P. J. Zuid - Geluid Aktie Rogers Makevo Harambee! D' Jongerenaktiviteiten 35 Onder redaktie van: H. A. HARDERWIJK Kunnen wij in Nederland, als plattelandsorganisatie, Rogers een kans geven om eens wat ervaring op te doen? DE bijdrage van de deelnemende afdeling mag 15 a 20 minuten duren. In de bijdrage moeten, in dien mogelijk, zoveel mogelijk eigen vondsten v.w.b. decor, tekst, geluid, licht, enz., verwerkt worden. Dit jaar een kleinere en intiemere zaal. Bovendien beschikken we dit jaar over twee jury's n.l. een zaal jury en een technische jury. De zaaljury wordt samengesteld uit vertegenwoordigèrs van de krin gen. Haar beoordeling bepaalt de winnaar. De zaal jury beoordeelt op identieke wijze als bij het ijsrij- den n.l. door het omhoogsteken van een beoordelings- cijfer na iedere bijdrage. T De technische jury beoordeelt de bijdrage op tech nische onderdelen. Deze beoordeling is niet van in vloed op de rangschikking. De jury komt wel met een rapport, zodat de betreffende deelnemer een over zicht krijgt van punten, die in de toekomst voor ver betering in aanmerking komen. Alle afdelingen hebben de richtlijnen voor deel- name reeds ontvangen. Zij die mee willen doen, moeten dit vóór 29 januari a.s. bekend maken. Spotlight '71 wordt besloten met een geanimeerd bal. P.J.G.N.-BESTUUR OP BEZOEK BIJ DE P.J.Z. UET bestuur der P.J.Z. ontving op haar laatstge- houden H.B.-vergadering een delegatie van het P.J.G.N.-bestuur. Aanleiding tot dit bezoek was de behoefte aan een gedachtenwisseling tussen het lan delijke bestuur en het bestuur der P.J.Z. De besturen 2-daagse der P.J.G.N. in november 1970 leverde voldoende vragen op, die indien mo gelijk door de gezamenlijke provincies tot een op lossing gebracht moeten worden. Zo kwam het P.J.Z.- bestuur met een duidelijk voorstel, inzake de werk wijze van de Agrarische commissie der P.J.G.N. a. De stuurgroep kiest uit haaf takenpakket één ur gent agrarisch probleem b.v. grondbank, siefnge- rechtigde jongere in een ru-ilverkavelingscommis- sie, of een ander probleem door de stuurgroep zelf te bepalen. b. een ad.hoc-commissie uit de stuurgroep werkt dit onderwerp uit b.v. samenvatting" van een aantal meningen/standpunten van „kopstukken" over dit onderwerp. c. De adhoc-commissie verwerkt deze gegevens, aan gevuld met documentatiemateriaal, voorlopige conclusies, sprekerslijsten, films, vragenlijsten, enz., in een praatpapier, dat doorgespeeld -wordt naar de provincies/afdelingen/studie- of werk groepen. d. Reakties vanuit de provincies/afcelingen/studie- groeper. gaan retour naar de stuurgroep. Deze verwerkt de binnengekomen reaki en werkt aan de hand hiervan de 2e fase uit of komi tot een eindconclusie. Reakties vanuit c'-e lagere ni veaus dienen binnen een bepaalde termijn in de stuurgroep te zijn, wil de aanpak vaart blijven behouden. ÖET P.J.Z.-bestuur is van mening dat met het hanteren van dit systeem de agrarische com missie duidelijker en gerichter werkt. De commissie maakt het de afdelingen d.m.v. haar „praatpapier" mogelijk om werkelijk met het probleem aan de slag te gaan. Zij geeft immers in haar praatpapier c.uide- lijk en concreet aan wat en hoe een afdeling moet doen. Het P.J.Z.-bestuur is bovendien van mening dat men met dit systeem vroeg of laat (we houtien 'het voorlopig nog op laat) het idéaal bereikt, n.l. uit spraken dooi een bestuur, die werkelijk gebaseerd zijn op hun achterban. Momenteel blijft het bij per soonlijke uitspraken, waarvan men hoopt, dat de ach terban er net zo over denkt. Dit is geen verwijt aan bepaalde best-iurs- of com missieleden, want zij moeten veelal noodgedwongen deze salto mortale hanteren, omdat men eenvoudig geen steun vanuit de achterban krijgt. Onze bedoeling met de nieuwe opzet is: het uit proberen van nieuwe wegen en methoden om de ach terban zover te krijgen, dat zij wel reageert, wel ak- tief meedenkt, mee aktie voert, enz. maar dan moe ten we 'het de achterban ook mogelijk maken. En ons inziens moet dit mogelijk worden, wanneer zij van uit een landelijke commissie duidelijk, maar vooral ook zo konkreet mogelijk bij de uitwerking van het probleem betrokken worden. ZEEUWS LANDJUWEEL Het Zeeuws Landjuweel wordt dit jaar op 15 en 16 januari in de Jansenius Scholengemeenschap te Hulst gehouden. Op 15 januari kunt u kennis maken met het werk van de werkgroepen. Onder leiding van de toneeladviseur, de heer A. van Noort, improviseren een aantal mensen uit diverse werkgroepen rond een bepaald thema. Aan deze improvisatie kan ook publiek meedoen. Op 16 januari kunt U kijken naar het blijspel. En zo begon het. Drie Zeeuwsvlaanv.o toneelverenigingen spelen ieder één bedrijf. Beide evenementen beginnen om 20.00 uur. P.J.Z.