UIT DE PRAKTIJK Zware financiële stenen" om „bij" te kunnen blijven Percentage uitval bij vele partijen aardappelen valt niet mee! Part-time boeren raakt in Hulst en Kloosterzande Vergaderdata lezingen akkerbouwstudieclubs Studiedag samenwerkingsvormen 21 Nu we onze eerste bijdrage in 1971 gaan samen stellen voor THOLEN en ST. PHILIPSLAND, staan onze gedachten onwillekeurig stil bij wat mogelijk 1971 voor onze bedrijfstak zal gaan brengen. Deze overpeinzingen, waarbij we onze bedrijfsvoeringen van de laatste jaren eens onder de loupe namen, leren ons des te meer dat we in een tijd leven waarin de veranderingen zich snel voltrekken, zowel in als bui ten ons bedrijf. We vragen ons dan wel eens af hoe we het allemaal nog bij hebben kunnen benen. Vele ondernemers krijgen het gevoel dat ze het amper meer bij kunnen houden. Als we zien hoe enkel al in 1970, oude en vertrouwde lichamen opgegaan zijn in een groot concern of door fusie tot één grote coöperatie, dan bemerken we wel dat ook in het ver lengstuk van ons bedrijf veel aan het veranderen is. De mechanisering en de automatisering die deze 20ste eeuw kenmerkt, werkt mee aan deze ontwikkeling. Hoe we als boer deze ontwikkeling ook mogen be zien, het verleden leert ons dat alleen degene die bij de tijd blijft, zich staande zal kunnen houden. Ook binnen ons bedrijf worden we met deze tech nische revolutie geconfronteerd. Onze landbouwbe drijven, die naar arbeidskracht gemeten, eigenlijk allemaal klein zijn, krijgen het steeds moeilijker om hun arbeidsinkomen mee te laten groeien, met an dere bevolkingsgroepen in ons land. Met onze collega van de Tuinbouwklanken zijn we het eens, dat als we willen blijven die we zijn, we de stenen dienen op te ruimen om de naaste toe- komstweg begaanbaar te maken. We zouden hier echter bij willen opmerken, dat voor velen deze ste nen financieel gezien wel eens zeer zwaar kunnen wegen, en voor sommigen wel een te zwaar kunnen zijn. We weten dat het moderne landbouwbedrijf kapitaalintensief is geworden, ongeacht of men nu een akkerbouwbedrijf heeft of een zeer intensief tuinbouwbedrijf of een veredelingsbedrijf. Daarbij komt nog dat door de enorme kostenstijgingen en de gelijkblijvende prijzen van onze produkten, we als zelfstandigen in de landbouw tussen de wal en het schip dreigen te vallen. Wanneer we ons bouwplan voor 1971 gaan samen stellen, en we dit goed doordacht doen (een goed begin is het halve werk!) dan bemerken we al gauw dat het niet meevalt een bouwplan in elkaar te gie ten, waarbij de kostenstijgingen door hogere bruto- ontvangsten gecompenseerd zullen kunnen worden. Uw rubriekschrijver wil graag 1971 optimistisch beginnen, maar door bovengenoemde factoren en de traagheid waarmede in Brussel over de prijsverho gingen voor onze vastgestelde produkten wordt be slist, brengt mede dat de inspiratie en de onderne- merslüst wat gaat kenteren. Laten we de wens uit spreken, dat de natuurlijke omstandigheden waarvan de landbouw zozeer afhankelijk is, dit jaar mogen meewerken en dat we aan het eind van 1971 mogen zeggen, het is alles nog meegevallen. Nu de eerste vorstperiode van deze winter voorbij is kunnen we op WALCHEREN naast de veeverzor ging ook weer gaan denken aan andere werkzaam heden. Op sommige bedrijven worden thans aardap pelen en uien afgeleverd. De kwaliteit hiervan lijkt over het algemeen gunstig. Met de prijs van deze produkten wil het nog steeds niet, hoewel er bij de uien af en toe wat opleving te konstateren valt. Bij de aardappelen is er een hoog percentage uit val bij vele partijen. Zo tussen de 25 en 30 Maar er zijn natuurlijk ook bedrijven met een hoger of een lager percentage. Eind vorig jaar hebben wij het ge noegen gehad een kijkje te nemen bij de tareringvan de monsters van de aardappelpool. Ook hier loopt het percentage uitval zeer sterk uiteen. We kunnen ons best indenken dat er verschillende aardappel telers zijn waarbij het uitvalpercentage tegenvalt. Het is heel menselijk dat men reageert van „mjjn aardappelen waren toch nog niet zo slecht". Wan neer we goed