solorave elk zaad één kiem één biet De graszadenmarkt Nieuwe ontwikkelingen bij de teelt van vlas eenvoud is het kenmerk van het ware, ook in de bietenteelt 13 OPGESTELD DOOR KONINKLIJK KWEEKBEDRIJF EN ZAADHANDEL D. J. VAN DER HAVE N.V., KAPELLE UET prijsniveau van de meeste graszaden heeft de laatste tien jaren het prijspeil van dit seizoen nog nimmer kunnen bereiken. Dit geldt zowel voor de meeste weidegrassen alsook voor de gazonrassen. Enerzijds zijn de gunstige prijzen tot stand gekomen omdat het areaal te klein is voor de gestegen afzet mogelijkheden. Ook de nieuwe Europese graszaadre geling, waarbij voor een aantal grassoorten alleen de selekties in aanmerking komen, heeft hieraan mee gewerkt. Hierdoor is het willekeurig importzaad, waarvan tot voor enkele jaren grote kwantiteiten ingevoerd werden, een afgesloten hoofdstuk. Daarbij komt nog dat het verbruik speciaal in Europa steeds stijgende is. Voor de weilandver nieuwing is veel zaad nodig. Maar ook voor de re- kreatieve sektor en de wegenaanleg is veel graszaad nodig, ook in de komende jaren. Als Nederland heb ben wij met onze graszaadselekties vele mogelijk heden en goede kansen. Het huidige Nederlandse graszaadareaal kan o.l. gemakkelijk verdubbeld worden. Indien het areaal op 'hetzelfde niveau blijft van ca. 8000 ha dan gaan wij als Nederland een deel van de internationale af zetmarkt verliezen. Met de bodemgarantieprijzen, welke zeer gunstig zijn, wordt de teelt aantrekkelijk gemaakt voor de Nederlandse boer. Door alle Neder landse graszaadbedrijven worden thans lonende prij zen gegarandeerd. De produkten met vaste basisprij zen, zoals tarwe en suikerbieten, worden hiermede voorbij gestreefd MARKTOVERZICHT PER MEDIO JANUARI Raaigrassen HE handelsprijzen van de Nederlandse selekties Engels Raaigras, hooitype en weidetype, zijn geleidelijk naar een niveau van ƒ220,per 100 kg geklommen. Speciaal Diploid Engels Raaigras hooi type is een schaars produkt' geworden. Ook voor oogst 1971 ziet men voor beide selekties een vaste tendens van 200,en hoger. Italiaans Raaigras Tetraploid is een zeer schaars produkt. Zowel in het binnenland als in het buiten land bestaat hiervoor een grote belangstelling. Van af het begin van de oogst is dit artikel opgelopen van een prijs van ca. 150,tot thans 250-, per 100 kg. Het Diploid Italiaans Raaigras noteert thans, af hankelijk van de selektie en de kwaliteit, van 180,- tot 200,- per 100 kg. Ook op de markt van Westerwolds Raaigras ligt op een hoog peil. Westerwolds raaigras Landras no teert 160,a 170,per 100 kg. Voor de Diploid- selekties Westerwolds Raaigras worden premies be taald. Het Tetraploid is zelfs verhandeld op een prijs- basis van 225,per 100 kg. De zaadteelt van Beemdlangbloem is de laatste ja ren in Nederland beperkt gebleven. In 1970 was het areaal 232 ha. Beemdlangbloem weidetype noteert thans boven de 300,per 100 kg. Het Beemdlang bloem hooitype selektie wordt voornamelijk uit De nemarken geïmporteerd. Prijs per 100 kg 270, Ruwbeemd, waarvan wij in Nederland praktisch geen zaadteelt meer hebben, noteert 550,— (van Deense herkomst). HE gazon- en sportveldgrassen met als voornaam- ste componenten Roodzwenkgrassen en Veld- beemden zijn schaars. Aan de buitenlandse vraag voor beide soorten kan men dit seizoen niet voldoen. In de nieuwe rassenlijst is er bij de Roodzwenken een nieuwe rubriek bijgekomen, nl. de selekties met fijne uitlopers, zodat wij thans drie groepen Rood zwenken hebben in Nederland, n.l.: Gewoon Roodzwenkgras Roodzwenkgras met fijne uitlopers Ar Roodzwenkgras met forse uitlopers. Ook in de prijzen van deze drie typen ziet men thans verschillen, zelfs in de selekties