient de bereidheid oom mee te werken in het grotere verband er vooraf te zijn! Men moet ja of nee zeggen! VOLLEDIGE SAMENWERKING De volgende inleider de heer A. Bal te Oosterland ging uitvoerig in op de noodzaak van schaalvergroting. Dit kan op 3 manieren n.l. bedrijfsvergroting, intensivering en samenwerking. De vormen van samenwerking, die hij doorgemaakt had, tezamen met zijn neef, om tot de huidige situatie te komen waren: a) elkaar helpen (met loonwerker), inbreng alleen arbeid; b) gezamenlijke aan schaf van machines; c) volledige integratie van de be drijven. De omstandigheden hebben meegewerkt: aldus de heer Bal, die evenals zijn neef een bedrijf van 5.60 ha exploiteerde. Naast de samenwerking op het gebied van arbeid en mechanisatie werden reeds in 1959 gewassen als gerst en wintertarwe voor gezamenlijke rekening ver bouwd. Dit is door de jaren met steeds meer gewassen gedaan, totdat in '67-'68 tot volledige samenwerking werd besloten. Het bouwplan van de maatschap voor 1971 ziet er als volgt uit: \y2 ha tarwe, 1 ha suikerbieten, 1.20 ha doperwten, 0.80 ha stamslabonen (beide voor zaadteelt), 1.40 ha uien, y2 ha bloemenzaad en 2.6 ha bloembollen. Extra arbeid wordt ingebracht door de kin deren in de zomervakantie en door de vrouwen, die be hulpzaam zijn bij het pellen van bloembollen. Een subsidieaanvraag bij het O.- en S.-fonds bleef nog onbeantwoord, zodat niet gezegd kan worden of hier mogelijkheden in zitten voor het kleinbedrijf. De heer Bal onderkende de moeilijkheden bij eventuele opvolging. Tegenover het opgeven van de zelfstandigheid en deze daarna uitpraten! Ook in 1970, het eerste jaar dat de be drijven volledig samengewerkt hebben bleek dat alles nog niet rond zat. Het zwakke punt was personeels zaken! (Zie verder volgende pag.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 11