-leden, die toneel spelen adviseren we om de bovengenoemde dagen bij te wonen. Hier kun je spelenderwijs be paalde toneelkneepjes leren, waardoor jouw spel tot een hoger peil kan groeien. TONEEL GOES Op 22 januari a.s. komt de afdeling Goes met het toneelstuk „De laatste strohalm" op de planken. De uitvoering vindt plaats in het Dorpshuis te Wolfaarts- dijk. Aanvang: 20.00 uur precies. De zaal is open van af 19.30 uur. In de pauze is er een verloting met vele waardevolle prijzen. De avond wordt besloten met een geanimeerd bal, waaraan medewerken „Trio van Vredegem". PRAATAVOND OOST ZEEUWS-VLAANDEREN De afdeling Oost Zeeuws-Vlaanderen houdt op 15 januari a.s. in de „Breda-bar" te Axel een.praatavond. Aanvang: 20.00 uur. Op deze avond stelt het nieuwe bestuur zich voor aan de leden, terwijl bovendien het jaarprogramma besproken wordt. Na afloop hiervan vol enthousiasme aan de slag met het maken van kol- lages. Zorg dus voor een schaar en stapels tijdschrif ten. Alle andere benodigdheden worden door het bé stuur verzorgd. SCHADUWKANTEN VAN BE VOORUITGANG De afdeling Almkerk/Werkendam komt op 20 januari a.s. in hotel „Het Wapen van Emminckhoven" te Almkerk bijeen voor een discussie over het thema „Landbouw 2000". Aanvang: 19.30 uur. Hoe zal de landbouw er in 2000 uitzien? Wat dient er nu te ver anderen aan het landbouwonderwijs, de organisatie- struktuur, enz.? Wat zijn de eventuele gevolgen van deze ontwikkeling? Vertoond wordt de dia-serie „Landbouw 2090" en de film „The shadow of pro gress". jAT kan dachten wij! Vandaar dat we reeds enthousiast aan de voorbereidingen begonnen zijn. Niet al leen wij, maar velen met ons, zijn enthousiast geworden. Van diverse kanten ontvingen we spon tane reakties. Sommigen stelden zich garant voor een financiële bijdrage in de kosten, anderen stelden hun bedrijf en gezin ter beschikking voor een bepaalde periode. Zowel in Kenia, als in Nederland, wordt keihard gewerkt aan de realisering van de aktie Rogers. Nu eens geen ontwikkelingswerk op afstand! Hoe vaak hoor je hier niet de klacht, waar blijft het geld en wat gebeurt ermee?" maar in eigen huis. Het resultaat van dit kleine facet ontwikkelingswerk kunnen we in hoge mate zelf mede helpen bepalen. Het zou toch enorm zijn, wanneer wij als plattelandsorganisaties in Zeeland en Brabant ervoor zou den kunnen zorgen, dat er in Galole, wanneer Rinus daar weg is, een man zit, die optimaal voorbereid de taak van Rinus over kan nemen! Dat zou een resultaat zijn, waar we met recht trots op zouden kunnen zijn. r\E eerste geluiden wijzen erop, dat dit resultaat binnen ons bereik ligt. Alvorens het echter zover is, dient er nog veel te gebeuren. Er zal nog meer geld op tafel moeten komen. Wilt U dus uw steentje bijdragen aan het plan Rogers, dan kunt U dit doen door uw financiële bijdrage te storten op POSTREKENING 45.72.95 t.n.v. P.J.Z., GROTE MARKT 28, GOES, met vermelding van „Rogers". Ons plan kost geen enorme kapitalen. Vandaar dat we met de kleinste bijdrage al gelukkig zijn. We zijn echter zo vrij om de grote bijdragen niet te retourneren. Met Rogers zeggen we: „Harambee, harambee, pa modja! Ofwel allee vooruit, met zijn allen één!" Ukunt ons echter ook nog op een andere manier helpen! Rogers wil zich vooral gaan specialiseren in landbouwmachines. Hebt U dus een gemechaniseerd akkerbouwbedrijf en wilt U hem voor een be paalde periode in Uw bedrijf en gezin opnemen, neemt U dan kontakt met ons op. Rogers spreekt vloeiend Engels, hij kent ongeveer de Europese leefgewoonte, hij wij en kan hard werken. Bovendien is hij reeds be kend met diverse landbouwwerkzaamheden, zoals ploegen, eggen, maaien, enz. Wilt U liever op deze wijze Uw steentje bijdragen aan de „Aktie-Rogers" neem dan even kontakt op met het P.J.Z.-sekretariaat. Voordat U tot een definitieve beslissing over hoeft te gaan, kunnen we middels een gesprek allerlei facetten nogeens bepraten. Ook hier geldt wederom: „Harambee, harambee, pa modja". WOELT U zich op enige wijze bij ons project betrokken en wilt U helpen bij de realisering ervan, bel V of schrijf even naar: Plattelands Jongeren Zuid, Grote Markt 28, en vraag naar H. A. Harderwijk. Goes (01100—5010, toestel 24). Uw financiële bijdrage kunt U storten op postrekening 45.72.95. t.n.v. P.J.Z., Grote Markt 28, Goes, met vermelding Rogers". Wij zullen U via deze rubriek op de hoogte houden met de ontwikkelingen. Particulieren, bedrijven en instellingen, die nu reeds een toezegging hebben gedaan, willen we vanaf deze plaats bijzonder hartelijk dank zeggen. We twijfelen er niet aan of hun en ons enthousiasme moet over slaan op anderen! Op 27 februari a.s. in Roosendaal kijken hoe andere afdelingen hun cabaret je bewegingsspel, revuetje,enz. v«op de planken en voor de spotlights brengen

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 35