zijn ingelicht dan zal de prijs van de aardappelen die voor de najaarpool is berekend nog niet tegenvallen, gezien de huidige prijsnoteringen. De juiste cijfers schijnen nog niet bekend te zijn. Nu de oliebollen-, borrel- en rotjeslucht wat is op getrokken komen de vergaderingen in het nieuwe jaar op gang. Op de ledenvergadering van de Coöp. melkinrichting „Walcheren", die overigens nog in Stonden tot voor een paar jaar geleden de verga deringen welke in WEST ZEEUWS-VLAANDEREN werden gehouden voor studieklubs en andere groeps bijeenkomsten overwegend in het teken van techni sche informatie, we zien nu steeds meer, dat behalve inleidingen en discussies betreffende de bedrijfs- ekonomische kant, er vooral ook veel gepraat en ge discussieerd wordt over het landbouwstruktuurpro- bleem op zich en alles wat daarmee samenhangt. Vooral de drie gevormde gespreksgroepen aan gaande de Teleac-cursus „Onze landbouw nu en straks" in ons gewest besteden hier de tijd nuttig aan. Ook over de vele reeds bestaande regelingen van het O. en S.-fonds wordt meer en gemakkelijker gepraat. Door de veelheid van regelingen welke er reeds zijn is het voor de meeste boeren haast niet meer moge lijk dit bij te houden om eventueel van een voor hem passende regeling gebruik te maken. Werden enige jaren geleden nog niet vgel gesprek- In aansluiting op het vergaderschema van de lezin gen voor de akkerbouwstudieclubs, welke de leden reeds met Landbouwactualiteiten ontvangen hebben, laten wij U hieronder de data voor de diverse bijeen komsten voor bovengenoemde clubs nogmaals vol gen. Aldus schrijft ons bedrijfsvoorlichter CAR Goes, Th. Hiel namens de besturen van beide studieclubs. In overleg echter met de beide besturen maken wij van deze gelegenheid graag gebruik om ook alle leden van de jongerenorganisaties t.w. K.P.J., C.P.J. en P. J. Z. uit het werkgebied van deze beide clubs, uit te nodigen voor alle onderstaande bijeenkomsten. Wij hopen dan ook dat U van deze gelegenheid ruim schoots gebruik zult maken door op de bijeenkomsten aanwezig te willen zijn. Tevens willen wij de besturen van diverse regio nale en plaatselijke organisaties en verenigingen ver zoeken met het vaststellen van hun vergaderdata zoveel mogelijk met onderstaande data te willen re kening houden. Studieclub Hulst (zaal Cattoir, Hulst) Donderdag 21 januari, 2 uur: „Resultaten proef- veldonderzoek" door de heer D. Wiskerke, bedrijfs leider proefbedrijf „Rusthoeve". Donderdag 4 februari, 2 uur: „Drainage" door de heer Th. de Vries van het consulentschap voor Bo dem en Bemesting te Wageningen. het oude jaar plaats vond, stonden de fusieplannen in het middelpunt van de belangstelling. Op de ver gadering van de C.L.V. „Eiland Walcheren" werd vrij veel gediscusieerd over de hoogte van de rente van het ledenkapitaal én de uitkering van dit kapi taal aan de leden. Tijdens een andere vergadering kwam de rijen- afstand bij de gewassen en de verschillende rijenaf- standen die per bedrijf of per streek nog worden ge hanteerd ter sprake. Het feit is in de praktijk genoeg bekend. Bieten op 44 of 50 cm, aardappelen op 60 tot 75 cm. Bij de verzorging en oogst van het gewas geeft dit dikwijls moeilijkheden in verband met de spoorbreedte van de te gebruiken werktuigen. Op genoemde vergadering meende men dat de tijd nu was aangebroken om de knoop maar door te hakken. De loonwerkers in ons gebied zouden maar gezamen lijk moeten besluiten om hun werktuigen alleen maar af te stellen op bijv. 50 cm rij-afstand bieten en 75 cm rij-afstand aardappelen. Hierdoor zou veel onge rief kunnen worden voorkomen en kan veel effi ciënter worden gewerkt. Dit is, dachten wij, zowel in het belang van de boer als van de loonwerker. Moge lijk kunnen de heren loonwerkers nog eens pralen over genoemde mogelijkheid in één van hun komen de vergaderingen. De praktijk wacht met belangstel ling af. ken gevoerd over eventuele bedrijfsbeëindiging, al lengs wordt ook hierover veel meer gepraat en naar de mogelijkheden geïnformeerd. Toch blijken ver schillende boeren hiervan niet op de