onderling, maar ook in de kwaliteiten waarbij de onkruidbezetting, al of niet vrij van grove grassen, bepalend is voor de prijzen. Omdat de kwaliteiten de premies beïnvloe den, die er te maken zijn, is het moeilijk exakte no teringen te vermelden in dit overzicht. Vanaf de oogst hebben de prijzen zich in een stijgende lijn be wogen. Globaal kunnen wij dit als volgt stellen voor de Nederlandse selekties: Roodzwenk gewoon 400,tot 475, Roodzwenk met fijne uitlopers 350,tot 475, Roodzwenk met grove uitlopers 300,tot 400, IN de Veldbeemdselekties is een groot onderscheid. Merion Bluegras van Nederlandse herkomst no teert thans ca. 825,per 100 kg. Voor goede kwali teiten, d.w.z. met zeer weinig Poa annua-bezetting en goede kiemen, worden premies betaald. Voor an dere Veldbeemdselekties liggen de noteringen op een basis van ƒ350,tot 500,eveneens afhankelijk van selektie en kwaliteit. Fijnbladig Schapengras heeft dit seizoen een ex treem hoog prijspeil bereikt van ca. 550,- tot 600,- per 10C kg. Een konklusie is wel, dat wij met verschillende Nederlandse grassenselekties in een nieuwe ontwik keling zijn terecht gekomen. Vooral voor de gevraag de kwaliteitsgrassen zitten wij in een nieuw prijs- tijdperk. Wij hebben ons te realiseren dat wij in het buitenland voor een aantal soorten ook niet meer goedkoop terecht kunnen. Het is te hopen, dat dit ook spoedig bij de Nederlandse landbouw doordringt. Voor vele bedrijven kan graszaad een aantrekkelije aanvulling zijn in het toch al smalle bouwplan. 11 januari 1971. VOEDERBIETEN NIEUW IN RASSENLIJST 1971 Volgens een mededeling van de Commissie voor de Samenstelling van de Rassenlijst voor Landbouwgewas sen zijn als N (nieuw) ras voor het eerst op de Rassen- lijst 1971 geplaatst: GRANEN Toro zomertarwe (voorheen M.G.H. 6264-3) - K: De samenwerkende kweekbedrijven G. Geertsema - Groningen N.V., Groningen; Kon. Kweekbedrijf en Zaadhandel D. J. van der Have N.V., Kapelle 3615 en Dr. R. J. Mansholt's Veredelingsbedrijf N.V., West polder (Gr.). Geeft op kleigrond wat hogere op brengsten dan Orca en rijpt enkele dagen vroeger. Het stro is vrij kort, fijn, tamelijk stevig en goed veerkrachtig. Ofir zomergerst (voorheen Cebeco 6723) - K: Cebeco, Rotterdam. Vooral op zand- en dalgrond heeft dit ras hoge opbrengsten gegeven. Komt ook voor be proeving op niet te vruchtbare kleigronden in aan merking. Werd tot nog toe vrijwel niet door meel dauw 'aangetast. Het stro is middenlang, matig stevig, maar goed veerkrachtig. Belfor zomergerst (voorheen C.I.C. 61-245) - K: N.V. Kweekbedrijf C.I.V., Ottersum. Heeft op zand- en dalgrond hoge opbrengsten gegeven. Werd tot nog toe vrijwel niet door meeldl&üw aangetast en bezit een vrij goede resistentie tégen droogte. Het gewas heeft een gemiddelde lengte, is niet stevig, maar goed veerkrachtig. Leanda haver (voorheen Cebeco 6731 /Irma) - K: Cebeco, Rotterdam. Heeft op alle grondsoorten van voldoen de vruchtbaarheid zeer hoge opbrengsten gegeven. Het stro is vrij kort en goed stevig. Barron (voorheen Nr. 9254) - K: A. R. Zwaan en Zoon N.V. Zaadteelt en Selectiebedrijf, Voorburg. Tetra- ploïde, ovale groenkraag met een goede biet-droge- stofopbrengst. SNIJ MAIS Ona 88 - K: N.V. Kweekbedrijf C.I.V., Ottersum. Vroeg (Vervolg van pag. 2) Bij de rassenkeuze bleken de hoofdstukken granen, suikerbieten, aardappels en groenbemesters een zeer be langrijke functie te vervullen, doch ook de hoofdstuk ken grassen, groenvoedergewassen en andere worden regelmatig geraadpleegd. De meeste gebruikers van de Rassenlijst, 78 raad plegen zowel de tabellen als ook de rasbeschrijvingen. De Rassenlijst wordt vaker gebruikt bij het bepalen van de