Zaa i-uien Pak óók de yroegleveringspremie Zaai Polykuhn voor de hele levering! Suikerbietenzaad tijdig bestellen! M 5 Voor de teelt van zaaiuien wordt overwegend uitgegaan van selekties van he$ grondras Rijnsburger. De meest kenmerkende eigenschappen van de tot dit grondras behorende selekties zijn een ronde vorm, een gele kleur, een goede produktiviteit en een redelijke duurzaamheid. Behalve de Rijnsburger worden op beperkte schaal ook rassen of selekties geteeld met duidelijk hiervan af wijkende eigenschappen. Hiertoe behoren o.a. de van ouds bekende Noordhol landse Strogele en Bloedrode uien. De teelt van de platte Noordhollandse Stro gele uien vindt vrijwel uitsluitend plaats in Noord-Holland. Van meer recente datum zijn enkele zeer vroeg oogst bare rassen en een kweekprodukt met een betere huid vastheid en hardheid dan de gemiddelde Rijnsburger. Bij het gebruikswaarde-onderzoek wordt aan de beoordeling op vroegrijpheid, produktiviteit, duurzaamheid en huidvastheid de meeste aandacht geschonken. Onder invloed van het streven naar een aan de bestaande bedrijfsvoering aan gepast sortiment worden vooral de laatste jaren aan de huid vastheid zwaardere eisen gesteld dan voorheen. Overzicht eigenschappen van de aanbevolen slekties 19671970 Rassen en selekties Vroeg rijp heid Produk tiviteit Gezonde uien na bewaring Huid- vast heid Rassen voor vroege levering Augusta 9 Vroege Dirkslander 8.5 Producent 8.5 Revro 8 Primodoro 8.5 Rassen voor direkte afzet en bewaring Rijnsburger Robusta Grobol Juno Primeur Bol a Leo Enorm us Excellent Sublima Victoria N.S.-extra Selo Produrijn Famo Luctor Dupro Wijbo Noordhollandse Strogele Plastro Produnos Nostro Wijdehoud Rasser voor zeer lange bewaring Dura 6 6 6 6 6.5 7 6 6.5 7 6 6 6.5 6 6 7 6 6.5 6.5 6 6,, 6.5 81 91 89 92 85 105 106 106 108 109 104 111 107 98 107 99 102 108 108 95 108 103 102 101 95 89 89 106 105 105 103 93 99 88 100 106 99 105 103 103 101 102 104 103, 94 100 99 101 100 1.5 2.5 2 5.5 1.5 10 6.5 7.5 7 4.5 3.5 8.5 8 8 8 6 8 7.5 5.5 4.5 6 9 5 5.5 7 10 Vroegrijpheid: Bij vroegrijpheid is een hoger cijfer gegeven naarmate de selektie vroeger is. Eén punt verschil komt overeen met één week verschil in pluk- rijpheid. Produktiviteit: 100 =- 682.9 kg per are. Gezonde uien na bewaring: 100 81.8 gezonde uien na bewaring (gemiddelde van 1966—1969). Huidvastheid: Een hoog cijfer duidt op een gunstige waardering van de huid vastheid. De vermelde cijfers zijn afgeleid van het percentage kale uien na machinale verwerking in de maand maart (gemiddelde van 19661969). Een 10 komt overeen met circa 3 a 4 kale uien, een 1 met 30 a 31 Vroege rassen. Door de gunstige vroegrijpheid lenen deze rassen zich bij uit stek voor de teelt van vroege uien (oogst augustus). In deze groep bevinden zich tot nog toe geen kweekprodukten met een voor machinale bewerking en kunst matige droging aanvaardbare huidvastheid. Mede door de geringe produktiviteit is de teelt van deze ronde tot peervormige uien alleen aantrekkelijk bij een be perkt areaal. Rassen voor direkte ajzet en bewaring. De afrij pingsperiode van de in deze kategorie opgenomen rassen en selekties valt in de maand september. Bij verkoop direkt of kort na de oogst moet de voorkeur gegeven worden aan hoogproduk- tieve, goed huidvaste rassen of selekties. Voor de langere bewaring komen rassen of selekties met een goede duurzaamheid en vooral een goede huidvastheid het meest in aanmerking. Het gebruikswaarde-onderzoek heeft duidelijk aangetoond, dat binnen deze groep grote verschillen in huidvastheid bestaan. In vergelijking met de overige Rijnsburger selekties werd vooral voor Leo, Bola, Luctor en Famo een onvoldoen de huidvastheid vastgesteld. Om deze reden zullen deze selekties dan ook niet meer in de Rassenlijst 1972 worden opgenomen. Afgaande op de waardering voor huidvastheid voor de Noordhollandse Stro gele selekties komen de selekties Wijdehoud en Nostro het meest voor een ge mechaniseerde teelt in aanmerking. Rassen