Rassenberichten 1971 Aardappelen 3 Evenals vorige jaren brengen wij in de eerste helft van januari de nadere, op het Zuid-Wes ten afgestemde Rassenkeuzeberichten 1971. Door de zeer gewaardeerde medewerking van de Consulentschappen de voor onze lezers belang- houderij in het Zuid-Westelijk kleigebied en de S.N.ULF. te Middelharnis is dit ons mogelijk ge maakt. Uit de vele ter beschikking staande proefveld- gegevens selecteerden de deskundigen van deze Cohsulentschappen de voor onze lezers belang rijkste gegevens en gaven daarop per gewas een nadere toelichting. In tegenstelling tot andere jaren werd de ras senkeuze suikerbieten in dit overzicht niet op genomen. De proefveldgegevens uit het Zuid- Westen alleen zijn niet volledig genoeg om een goed inzicht omtrent deze rassen keuze te geven. Daarbij kan er op gewezen worden dat de Ne derlandse Suikerindustrie zelf uitvoerige in formatie on dit punt geeft. Wel ontleenden wij enkele rassengegevens aan de brochure „Suikerbietenzaad 1971", samenge steld door de Zaadcommissie van de Nederland se Suikerindustrie. Tenslotte, de hiervolgende rassenberichten geven niet die volledigheid die de Rassenlijst voor Landbouwgewassen 1971 brengt. Deze 46e rassenlijst, die 4,25 kostis verkrijgbaar bij N.V. Leiter-Nijpels, Postbus 1031, Maastricht* Besteld kan worden door het verschuldigde be drag over te maken op postgiro 1037754 van N.V. Leiter-Nijpels. Zij die verzekerd willen zijn van jaarlijkse toezending kunnen zich als abonnee opgeven. Dan zijn de kosten slechts 3,75! BI. Rassen in het Zuidwesten in van de oppervlakte in 1969 Opbrengsten rassenproeven aardappelen in het Zuidwestelijk kleigebied opbrengst in Gemiddelde verhoudings Rassen in sortering in 1970 getal over de 1970 <40 40/60 >60 laatste 5 jf. Eba 103 5 44 51 102 Waalster 91 3 34 63 95 Bintje 118 9 50 41 119 Bellona 115 10 69 21 114 Irene 90 5 56 39 86 Furore 86 11 72 17 89 Emergo 117 5 35 60 114 Eigenheimer 101 10 83 7 103 Minkes E 476 128 6 46 48 Provita 80 14 74 12 86 aardappelmoeheid resistent De totale oppervlakte aardappelen in 1969, 26.800 ha, is uitgebreid naar 30.500 ha. in 1970. Bij de steeds inkrimpende oppervlakte cultuurgrond in het Zuid westen betekent dit dat het bouwplan steeds meer gevuld wordt met aardappe len. In verband met de nieuwe aardappelmoeheidswet resulteert dit in een bouwplan dat vlug aan beperkingen toe is. Meer keuze uit aardappelmoeheids- resistente rassen zal welkom zijn temeer omdat de grondontsmetting nog geen algemeen toepasbare cultuurmethode is gebleken. Van rassenkeuze is op dit moment nauwelijks sprake wanneer we bovenstaan de tabel bekijken. De verkoopbaarheid van het product en de dikwijls hieruit voortkomende prijsnoteringen beheersen de mogelijkheden in de rassenkeuze bij aardappelen. Doré Bintje Eigenh. Meerl. Alpha Furore Irene Zeeland Z.-Vl. 1 96 Zeeland eil. 4 90 1 1 N.W. Brabant 2 87 5 1 Z.-Holl. Eil. 2 57 31 1 7 1 Z.-Holl. vaste land 3 36 8 18 15 4 9 De laatste jaren is het percentage Bintje van het totale aardappelareaal nog steeds stijgende, behalve in Zeeland waar praktisch alles Bintje is. Het groeiseizoen 1970 kenmerkte zich door langdurige droogte vrij kort na het poten. Dit had tot resultaat dat vroeg gepote percelen die toen al aan de knolzetting bezig waren doorwas gingen vertonen. Over het algemeen is er een slechte knolzetting geweest bij Bintje. Tijdens de snelle groei van het gewas in juli en door doorwas is knolmisvorming opgetreden. De uitvalpercentages zijn hierdoor vrij hoog. De afrijping kwam pas laat in het seizoen en velen waren genoodzaakt om het gewas dood te spuiten. BESCHRIJVING VAN DE VOOR HET ZUIDWESTEN BELANGRIJKSTE BEPROEFDE RASSEN Bintje. Algemeen verbouwde, midden vroeg rijpende aardappel met een goe de knolvorm. Gaf dit jaar hoge opbrengsten aan langovale blankschillige knol len met een goede consumptie-kwaliteit. Het loof is goed ontwikkeld forssten- gelig, stevig en goed dekkend. Zeer vatbaar voor phythopthora in loof en knol. Eigeheimer. Midden-vroeg rijpend ras met een uitstekende kookkwaliteit. Gaf dit jaar redelijke opbrengsten aan langovale, geelvlezige midden diepogige knollen. De sortering is fijn, waardoor er nogal wat uitval is, kan zich bij de huidige consumptiegewoonten waarschijnlijk niet handhaven. Prcvita (AM). Midden-vroeg, iets voor Bintje rijpend ras. Gaf dit jaar matige opbrengsten aan goed gevormde rond ovale, iets platte knollen met een goede consumptie-kwaliteit. Lijkt gevoelig voor droogte. Irene. Midden-laat rijpend ras met een trage begin-ontwikkeling. Later een nogal open gewas. De consumptie-kwaliteit is zeer goed. De opbrengsten zijn niet hoog doch de sortering is gunstig, zodat er vrijwel geen uitval is. Is voor verbouw te proberen door Furore-telers. Furore. Midden-laat roodschillige consumptie-aardappel. De knollen zijn rond- ovaal, vrij goed van vorm en vrij vlakogig. Heeft een vrij late ontwikkeling én grondbedekking. In het loof vrij weinig vatbaar voor phytophthora, in de knol matig vatbaar. Eba. Laat rijpend ras met een prima consumptie-kwaliteit. Leverde dit jaar hoge opbrengsten aan redelijk gevormde lichtgeelvlezige knollen. Het loof is klein bladig en door de weinige stengels is de gronddekking soms minder goed. Waalster. Midden-vroeg tot midden-laat rijpend ras met een goede loofont- wikkeling. Gaf dit jaar redelijke opbrengsten aan goed gevormde, mooie ronde regelmatige knollen. De sortering wordt vaak te grof. De consumptie-kwaliteit is goed. Het "ras is ei<g los in de kook. Bellona (AM). Vrij vroeg tot midden-vroeg rijpend ras met een fijn looftype. Gaf dit jaar hoge opbrengsten aan veel-goed gevormde ronde knollen. De ogen zijn rood en de rest van de schil is geel. Heeft bij het koken soms een sterke geur. 'indien deze geur niet aanwezig is werd de kwalitiet ruim voldoende be oordeeld. Verdient vooral vanwege AM-resistentie de aandacht.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 3