rassenkeuze naarmate er meer akkerbouw op het be drijf is, naarmate de bedrijven groter zijn en de boer jonger is. Naast de Rassenlijst bleken hetgeen de landbouwbla den en streekbladen over de rassenkeuze publiceerden van veel belang te zijn bij het bepalen van de rassen keuze. WAAR IS DE RASSENLIJST VERKRIJGBAAR? De Rassenlijst is tegen vooruitbetaling verkrijgbaar bij de N.V, LeïterNypels, postbus 1031, Maastricht. Giro nummer 1037754- De prijs bedraagt 4,25 per stuk voor 1 tot en mét ió exemplaren. Bij grotere aantallen gelden gereduceerde prijzen. De mogelijkheid bestaat ook om de Rassenlijst te bestéllen bij de plaatselijke Raiffeisen- bank pf Boerenleenbank. Tevens is er gelegenheid om zich op dé Rassenlijst te abonneren 3,75 per jaar. ras met een goede drogestofopbrengst; het aandeel van de kolf in de totale opbrengst is hoog. STOPPELKNOLLEN Marco - K: N.V. Kweekbedrijf C.I.V., Ottersum. Tetra- ploïde halflange witte blauwkop met ingesneden blad en overwegend stompe voet. Hoge drogestof opbrengst. Is vrij goed tot goed resistent tegen het meest voorkomende fysio van konlvoet. (Vervolg van pag. 9) N-BEMESTING EN ZAAIZAADHOEVEELHEID De lage opbrengsten van afgelopen jaar zullen menige teler er toe verleiden er dit jaar bij de bepaling van zijn stikstofgift en zaaizaadhoeveelheid een schepje op te doen. Toch moet deze verhoging ten sterkste worden ontraden, omdat het gevaar voor legering hierdoor duidelijk toeneemt. En voor gelegerd vlas heeft de vlasser tegenwoordig weinig belangstelling, aange zien dit de kosten voor plukken en de latere verwerking aanzienlijk verhoogt en de winstmarge, ook bij de thans geldende vlaslintprijzen, weinig speling biedt. Voor de stikstofbemesting is moeilijk een advies te geven, aangezien dit afhangt van de vruchtbaarheid en de structuur van de grond, de voorvrucht en het tijdstip van zaaien. Wat de zaaizaadhoeveelheid betreft kan men als richtlijn 130 140 kg per ha aannemen, eventueel te verlagen bij laat zaaien, hetgeen trouwens ook voor de stikstofgift geldt. DE VLASKERNEN De proeven, die afgelopen jaar zijn uitgevoerd om het probleem van de arbeidsin tensieve werkzaamheden na het trekken van het vlas, m.n. het hokken, schelven en de afvoer van het land, tot een oplossing te brengen bleek technisch een zodanig perspec tief te bieden, dat besloten werd hiermede door te gaan (zie ook Med. nr. 167 van het PAW („Mechanisatie oogstwerkzaamheden na het vlastrekken"). Vooral van de kant van de telers en vlasverwerkende industrie werd sterke aandrang uitgeoefend om dit knelpunt zo spoedig mogelijk tot een oplossing te brengen. Momenteel wordt nage gaan om in het kader van het O. S.-fonds tot vier „vlaskernen" te komen, waar de methode voor trekken - spreiden - keren - oprapen en lage-drukpersen tot pakken van ca. 15 kg op praktijkschaal verder kan worden beproefd en tot ontwikkeling gebracht. Voor Zeeland wordt aan een kern op Noord-Beveland gedacht. Hoewel aan het spreiden in het zwad bij langdurige ongunstige weersomstandig heden risico's verbonden zijn, wordt het verantwoord geacht deze mechanisatie- methode en eventuele varianten hierop verder te ontwikkelen. Deze kernen zullen ca. 30 ha groot zijn, waarbij een goede samenwerking van teler, loonwerker of werk tuigencombinatie en vlasser een eerste voorwaarde is. Vooral factoren als de invloed op de ondervrucht, de produktie van zaailijnzaad en de verwerkingsmogelijkheden in het vlasbedrijf dienen nog nader te worden onderzocht. Van belang is dat zowel natio naal als internationaal aan de oplossing van dit probleem thans alle aandacht wordt besteed.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 13