voor zeer lange bewaring. Doordat de uien van dit ras minder snel ver sleten raken is de uitval door kale en zachte uien zeer gering. Dura is minder produktief dan de overige voor bewaring geschikte selekties. Mede om deze reden komen de gunstige bewaareigenschappen van dit ras alleen bij lange be waring voldoende tot hun recht. Het in 1970 bij Dura waargenomen percentage in- en uitwendig roodgekleurde uien was belangrijk hoger dan voor een aan bevolen selektie toelaatbaar is. TN C UIKERBIETENZAAD moet in januari bij één van beide suikerindustrieën door de telers zelf be steld worden. Daartoe wordt aan de telers in de loop van de maand januari een brochure over suikerbieten zaad toegezonden en een bestelkaart van hun fabriek. Op deze bestelkaart worden 13 rassen vermeld, waar uit men zijn keuze kan maken. De bietenteelt gaat in rasse schreden naar een ver dere mechanisering van de teelt toe. De voorjaarsme- chanisatie staat in het middelpunt van de belangstel ling. Om een mooi plantenbestand te krijgen niet teveel en niet te weinig planten tracht iedere teler een zo goed mogelijk zaaibed klaar te maken en naar aanleiding van grond- en weersomstandigheden be slist hij of hij op 7 cm zal zaaien, of hij op ongeveer 10 cm zal zaaien of dat hij het risiko van eindafstand- zaai op ongeveer 15 cm zal nemen. Deze moeilijke beslissing moet iedere teler, afhankelijk van zijn eigen omstandigheden, nemen. Bovendien is de keuze van het zaad van groot belang. EN heeft in principe keuze uit twee soorten zaad: 1. Het precisiezaad van multigerme rassen, dat een eenkiemigheid heeft van ongeveer 75 en een kiemkracht die varieert van 73 en 80 2. De genetisch eenkiemige rassen, waarvan er tot dusverre nog maar twee in de Rassenlijst zijn op genomen, n.l. Monohil en Solorave, waarmede men een zaadtype koopt dat een eenkiemigheid heeft van minstens 95 en een kiemkracht die, naar de ervaring leert, ruimschoots boven de 80 komt. Met dit laatste type zaaizaad het genetisch een- kiemig heeft men dus het grote voordeel dat uit één zaadje praktisch altijd één plantje groeit en dat de kiemkracht praktisch altijd wat hoger ligt dan die van de oudere, multigerme rassen. jUU moet hier onmiddellijk aan toegevoegd wor- den, dat het opbrengstniveau van de multigerme rassen als gemiddelde van de laatste vier, vijf jaren proefveld, iets hoger ligt dan dat van de genetisch eenkiemige rassen. Het verschil is echter niet meer van dien aard dat een teler, die de bietenteelt praktisch machinaal moet uitvoeren, hiervoor bang hoeft te zijn. In de Rassen lijst en Zaad brochure vindt men nauwkeurige gege vens over de rassen vermeld en ieder kan een keuze maken die voor zijn bedrijf en zijn omstandigheden het beste past. Met de twee genetisch eenkiemige rassen Monohil en Solorave werd in 1970 reeds ruim 16 van het Suikerbietenareaal ingezaaid. Het is te verwachten dat het areaal genetisch eenkiemig zaad dit jaar met een forse sprong omhoog zal gaan, want iedere teler die men spreekt heeft het land aan het dunnen van bieten en de financiële besparingen, die men ruwweg kan bereiken door over te schakelen van precisiezaad van multigerme rassen op genetische eenkiemige ras sen, bedraagt globaal 15 uur per ha. Door de platterë zaadvorm van het genetisch een kiemige zaad is het niet mogelijk om aan de totale behoefte hieraan te voldoen met het leveren van uit sluitend naakt zaad. De zaadfirma's zijn gedwongen nog een gedeelte van de voorziening te doen plaats vinden met pillenzaad, zodat de telers, die goede re sultaten met dit laatste type zaad hebben gehad, rus tig wederom pillenzaad van de genetisch eenkiemige rassen kunnen bestellen. Om de zaaddistributie toch vooral tijdig te doen plaatsvinden is het in het belang van de telers dat ze hun bestelformulieren in de maand januari invul len en opzenden aan de suikerfabriek, waarmede zij hun kontrakten afsluiten. A- r'V V V:v -■

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 5