hoogte te zijn, of zien er voor hen in het algemeen weinig of geen nut in. Dit omdat ook in het afgelopen jaar weerom enkele boeren de landbouw geheel of gedeeltelijk verlaten hebben zonder zelfs vooraf hierover infor maties te hebben gewonnen! Vooral langs de grens- kant komt het steeds meer voor, dat men part-time- boer wordt. Hoewel dit vergroting van bestaande be drijven tegenhoudt, lijkt het voorlopig nog voor velen een aanvaardbare oplossing. Vrijwel zonder uitzondering zijn deze mensen tevreden, wat inh udt dat ook steeds meer boeren hiervoor belangstelling tonen! Zonder overheidsweerstand is dit een proces dat een verdere oplossing van het landbouwpro bleem in de weg staat. Donderdag 18 februari, 2 uur: „Mais en conserven- gewassen" door A. de Regt en Th. Hiel. Studieclub Kloosterzande (Zaal Van Leuven Klz.) Woensdag 20 januari, 7 uur: „Resultaten proefveld- onderzoek" door de heer D. Wiskerke, bedrijfslei der proefbedrijf „Rusthoeve". Woensdag 3 februari, 7 uur: „Drainage" door de heer Th. de Vries van het Consulentschap voor Bodem en Bemesting te Wageningen. Woensdag 17 februari, 7 uur: „Uienteelt" door de heer D. Hooghiemstra. Naast bovenstaande^ijeenkomsten zal er één re gionale bijeenkomst voor Oost Zeeuws-Vlaanderen gehouden worden op: Donderdag 18 februari om 7 uur te Hulst (Cattoir) met als onderwerp „Ontwikkelingen in de struc tuur van de afzet van landbouwproducten" door de heer Ir. J. K. Hijlkema, hoofdredacteur van het blad „De Boerderij". Wij hopen dat alle studieclubleden en de leden van de jongerenorganisaties van deze data goede nota zullen nemen, aangezien het onmogelijk is voor alle leden persoonlijke uitnodigingen te versturen. Knip dit berichtje uit en bewaar het in uw agenda! BESTEMMINGSPLANNEN Klundert. Met ingang van 6 januari ligt een maand ter inzage het door G.S. gedeeltelijk goedgekeurde bestem mingsplan „Molenvliet Zuid 1969". Zij, die zich tijdig met bezwaren zowel tot de gemeenteraad als tot G.S. hebben gewend, alsmede een ieder die bezwaren heeft tegen de gedeeltelijke onthouding van goedkeuring door G.S., kunnen binnen een maand beroep instellen bij de Kroon. Nistelrode. Ingaande 6 januari liggen een maand ter inzage de bestemmingsplannen „Weijen-Oost" en „Over den Dries". Zij, die zich tijdig met bezwaren tot de ge meenteraad hebben gewend, kunnen binnen een maand bezwaren indienen bij G.S. Sevenum. Vanaf 11 januari ligt een maand ter inzage het door G.S. goedgekeurde bestemmingsplan „Luttelse- veld". Zij, dsie zich tijdig met bezwaren zowel tot de ge meenteraad als tot G.S. hebben gewend, kunnen binnen een maand beroep instellen bij de Kroon. Op vrijdag 29 januari organiseren de Federaties voor Bedrijfsvoorlichting in Zeeland in samenwerking met C.A.R. Goes in de „Prins van Oranje" te Goes een stu diedag over Samenwerkingsvormen. Zoals uit het pro gramma blijkt wordt op deze dag door deskundige spre kers verschillende kanten van samenwerkingsmogelijk heden belicht. 9.15 uur: Zaal geopend. 9.309.40 uur: Opening door de voorzitter van de Federatie, de heer M. C. J. Kosten. 9.4010.00 uur: Probleemstelling i.v.m. de te verwach ten structuur van de landbouw, door de heer J. Markusse ing., E.S.V.-er. ZLM. 10.0510.25 uur: Samenwerking Boer-Loonwerker, door de heer W. v. d. Linde, secretaris Boval Zeeland. 10.8011.00 uur: Koffiepauze. 11.0511.25 uur: De machine-ring als samenwerkings vorm, door de heer A. P. Th. Willems, bedrijfstak- deskundige akkerbouw, C.A.R. Emmeloord. 11.3011.50 uur: Integratie van landbouwbedrijven, door de heer A. Jansen, landbouwer te Emmel oord. 11.5513.10 uur: Middagpauze. 13.1513.45 uur: Samenwerkingsvormen in België en Frankrijk, door de heer Dr. Ir. L. Martens, Rijks faculteit der Landbouwwetenschappen te Gent. 13.5014.15 uur: Pauze. 14.2015.40 uur: Forumdiscussie. Voorzitter: Ir. L. Th. J. M. de Wit; leden: de sprekers en de heren W. v. d. Veen, voorzitter machine-ring in de N.O.P.; N. de Leeuw, bedrijfsleider machine-ring in de N.O.P. 15.35 uur: Sluiting.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 21